Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Противорадиационно укритие и как може да си го построим

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Противорадиационно укритие и как може да си го построим

    Това е линк към снимките, който са им прожектирали по време на студената война.
    На мен ми е интересно.
    Линк

    П.П. забравих да напиша че е на руски де. Аз лично нямах проблем с превода. Поне така си мисля де.
    LZ1ZAH

  • #2
    От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

    Офф роуд по темата
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

      От цялата работа става ясно че ще има все пак полза от панелките и че в Перник не всичко е безнадеждно....с тия галерии отдолу.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #4
        От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

        Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
        От цялата работа става ясно че ще има все пак полза от панелките и че в Перник не всичко е безнадеждно....с тия галерии отдолу.
        Няма никаква полза!
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #5
          От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

          По време на соц-а, един братовчед си прави проект на 3-етажна вила. По проект приземния етаж изпълняваше функции на бомбоубежеще, вече за радиация - не толкова... Но бяха ЯКИ бетонни стени, които пича така и не съгради, а ги стесни до санитарния минимум... Арматури, железа, намкви смеси бетон... Цялата работа отиваше към фалит...
          Повечето соц. панелки имаха едни прозорци на мазетата, които се затваряха с метални капаци, поради същите функции - укритие... А и всеки е слизал и е виждал лабиринтите на едно ЕПК или панелка...
          Качете се на Бузлуджа и се накефете на качествени бетонни смеси, микс от цимент, кой знае какви добавки и стружки от метал. Тва е истината!
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • #6
            От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

            Гама лъчите проникват през 1м бетон,за какви панелки говориме!Противорадиационно укритие ,не е никак лесно да се направи!Дебели бетонни стени ,ако има и оловна защита още по добре,няколко реда много дебели врати,душове с решетки за отвеждане на заразена вода ,далече от убежището ,а то е най -добре под земята!Запасите с храна и гориво ,генераторите със специални филтри,водни и тъй нататък,въздухопоток на убежището с пречистване на въздуха,питейна вода!Абе с една дума сложна работа и скъпа!Слизал съм под ЦУМ в убежищата ,бях охрана малко там,те са за първоначална защита,а ония другите под Министерството още едно време бяха супероборудвани и там съм влизал,нямат нищо общо!За нас като цяло трудно ще се защитиме дълго,освен ако не мутираме,от първичните фактори на ядрен взрив- да ,но от вторичните само ще си удължиме агонията!
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • #7
              От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

              Галериите под Перник са зле документирани и отдавна изоставени като поддръжка, повечето - и пълни с вода. Единствената им съвременна роля е да пропадат понякога, заедно с архитектурата над тях. Подходящи за целта са работещи мини, ако инфраструктурата им (вентилация, отводняване, осветление) се осигури да работи и след ядреното събитие. И докато работи.

              Строежът на противорадиационно укритие трябва да започне от въпроса, от какво искаме да ни предпази и за колко време. Картинките от по-горе са от времена, когато ядреното оръжие не се е отличавало с разнообразие нито тактично, нито технологично. Бомбата е била логично и предсказуемо звено от постепенно ескалиращ конфликт, един единствен вид. Укритието пък е трябвало да те опази от след взрива (или даже преди него, ако имаш късмет) до организирането на евакуацията. Или поне да ти спести експозиция, в случай че евакуация не се случи.

              Да се живее дълго време само в укритие е възможно, но МНОГО скъпо. Толкова, че е възможно за много по-малко хора, отколкото ще работят за укритието. Което показва и кои точно хора ще го ползват, ако изобщо. Поради което и не може да е концепция за оцеляване.

              Коментар


              • #8
                От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                Някъде бях чел, че голямата паника заради лъчението е повече психоза отколкото някаква реална опасност.
                Естествено, ако си изложен на сериозно количество радиация ще се разболееш, и най-вероятния изход е смърт.
                Но такива случаи при ядрен взрив ще са на хора доста близо до взрива, а те ще пострадат най-много от конвенционалната страна на бомната-ударната вълна и(или) светлинното излъчване.
                За по-отдалечените жители заплахата е доста по-малка. Своевременното отпътуване от мястото на взрива почти еднозначно означава спасение от последствията на бомбата.

                Не съм специалист де, само казвам каквото си спомням.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #9
                  От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Някъде бях чел, че голямата паника заради лъчението е повече психоза отколкото някаква реална опасност.
                  Естествено, ако си изложен на сериозно количество радиация ще се разболееш, и най-вероятния изход е смърт.
                  Но такива случаи при ядрен взрив ще са на хора доста близо до взрива, а те ще пострадат най-много от конвенционалната страна на бомната-ударната вълна и(или) светлинното излъчване.
                  За по-отдалечените жители заплахата е доста по-малка. Своевременното отпътуване от мястото на взрива почти еднозначно означава спасение от последствията на бомбата.

                  Не съм специалист де, само казвам каквото си спомням.
                  Кольо не се сърди . Аз знаеш ли какво си спомням. Наметаш се с един бял чершаф и ходиш бавно да не си помислят че си го откраднал .Автомата го държиш напред да не ти капе по краката ....и т.н.Мирча Кришан ли беше него намирам нещо.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                    Не се сърдя бе. Отде го измисли.
                    Просто се опитвам да покажа, че не всичко което ни се говори е чиста истина.
                    По отношение на радиацията и последствията от нея трябва да се слушат специалистите(радиолози и лекари), ама то и опитът им е почти никакъв, та и те не са сигурни в това което проповядват.

                    За всеки случай-бЕгай по-далеч от епицентъра, пък по-натам каквото сабя покаже. Ако имаш късмет да си далеч-не би трябвало да имаш някакви проявления.

                    Ама си зависи от килотоновете де. Едно е да тресне бомбичка метната от оръдие, друго е да я пусне самолет, или още по-зле-ракета.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                      Иво не си прав, не трябва да вървиш бавно, а да бързаш, за да си запазиш място. Със сигурност има по служили от мен, но в казармата работих известно време като ЯХБР. Та от там знам, че гама лъчението само може да се забави, но не и да се спре. Защитните облекла, демек мушамите при 20 С градуса си вършат работата 2 часа. Ако успееш да се предпазиш от ударната вълна и да се защитиш на момента, трябва да напуснеш облъчения район по най-бързия начин. Естествено всякаква електроника не работи, еле пък по новите автомобили. Всички неща, които трябва да се направят и случат в идеални условия са трудно изпълними. И като го разбереш това, започваш да съжаляваш, че не си бил прав по време на ударната вълна. Лъчевата болест променя структурата на водата в тялото и от там идвал проблема. Всичко това по памет, че беше отдавна и баш тогава намалиха службата.
                      Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                        Пичове, "новият строй" да не е отменил физичните закони?!
                        Дано не ни се налага да разбираме разликата между психоза и последиците от гама лъчение, експериментално...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                          Алфа и Бета лъчите могат да се неутрализират лесно ,те и нямат дълготраен ефект,истинският проблем е в Гама лъчението!Тактиката за максимално бързо отдалечаване ,със отчитане посоката на вятъра и посоката на радиационният облак е абсолютно вярна,първоначално укритие ,максимално дълбоко мазе,с максимално дебели стени ,максимално навътре в сградата и това при положение,че става въпрос за единичен ядрен взрив от сорта на Хирошима и Нагасаки,а толкова малки ядрени заряди отдавна няма на въоръжение!Електрониката е аут заради ЕМИ,ще бръмчиме само тия с по старите джипки,и тия дето си имат резервна електроника!Ако има ядрен конфликт ще е тотален, със сигурност ще има отговори и просто ще има сеизмични разрушителни колапси на планетата,така че укритие няма да ни трябва,това са хиляди мегатони ядрен потенциал!Един вулкан изригна в Исландия и блокира Европа,какво говориме за дори няколко съвременни ядрени заряда-никакъв шанс,то и със слънчевите изригвания се разминаваме в последно време на късмет,въпреки тежките прогнози на учените!В Припят последствията говорят,но дали ще има кой да ги чуе-дано ,ама надали!
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                            При ядрен взрив замърсяването ще е многократно по голямо от пределно допустимите концентрации но по малко в сравнение с аварии като чернобил.
                            Все пак от началото на студената война до забрана на ядрените опити, на земята, под земята, в океана и в атмосферата са взивени над 1000 атомни бомби.
                            Аз също съм на мнението на Кольо, че ударната вълна ще бъде много по голям проблем за оцеляващите в сравнение с ефектите от радиоактивното замърсяване. То по скоро ще е проблем за хората обитаващи мястото след взрива. Макар че Хирошима и Нагасаки все още не са се превърлани в "ядрени пустини".

                            Коментар


                            • #15
                              От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                              Най доброто укритие е далече от големите градове и стратегическите обекти.Нали се сещате,че в Долно Уйно ядрена атака нема да има.
                              пп Ама и тема захванахте.Много ви е мил живота.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X