Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се строи път

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Как се строи път

    Моите уважения към всички бетонджии, но много голямо значение има основата(барем училите, трябва да го знаят и отчитат този факт). Това, че някъде се е получило (за сега), не значи че става навсякъде. Човека питаше да го минава с фреза...за мен това значи достатъчно меко.
    Много е важно и как ще се мокри основата в зависимост къде е разположен пътя. Като се разкаля и отмие на места основата, почва да не носи равномерно, тогава вече почват проблемите. Дори в зависимост къде, как и колко е подала основата, може бетона да спука под собствената си тежест, въпреки тая арматура колкото за бог да прости.
    Съвсем отделно как му влияе на бетона влажността на почвата, дъждове, студ, сол и пр.
    В зависимост как е подала основата и как е повреден пътя, може и ремонтите да не са толкова лесни и ефективни.
    А да го махнеш и да го направиш както трябва, хептен ще излезе "изгодно".
    Може да е работещо решение, но нито е за навсякъде, нито навсякъде може да е за постоянно.

    ПП: За примера на Търтея, понеже и аз съм виждал такива бетонирани пътища, щото съм си от там и "жокер ми не требе...". Возил съм от кариерите около София, по-кална нестандартна баластра, отколкото е почвата в градината на баба ми в Гара Лакатник.
    Точно това което написах, различни са основите и условията. Да не говорим, че там на места има пътища с такъв наклон, че не знам дали въобще нещо друго освен бетон може да се ползва като твърда настилка.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #62
      От: Как се строи път

      Не случайно съм казал
      Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
      ... на терен може да има усложнения
      ама то е хубаво да се чете преди да се заядем.

      Коментар


      • #63
        От: Как се строи път

        ОК, не съм искал с никого да се заяждам, приемам, че и с бетон става при определени условия и с определени особености.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #64
          От: Как се строи път

          Преди две години поискахме оферта за 800 метра. Върнаха цена 200000лв. Доколкото разбрахме това е цена за път през нивата-основа никаква. Обяснявахме надълго и широко че този път от години се използва ежедневно и целогодишно и доста е слегнал- намалиха на 150000 лв.
          Събрахме за седмица 8000 лв. и 350 метра го изляхме за един следобед. Останалото с по 3-4-5 кубика втора ръка. Още около 2000 лв. Доста тежка техника се разходи отгоре му за 2 г. Някъде се поначупи в края,върху начупеното си заливаме. Дебелината расте,вероятнота да се счупи пак намалява.
          Докато пиша този пост ми звънят за 3 куб. , след 30 мин. за смешни пари ще има още нови 12-14 метра здрав път.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #65
            От: Как се строи път

            Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
            Преди две години поискахме оферта за 800 метра. Върнаха цена 200000лв. Доколкото разбрахме това е цена за път през нивата-основа никаква. Обяснявахме надълго и широко че този път от години се използва ежедневно и целогодишно и доста е слегнал- намалиха на 150000 лв.
            Събрахме за седмица 8000 лв. и 350 метра го изляхме за един следобед. Останалото с по 3-4-5 кубика втора ръка. Още около 2000 лв. Доста тежка техника се разходи отгоре му за 2 г. Някъде се поначупи в края,върху начупеното си заливаме. Дебелината расте,вероятнота да се счупи пак намалява.
            Докато пиша този пост ми звънят за 3 куб. , след 30 мин. за смешни пари ще има още нови 12-14 метра здрав път.
            Е, хубава работа - имаш хиперздрав и устойчив път, който редовно си поправяш. И това трябва да е еталон за евтино и разумно решение.

            Коментар


            • #66
              От: Как се строи път

              Никой не е казал че е хиперздрав. Това е най здравото което може да се приложи за най-малко пари.
              Искаш ли да ти покажа пътища за които са вкарани 10 пъти повече пари на линеен метър и са по-зле. Правени от фирми с цялата им техника и машиносмени и т.н.
              Понеже поста е доста ироничен ,чакам да ми дадеш готово решение . По добро, за същите пари. Терена е с лек наклон. Не искам да събирам чакъл след всеки дъжд,не искам да кося път-имам си райграс в двора. Да не се налага след всяко преминаване да ходя на автомивка. Да не падат пломби и да издържат 40 тонен бетоновоз.
              П.П. току що поправихме щетите с тези три кубика. Двама души за 1 час с приказките с комшиите и 90лв.
              Последно редактирано от //Радо//; 13-06-18, 18:25.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #67
                От: Как се строи път

                Колко см е армирана бетонна плоча на последен етаж в най- ниския соц блок? Колко кг/м2 е допустимото натоварване?
                Дебелината и е прибл равна на коментирания бетонен път.
                Абс хоризонтална, с два пъти повече желязо
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #68
                  От: Как се строи път

                  Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                  Колко см е армирана бетонна плоча на последен етаж в най- ниския соц блок? Колко кг/м2 е допустимото натоварване?
                  Дебелината и е прибл равна на коментирания бетонен път.
                  Абс хоризонтална, с два пъти повече желязо
                  Това сравнение не го разбрах.
                  Едното е направено по проект колкото трябва да е и после е калкулирано в цената, за другото се търси приемлива цена с приемлив ефект.
                  Плочата оъдолу не я подпира нищои ако се счупи ще очисти някой, пътя може да слегне и да се напука/начупи/част от бетона .
                  Всъщност аз още чакам за по-добро и евтино решение.
                  Ако си мислите че с течение на годините не съм пробвал пакелаж,чакъл,асфалт втора ръка,жестоко грешите.
                  Твърдя или питам във форума. В момента не питам.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • #69
                    От: Как се строи път

                    Замръзнал бетон на -10 градуса го хвърлихме на пътя под наклон без армировка, излят "ургулешката"изкара две години докато стане негоден за път. Още на другия ден рабрахме че е тотална щета. Камъче по камъче се ронеше,но две години изкара.
                    До мен докато правиха подпорна стена на новат къща за един ден се изтъркаляха 15 бетоновоза с по 4-5 кубика. Тържествено си караха по моята соц.тънка плоча,докато не стъпаха във февруарски накисната очъкалена отсечка. Помпата още докато стъпи със всичките си гуми и затъна.
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • #70
                      От: Как се строи път

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      Колко см е армирана бетонна плоча на последен етаж в най- ниския соц блок?
                      Ще ти кажа, ако ми отговориш какво значение има етажността за дебелината на плочата?

                      Коментар


                      • #71
                        От: Как се строи път

                        Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                        Ще ти кажа, ако ми отговориш какво значение има етажността за дебелината на плочата?
                        https://www.offroad-bulgaria.com/sho...70#post3334770
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #72
                          От: Как се строи път

                          Първоначално публикуван от BRANCO Преглед на мнение
                          Понеже съм учил Пътно строителство, също и поработил по строежа на пътища, би ми било интересно някой да посочи конкретен "път" с излят ургулешката бетон върху хумус. Ако са минали и няколко години от тогава ще е супер, хем ще видим въпросния "път" към настоящия момент на какво дередже е, също и е ли възможно да премине нормален (1-1.5 т.) лек автомобил по него.
                          Това тук мисля става. https://www.google.bg/maps/@43.12604...7i13312!8i6656 То е на нейде 30год.
                          Отдавна не съм минавал там, но мисля, че още не е ремонтирано никога. Дискутирания път, ще е в пъти по-малко натоварен.

                          пп
                          заглавието малко подвежда. Ясно е, че по учебник път така не се строи
                          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                          Суперспам - спама на суперите

                          Коментар


                          • #73
                            От: Как се строи път

                            Я, склада на Континвест... Не съм ходил и аз отдавна нататък, голяма юфка...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Как се строи път

                              Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                              ...три кубика... ...90лв.
                              Toва що ми звучи кат за крадено...
                              Ми то така може и съвсем без пари, ама поне си трайте.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Как се строи път

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Toва що ми звучи кат за крадено...
                                Ми то така може и съвсем без пари, ама поне си трайте.
                                Ресто бетон от някой обект. Тоест поръчан, ама няма място за него. През годините съм изхвърлил такъв сигурно колкото за десететажен блок
                                And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X