Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
    Как подравнявате камъните?
    Аз го карам върху стъкло, но със водна шкурка.
    По принцип най-най-НАЙ (разбираш ли) било с диамантена плоча, същото като тези за точене, но в доста по-голям размер и съответно и цената и докарва главозамаЯниЕ
    Общо взето ти трябва равна повърхност, стъклото е добро за тази цел, и някакъв абразив да отнеме от камъка.
    Гледал съм на клипчета да го правят върху обратното на плочка гранитогрес, нали е наквадратчено и е твърдо, абразивно и равно (уж).

    п.п. Забравих, че е добре да се надраска камъка (примерно с молив да го направиш кариран ), та като го подравняваш да следиш до къде е работата.
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • #17
      От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

      Вчера си взех ето този камък - Makita 1200 grit:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0402-800x.jpg
Прегледи:1
Размер:123.3 КБ
ID:5505531

      Този размер струва 30,70 лв. с ДДС... Има го същия, само че 150 мм. дълъг. Той пък е малко над 20 лв. с ДДС - 20 лв. и стотинки.

      За сега се упражнявам на кухненските ножове - то това ми е първото точене всъщност, та засега е голям зор Ще напиша и за самото точене, може би в отделна тема, дано някой ме посъветва накъде да вървя.

      Аз, разбира се, нямам никакъв опит с камъни и точене, но това което ми направи впечатление от пробата ми с този камък е следното. Повърхността му си е съвсем равна. Преди употреба се кисне 2 минути във вода. При заточване от камъка се отделя доста материал - доста повече, отколкото от ножа Познавам го по това, че е като червеникава кал, за разлика от отделеното от ножа, което очаквам да е по-черно. Особено като поизсъхне камъка - тогава се отделя още повече. Явно не трябва да се оставя хич да съхне, което означава да се мокри редовно...

      На мене поне ми се стори, че не отнема много бързо от материала на ножа - особено на един Солинген, кухненски, който имам и който е нащърбен като мотика в момента. Мисля, че от него почти нищо не свали и го зарязах, докато си взема първо нещо по-грубо за първоначална обработка.

      По този повод, диамантените плочки добри ли са за целта на грубата обработка и ако да, каква и от къде? Чел съм за Eze-Lap, ама нито знам от къде се купуват, нито това ли е, което ми трябва.

      За сега таргет са ми основно кухненските ножове - докато се понауча поне.
      "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
      Gabriel Garcia Mаrquez

      Коментар


      • #18
        От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

        То от кухненски до кухненски разликата е от "земята до небето",ама като съдя по израза че имаш "един Солинген, кухненски, който имам и който е нащърбен като мотика"съдя че вероятно и другите ти кухненски са подобни.За тази категория кухненски ножове работа ще ти свърши най-обикновен брус от пазара за 1,50лв.

        Коментар


        • #19
          От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от goiko Преглед на мнение
          То от кухненски до кухненски разликата е от "земята до небето",ама като съдя по израза че имаш "един Солинген, кухненски, който имам и който е нащърбен като мотика"съдя че вероятно и другите ти кухненски са подобни.За тази категория кухненски ножове работа ще ти свърши най-обикновен брус от пазара за 1,50лв.
          Идеята е вече да ги приведа във форма. Т.е. искам да спрат да са мотики. Освен това сбърках, като казах Солинген - Фискарс е ножа. Въпреки това явно е доста твърд.
          При това кухненските ми ножове да основно за тренировка - като се понауча ще мина и на други. Винаги съм харесвал много ножовете, но досега по някакви причини не съм дал воля на това влечение.
          "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
          Gabriel Garcia Mаrquez

          Коментар


          • #20
            От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

            Камък с такъв грид трудно ще оправиш затъпен като мотика нож
            За целта ще трябва нещо по-едро да го приведеш в някакво режещо състояние. За целта нещо от сорта в диапазон 250-600 грид.
            Пробвай с някой нож в по-добро състояние и само за заточване как ще се справи камИкА .

            Иначе мотикоподобния, може да пробваш със шкурка на трупче да го приведеш в някаква работна острота и след това на камъка. Шкурка 320 и на горе ще свърши работа, може да минеш и през някой размер водна (примерно 500)

            Нямам много опит с камъните, но мога да дам малко инфо за моя CERAX 1000/6000. Та на 1000 кухненски ножове pirge (турски, ама биват) с по 20 до 30 тръквания на страна вади косъм/заусец, като зависи колко са позатъпени. Всъщност на мората и на томито пак за има няма толкова пъти търкане вади косъм .

            На 6000 не особено се усеща, ама и там бързичко намаля размера на косъма.
            Сега се навивам да си взема един груб комбиниран камък от сорта 250/1000, тъкмо ще имам сравнение за 1000-ката от друга марка да сравнявам Че понякога се налага да оправям някое доста занемарено подобие на нож или пък за оправяне на разни щтръбки, че и там си иска търкане.
            Грубо ще излезе към 60-тина лева, правих сравнение с някоя диамантена плочка, ама една е грубо толкова колкото комбинирания камък
            . А имам една на dia-sharp на няма 10 години със сигурност, ама нещо взе да не ми харесва как отнема. Пък и размерите им сравнени с камък са доста по-малки. Диамантината е средна едрина, т.е. грид 600 (май), на камъка на 1000 сякаш по-бързо вадя косъм .
            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

            Коментар


            • #21
              От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

              Ами аз си взех една плочка, от едната страна диамантена, а от другата - керамична. Диамантената отнема като луда, даже трябва да се внимава с нея. Ама е малка плочата и неудобна...
              "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
              Gabriel Garcia Mаrquez

              Коментар


              • #22
                От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                Диамантите не ги интересува каква е стоманата, и си папкат . Ама не мога да си обясня с времето дали не им се позаоблят ръбчетата и вече не отнемат така агресивно, както като нови . Поне при мен на dia sharp така го усещам. Сигурен съм, че има разлика при различните производители на въпросните диамантени точилки.

                Аз не съм срещал подобна комбинация от диаманти и керамика , тази керамика за заглаждане ли е предвидена?!?

                Нямам особено опит с различни видове заточващи плочки,камъни и т.н., но повече ме влечат каманаците
                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                Коментар


                • #23
                  От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                  Моята плочка е Folkniven DC4. Не съм сигурен, че е керамика от едната страна - така ми каза продавача. Иначе е за заглаждане, да.
                  А диаманта определено се захабява. Това може да се забави, като се използва масло при точенето.
                  "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                  Gabriel Garcia Mаrquez

                  Коментар


                  • #24
                    От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                    Ползвам диамантени камъни на DMT над 7 години и продължават да си работят като нови. С масло малко им се забавя работата затова предпочитам вода.
                    http://www.dmtsharp.com/sharpeners/b...ond-whetstone/
                    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                      Здравейте и аз се мисля, за бучекчия, тоест маниак на ножове и остриета, и чесно казано, предпочитам набор от шкуртки вместо камъни...

                      Чисто парктически погледнато, ако си важиш хляба с ножове, аз го праех това преди години, носиш само един масат и това е.

                      Сега накупих пак една торба ножове и чесно казано ми писна с камъка, с една шкуртка за 1/3 от времето прекарано с камъка получавам много по-добри резултати.

                      С камъка например как се обработват остриета които не са равни и прави, или страниците на острието... няма шанс според мен, с шкурката на ръка става слънце според мен

                      Има го и варианта обаче да нямам хубав истински камък и да НЕ мога да боравя добре със същия...

                      А и някак си ме боли да инвестирам шепа пари в 2 кила набор с камъни, който може да се строши и т.н... според мен...

                      Само малко да се видя във време и мотивация ще пусна снимка а илюстрирам какво например не успявам да наточа с камък и кое например ремонтирам с шкурка...

                      Споделете какви гритове ползвате при камъните и как се ползват, кое първо, 2ро 3то и т.н.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                        Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                        Ползвам диамантени камъни на DMT над 7 години и продължават да си работят като нови. С масло малко им се забавя работата затова предпочитам вода.
                        http://www.dmtsharp.com/sharpeners/b...ond-whetstone/
                        Ами нямам много опит с разните му точила и подобни, ама погледнах линка и ми направи впечатление, че тея дето си посочил 6" Diamond Whetstone™ Sharpener with Hardwood Box
                        $62.07 и това което имам 6" Dia-Sharp® Continuous Diamond Bench Stone
                        $36.61 са с голяма разлика в цената и предполагам има защо. Сега дали качеството на диамантчетата, дали гъстотата им, как са залепени и т.н., но има разлика. Та затова споменах, че има разлики в качеството на различни марки/фирми и т.н.
                        Не че и при камъните не е така, едни отнемат по-бързо, други по-бавно, различно износване, искат си някаква поддръжка (съхранение, подравняване) внимание при работа, че едно изтърване и .... , но общо взето не е голяма драма.

                        Общо взето цените и на камъните и на диамантените плочки са приблизително еднакви, колко ще те изкарат .. ами зависи колко често се ползват, но минимум 10 години (по мое усмотрение) Та в крайна сметка може да излезе въпрос на вкус


                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                          Понеже бръмчат разни мухи в главата ми, много нахално ли ще е да помоля някой майстор да каже каква е последователността:

                          Първо ковеш, после заточваш и на края каляваш? Или ковеш, каляваш, после точиш? Това за относително твърда ръждилка.

                          Благодаря предварително, ако стане нещо поне горе-долу, обещавам да разкажа в картинки.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                            Понеже бръмчат разни мухи в главата ми, много нахално ли ще е да помоля някой майстор да каже каква е последователността:

                            Първо ковеш, после заточваш и на края каляваш? Или ковеш, каляваш, после точиш? Това за относително твърда ръждилка.

                            Благодаря предварително, ако стане нещо поне горе-долу, обещавам да разкажа в картинки.
                            Само да вметна, че 'ич не си в правилната тема (то май не се сещам да има такава )
                            Мисля няма да ти е трудно да откриеш реда, аз само от любопитство знам, че първо ковеш, ако е калено парче/шина - разкаляваш и шлайфаш до желаните форми и ъгли, след това се калява и най-накрая заточваш.

                            Ще помоля да не цапаме темата, та ако все още ти бръмчат мухите и има още въпроси, пусни една темичка за коване на нож, че тук и без това от камъни почнахме и диаманти да обсъждаме.
                            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                              Здравейте. Днес преди обяд се сдобих с един кръгал камак и вече съм поръчал да му направят вал ще му сложа лагерни тела електромотор и ваничка за вода. Предвиждам оборотите да са около 100 в минута а диаметъра е около 350мм. но е много крив. Като стане ще кача снимки. Структурата на камака ми се вижда доста ситна и много мек. До колкото разбрах с този камак са мелили царевица като са го въртяли върху друг камак. Не знам дали ще подходящ за точене на ножове но скоро ще разбера. За сега толкова.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                                Здравейте. Точилото вече е готово оборотите са 93 за минута и не хвърля вода извън ваничката. Започнах експериментите пвърхностите стават огледални но много много бавно. Камака когато е сух е бял на цвят а като се намокри стова бледо зелен някой има ли идея. Ще има и снимки но колегата ДАКО нещо се мота че това с качването на снимки изобщо не е моя работа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X