Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой слага сланина, и от къде намирате?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кой слага сланина, и от къде намирате?

    А сега да видим кой е майстор на сланината?
    И най-важния въпрос: От къде си намирате сланина?
    п.п.
    Знам, че е още рано. Ама аз така да питам, та когато дойде времето да съм на ясно от кой да взема.
    LZ1HKW
    Реглаж на преден и заден мост
    My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

  • #2
    От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

    Ами и аз слагам.
    В дървено дъбово каче (футия) около 70 литра.
    Редя ред сланина задължително с кожата (че е по-вкусна), ред морска сол, ред свинско месо ... (може и само сланина) и така докато има.
    Заливам с вода докато залее и последния ред и натискам с плосък камък. Камъка е важно да е от някакъв минерал, който не се разпада от солта - например гранит.
    Много е важно да се изкара въздуха останал между редовете, чрез интензивно натискане.

    Има различни варианти за подправки при сланината - пробвал съм ги всички и тъй като съм добър консуматор всичко ми харесва:
    1. Слага се нарязан на ситно праз лук и червен пипер между сланината;
    2. Черен пипер и дафинов лист
    3. разни други недокументирани експерименти ..., кото обаче са изконсумирани с мерак...

    Аз само сланина не търся, обикновено правя комбина с един приятел и взимаме цяло прасе - 100-130 кила. Колим го, оправяме си го сами, делиме на 2 и всеки да си го оправя както иска. Иначе сланина има на женския пазар. На пазара в Дружба 1, също съм виждал зимно време при разни баби. На пазара на Богров има задължително. По селата където гледат прасета също има, просто трябва човек да се поразтърси малко по-рано, т.е. сланината да е спазарена и когато заколят прасето, да знае стопанина кой да потърси за да му я даде. Ако искаш мога да поразпитам тук-там само за сланина, преди Коледа.

    П.П. Влади, имам още от миналогодишната сланина в качето, наложена с черен пипер и дафинов лист. Мога да донеса за дегустация, че да видиш дали ще харесаш тази рецепта.
    Последно редактирано от Радослав Райчев; 24-09-12, 15:08.
    Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
    LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
    Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

    Коментар


    • #3
      От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

      Както каза,без никакви подправки,месото без кокали и с кожата надолу.От край време по Балкана така(пърлено прасе),месото след едно денощие изкиснато във вода през август сурово е чудно.Но в София ,в буркан само сланина до лятото трудно-почва да гранясва в килерите.Мисля,че в хладна изба пак ще е добре.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #4
        От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

        За качето говорим само за изба. При мен целогодишно в мазато е около 15-17 градуса целзиеви (не алкоголни).
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • #5
          От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

          Не те е срам толкова от рано да ги подкарваш тези теми но наистина проблемът със сланинката се задълбочава с всяка изминала година Миналата г. сланинката ми дайде по Еконт без майтап, изпрати ми я Мещера и беше добра но вече осолена, което ми спъва моята си технология. Преди правех в саламура но откакто открих на Тони/Стария къде е качето предпочитам от неговата Е нЕма по-хубава Това което правя аз: Нарязана на тънко, не повече от 10мм. и залята за една нощ в зелев сок и чесънче на тънко нарязано. После обилно овалване в червен и черен пиперец, с последният да не се прекалява, чубрица суха ронена и вегета. Събират се резените на подходящи за съхранение във фризера калъпчета. Абе има хора от тук които са я кусвали, те да кажат
          Последно редактирано от maxxx; 25-09-12, 11:09.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #6
            От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

            Пуууу-ууууу, не сте Ора!
            ОлигавИх си клавиатурата!

            Коментар


            • #7
              От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

              Всяка година по Коледа, в родата колим четири глиганя .Сланината си я правя аз по следния начин.Слагам я студена на другия ден ,по-разбираеми причини :вина ,ракии,бири.Взимам сланиина само от гърба и до средата на плешките,почти винаги е шарена от "профилактичния бой с летвата през годината" по-думите на дядо: то си свиня,винаги има за какво.
              Та значи махам тази по-меката част от сланината това докато е още топла,викаме и пуздра.Редя е във малки бидончета от 5 литра (така отваряш изяжда се и не влиза въздух във всичкото количество),ред сланина,черен и червен пипер,чубрица,дафинов лист,чесън на ситно .ПРАЗ ЛУК НЕ СЛАГАМ ! От опит почва да загнива и става гадост ! Слагам марля да покрие реда покривам със морска българска сол,притискам хубаво и пак марля и така докато се запълни съда.Слагам и сняг докато се топи и напълни фугите.Дървена скаричка отгоре да я натиска да е винаги в саламурата.
              Марлята я слагам да не се набива морската сол в сланината,и да се налага да я миеш а с това и подправките.По-желание зимата вадиш един"парцал му викаме" сланина,точиш зелев сок и в него я вариш. Вадиш, червен пипер, канап и 2-3 дена на тавана до комина.После ,после вие си знаете с какво,с кой и къде!
              Да ви е сладко
              Никога нема да мине модата на сръбската музика,сливовата ракия и пъстръвата.

              Коментар


              • #8
                От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                Навремето сам си я правех, ама от няколко години нямам достъп до прасета затова си я купувам от една комшийка, която продава на пазара. Аз я ям само ако е пъстра с някой и друг ред месо, и тя ми отделя най-доброто от което има. А това е идеалната сланинка според мен:



                Коментар


                • #9
                  От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                  От шарена сланинка по-хубава няма, разбира му Тихомир, нали е дърт чревоугодник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                    А тази е доста шарена по мяза на флейки или интересно по рода си прасе с тънка сланина ,не ще да е нашенско!
                    Никога нема да мине модата на сръбската музика,сливовата ракия и пъстръвата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                      Вече и тук има породи с много тънка сланина, клали сме селекции с 10мм гръбна сланина.
                      Долната снимка си е гърда/бекон.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                        Дали е прасе на картинката?
                        Миналата година имах сериозен проблем със морската сол. Беше си леко отровна. Не знам защо, дали имаше много магнезий, или друго. Това заслужава цяла тема, ако и друг смята, че е важно - да пуска (за видовете сол) или да каже аз да го направя. За безопасност до проучването на видовете морска и каменна сол минах на готварска.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                          Има морска,която леко нагарча.Виж какво пише на готварската-говорим за тривиална сол,не диетична,друга освен морска и каменна не знам,да кажат учените.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                            Казват че е хубаво да я измиеш (морската) преди употреба,пробвал съм ,такава мръсна вода излиза чудо.
                            Никога нема да мине модата на сръбската музика,сливовата ракия и пъстръвата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                              Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                              Миналата година имах сериозен проблем със морската сол. Беше си леко отровна. Не знам защо, дали имаше много магнезий, или друго. Това заслужава цяла тема, ако и друг смята, че е важно - да пуска (за видовете сол) или да каже аз да го направя. За безопасност до проучването на видовете морска и каменна сол минах на готварска.
                              Отвори една тема за солта, на някой може да му е от полза.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X