Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Джип за сняг!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Джип за сняг!

    Здравейте приятели, аз съм нов участник в този хубав и полезен форум и бих желал да потърся помощ от вас относно един проблем. Живея в едно село, в полите на Родопите, половината е на равно, а другата е на баир Къщата ми се намира на чудесно място, има невероятна гледка, но зимата имам голям проблем с достъпа до там и от там. Има един участък не повече от километър, който е черен път, утъпкана пръст, в който допълнително има едно изкачване. Ако снега е малък, до 30см, нямам проблем, имам Рено Меган Сценик и като му купих чисто нови зимни гуми, катери и слиза като лудо! В по-тежък случай му слагам вериги. Но когато падна големия сняг, тръгна ли с него, става като снегорин, набира сняг отпред и...спира! Трябваше да ходим пеш!!! Принуждаваме се да оставяме колите в ниското и продължаваме пеш нагоре! Не мога да си позволя голям, висок, истински джип, по финансови причини. Колебая се между Гранд Витара и Хонга hr-v. Иска ми се да мога да сложа газ, защото нафтата е скъпа и некачествена, а и поддръжката е скъпа вече. Значи накратко, малък джип с евтина поддръжка и да върши работа в сняг! Никакви лов, риболов, офроуд състезания и т.н..
    Благодаря ви предварително, защото знам, че ще получа ценни мнения!!!

  • #2
    От: Джип за сняг!

    Първоначално публикуван от grgpnv Преглед на мнение
    ... Но когато падна големия сняг, тръгна ли с него, става като снегорин, набира сняг отпред и...спира! ...
    Същото ще е и с джипа. Просто ще спира на малко по-дълбок сняг. За да спира по-късно ще трябва да е колкото се може по-висок, т.е. да е с колкото се може по-големи гуми. Малките "джипове" от типа на споменатата Хонда обикновено са и с малки гуми тип "аспиринче" и без възможност да се сложат съществено по-големи. Така че купуването на нещо подобно ще е в голяма степен лишено от смисъл. Не знам какво точно ти е Реното, но ако не се лъжа, клиренсът му варира в порядъка на 15-18 см. На HR-V-то е някъде около 17 см, Гранд Витарата май и тя беше там някъде ...

    Виж, ако Реното няма 4х4, то тогава може да се мисли по въпроса за автомобил с такова задвижване, но все пак чудеса не очаквай. Най-общо казано "и я мо'ем, и тате мо'е, ама козата си сака пръч" ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Джип за сняг!

      Благодаря ти Чавдаре Забравих да прибавя и КИА sportage. Не може ли да се "повдигне" по някакъв начин джипа? И все пак, кой от изброените е най-добър на сняг? Съседа има Субару Форестър, върши му работа, но е с постоянно задвижване, аз не искам такъв. Благодаря отново!

      Коментар


      • #4
        От: Джип за сняг!

        Първоначално публикуван от grgpnv Преглед на мнение
        Не може ли да се "повдигне" по някакъв начин джипа?
        Може, но както ти писа Чавдар, трябват по-големи гуми/ около 31"/, За целта обаче трябва да повдигнеш окачването поне 2" / за да събереш гумите/ с което оскъпяваш проекта с минимум 2 000 лв.и в краен резултат постигаш максимум проходимост 50см. тежък сняг. Щом живееш там значи познаваш човека със снегорина пробвай с някой лев на ръка да изрине твоята улица приоритетно, в противен случай пак ще му ги дадеш , но за да те издърпа
        ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
        ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
        0896 846 246

        Коментар


        • #5
          От: Джип за сняг!

          Първоначално публикуван от grgpnv Преглед на мнение
          ... Забравих да прибавя и КИА sportage. Не може ли да се "повдигне" по някакъв начин джипа? И все пак, кой от изброените е най-добър на сняг? Съседа има Субару Форестър, върши му работа, но е с постоянно задвижване, аз не искам такъв. ...
          Всеки автомобил 4х4 с подходящи гуми ще е по-добър от лек автомобил 4х2 на сняг. Проблемът е, че ти питаш за дълбок сняг, а за него дори и 4х4 не е достатъчно. Джиповете (не леките коли с претенции за джип) мога да се повдигат, но лифтът на окачването (когато се прави като хората) си струва едни пари + цената на по-големи гуми и изискването за бюджетно решение отива на кино.

          Между другото, за кола, която ще се кара само по пътищата, постоянно (full time) 4х4 е по-добро от класическото за джиповете парт тайм 4х4.

          Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
          ... трябват по-големи гуми/ около 31"/, За целта обаче трябва да повдигнеш окачването поне 2" / за да събереш гумите/ с което оскъпяваш проекта с минимум 2 000 лв.и в краен резултат постигаш максимум проходимост 50см. тежък сняг. ...
          50 см тежък сняг е много и с 31" няма да стигне далеч.

          Това става на тежък сняг с подобна дебелина и то с гуми с претенции за 33" (реално са малко по-малки, също и поради факта, че в случая са спуснати на 1 и малко атмосфери).



          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1060109.JPG
Прегледи:1
Размер:94.3 КБ
ID:5408657
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Джип за сняг!

            Първоначално публикуван от grgpnv Преглед на мнение
            Здравейте приятели, аз съм нов участник в този хубав и полезен форум и бих желал да потърся помощ от вас относно един проблем. Живея в едно село, в полите на Родопите, половината е на равно, а другата е на баир Къщата ми се намира на чудесно място, има невероятна гледка, но зимата имам голям проблем с достъпа до там и от там. Има един участък не повече от километър, който е черен път, утъпкана пръст, в който допълнително има едно изкачване. Ако снега е малък, до 30см, нямам проблем, имам Рено Меган Сценик и като му купих чисто нови зимни гуми, катери и слиза като лудо! В по-тежък случай му слагам вериги. Но когато падна големия сняг, тръгна ли с него, става като снегорин, набира сняг отпред и...спира! Трябваше да ходим пеш!!! Принуждаваме се да оставяме колите в ниското и продължаваме пеш нагоре! Не мога да си позволя голям, висок, истински джип, по финансови причини. Колебая се между Гранд Витара и Хонга hr-v. Иска ми се да мога да сложа газ, защото нафтата е скъпа и некачествена, а и поддръжката е скъпа вече. Значи накратко, малък джип с евтина поддръжка и да върши работа в сняг! Никакви лов, риболов, офроуд състезания и т.н..
            Благодаря ви предварително, защото знам, че ще получа ценни мнения!!!
            Колко сняг се очаква да газиш?
            Ако е ПРЪХКАВ до към 40,45-50см. ще успееш да стигнеш с малка джипка с едни подходящи гуми-/в краен случай и вериги/.
            Много е важна думичката "пръхкав" обаче,защото ако е стар,тежък или паднал на няколко пъти,т.е. на пластове нещата загрубяват доста-вярвай ми,няма да те подведа.
            Там вече си иска сериозен джип с мощен мотор,големи и много важно-спуснати до адекватно налягане гуми.
            Ама какъвто и да ти е случая не смятам,че тия двете на които си се спрял ще ти вършат кой знае каква работа,еле пък с тоя никакъв клиренс.
            Търси нещо с 22-24см. клиренс и бавни предавки да не "гориш" съединителя,като се наложи да лашкаш напред-назад и да си правиш път.
            Последно редактирано от Янко Желязков; 19-09-12, 18:37.

            Коментар


            • #7
              От: Джип за сняг!

              Джип с независимо предно окачване! Така поне на предния мост няма да има кожух на диференциала който да набира сняг. Не съм мерил колко е клиренса на предницата на повдигана витара, но е доста приятен. Остава само задния мост да оре в снега, но това си е половин съпротивление в сравнение с джиповете с цял мост и отпред.

              Със съвсем малко пари се повдига доста успешно окачването на стара витара, и до 50 см сняг не би трябвало да има проблем. Разбира се, че добрите гуми са на първо място.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: Джип за сняг!

                Това дето му викаме "клиренс" не ли най ниската точка до земята? И ако "да", долния носач къде е ?
                Най ясно се вижда какво е "джип за сняг", ако се разтърсим и видим с какво ходят до полюса - примерно. С какви машини, какви гуми, оборудване и др. такива.
                Айде!

                Коментар


                • #9
                  От: Джип за сняг!

                  Благодаря ви!!! Регистрацията ми беше като на шега, мислех че няма да ме погледнете насериозно, но съм много приятно изненадан! Колкото сте задружни тука и с желание да откликнеш, в случай на нужда, ако и в държавата ни беше така, щяхме да сме преди Швейцария! От наблюдения се оказва, че сняг от 50см и повече, пада рядко и не се задържа, защото все някой минава и прави пъртина. Е, миналата зима ни изненада с бързината, с която натрупа, но... Не знам кои джипове са с независим преден мост, трябва да разпитам, може би една гранд витара с хубави гуми ще реши проблема. Забравих да кажа, че е добре ходовата част да е здрава, заради дупките по пътя из селото! Друг вариант ще е, както писа ДСВ ще се наложи да се молим на местния багерист!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Джип за сняг!

                    Имах удоволствието тази зима да се поразходя из Родопите:http://www.offroad-bulgaria.com/show...77#post1776377

                    Ако става дума за такъв сняг - без да е минал трактор, никакъв джип не те оправя, а ти трябва трактор и то верижен! Ако е минал трактор - карай си Рено-то, или поне кажи какъв ти е бюджета, за да знаят колегите какво и до къде, да ти препоръчат...

                    П.П. С Андро сме писали едновременно.

                    Коментар


                    • #11
                      Извинявам се, ако предложението ми е неудачно или не по темата. Снегоринче, от тези дето засмукват ъ хвърлят снега настрани би ли свършило работа?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Джип за сняг!

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        Джип с независимо предно окачване! Така поне на предния мост няма да има кожух на диференциала който да набира сняг. Не съм мерил колко е клиренса на предницата на повдигана витара, но е доста приятен. Остава само задния мост да оре в снега, но това си е половин съпротивление в сравнение с джиповете с цял мост и отпред.

                        Със съвсем малко пари се повдига доста успешно окачването на стара витара, и до 50 см сняг не би трябвало да има проблем. Разбира се, че добрите гуми са на първо място.
                        Аз подкрепям Кольо-независимото окачване с лифт и 29-ки придобива приличен клиренс-/30см. при мен/и не набира толкова сняг отпред.
                        В случая на снимките колата е повдигната +5см. Нива,но същата е ситуацията и с повдигната Витара и пръхкав сняг около 45-50см. не е проблем...
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #13
                          От: Джип за сняг!

                          Първоначално публикуван от grgpnv Преглед на мнение
                          Живея в едно село, в полите на Родопите, половината е на равно, а другата е на баир Къщата ми се намира на чудесно място, има невероятна гледка, но зимата имам голям проблем с достъпа до там и от там.
                          Е, тръпнем в очакване вече, кое ще да е това село? Може тази зима да се наложи да викаш бригадата да те вади от снега, да почерпиш една ракия...

                          Ако искаш да получих адекватен съвет, а не само глупости, дай малко параметри - бюджет, само прези зимата ли ще позваш джипа или като всекидневен, и други. Помогни си сам да ти помогнем и ние.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Джип за сняг!

                            Условието на темата е "джип за сняг". Както и мотивите изложени по-късно в поста. При тези условия не би следвало да се съобразяваме с допустимия размер колела предвид здравината на трансмисията и диференциалите отнесено към твърд терен, защото очаквания максимален въртящ момент приложен към колелата не може да надвиши силата на сцепление на колелата към терена, който пък в случая е сняг и съответно тази сила е значително по-малка отколкото тази на сухия или разкалян черен терен. Ако машината ще се използва наистина само зимата за решаване на конкретния проблем с ходенето пеш 1.5 км то според мен удачна е тази машина, която без много модификации може да побере максимален диаметър и ширина колела. Примерно някаква нискобюджетна Витарка, която по най-евтиния начин - къде малко с флекса, къде с някоя подложцица ще може да побере 32-33' колела или дори повече. Ако може колкото се може по-широки и с вътрешна гума за да могат да се използват при много ниско налягане. Като добавка и един блокаж "Вежен" отзад, а защо не и отпред. Всичко това разбира се, само ако плановете за тази машина са наистина само за сняг и с ясно разбиране какво ще се случи ако бъде подкарана по твърд терен. Тази концепция вече я правихме за един приятел, чиято вила е също в Родопите в близост до местността Чифте Чарк. В неговия случай използвахме Сузуки Самурай дълга база. Просто такъв ни попадна и машината се използва само зимата и само при непреодолим с G-класата му сняг. Гумите са втора употреба 33' Goodyear Wrangler Duratrac, домъкнати от Италия от местен автоморгаджия на цената на една софра на вилата
                            Последно редактирано от angel52; 19-09-12, 21:08.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Джип за сняг!

                              Ок, приемам критиката Селото е Брестовица, Пловдивско, бюджета ми е около 4-5000лв. Бих желал джипа да го карам целогодишно. Мога да изпратя снимки на "пътя" на поща, защото тук се опитах, но не става! Дано не се налага да ме дърпате, а колкото до ракията, нямате проблеми!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X