Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бръсначи, точене и въобще използване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Бръсначи, точене и въобще използване

    Ха-ха Евала за труда! Аз лично не правя така и ще си позволя да запазя собствено мнение по въпроса
    Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
    Най-добрият ром е студеният ром!
    Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

    Коментар


    • #62
      От: Бръсначи, точене и въобще използване

      Имам два бръснача, които си взех наскоро и имат нужда от заточване. Пробвах с така наречените lapping films, които са доста хвалени в Badger and Blade, но явно техниката ми куца, защото не ми се получава.. Искам да помоля някого да му ги изпратя за заточване срещу необходимата сума, естествено. Ще се радвам да споделите и на какави камъни ги заточвате. Благодаря предварително!

      Коментар


      • #63
        От: Бръсначи, точене и въобще използване

        Първоначално публикуван от bronc Преглед на мнение
        Имам два бръснача, които си взех наскоро и имат нужда от заточване. Пробвах с така наречените lapping films, които са доста хвалени в Badger and Blade, но явно техниката ми куца, защото не ми се получава.. Искам да помоля някого да му ги изпратя за заточване срещу необходимата сума, естествено. Ще се радвам да споделите и на какави камъни ги заточвате. Благодаря предварително!
        Само ще ти е от полза, ако попълниш в профила от къде си. Може пък в твоето населено място да има някой използващ бръснач, който е в състояние да ти помогне. За камъните има писано в темата...
        Успех и не се отказвай. Като свикнеш - няма такъв кеф при бръснене!

        Коментар


        • #64
          От: Бръсначи, точене и въобще използване

          Благодаря за подсещането - пропуснал съм това да го направя. По принцип съм от Русе, но ще съм за около месец в София, а след това до зимата в Благоевград. Бръсна се с DE самобръсначка вече година и нещо и е голям кеф особено като добавим четката със сапуна/крема.. Вече ми се иска и с бръснач, но това точене ме спира..

          Коментар


          • #65
            От: Бръсначи, точене и въобще използване

            Трябват си всички такъми за заточване на бръснач.Ако нямаш може някой който си разбира от работата да ги заточи и след това само да го поддържаш, докато отново стане необходимо от ново заточване(някои казват 6 месеца, други 1 година...).Заточването и поддръжката са най-важните за отличното бръснене.

            Дори и да ти го заточат с камъни с грит 10 000 или 12 000 според мен е задължително след това да се мине на хромоксид намазан върху опаката(груба/вътрешна/нелицева страна) на кожа залепена върху ламинирана ПДЧ плоскост или върху друга равна повърхност.Праха се смесва с мазнина- препоръчват маркови специализирани(карелия оил) масла, но аз моят хромоксидов прах съм го смесил с бебешко олио Нивеа и след това го намазах върху опаката страна на кожата(вече залепена и изсъхнала.Моята е залепена върху изрезано парче от ПВЦ с термопълнеж за врата с 2 ПВЦ плоскости от двете страни на пяната.Парчето е добре да е поне 8 сантиметра широко и 20-30 см дълго, за да ляга цялото острие на бръснача върху парчето и да се полира едновременно цялата страна на бръснача, след което се обръща през гръб.
            Това може да бъде постигнато и с каиш намазан с хромоксид по указания начин-в този случай обаче е необходим и друг каиш без хромоксид върху който да се "минава" бръснача след и/или преди всяко бръснене.На страниците на производителите пише, че е добре за бръснача да престои след минаване на каиш поне една седмица, но това е при положение, че имаш повече от един бръснач или дори да кажем 3-4 бръснача, ако се бръснеш през ден като мен.

            Добре е да знаете, че за начинаещи за бръснене с бръснач се препоръчват бръсначи 1/4 до 1/2 кухи и не се препоръчва 1/1 кух бръснач известен още като Full hollow или extra hollow.Oт написаното ит други потребители в немскоезични форуми разбрах, че за по-твърди и "упорити" бради, както и когато не искате да "изпъкват"/"излизат наяве" неравностите/дефектите на кожата на лицето-да кажем дупки останали от изстисквани пъпки от акне през юношеските години или други белези се препоръчва бръснача да не е full hollow или extra hollow, а да е клин, 1/4 или до 1/2 кух.

            Сега когато дойде бръснача беше заточван, но според мен на грит 8000 което не е достатъчно за отлично бръснене.Ако се ползва след 8000 грит се получва протъркване и зачервяване на лицето.Колкото по фино е заточването и полирането, толкова по-гладко и приятно е бръсненето и няма скубане което е най-важно.

            Според мен си купете препоръчания каиш във форума, има го същият и в И-бей и може би амазон, но с доставка цената е почти същата.Е може и да намерите и каиш за 30-на лева с доставка от тези сайтове.

            След заточване с 3000, 8000 и 10 000/12 000 грит се минава на хромоксид и след хромоксида на лен и каиш.
            Аз се научих как да поддържам бръснача чак след 2 месеца и половина ползване на бръснача.Преди това никога не бях се бръснал, не бях ползвал и не бяха ме мръснали с бръснач.

            Два месеца и половина ползвах бръснача без да го заточвам или минавам на хромоксидова паста положена върху кожа или каиш и на края на тези 2 месеца и половина започна много бързо да ми пораства брадата, защото бръснача се беше затъпил макар, че редовно го минавах след и преди бръснене на лен и каиш по 40-80, та дори 100 пъти всеки път и не бръснеше вдъно, а отделно се искаше и по 3 минавания под брадичката точно.
            Реших да го мина на хромоксида положен върху кожата(вече си мислех че никога няма да ми се наложи да ползвам този хромоксид и почти бях забравил за него , та дори се чудех за какъв (гявол) си похарчих парите за него ...
            След 10-15 минавания на бръснача върху хромоксида положен на кожа, след това върху лена 10-15 пъти и върху каиша 10-на пъти бръснача започна да бръсне космите и мъха на ръката ми във въздуха на 4-5 -7 милиметра във въздуха като направо ги отсичаше.Такава острота и гладкост нямаше дори когато получих бръснача, а бръсненето с бръснача беше и всичко друго най-хубаво което си представяш за бръсненето...Не бях виждал дотогава такова нещо ...

            След заточването е важно е да имаш:
            1. приличен каиш(ако е нов иска малко намазване с парафин или бебешко олио и каиша трябва да престои поне 5-7 дни за да поеме добре мазнината.Може да се наложи няколко мазания на каиша.Може да се намаже и с вазелин, но внимателно и малко, че е много плътен и трудно попива, да не кажа, че не попива, та трябва да се маже по малко и когато попие да се пробва и ако е необходимо да се маже допълнително по малко. Каиш с хромоксид може да си направиш и сам-самоделен каиш, стига кожата да е дебела поне 2-3 милиметра.

            2. кожа/каиш с хромоксидова паста или хромоксидов прах+мазнина с които да направиш такава паста с която да намажеш каиша/кожата залепена върху права плоскост.



            П.П. Сега "точа зъби" на един Wacker special raizor, ама жената не дава 400 лева, свидят й се макар, че аз съм ги изкарал, та ще видим какво ще я лъжа ...
            Отделно кандардисвам един приятел майстор-точилар(работил в чужбина години точно това) да ми направи един негов 1/4 или 1/2 кух бръснач от австрийска силвър стиил стомана.Така и така прави ножове по поръчка да направи и един бръснач.
            Последно редактирано от Justif; 25-07-13, 19:53.

            Коментар


            • #66
              От: Бръсначи, точене и въобще използване

              Аз това търся - някой да ги заточи и от там нататък нямам проблем. Имам вече 2 стропа, чакам и трети. За хромоксида съм чел доста и се спрях на балса като основа, защото е мека и поддава като кожата. Понеже не съм активен потребител не мога да пратя лично съобщене на бат' Пепо или на Венци, за които съм останал с впечатление, че имат опит с точенето. Тъй като ще съм в София през август ще ги взема с мен, пък ще се надявам някой да има време да ми ги наточи. Ще се радвам много, ако мога да присъствам на точенето, за да науча нови неща за бръсначите, а и да се запознаем и поговорим.

              EDIT: Хм, явно вече мога да поствам нормално. Бях останал с впечатлението, че ми трябват 50 поста. Супер!

              Коментар


              • #67
                От: Бръсначи, точене и въобще използване

                Здравейте, аз като гледам го ползвате за цялостно бръснене, а дали е удобно да се засича катинарче с бръснача?!?

                Коментар


                • #68
                  От: Бръсначи, точене и въобще използване

                  Всичко е въпрос на опит.За катинарче най-подходящ ще е бръснач с квадратна глава/завършек, наричат ги също американски: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:db_308.jpg
Прегледи:1
Размер:26.0 КБ
ID:5571078






                  Аз лично харесвам този: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:db_248.jpg
Прегледи:1
Размер:26.1 КБ
ID:5571076


                  С испанския завършек също може: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10502nda_510.jpg
Прегледи:2
Размер:14.7 КБ
ID:5571077 и Натиснете снимката за да я уголемите

Име:db_11-16_11.jpg
Прегледи:1
Размер:163.0 КБ
ID:5571088
                  Последно редактирано от Justif; 15-03-14, 21:04.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Бръсначи, точене и въобще използване

                    Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
                    Здравейте, аз като гледам го ползвате за цялостно бръснене, а дали е удобно да се засича катинарче с бръснача?!?
                    Като имаш предвид, че преди векове предците ни са се бръснали и оформяли с миди, кремъци, бронзови и пр. остриета не виждам проблем след съответния опит да си оформиш каквото искаш с бръснач.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Бръсначи, точене и въобще използване

                      Привет, наскоро си купи бръснач, но има нужда от заточване.
                      Искам да попитам с това камъче което имам дали ще успея да заточа бръснача или ми е нужен някакъв друг камък, след минаването с камък ще го мина и на колан.
                      Ето снимка на бръснача и камъка:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMGP5102.jpg
Прегледи:1
Размер:155.9 КБ
ID:5649541

                      Коментар


                      • #71
                        От: Бръсначи, точене и въобще използване

                        Според мен ще ти трябват поне още два камъка,после диамантене паста или неще подобно и чак тогава каиш...
                        Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                        Най-добрият ром е студеният ром!
                        Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Бръсначи, точене и въобще използване

                          И аз имам въпрос, паста гои "тонкая" подходяща ли е за бръсначи?

                          Коментар


                          • #73
                            От: Бръсначи, точене и въобще използване

                            Става,но е мно-о-го бавен.
                            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                            Най-добрият ром е студеният ром!
                            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Бръсначи, точене и въобще използване

                              Някой има ли впечетления от бръсначите Weltmeister?Преди около 2 седмици си купих един.Моят е стар но забелязах че фирмата проидвежда и нови.Неръждаема стомана, 4 мм дебелина, размера му е 4/8.Дръжката е от кост и върху единият чирен има лека повреда но това дори не се усеща.Когато го взех не бръснеше.В последствие го заточих на камък 3000,кожен строп с зелена паста,ленен строп със синя паста,грубата страна на колан,финната страна на колан и на лента ленен плат.Сега бръсне без проблем.По нататък ще си взема каиш, ако крастата ми се задолбочи може би и някакъв камък 5000/10000.Но за момента съм предоволен от бръснача.На острието и дръжката е гравирано логото на компанията.В основата на острието е гравирано също името на компанията,числото 225(номер на модел?), а от другата страна Otto-Busch Solingen-wald.На единия чирен са издълбани, може би с игла инициалите FR.Чел съм че преди в бръснарниците всеки клиент си е имал собствен бръснач което ме навежда на мисълта че този е бил използван точно в бръснарница и инициалите са на собственика му.Ето и снимки-Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8060397n.jpg
Прегледи:1
Размер:79.1 КБ
ID:5654468
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8060403L.jpg
Прегледи:1
Размер:80.6 КБ
ID:5654469
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8060407f.jpg
Прегледи:1
Размер:78.4 КБ
ID:5654470

                              Коментар


                              • #75
                                От: Бръсначи, точене и въобще използване

                                Ето един камък от новите на Ампида - черен финн врачански шист , доста е твърд . Работи с вода на каша , за по добър ръб накрая със глицерин или със масълце . Бавно работи но дава хубав полиран и остър ръб .
                                Тая седмица ще снимам и ще пусна снимки и на Китайският Гуанкси 12 000 грит .

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SIMG0013.jpg
Прегледи:1
Размер:117.8 КБ
ID:5665153

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SIMG0016.jpg
Прегледи:1
Размер:133.6 КБ
ID:5665154

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SIMG0017.jpg
Прегледи:1
Размер:127.8 КБ
ID:5665155

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X