Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

    Първоначално публикуван от EIvanov Преглед на мнение
    Камака когато е сух е бял на цвят а като се намокри стова бледо зелен някой има ли идея.
    От хайвера ще да е.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • #32
      От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

      От собственият си опит с режещи инструменти-дърворезбарски длета мога да кажа какви камъни се използват -КРИТСКИ камък БЕЛГИЯ,АРКАНЗАСКИ камък като всички те варират по степен на изглаждане и заостряне.Използвам ги след заточване на шмиргел за заостряне премахване на конеца както казват резбарите и изглаждане за да не остават следи по сряза-да не пише длетото.С две думи спокоѝно могат да се ползват за заточване на нож

      Коментар


      • #33
        От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

        Аз отскоро се запалих по ножки и заточване, ама срещам големи проблеми с един нов фолдър. Всичко друго правя да бръсне, особено кухненското Tojiro.
        Обаче с Kershaw Blur в стомана S30V големи ядове бера. Едно че ми е много трудно заради извитата линия на острието, а друго изглежда и заради стоманата. Мъча го на един King #800/#6000 ама засега "успях" ненарочно малко скоса да променя. Не ще да минава през хартия като през масло, а и не бъсне лесно, не че е тъп, ама...
        Ще съм благодарен за идеи и техники че в нета за подобен род остриета (форма) гледам ползват някви урудки с каквито не разполагам и не възнамерявам да разполагам. Нема начин да нема начин на плоския камък. Ама как?
        Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

        UaZ 469B

        Коментар


        • #34
          От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение
          Аз отскоро се запалих по ножки и заточване, ама срещам големи проблеми с един нов фолдър. Всичко друго правя да бръсне, особено кухненското Tojiro.
          Обаче с Kershaw Blur в стомана S30V големи ядове бера. Едно че ми е много трудно заради извитата линия на острието, а друго изглежда и заради стоманата. Мъча го на един King #800/#6000 ама засега "успях" ненарочно малко скоса да променя. Не ще да минава през хартия като през масло, а и не бъсне лесно, не че е тъп, ама...
          Ще съм благодарен за идеи и техники че в нета за подобен род остриета (форма) гледам ползват някви урудки с каквито не разполагам и не възнамерявам да разполагам. Нема начин да нема начин на плоския камък. Ама как?
          Ами тая стомана с тоя кинг няма да се разберат . Не съм специалист, но понеже доста ровичках докато си търсех комбиниран камък. Та Кинг са добри, НО не са за какви да е стомани, меки са и бързо се издълбават и трябва често да се подравняват, но пък остават най-малко следи по острието и добре полира .
          За S30V съм чел и на други места, че си е тегава за точене, но едни казват едно, други друго. Ако имаш някоя диамантена плочка (DMT, DC4, eze-lap) може да пробваш, диамантите не ги бърка стоманата, въпреки, че май за тази разправяха, че се пързаляла по плочката .
          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 04-01-14, 13:32.
          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

          Коментар


          • #35
            От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

            King-a е мек, спор няма, яде го. Ама форумното менли заточи добре и бързо. Нямам диаманти - т.е. имам някъв ментак ама е много грубо. Имам и някви евтини камъни комбота, орион май се казваха, от железатията но с тях не пробвах. Но косъм с кинга на тая стомана е невъзможно. А и 6000 май не е за нея?
            Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

            UaZ 469B

            Коментар


            • #36
              От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

              Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение
              King-a е мек, спор няма, яде го. Ама форумното менли заточи добре и бързо. Нямам диаманти - т.е. имам някъв ментак ама е много грубо. Имам и някви евтини камъни комбота, орион май се казваха, от железатията но с тях не пробвах. Но косъм с кинга на тая стомана е невъзможно. А и 6000 май не е за нея?
              Погледна ли линкчето, че може да не се задържи дълго
              Ами аз това казвам, че кинга не е за всякаква стомана, ама 'ич не им разбирам и не съм задълбавал чак толкова, като структори, свързващи елементи и .т.н. Но до колкото знам върху по-стари стомани работи добре, но при разни модерни, проектирани и т.н. прахови стомани, не работи добре.
              Пробвай и със шкурка върху нещо равно, почнеш от 800 та до 2000

              п.п. Аз принципно не изпитвам нужда от една камара ножове, но и в повечето случай не се хвърлям на нещо дето да се чудя как да го точа. По-добре след като си свърши работата да мога да му върна остротата бързо, че така или иначе в повечето случай така се процедира, въпреки че може и да не е загубена много острота, ама отвътре те ръчка и не ти дава така да го оставиш .
              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

              Коментар


              • #37
                От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                Погледнах и заради това пробвах ориона с нагура (иначе се пързаля). Излезе мустак, обърнах, обрах с 800 кинг, след това 1500 шкурка съвсем леко по посока на ръба. Резултатът е по-добър вече. Това набързо. Като го захабя малко ще отделя повече време.

                пп И аз нямам нужда от повече от един нож, ама съм любопитен, светът е шарен, как да знам какво ми харесва без да пробвам....
                Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                UaZ 469B

                Коментар


                • #38
                  От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                  В никакъв случай не упреквам избора ти или пък на който и да било . Просто се съобразявам с факта, че като си пуснеш брада ще ти трябва и гребенче, пък гребенчетата не са без пари (образно казано)

                  п.п. до колкото знам е хубава стоманата
                  Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                  И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                  вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                    Ето това са моите любими точилки - японски водни камъни Naniwa. Едрина 1000, 3000 и 8000. Предимства - точат всичко. Недостатъци - трябва много практика и не са безобидни като цена.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                      Ха-така! Доста по-добър избор от шкурката.А за цената...направо са смешни,в сравнение със някои натурални...
                      Успех в точенето!
                      Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                      Най-добрият ром е студеният ром!
                      Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                        На мен ми се струва, че върха на ножа не контактува баш-баш
                        Аз при точене движа режещия ръб срещу камъка, така уж било по-правилно. Гледам, че хващаш ъгъла на оЧо, аз съм си изрязал един пластмасов триъгълник под ъгъл 11.25 (така се получава шаблона като сгъваш хартия ), та умножено по 2 = 22.5 градуса, което за нож за обща употреба си е достатъчно. Слагам острието да легне върху този триъгълник и с палец/показалец (зависи на коя от коя страна) подпрян на гърба на острието, хващам ориентир за правилно водене. Тия финките са по-лесни, че си имат зададен ъгъл, само слагаш да легне и жулиш .
                        Не си спомням дали за Naniwa някъде имаше коментари, че имат по-стари модели, в смисъл като технологично изпълнение и повече тях пробутвали на европейци, та те били малко по-бавно работни.

                        Аз съм с комбиниран cerax (1к/6к) и съм доста доволен, бързо работи. В къщи последно време за кухнята взимам едни турски pirge и съм доста доволен от към цена-качество (под 20лв). Стига да не са оставени мноого зле, ги точа за има няма 10 мин. за нож, а и държат ряз. Да не говорим, че си идват наточени добре, докато от Кауфланд бях взимал един нож пак за 12-15лв (не помня) и остави, че беше тъп на тесла, ами така и не успях да го наточа и се отказах. Е за белене на плодове става.

                        Общо взето хич не съжалявам, че си взех камък за точене, в комбинация с dia sharp мисля е 800 едрина, е доволно.
                        А като гледам, че и бавно се износва камичето, май ще дойде да е по на сметка от диамантите, но пък там нямаш поддръжка .

                        Единствено ми липсва нещо по-едро за много захабени остриета.
                        Успех в точиларските начинания .
                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • #42
                          От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                          Няма такова нещо като правилно и неправилно при точенето на камъни. Има принципи. На меките камъни няма как да точиш срещу острието. На тези с малка едрина 8000 - 12000 се финишира острието и се прилага нищожен натиск винаги срещу гърба. На върха ъгълът на движение се сменя и за това има леко повдигане, за да се запази ъгъла. Относно хващането на око, може така да ти изглежда, но това е 20 градуса на страна наработен навик има няма за 15 години точене на ръка. По друг начин се точат ножове с изразен вторичен скос. Там хващането на ъгал е в зависимост от формирания вторичен скос, което пък се прави на едни други точилки, за да е точно. По трети начин се точи сканди заточването. Може би по-правилно беше да го кръстя клипа - заточване на кухненски ножове с японски водни камъни.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                            С последното мнени на колегата не мога да се съглася .
                            За кухненските ножове и изобщо за едро препрофилиране и оправяне на кощунства по острието и за мотиките Диамантените точила са ненадминати . Камъните на Кинг и Сун тяйгър - пак Кинг са на основа естествена глина като слепваш материал и затовма са много бързи , понеже бързо освобождават нови абразивни частици и не се затлачват лесно . Срещу острието на нож се точи на мек и финн камък- без натиск л Гритовете и бързината са относително нещо при камъните и трябва да се пробват , според мен .
                            Макита камъка е Кинг Делукс , произведен от Суехиро , много качествен за цената си камък . Според мен много малко естествени камъни могат да се мерят със синтетичните абразиви , особено като цена и качество .
                            Нортън е хубав камък , ама е по европейската система , сиреч 4 К - 8 К отговаря на 2.5 К - 5 К според повечето колеги . Някой камъни 8000 грит са по едри от Кинг Айс Беар 1000 - 6000 изобщо Киг са много по финни от дадения грит и са със много постоянни следи по остриетата .
                            Шарптън им са хубави Про серията , и Глас серията , Другите са на качеството на Суехиро / то май и те си ги правят де /
                            Нанива суперстоун са по меки , затова работят хубаво на повечето стомани и ги ядат , По твърдите камъни са по бавни и по непростителни при финиширане , особено на бръсначите . Много може да се говори по темата , по добре е всеки да опита повече неща и да има опит , от четене не може човек да влезе в час правилно , за мен .

                            Коментар


                            • #44
                              От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                              https://m.ebay.com/itm/Water-Stone-D...64571165?txnId

                              Случайно някой да знае дали става нещо от тези? Или да препоръча нещо сносно, което да не струва колкото една лека кола. Благодаря.
                              Ако е машина, нека бъде немска!
                              XJR 1200
                              ETZ 150
                              Kawasaki Ninja ZX10R

                              Коментар


                              • #45
                                От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                                Хм .. няма никаква марка или производител за въпросният камък.

                                Може и да е качествена изработка, ама без нещо повече кое. как и от какво е направен, разбира се не пречи да се пробва.
                                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X