Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    И аз заредих терасата,имам обаче набези от врабчета,ръфат ми луканките гадно
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
      Четох в нета (и снимки има), че използват сушилня за плодове за сушене на месо. В момента гледам брошура на Ка..ланд и ще има такива на добра цена другата седмица. Пише, че температурата се регулира от 35-70 градуса. Някой пробвал ли е?
      Пробвал съм и става, но вкусът е по-друг.
      Стигнах до извода, че става по-добре на по-ниска температура/ по-бавно сушене/. На 70 градуса за денонощие е готово......но по-вкусно става на мин. градуси.
      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
        Четох в нета (и снимки има), че използват сушилня за плодове за сушене на месо. В момента гледам брошура на Ка..ланд и ще има такива на добра цена другата седмица. Пише, че температурата се регулира от 35-70 градуса. Някой пробвал ли е?
        Да, има доста рецепти в нета. Там продукта, които се получава е тип "джърки"

        Изпратено от моят SM-A310F с помощта на Tapatalk

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Такава сушилня си купих и аз. Да месото се получава не лошо но вкуса му е по-различен. Получава се нещо между сушене и печене.


          Здравейте колеги тази година мисля да пробвам да направя луканки смес от конско месо и свинско. Свинското ще е обрезка 80/20(месо/сланина) . Конското също ще го купувам ( има ли значение от коя част на животното да е ) ? Мисля месото да е в съотношение 1:1 (какво препоръчате вие? ). И относно подправките . Чел съм , че на мезета от конско месо трябва да се добави малко захар ( така ли е и колко грама на килограм? )

          И малко по един друг проект. Имам един стар хладилник Беко който изгоря. След успешен ремонт претърпя следните модификации:
          - монтиран му допълнителна платка за контрол на температурата и влажността.
          - прекъснах единия от захранващите кабели преди оригиналния термостат на хладилника и го свързах към допълнителния модул, а хладилника настроиха на 5. Така при достигане на зададената температура модула спира захранването.
          - сложих му овлажнител свързан към допълнителния модул
          - в едното чекмедже най долу изсипаха един пакет 2кг едра сол да обира влажността.
          - над същото чекмедже със солта направих капак с дупки и монтиран вентилатор .
          След първи тестове за сушене на контрафиле ( киснене 36 часа в саламура 180гр/литър едра сол и 4гр/литър захар , изкисване в сладка вода за 6 часа , изцеждане и пиперене) при температура настроена на 12-15 градуса по Целзий и влажност 70-75% ударих на камък. Овлажнител въобще не включваше , защото влажността не падна под 85% и се държеше между 85% и 93%. В следствие на това месото започна да мухлясва. ( За щастие го проверявах редовно , остъргах го хубаво с нож, напиперяване наново и обратно в хладилника . Намалих температурата на 5-8 градуса по Целзий без да пипам влажността. Тук овлажнителя успя да сработи няколко пъти, но и без него важността се удържа в границите на 72-77%. А в чекмеджето със солта се образува локва с вода. Крайния резултат беше чудесен засъжаление не сварих да направя снимки .
          Въпроса е защо при температура 12-15 градуса, която уж е оптимална за целта влажността беше толкова висока? Забравих да спомена, че хладилника се помещава в Бургаско, под навес където температурата е сравнително постоянна и по времена тестовете беше в границите от 18-21 градуса.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Защото при първоначалното зареждане влажността винаги е висока.

            Изпратено от моят SM-A310F с помощта на Tapatalk

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              И аз така си помислих но влажността не падна докато не намалих температурата да бъде в границите 6-8 градуса . Мисля към края на седмицата да заложа нова партида и да намаля разликата от 2 на 1 градус . Този път ще направя и снимки.
              А някакви съвети по въпроса с луканките. Че ми се иска в началото на другия месец да ги заложа и тях . Както споменах месото ще е 50% конско и 50процента свинска обрезка (80/20 месо сланина) . При каква максимална температура и влажност около 70% няма да рискувам да ги съсипя ?

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                50/50 свинско и конско ми се струва, че ще много сухо. Щом свинското ще е 80/20, 70свинско и 30 конско ми звучи по-добре. Макс t да не е повече от 12оС. Проветрявай хладилника всяка сутрин. Нека вентилатора да се включва два пъти на денонощие за по 5-7мин. Сложи в хладилника ултравиолетова лампа за борба с плесента.( сигурен ли си, че е плесен?) За да не се притесняваш ползвай нитритна сол и стартерни култури. Пак за борба с плесента може да опушиш луканките. Ако искаш звънни 0888805529 Любо
                Ето моят хладилник само със сол, но колбасите са опушени.

                Изпратено от моят SM-A310F с помощта на Tapatalk

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Вентилатора ми работи постоянно но ми се струва мощен - 5W e. Mога да му измисля някакво реле за време но като за начало мисля да го сменя с по слаб някъде ми се намират 2W вентилатори от захранване за компютър. УВ лампата не е лоша идея някъде се моташе една от някаква машинка за ноктопластика трябва да я изровя. Хладилника за сега ще го ползвам само за сушене на контрафиле луканките мисля да ги наравя по традиционния начин, че като смеля 20-тина кила месо излизат 60 луканки някъде и няма как да ги събера в хладилника. Та затова се интересувах колко е максималната температура при която няма опастност от разваляне за да мога да се съобразя с прогнозата за времето, та явно ще трябва да изчакам още поне две седмици. Стартерни култури не см слагал до сега но мисля да пробвам . Сезона започва ще докладвам.

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    В момента е добра температурата за сушене на терасата, ако си север или изток. Т.е. слънцето не я огрява. Остави 3-4 чатала от луканката да съхне бавно в хладилника за да усетиш разликата изсушената луканка и узрялата.

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Тури им на луканките един разгънат двойна страница вестник и го защипи с щипки за пране отдолу и отгоре.Хем сушиш,хем не могат да ти го надупчат!

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Аз първа серия със луканките я преполових.Почвам филетата ..губите ценно време
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Верно е. Не трябва да се губи време

                          Изпратено от моят SM-A310F с помощта на Tapatalk

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            И тъй като времето си прави шега с мен и ме е страх да сложа луканките . Та да покажа хладилника .

                            Луканките на първия ред са купешки , че не ми се цапаше месомелачката и пълначката за 2 килограма месо. А месото , което им прави компания е контрафиле, престояло 36 часа в саламура ( 180гр сол и 5гр захар на литър вода) след това изкиснато за 3 часа в сладка вода и притиснато от камък между две решетки за още час. Подправките са червен пипер, чубрица, чимен и черен пипер на вкус.

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
                              И тъй като времето си прави шега с мен и ме е страх да сложа луканките . Та да покажа хладилника .

                              Луканките на първия ред са купешки , че не ми се цапаше месомелачката и пълначката за 2 килограма месо. А месото , което им прави компания е контрафиле, престояло 36 часа в саламура ( 180гр сол и 5гр захар на литър вода) след това изкиснато за 3 часа в сладка вода и притиснато от камък между две решетки за още час. Подправките са червен пипер, чубрица, чимен и черен пипер на вкус.
                              Колега , луканки съм правил на 25 градуса в апартамент и винаги резултата беше отличен ! Единствено трябва да спомена , че влажността беше около 30-40 процента .

                              П.П. Ако си имал в предвид високи температури де...., а не влажност.
                              Който търси , намира !
                              Човекът е човек, когато е на път !

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                                Колега , луканки съм правил на 25 градуса в апартамент и винаги резултата беше отличен ! Единствено трябва да спомена , че влажността беше около 30-40 процента .

                                П.П. Ако си имал в предвид високи температури де...., а не влажност.

                                За съжаление тук при нас в Бургас последите дни не е падала под 70% влажността затова не ми се рискува

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X