Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Велосипед за пътешествие.....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Велосипед за пътешествие.....

    Не става въпрос за планинско колоездене, но не знам къде другаде да пусна темата.
    Другото лято замислям пътуване с колело 15-20 дни. Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония и т.н.
    Ще се кара само по асфалт.
    Моля за мнения, относно велосипед, гуми и т.н.
    Държа да подчертая, че съм 110кг. плюс багаж, палатка и др.
    П.П. Колелета, струващи четирицифрени суми, не ме интересуват.
    Още П.П. Преди години обиколих България с бегач " Старт Шоссе" /руски/, но бях 70кг. Сега, бегач с тънки капли, едва ли е за мен.
    Последно редактирано от trajal; 10-11-12, 19:49.
    Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
    -----------------------------------------------
    Питието определя съзнанието....
    -----------------------------------------------
    0887770735

  • #2
    От: Велосипед за пътешествие.....

    Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
    П.П. Колелета, струващи трицифрени суми, не ме интересуват
    Не знам но според мен и трицифрена сума няма как да ти стигне, за такова колело а ти искаш и по-малко няма как.
    LZ1ZAH

    Коментар


    • #3
      От: Велосипед за пътешествие.....

      Извинявам се, четирицифрени суми не ме интересуват...
      Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
      -----------------------------------------------
      Питието определя съзнанието....
      -----------------------------------------------
      0887770735

      Коментар


      • #4
        От: Велосипед за пътешествие.....

        Първоначално публикуван от Захари Коровски(Zahari007) Преглед на мнение
        Не знам но според мен и трицифрена сума няма как да ти стигне, за такова колело а ти искаш и по-малко няма как.
        По-горе се поправих. А иначе, като бях в 9ти клас, пропътувахме София-Монтана-Видин и обратно с колелета "Украйна" /с преспивания, разбира се/.
        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
        -----------------------------------------------
        Питието определя съзнанието....
        -----------------------------------------------
        0887770735

        Коментар


        • #5
          От: Велосипед за пътешествие.....

          Ще ти пусна един линк на ЛС да прочетеш нещо интересно от друг форум. И за идеи и за други неща...
          LZ1ZAH

          Коментар


          • #6
            От: Велосипед за пътешествие.....

            Благодаря.
            Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
            -----------------------------------------------
            Питието определя съзнанието....
            -----------------------------------------------
            0887770735

            Коментар


            • #7
              Re: Велосипед за пътешествие.....

              Велосипеда, който търсиш е познат като "туристически" или "градски" и е от най-омразните на всеки веломеханик - но това не е причина да се отказваш.

              Планинските велосипеди няма да имат възможностите, които търсиш, нито ще са ефективни. Първият велосипед, който ми идва ум според изискванията ти е Drag Marathon, но той се превърна в ниският (недостатъчен) клас на фирмата а има и други марки, които предлагат същият тип велосипеди както:

              Ferrini
              Venue man 24s
              Drag Cruiser PRO

              тези лично аз бих предпочел от българскитеили евентуално чуждите и по-добре оборудвани:

              BeOne Crossover 37S
              Fuji Comp 7 Light
              Vitus Bikes Velu 1 City

              Но там ще трябва да си ги поръчаш през интернет (има хора, които правят такива покупки) и няма да можеш да ги пробваш.

              Не мога да кажа, кой би бил най-добрият избор, защото никога не са ми били интересни тези велосипеди а и не знам кое ще ти е най-удобно, но мога да ти дам някои идеи и неща, които аз бих гледал.
              Та.. как бих подходил аз:
              1-во Алуминиева рамка, без заден амортисьор задължително - без преден е за предпочитане.
              2-ро и наистина задължително са здравите двойностенни капли
              3-то 24 или повече скорости - вътрешни скорости също е приложимо
              4-то капсуловано средно движение - това както и горното са във връзка с теглото. 24скоростните задни главини са в пъти по-здрави както и капсулованите лагери в движението.
              5-то би било наличието на багажник отзад и евентуално възможност за монтиране на такъв отпред.

              Нещата, които не бих искал да имам на велосипед до 1000лв са "амортисьори", включително на колчето на седалката или дискови спирачки.
              За тези пари няма истински амортисьори а само тежащи пружини без никаква полза. Същото се отнася за дисковите спирачки. V-образните спирачки от друга страна ги има навсякъде, също и калодките за тях и предлагат повече от адекватно спиране.

              Размера и качеството на гумите са от значение - 26" ще се търкаля по-лесно, но 28" ще са по-ефективни за дългите разстояния. Относно гумите мога силно да препоръчам продуктите на Schwalbe или Continental. Немците имат традиции точно в този тип колоездене и горе/долу знаят как да направят добра гума за целта Относно размера бих търсил по-дебели от шосейните но не-повече от 1.75"

              Всичко друго е въпрос на предпочитания, но всеки по-хубав компонент си струва

              Нещо друго, което бих направил е да взема велосипеда поне 2 месеца по-рано и да го покарам стабилно. Да дам възможност да се понаместят компонентите и да си проличат слабите места и да се оправят преди пътя.

              Относно покупката на самият велосипед -> в повечето големи магазини (Веломания, Байкцентър, МаксБайк) могат да те посаветват в рамките на тези граници кое ще е най-доброто, но въпреки че съм твърдо ЗА купуването на българското не може да се лъжем - в европейските онлайн вело-магазини велосипедите са доста по-евтини... е може би не по-евтини но за същите пари се взима доста по-висок клас велосипед.

              Може би си очаквал някой да ти каже конкретна марка и модел, но това няма да ти е полезно - велосипедите са толкова различни, че най-доброто решение да пробваш различните модели сам.
              Това се пренася и към написаното от теб за Украйната - ако имаш мерак ще го направиш и с детски BMX, но технологията позволява да го направиш доста по-качествено и ефективно -> няма смисъл да се хабиш
              Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
              Един велосипед също.

              Коментар


              • #8
                От: Велосипед за пътешествие.....

                3а амортисьорите и аз си мислих нещо такова. По-мека возия, но пък и още един компонент, който може да се счупи по пътя.
                Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                -----------------------------------------------
                Питието определя съзнанието....
                -----------------------------------------------
                0887770735

                Коментар


                • #9
                  От: Велосипед за пътешествие.....

                  Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                  3а амортисьорите и аз си мислих нещо такова. По-мека возия, но пък и още един компонент, който може да се счупи по пътя.
                  За асфалт амортисьорите само пречат. Особено нагоре и на равно. Усилието при въртене утива за сгъването му вместо за движение. Но пък всички модерни амове имат заключване така, че може и така.
                  Аз като карам на асфалт винаги заключвам предния амортисьор. Заден нямам.
                  sigpic

                  Коментар


                  • #10
                    От: Велосипед за пътешествие.....

                    А защо не мописли за нещо втора ръка ? Братовчед ми си взе за 800лв. Scott почтни не каран, а в магазина струваше 3 пъти повече. Все пак имаш време и можеш да потърсиш читав екземпляр и както са казали колегите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да го покараш поне 300км. да визиш за евентуални дефекти.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Велосипед за пътешествие.....

                      Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                      Не става въпрос за планинско колоездене, но не знам къде другаде да пусна темата.
                      Другото лято замислям пътуване с колело 15-20 дни. Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония и т.н.
                      Ще се кара само по асфалт.
                      Моля за мнения, относно велосипед, гуми и т.н.
                      Държа да подчертая, че съм 110кг. плюс багаж, палатка и др.
                      П.П. Колелета, струващи четирицифрени суми, не ме интересуват.
                      Още П.П. Преди години обиколих България с бегач " Старт Шоссе" /руски/, но бях 70кг. Сега, бегач с тънки капли, едва ли е за мен.
                      Жоре, ти да не си като Спиди Гонзалес бре. Нищо няма да можеш да видиш, само път...
                      За мен взимай един багажник за колела за рендето и един байк. Така ще можеш повече да разгледаш.
                      Другото е големите дестинации да ги преминаваш с трена.
                      За колелото, ако искаш звънни една жица, да се подмотаме по магазините да си уточниш параметрите пък после може и през нета да го купиш.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Велосипед за пътешествие.....

                        Мойте 5 стотинки.
                        Няколко пъти съм срещал вело-пътешественици пътуващи Малайзия - Португалия (сигурно има такъв вело маршрут).
                        Общото между тях беше:
                        - 28 инчови капли (по- разпоространен размер от 26)
                        - стоманена рамка (заварките са по- лесни в сравнение с алуминиевата)
                        - багажници преден и заден, пак стоманени
                        - много свински опашки и дък тейп по колелата държащи какво ли не
                        - кожена седалка (обикновено Brooks, английска) - неудобна в началото, с времето приема формата на личната анатомия
                        - обикновени външни скорости - ремонтопригодни, за разлика от вътрешните
                        - v-брейк с жила
                        Успех!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Велосипед за пътешествие.....

                          За подобни пътувания велосипедът е най-важно да е здрав, надежден и лесен за отремонтиране. От особено значение е велото да бъде настроене правилно-кормило, лапа, удобна седалка, за да бъде пътуването удобно и незастрашаващо здравето (кръст, колене). Определено мисля, че не ти трябва никакво окачване, тъй като има само минуси-увеличено тегло, понижена надеждност и съмнително качество в този клас. Рамка-според разбиранията, но някое Драг Онтарио или Спринт Аполон ще свърши добра работа, ако се насочиш към по-малкия цолаж. Рамка с подобна геометрия дава опции и за по-приятен оффроуд. Капли и цолаж-28" има предимства за асфалт, но и 26" е ок, стига гумите да са сликови (без грайфер) и с по-малък балон-1,95. Спирачките-определено добри V-брейк, дискови нямат смисъл-скъпи и тежат, едва ли ще правиш екстремности. Те имат един недостатък при дълго спускане-загряват повече и могат дори да спукат гумата. Задължително калници, фарове и отразители, багажници и дисаги, според нуждите.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Велосипед за пътешествие.....

                            Може да се замислиш за динамо-главина за захранване на GPS, телефон, камера.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Велосипед за пътешествие.....

                              Хвърли и едно око на колелата на фирмата Cross. Последните им модели Grip 124, Grip 130 са идеални по отношение цена качество. Карам Grip 130 вече повече от половин година - невероятен е. Предното ми колело бе Sprint Legent.
                              [SIGPIC][/SIGPIC]

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X