Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

    Чувам разни мнения и разкази от типа "приятеля на един приятел",че карането на равни средни обороти за да се поддържа така наречената "круизна" скорост вредяла на двигателя.Можело да блокира или както чух последно "да завлече никасила".Въпроса е относно кросовите мотоциклети направени на СМ и най веч 4-ри тактовите - YZxxxF,CRF и т.н.Доколкото ми стигат познанията това не би могло да е причина да блокира двигателят ,но се надявам по-вещи и запознати хора да дадат малко светлина по въпроса.

  • #2
    От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

    Я, никасил на 4Т - за пръв път чувам.

    Коментар


    • #3
      От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

      Ясно е, че колегата говори за 2Т, а пише за 4Т, но както и да е. Да си чака честно, по-абсурдно нещо от блокирането на двигателя при каране в средни обороти, не съм чул Това което си чул колега, но явно не си го асимилирал добре е, че тези мотори от типа на YZ, CRF и прочие, не стават за продължително каране във високите обороти Или по-точно казано, не става да тръгнеш с тях на дълъг път, където да поддържаш темпо от сорта на 120-140 км/ч. И не че те не могат да развият тази скорост, а просто защото не са направени за това! Дано да си разбрал, това което написах?
      SUZUKI DRZ SuperMoto

      Никога няма втори шанс да направиш първо впечатление ...

      Коментар


      • #4
        От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

        Съвсем точно си говоря за 4Т.Защо ли си мисля ,че при 110 айде да не е 120 мотора би трябвало да е на средни обороти.

        Коментар


        • #5
          От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

          Първоначално публикуван от alehandro Преглед на мнение
          Съвсем точно си говоря за 4Т.Защо ли си мисля ,че при 110 айде да не е 120 мотора би трябвало да е на средни обороти.
          Освен ако не са крайно скопени от към зъбчатки това са си максимални скорости. Много кросове не могат и тези да достигнат. Както каза Helik , това са мотори за каране на писта.. 1-ва, 2-ра..скок, 2-ра ,3-та голям скок, вираж, обратен и пак 1-2-3. Няма къде да завариш на 4-та (или пета) на макс и да караш така 10 минути на макс !
          Ако ще се кара по-продължително над 100, YZxxxF и CRF (а и който и да е чист крос) не са най-подходящите машини.
          Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

          Коментар


          • #6
            От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

            И четиритактовите имат покритие върху цилиндъра,все пак е алуминиев.Имам три мотора:Ямаха YZ450F '09,КТМ450ЕХС '03 и КТМ530ЕХС '11.Ямахата е с 13х51 пиньони и прави 121 км/ч максимална скорост.КТМ-ите са 13х50 и 450-та прави над 160,а 530-ката дори и повече.Ако знаеш предавателното число на скоростите,отношението на пиньоните и обиколката на гумите може да сметнеш на какви обороти с каква скорост ще си.

            Коментар


            • #7
              От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

              Никасилови са им цилиндрите на тези. Така е. Но освен прегряване и кофти масло - не се сещам за друга причина да се прецака. Друг е въпроса че е жалко ресурса на такава машина да се похабява на дълъг път. Просто не са конструирани за това. Вземи един трактор и юркай до морето .... не си струва някак. Не че ще му стане нещо.
              0888932647

              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

              Коментар


              • #8
                От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                При двутактовите двигатели работещи с готова смес (без помпа за двутактовото масло), или просто при състезателните двутактови двигатели, каквито са и кросаците, продължителното каране на постоянни (а не на средни) обороти може да доведе до задиране на двигателя. При постоянни обороти потокът гориво-въздушна смес е постоянен, и маслото (понеже е по-тежко) започва да се отлага по стените на фланеца и не стига до цилиндъра. По лаишки - маслото "изпада по пътя" и сместа обеднява откъм масло.

                Същото може да се случи и при дълго слизане по баир на скорост, без подаване на газ.

                Който има достъп до старо упътване за Варбург или Трабант - там е обяснено, и е препоръчано че "педалът на газта трябва винаги леко да 'играе' ".

                Проблемът е особено явен при по-старите двутактови джетове, понеже джет често се кара дълго време на постоянни обороти.

                Затова свикналите на двутактови машини винаги машинално леко "помпят" газта, масура винаги леко "играе". Така се пускат (отново по лаишки), "пресни" дози гориво въздушна смес, в която си има необходимата доза масло.

                При по-сложните машини този проблем е решен по всевъзможни начини - когато не се ползва направо инжекцион, се ползват маслени смесителни помпи пръскащи маслото директно в цилиндъра (а не смесващи го с бензина преди карбуратора). Също се слагат и разни хитри жикльорчета които могат да подадат директно доза масло при спускане на баири на скорост при отпусната газ.

                Затова и не винаги е препоръчително маслената помпа "просто да се махне" когато се развали, освен ако човек не е сто процента сигурен че смесва маслото с бензина преди карбуратора. Особено на многоцилиндровите двутактови двигатели, при които помпата често хем смесва бензина с маслото преди инжекциона, хем добавя по някоя и друга маслена магистрала директно към коляновия вал.

                За смъкване на никасила - да, като обеднее сместа откъм масло - всичко се смъква. И гащите ще паднат

                За четиритактовите - не знам. Ако е добре центрован мотора не би трябвало да им грам проблем.
                Последно редактирано от Goblin; 21-08-12, 16:42.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                  Първоначално публикуван от ЗМЕЙ Преглед на мнение
                  Я, никасил на 4Т - за пръв път чувам.
                  Бате Митко,излагаш ме !!! Ако Бетичката беше без никасил нямаше да изкара Шестдневката!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                    Змейо, изложи се
                    Вече всичко що е мотор е никасил, дори китайците продават ментета никасил. 2Т, 4Т, все. Това дори и Чефо го знае
                    ДР-а ми дори е с никасил.
                    Кросаците по-скоро може да имат проблем с прегряването в ниски обороти, отколкото с равна газ.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                      За двутактовите е ясно.Говорим за кросов четиритактов мотоциклет с 5 скорости направен на СМ,съответно не е със зъбаци 13 на 49(50 и т.н.) а примерно 14 на 45 или подобно.Не говоря за преходи от по 300 - 500 км. , а примерно преход от 50 - 100 км. до някое криво пътче.Аз също мисля ,че няма как да му се случи нещо при такъв режим на работа,но чувам разни приказки и искам да споделят хора с опит дали наистина има нещо вярно.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                        Има ли вероятност маслената помпа при средни обороти да не качва нужното количество масло,както и водната да не върти достатъчно антифриз.Евентуално да са сметнати най-голямото КПД да им е в по-високи обороти.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                          Човече, филма при теб става все по-голям. Предавателно число 14/45 не става за пътуване на 50-100 км и по криволичещи пътища. Аз карам моя ДРЗ предимно по такива терени, който са обсипани с много завой и колкото се може по-малко МПС, като всяко излизане ми е между 50 и 150 км. Скоростта с която се движа варира от 80 до 130 км/ч в зависимост от отсечката, като макса му е около 160 км/ч. Държал съм му темпо 120-130, но за около 5-10 км, защото както ти казах, аз карам по такива терени, а когато получавам покана от сорта "Айде на кафе до Пловдив", което сам разбираш, че е около 150 км с темпо 130, тогава просто се правя, че нямам мотор
                          SUZUKI DRZ SuperMoto

                          Никога няма втори шанс да направиш първо впечатление ...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                            Първоначално публикуван от Петьо Джартов
                            Бате Митко,излагаш ме !!! Ако Бетичката беше без никасил нямаше да изкара Шестдневката!!!
                            Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                            Змейо, изложи се ...
                            Отивам да си резна вените. Тутакси.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Вреди ли карането на постоянни обороти на двигателя?

                              Първоначално публикуван от Helik Преглед на мнение
                              ... а когато получавам покана от сорта "Айде на кафе до Пловдив", което сам разбираш, че е около 150 км с темпо 130, тогава просто се правя, че нямам мотор
                              О, "магистрални" мотористи (или някъде около)?! Аз и всички напъплили осмокласничики се подмокряме само при мисълта за тях.

                              - По какво се познава гумата на истинския карач?
                              - По правоъгълния й профил и трите реда "мустачки" от всяка страна!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X