Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

    Понеже този "феномен" го изучавам от доста време се замислих какъв процент от хората у нас изобщо знаят за него. И още по- важното какъв процент от хората знаят как да реагират в подобна ситуация?

    В процеса на дискусията се надявам да избистрим фактологията....
    За начало :
    Активен стрелец е въоръжено лице прилагащо смъртоносна сила срещу други лица и продължаващо да го прави до момента в който има безпрепятствен достъп до нови жертви.
    Независимо каква е неговата мотивация- за него основно е убиването, броя на жертвите и медийното отразяване на случая. Дори да има политическа или религиозна мотивация те са на заден план и обикновено фон на самия акт на насилие.
    Важно е да имате предвид:
    1. Активният стрелец не е ново явление.
    2. Такива случаи има и у нас (минимум два).
    3. В последните 10 години случаите зачестяват в математическа прогресия.
    97
    Знам за феномена "Активен стрелец" , а така също и моите близки и съм готов да реагирам.
    10.31%
    10
    Знам за феномена "Активен стрелец" , но не съм на ясно как да реагирам- нито аз нито близките ми.
    12.37%
    12
    Чувала съм нещо по новините и до там. Тва не може да се случи у нас.
    1.03%
    1
    Не съм чувал но ми е интересно.
    49.48%
    48
    Активен кво? Ти пак ли почна....
    26.80%
    26

    Анкетата е изтекла.

    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

  • #2
    От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

    2. Такива случаи има и у нас (минимум два).

    Кои са тези случаи?
    Кой определя кой е Активен стрелец?
    Предпоставка някой да стане такъв?
    Как да познаем кой е такъв?

    На мене ми прилича на Комплексар-Психар с добри познания за оръжията с желанието да прилича на някой филмов герой по възможност отрицателен, който иска своите 15 минути слава.
    Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
    Dacia Duster 4WD

    Коментар


    • #3
      От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

      По въпроса - пренебрежимо малък брой, клонящ към нула.
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #4
        От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

        Първоначално публикуван от Константин (stankovich) Преглед на мнение
        2. Такива случаи има и у нас (минимум два).

        Кои са тези случаи?
        Кой определя кой е Активен стрелец?
        Предпоставка някой да стане такъв?
        Как да познаем кой е такъв?

        На мене ми прилича на Комплексар-Психар с добри познания за оръжията с желанието да прилича на някой филмов герой по възможност отрицателен, който иска своите 15 минути слава.

        1.В ндвечерието на Коледа 1974 година Бранимир, син на политически силен баща, избива в общежитие № 1, с нож и застреля с пистолет 12 студенти на място, а трима починаха след това в болница! Една част от убитите студенти бяха виетнамски граждани.
        2.На 20 септември 1993 г. редник Стоян Груев, кръгъл сирак от столичния кв. Сухата река, убива трима човека във Военна Академия.
        Има поне още два случая, които поради по- малкият брой жертви няма да цитирам.
        Като цяло няма връзка между познанията за оръжията и това човек да стане активен стрелец. При някой активни стрелци подобни познания се натрупват в процеса на подготовката за действието.
        Кой става- най- различни хора- от пълни и откровени социопати известни с асоциалното си поведение до "достойни" граждани на обществото.
        Трудно можем да познаем активният стрелец преди да влезне в действие. Въпроса е какво трябва да се прави когато вече действа.
        Последно редактирано от Mad Dog; 11-08-12, 14:37.
        Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
        No man left's behind !!!!

        Коментар


        • #5
          От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

          Тате това е същото като това което обсъждахме ако стане нещо такова в МОЛ ... Лошото е че сценариите са много и разнообразни. Според мен и от това зависи и реакцията и това колко може да сме подготвени за този феномен. Примерно ако се прояви "Активен стрелец" в мол може би ще реагирам по един начин. Но ако се появи в училище нямам как да реагираме .. там ще трябва да реагират звената .... Не знам темата е интересна и ми се иска повече хора да си кажат мнението или страховете.
          Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
          A POS
          0885600200
          За момента пасажер

          Коментар


          • #6
            От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

            Норамлния гражданин на РБ няма необходимата подготовка за противодействие. И това е нормално...не трябва да се внушава на обикновенният гражданин, че е възможно да попадне в такава ситуация и че трябва да противодейства по някакъв начин. Достатачно е както в много страни е прието и се прилага още от училище обучение как да се прикриеш при извадено оръжие. Продиводействието няма да е проблем за хора минали военно или полицейско обучение, но те не са болшинството от обществото!
            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

            Коментар


            • #7
              От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

              Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
              Норамлния гражданин на РБ няма необходимата подготовка за противодействие. И това е нормално...не трябва да се внушава на обикновенният гражданин, че е възможно да попадне в такава ситуация и че трябва да противодейства по някакъв начин. Достатачно е както в много страни е прието и се прилага още от училище обучение как да се прикриеш при извадено оръжие. Продиводействието няма да е проблем за хора минали военно или полицейско обучение, но те не са болшинството от обществото!
              Не говоря изобщо за противодействие. В Германия например всички ученици в училищата минават кратък курс за реакция в подобна ситуация. Въпроса ми е - знаете ли вие и вашите близки как да реагирате, така че да повишите шансовете си за оцеляване. От там насетне органите имат ролята да противодействат. Аз лично ако съм на место и съм с оръжието си знам какво ТРЯБВА да направя....Дали ще реша да го направя е тема на друг разговор. Проблема е и че миноритален процент от "органите " са на ясно как да реагират....
              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
              No man left's behind !!!!

              Коментар


              • #8
                От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                1............ Въпроса е какво трябва да се прави когато вече действа.

                всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие...........

                а такива като нас дето им "засичат"спусъците и "пускат"по три куршума барабар с ваденето и зареждането на пистолета/револвера за стотни .....мисля знаят какво биха направили и как биха реагирали!важното е правилно да се прицени ситуацията.......
                driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                Коментар


                • #9
                  От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                  То в развити държави даже службите които би трябвало да отговарят за това са толкова неподготвени,че какво остава за семействата у нас. Все пак са толкова редки тези случаи у нас (дори да ги има, въпреки,че според мен направо клонят към 0 ), че е все едно да се подготвяме и за извънземно нашествие. Как да сме готови? Да се въоръжим до зъби и да държим патрон в цевта ли? Да обградим периметъра с камери и автоматично насочващи се гатлинги? Според мен въобще не "работа" на "средностатистическия" човек.
                  Единствено психолозите трябва да се подготвят по-добре и да гледат на кой дават разрешителни. А пък и ако някой започне да си купува прекалено много (напълно излишно разбира се) оръжие също трябва да бъде наблюдаван. Никой не може да ме убеди,че на някой му е необходим цял арсенал за да защитава дома си.
                  висете отпуснато

                  Коментар


                  • #10
                    От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                    Учил съм моите деца да се прикрият..всъщност съм ги учил на всичко каквото може да им се случи в екстремна ситуация и най-вече да не губят самообладание...Напоследък се "навъдихме" много дето вадим и стреляме за секунди...но малцина са пробвали когато срещу тях се стреля Картинката е различна Темата не е лоша ,но нека да не се превръща в .."на мен ми е по голям пищова"...Аз бих казал на четящите само две неща-Запазете самообладание! Прикрийте се!...После мислете как да напуснете мястото..Ако сте на мушката...опитайте се да не сте по всякакъв начин...
                    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                      От сега да кажа, че предприемането на самосиндикални действия в стил "Умирай трудно 51/2" не е изобщо правилна реакция. Относно това какви действия трябва да предприемат органите на реда , също не бих го коментирал, най-малкото защото това е информация, която не би следвало да е публично достояние.
                      Активните стрелци обикновено подбират места където срещата с въоръжено лице склонно да окаже съпротива е слабо възможна- именно за това най- често такива събития се случват в гимназии, кампуси на университети или други "свободни от оръжие" зони.
                      Единствено психолозите трябва да се подготвят по-добре и да гледат на кой дават разрешителни. А пък и ако някой започне да си купува прекалено много (напълно излишно разбира се) оръжие също трябва да бъде наблюдаван. Никой не може да ме убеди,че на някой му е необходим цял арсенал за да защитава дома си.
                      И двата посочени примера за подобни случки у нас са далеч преди епохата на разрешителните за физически лица. Подобни случки е имало и в държави с доста консервативно оръжейно законодателство, така че проблема изобщо няма вразка с наличието или липсата на оръжие. Например на-слабо успешният опит за активен стрелец е в Тексас Лицето е успяло да убие един и да рани трима след което е било направено на гевгир.
                      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                      No man left's behind !!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                        Противодействие срещу такъв:дебнене/независимо в каква среда/,засада/тип в зависимост от средата/,ликвидиране/може и с подръчни "ликвидационни"средства/до безпомощност или смърт/второто е за предпочитане,но е против Закона/.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                          Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                          Противодействие срещу такъв:дебнене/независимо в каква среда/,засада/тип в зависимост от средата/,ликвидиране/може и с подръчни "ликвидационни"средства/до безпомощност или смърт/второто е за предпочитане,но е против Закона/.
                          Ми приеми че докато ти дебнеш в засада с подръчно средство той ще си обикаля и убива...Т.е. ще си изпълни това за което е отишъл там.
                          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                          No man left's behind !!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                            Със сигурност ще убива това е целта му,винаги има косвени жертви,но най-важна е крайната цел и тя требва да се преследва независимо от жертвите- ликвидиране!/В операцията в Беслан,в театъра в Москва имаше жертви ,но това не спря Спецназ да си свършат работата и да стигнат до край,това е начин при положение ,че няма никакви други алтернативи ,риск винаги има,понякога жертвите са неизбежни, даже допустими!/Леле как ли звучи това в ушите на някои !/
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                              Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                              Със сигурност ще убива това е целта му,винаги има косвени жертви,но най-важна е крайната цел и тя требва да се преследва независимо от жертвите- ликвидиране!/В операцията в Беслан,в театъра в Москва имаше жертви ,но това не спря Спецназ да си свършат работата и да стигнат до край,това е начин при положение ,че няма никакви други алтернативи ,риск винаги има,понякога жертвите са неизбежни, даже допустими!/Леле как ли звучи това в ушите на някои !/
                              Ъааааа..... Не бива да се бърка ситуация със заложници и активен стрелец. Беслан или "Норд - Ост" са примери за типична "заложническа" криза със съответните политически искания. При това ако говорим за крайният резултата далеч не най добрите. При двата случая начина на реакция най- вече от страна на компетентните органи е напълно различен. Или поне би трябвало да.
                              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                              No man left's behind !!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X