Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Уникални високопроходими военни машини във Враца

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Уникални високопроходими военни машини във Враца

    Повод за темата е закриването на военния гарнизон във Враца. По наша информация (на OFFNews) поделението в града е имало свой собствен музей, в който се съхраняват уникални машини от Втората световна война - руски, австрийски и германски. Сред тях са джип на Вермахта "Кубелваген", произведен в периода 1940-45 и от който има едва 50 хил. произведени броя. Там е и австрийски камион "Щайер", който е 6Х4, с вероятна година на производство 1935-37 година. Имало и много рядък ГАЗ М-72 "Победа" с повишена проходимост.
    Въпросът е в това - как се охраняват тези антики, които най-вероятно са единствените в България. Знаете, че докато се реши съдбата на имоти на МО, които са с отпаднала необходимост, се охраняват от пенсионирани военни - това едва ли е най-адекватната охрана за подобни машини. Вероятно следващата седмица в парламента ще бъде зададен въпрос на военния министър как се охраняват тези машини, чия собственост са те и има ли намерение министерството да ги продава. Продажбата на търг не е лош вариант, стига да не излязат извън България.
    Специалисти са категорични, че тези машини са в отлично състояние. Трябва им само гориво и масло и са готови за "бой".
    В тази тема моля хората, които знаят нещо по въпроса за това какво се случва с тези машини, да пишат тук и евентуално - ако имат снимки, да ги покажат.

  • #2
    От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

    Съществуването на тези машини е отдавна и добре известно /разбира се, в смисъл на интересуващите се от подобна техника/, там са запазени наистина интересни неща! Редно е да бъдат в покрит, отоплен павилион в двора на Военноисторическия музей например. Но да не забравяме в кой държава се намираме.... Сега при разните закривания, разформирования и т.н., нищо чудно и да ги батисат. Смятам, че е редно по въпроса да се вдигне колкото се може повече шум, това са наистина редки возила, исторически, трябва да бъдат съхранени! Надявам се, например, Оф-нюз да пусне някоя статия по въпроса, колкото повече известност, толкова по-добри шансове нещата да стигнат до музей, а не до "подмасова приватизация". Въпросът може да бъде отнесен дори до Президента - той вече показа историческа и техническа култура, и заинтересованост, като поде лично въпроса за възстановяване на водосамолета Арадо-196 в Музея на авиацията в Крумово. Въобще всички средства трябва да бъдат употребени, с цел запазване на тези безценни експонати и правилното им представяне на публиката.

    Ето тук информация и снимки. Да, линк към форум е, но той няма абсолютно никакви допирни точки с нашия форум, така че в интерес на информираността, неща линкът остане. Там в темата цъкайте, снимките се отварят.

    http://www.scalemodelsclub.com/forum...hp?f=97&t=4545
    Последно редактирано от Теодор МБ; 07-12-12, 12:05.
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

    Коментар


    • #3
      От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

      Не се заблуждавайте,а бъдете реалисти.Живеем в скапана държава.Нищо от тези неща няма да иде в музей.Всичко ще се продаде за стотинки.Лично аз преди време купих от Враца 2бр.двигатели за Фау 170,2бр. за Щаер,2бр.за Газ 20 и още много други части.Всичко чисто ново,а за парите не коментирам.Вижте само как са съхранени машините в Националния музей в София,как се съсипват,и тогава мечтайте за музей във Враца.Аз обичам старата техника и ме боли,но няма правителство и държава.Ще остане това,което ние дребните съумеем да запазим.

      Коментар


      • #4
        От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

        Частите, много им здраве. Не са нещо за музей. Пак добре, когато попадат в хора, на които ще послужат рано или късно, които ги ценят. Защото цели складове стари части са били направо претопени, както и самите стари возила. Въпросът е съхранените возила да бъдет запазени и експонирани.
        Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

        Коментар


        • #5
          От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

          Направо ме е ятттт че тая техника ще е съсипят за скрап мъка .

          Коментар


          • #6
            От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

            Аааааа, за скраб няма да отиде, споко. Но и у нас няма да остане. Пари трябват всекиму, еле преди избори. Ще заминат тихомълком я към Виена, я към Мюнхен, че там пари бол, а и мерклии.
            Виж , ако се разшуми случая от някоя медия........
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #7
              От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

              Извинявам се аз израза,ама държавата има пари да храни милион мургави сънародници,дето не си помръдват меките продължения на гърба за нищо,но не може да намери пари да съхрани историята си и да я покаже на света!Защото България има 1331 години история и не може да превърне това в пари,а САЩ има няма 200 години история и трошът мангизи от това!Основно доказателство е Военно-историческия музей в София , където не съм ходил,но като гледах снимки от една тема на Теодор преди/след нямам и желание да гледам съсипията и безотговорността към историята!
              Майстора е прав-Дано не стане като Пакарда на Г.Диитров,зазиданите танкове Майбах от и десетки други такива безценни експонати за които е знаем....
              TLC 120 Prado
              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

              Коментар


              • #8
                От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                А въобще сигурно ли е, че все още са там?Гледам,снимките са стари.Да не се окаже,че бройката отговаря,но там има само разни Зилове,Уазки,Лади,някое Иже и т.н.Всички знаят как се случва,няма да е за пръв път да има подобна замяна,или тихомълком вече да са продадени на определени хора.....Щом вече е имало продажба на части,възможно е да са посегнали и на цели машини.Ако тук пишат колеги от Враца,нека кажат какво се чува по въпроса,все някой нещо е разбрал!

                Коментар


                • #9
                  От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                  http://www.euro-t-guide.com/See_Coun...Museum_1-1.htm Ето малко снимки от Морския музей на Бремерхафен!Германски пристанисхтен град,но съхранил морската си история в този прекрасен музей!Варна има шанс да се сдобие със славата на град с такъв музей,но на дали ще се случи!Голяма борба се води тук,бракуваната подводница да се превърне в музей,под Аспаруховия мост е вързан завинаги кораба "Петър Берон:,който също е доста интересно корито а съм сигурен че в Морско Училище и поделенията ще се намерят купища експонати!Добре,че варненския Военно-исторически музей е в доста добро състояние,но трябва да има развитие,защото ако няма , тези безценни експонати се губят завинаги!
                  Извинявам се за отклонението,ама ме боли като се разпилява история и така ценна стара техника!
                  TLC 120 Prado
                  Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                  Коментар


                  • #10
                    От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                    Споко, днес разговарях с мой познат от Враца. Закрито е поделението на пътя за Монтана. Тези автомобили се намират в друго поделение, което е функциониращо и се намира до жп гарата. Налични са и се охраняват от въоръжена охрана.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                      Здравейте, колеги.
                      Отдавна следя форума но това е първият ми пост в него. Сбирката във Враца е наистина уникална - там има изключително ценни образци техника и да, наистина всичко е в перфектно техническо състояние. За последно бях в района на поделението (сега там е разположена военна полиция) преди около 6-7 месеца. За съжаление, чувам слухове, че доста народ от властващите се е "наточил" на колекцията (защото се води колекция, а не музей) - като се започне от действащ Врачански депутат, мине се през отговорни фактори в Областната управа и се стигне до зам. министър в МО. Новосформирания (но реално все още несъществуващ) музей в Ямбол и той проявява апетити към колекцията. За НВИМ няма какво да говорим. Там съсипията е страшна. Навсякъде се краде като за последно. Честно да ви кажа, не съм оптимист относно бъдещето на колекцията... Четох призиви да се вдигне шум по въпроса но не зная дали и това я работещ вариант. Справка - това, което се случи с танко-огневите точки по южната ни граница. Вдигна се шум и веднага се появи нездрав интерес не само в България а и в чужбина.
                      Ако искате, да обсъдим варианти отчитайки отвратителната реалност в страната и в институциите призвани да опазват историческото наследство. Нямам идея кой е правилният ход. Ако например се направи НПО работеща в обществена полза и се поискат експонатите? Как мислите?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                        Излагация, от всякъде, пак се точат под масата да "хапнат", тези експонати.... Бая пари ще хапне някой.... Ама държава, бе братче....
                        Един музей като този, който е посочил, колета, в Германия, ще е супер, а ДАНО някога, ама надали, за съжаление.....
                        Дано поне не се нарежат на скраб, че тогава вече..... Как нямаме пари, та да ги купим, всичките.....
                        Масово, най-малкото, хората не знаят какво е Зис-5, като питам някой, ме гледа, като гръмнат заек, в главите им е компютъра и други глупости....
                        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                        Honda Dominator 650
                        088ЧЧ93979-->Борис
                        0878956Ч38-->Борис

                        Коментар


                        • #13
                          От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                          Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                          .......... хората не знаят какво е Зис-5...... .............

                          Зис Пят .. лагери топят ...
                          Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                          Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                            Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                            Зис Пят .. лагери топят ...
                            От моя инструктор го помня въпреки че минаха повече от 25 години Тогава гонеше шейсетака и имаше доста сериозен стаж на ЗиС 5 . Хараша машинка из дерево и ламаринка автамата нет манивели пет по надолу неспират по нагоре закипает врит кипит лагери не топит хараша машинка из дерева и ламаринка
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Уникални високопроходими военни машини във Враца

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              От моя инструктор го помня въпреки че минаха повече от 25 години Тогава гонеше шейсетака и имаше доста сериозен стаж на ЗиС 5 . Хараша машинка из дерево и ламаринка автамата нет манивели пет по надолу неспират по нагоре закипает врит кипит лагери не топит хараша машинка из дерева и ламаринка
                              " А вот кабинка ? " Тази кабина стоеше на село дълги години , но като няма хора явно са минали чернокраките и са я отмъкнали. Правилно ли си мисля че е от ЗИС ? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01290.jpg
Прегледи:1
Размер:186.7 КБ
ID:5445144Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01291.jpg
Прегледи:1
Размер:191.2 КБ
ID:5445145Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01293.jpg
Прегледи:1
Размер:119.1 КБ
ID:5445146
                              На нас клиренс ни трябва , не скорост

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X