Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя кръвна група на коя може да дарява

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Коя кръвна група на коя може да дарява

    Понеже ми се стори интересно ще го постна, не намерих да го има във форума ако го има нека да се изтрие:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:407722_367809633313551_1547823660_n.jpg
Прегледи:1
Размер:60.7 КБ
ID:5989092
    LZ1ZAH

  • #2
    От: Коя кръвна група на коя може да дарява

    Аз ли нещо не разбирам таблицата или има пропуски... при АВ+ в колонката с "Те могат да ти помогнат" пише Никой а всъщност А+ 0+ В+ и тн. ги дават че помагат на АВ+
    Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
    A POS
    0885600200
    За момента пасажер

    Коментар


    • #3
      От: Коя кръвна група на коя може да дарява

      Хм да виж това не го забелязах, прав си. Ето малко разясняване: http://darikruv.com/kruvni-grupi
      Аз така го разбирам че не никой а само АВ+ може да е дарител на АВ+ ама може и да бъркам
      Последно редактирано от Zahari007; 02-11-12, 09:09.
      LZ1ZAH

      Коментар


      • #4
        От: Коя кръвна група на коя може да дарява

        Ценна тема, мерси за инфото
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • #5
          От: Коя кръвна група на коя може да дарява

          Не знам на кой му е полезна ,ако необходима кръв -взимат всякаква . И едва ли някой сам ще си я прелива .

          Коментар


          • #6
            От: Коя кръвна група на коя може да дарява

            Първоначално публикуван от juri_fursov Преглед на мнение
            Не знам на кой му е полезна ,ако необходима кръв -взимат всякаква . И едва ли някой сам ще си я прелива .
            Ако на теб не ти е хубаво, може пък някой да му е интересно примерно от обща култура.
            LZ1ZAH

            Коментар


            • #7
              От: Коя кръвна група на коя може да дарява

              много други неща тогава са интересни ,колега ИЗВИНЯВАЙ ако съм те засегнал с отговора си .
              Совместимость плазмы

              В плазме групповые антигены эритроцитов I группы A и B отсутствуют или их количество очень мало, поэтому раньше полагали, что кровь I группы можно переливать пациентам с другими группами в любых объёмах без опасения. Однако в плазме группы I содержатся агглютинины α и β, и эту плазму можно вводить лишь в очень ограниченном объёме, при котором агглютинины донора разводятся плазмой реципиента и агглютинация не происходит. В плазме IV(АВ) группы аггллютинины не содержатся, поэтому плазму IV(АВ) группы можно переливать реципиентам любой группы.
              O(I)
              A(II)
              B(III)
              AB(IV)

              Коментар


              • #8
                От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                Тези буквички "а в" всъщност са антигени в еритроцитите , които провокират реакция у ,този който ги няма.Ако е 0 значи няма нито един-т.е. може да дава кръв на който и да е.О група дава на всички , АВ дава само на АБ но получава от всички..По късно са намерили още едно такова-резус фактор, кръстено на една маймуна което или го имаш или го нямаш.Ако го нямаш даваш /съобразено с кръвната група/на всички без значение дали реципиента има или не ,но ако имаш/т.е. си Rh+/ даваш само на такъв с Rh+.По късно откриват ,че тия анти гени -А напр. не са съвсем еднакви има малки разлики от А до А и има А1 ,А2 и става по сложно.Освен при преливане на кръв на нееднакви кръвни групи- примерно от А на АВ е добре да е в ограничени количества.
                И въобще докторска работа. Ваше задължение като граждани и любители на екстремните спортове е да си знаете кръвната група.

                Коментар


                • #9
                  От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                  Не съм спец по въпроса, но поне за мен първата таблица е най-разбираема.

                  Единствената неточност в нея е че във втората колонка "никой" трябва да се замени с "всички", тоест, кръвна група AB+ може да взима от всички кръвни групи.


                  Ше го напиша с думи прости:
                  - група 0- може да дарява на всички и да плучава само от 0-
                  - група 0+ може да дарява на всички с "+" в групата (0+, А+, B+, AB+) и да получава от всички с "0" (0- и 0+)
                  - група А- може да дарява на всички с "А" в групата (А+, А-, АB+, AB-) и да получава от всички без "B" и без "+" (0-, А-)
                  - групa А+ може да дарява на всички с "А" и "+" в групата (А+, AB+) и да получава от всички без "B" (0+, 0- A+, A-)
                  - група B- може да дарява на всички с "B" в групата (B-, B+, AB-, AB+) и да получава от всички без "А" и без "+" (0-, B-)
                  - група B+ може да дадява на всички с "B" и "+" в групата (B+, AB+) и да получава от всички без "А" (0-, 0+, B-, B+)
                  - група AB- може да дарява на всички едновременно с "А" и "B" в групата (AB-, AB+) и да получава от всички без "+" (0-, А-, B-, AB-)
                  - група АB+ може да дарява на всички едновременно с "А", "B" и "+" в групата (само AB+) и да получава от всички;

                  Има проста логика в това:
                  - ако имате "-" в групата си, означава че може да получавате само от групи също с "-" и да давате на групи с "-" или "+"
                  - ако имате "А" в групата си, означава че може да получавате само от групи с "0" или "А" и да давате на групи с "А"
                  - ако имате "B" в групата си, означава че можете да получавате само от групи с "0" или "B" и да давате на групи с "B"

                  Комбинацията от тия 3 ограничения води до всичките таблици, с двете крайни положения че 0- може да дава на всички, а да взима само от 0-, а AB+ може да дава само на AB+ и да взима от всички.

                  Дано съм опитал да го обясня човешки, но ако го схванете, няма да ви се налага да помните таблици, а само трите прости правила.

                  Ето и таблички:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:krgr.png
Прегледи:1
Размер:15.8 КБ
ID:5420746
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                    Полезна информация, но само за обща култура.

                    В никоя болница няма да ви прелеят кръв без да са си направили сами тест за кръвната ви група.
                    За да се навие лекар да прелее кръв само на гола информация, че пацента е "еди каква си група" обстоятелствата трябва наистина да са форсмажор.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                      Никой лекар при никакви обстоятелства няма да прелее нищо, което не е изследвано по разширена антигенна формула. Златният стандарт е да се влива само изогрупова кръв-тоест ТОЧНО такава, каквато е групата на реципиента. Всичко останало е за учебните тетрадки по биология за 8-ми клас и дебилните холивудски медсериали.
                      Животът е харизан кон според мен...

                      Теди

                      Коментар


                      • #12
                        От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                        А я кажете какво става,като се прелее от такава от която неможеш да приемеш? Чувал съм страшни истории,ама верни ли са или са само лИгенди?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                          Настъпва хемолиза-разрушават се формените елементи на кръвта. Клиничните изяви са стягане, тежест, болка в гърдите, задух,болки в кръста,втрисане, световъртеж, гадене, повръщане, тромбози, ДИК-синдром-и евентуално смърт.
                          Животът е харизан кон според мен...

                          Теди

                          Коментар


                          • #14
                            От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                            Стария лаф - в България от медицина и футбол всички разбират.Вече се изследват и подгрупите. Кой от писалите е преливал кръв по тази таблица? Или да познава някой да го е правил? Ще позволите ли ако е за Вашето дете?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Коя кръвна група на коя може да дарява

                              Не е нужно да правиш всичко което четеш, но пък е приятно да си информиран. Спарки - копирам последното издание.
                              Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X