Обява

Свий
Няма добавени обяви.

100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

    Това не е нещо на 2 или 4 колела, но разделът ми се струва правилен, доколкото става въпрос за една наистина ретро и уникална машина, която заслужава да се види! Дворецът Царска Бистрица се намира в курорта Боровец, на 500 м. от централната част. Още княз Александър харесал мястото за ловна хижа, а днешният дворец е построен по времето на цар Фирдинанд, на два етапа, от 1898 до 1914 г.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:093.jpg
Прегледи:1
Размер:153.0 КБ
ID:5979981

    Сградата е много красива, запазена в съвсем оригинален вид, украсена в традиционен български стил. Вътре няма посещения, гледа се отвън. Но сега искам да разкажа за нещо друго. През 1912 г. в парка е построена малка ВЕЦ, която до ден днешен, вече точно 100 години, работи безотказно и не само осигурява електричеството за комплекса на двореца, ами и даже както четох някъде, подава известно количество към Боровец! Вероятно част от успеха е в това, че машините са на фирма Сименс, произведени в заводите й в тогавашната Австро-Унгарска империя. Това не е просто инсталация, машина, а едно инженерно бижу! Самата малка сграда има изключително красив и привлекателен вид, още отдалеч се чува шумът от въртенето на генераторите:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:059.jpg
Прегледи:1
Размер:280.0 КБ
ID:5979980
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

  • #2
    От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

    Страхотно,научих още едно интересно нещо!
    HONDA DOMINATOR 650
    ОРЕЛ ASTRA
    РСПБЗН-Приморско

    Коментар


    • #3
      От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

      Като се проближи човек, картината е сюрреалистична! Шум, работеща машина с пълни обороти, а времето е спряло! Всичко изглежда така, както преди 20... 40... 80 години! Над вратата ни посреща обичайният неприветлив надпис, още със стария правопис:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:084.jpg
Прегледи:1
Размер:69.6 КБ
ID:5396367

      Но истински интересното е вътре! Един поглед в залата не може да остави равнодушен никой любител на старата техника! 100-годишни машини, в отличен вид, непроменени, като недокоснати, работещи с пълна пара!

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:072.jpg
Прегледи:1
Размер:155.2 КБ
ID:5396370 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:073.jpg
Прегледи:1
Размер:119.6 КБ
ID:5396371Натиснете снимката за да я уголемите

Име:074.jpg
Прегледи:1
Размер:152.4 КБ
ID:5396372 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:062.jpg
Прегледи:1
Размер:144.8 КБ
ID:5396373

      Дори фирмените табелки са си на мястото:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:076.jpg
Прегледи:1
Размер:127.6 КБ
ID:5396375Натиснете снимката за да я уголемите

Име:075.jpg
Прегледи:1
Размер:117.5 КБ
ID:5396374

      Красиво оформеното контролно табло, някои дребни елементи са подменени през годините, нищо не е вечно, но като цяло е отлично запазено! Не просто табло, не просто машинна зала, ами в стила на онези стари времена всичко е украсено! Смисъл е вложен дори и в жълто-черния фаянсов фриз отгоре на белите плочки - това са цветовете на австро-унгарския флаг, нали на машините стои името Виена!

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:078.jpg
Прегледи:1
Размер:97.1 КБ
ID:5396377Натиснете снимката за да я уголемите

Име:090.jpg
Прегледи:1
Размер:85.2 КБ
ID:5396378Натиснете снимката за да я уголемите

Име:092.jpg
Прегледи:1
Размер:84.0 КБ
ID:5396379Натиснете снимката за да я уголемите

Име:077.jpg
Прегледи:1
Размер:139.1 КБ
ID:5396376
      Последно редактирано от Теодор МБ; 05-08-12, 19:05.
      Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

      Коментар


      • #4
        От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

        Интересно!
        Благодаря за споделянето!
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #5
          От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

          Техниката изглежда страхотно,падам си малко по старите неща!А клип що не направи?
          HONDA DOMINATOR 650
          ОРЕЛ ASTRA
          РСПБЗН-Приморско

          Коментар


          • #6
            От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

            Щотооо.... ми е толкоз акъла! А и с наличната апаратура така и така нямаше да стане нещо особено. Намерих готов клип, щях да направя същото:

            http://vbox7.com/play:0f4d8d14

            http://vbox7.com/play:e83dcb39
            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

            Коментар


            • #7
              От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:082.jpg
Прегледи:1
Размер:72.6 КБ
ID:5396383

              Интересен автентичен надпис, макар че вероятно вече е 220v



              Нали сме си технически насочени, интересна е и сервизната част. Над инсталацията минава масивна стоманена греда, по която се плъзга лебедка и с нейна помощ се вадят необходимите части. Не се и съмнявам, че това си е оригиналната 100-годишна лебедка:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:086.jpg
Прегледи:1
Размер:57.9 КБ
ID:5396380

              Много ме зарадва гледката през един страничен прозорец - малка, подредена стая, автентичната работилница за поддръжка на централата! Красиви /в моите очи/ старинни ъглови работни маси, с многобройни чекмеджета за части и инструменти. Масивни менгемета, набори на всичко останало. Статив, накичен като коледна елха с големи стари ключове! Представям си как е била снабдена оригинално, с още купища ключове отверки и какво ли не още, но вероятно само малко от старите инструменти са оцеляли, в края на краищата поддръжката на машините е непрестанен и инструментояден процес, вече 100 години!

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:068.jpg
Прегледи:1
Размер:100.9 КБ
ID:5396381Натиснете снимката за да я уголемите

Име:069.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5396382

              В общи линии, това е разходката. Не е нещо грамадно, но затова пък изключително очарователно! Препоръчвам ви ако имате пък към Боровец, да се отбиете да видите стария дворец и да не пропуснете неговата едновековна електрическа централа!
              Последно редактирано от Теодор МБ; 05-08-12, 19:28.
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • #8
                От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                На втория клип се вижда че доста бързо се върти,а отвън виждали се потока които задвижва централата?
                HONDA DOMINATOR 650
                ОРЕЛ ASTRA
                РСПБЗН-Приморско

                Коментар


                • #9
                  От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                  Не, явно захранването е скрито в тръби. Още на влизане в парка, преди двореца, рекичката е хваната в едни малки езерца, едно след друго, виждат се и някакви циментови шахти, явно от там идва водата по тръби. Зад сградата на централата излиза малко спокойно поточе, поне за мен учудващо малко вода /но аз и не разбирам от тази техника!/, съвсем плитко и тясно, но явно това е напълно достатъчно за турбината.
                  Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                  Коментар


                  • #10
                    От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                    Явно при строенето му преди 100г.някои си е разбира много добре от работата!
                    HONDA DOMINATOR 650
                    ОРЕЛ ASTRA
                    РСПБЗН-Приморско

                    Коментар


                    • #11
                      От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                      Много интересно! И от мен благодаря за споделянето!
                      https://www.facebook.com/FsoWarszawa203

                      Коментар


                      • #12
                        От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                        Първоначално публикуван от Ангел Иванов/sereco1/ Преглед на мнение
                        На втория клип се вижда че доста бързо се върти,а отвън виждали се потока които задвижва централата?
                        Бързо, бързо.... има няма 3000 оборота в минута.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                          750 ако се вярва на табелката със серийният номер.

                          Коментар


                          • #14
                            От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                            Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
                            750 ако се вярва на табелката със серийният номер.
                            Мда. Не обърнах внимание. Значи е многополюсен, в случая по 4 полюса за фаза. А дали трифазен или монофазен, аз поне не мога да се ориентирам.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                              Според 077.jpg e трифазен.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X