Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Олимпийска дилема: мъж или жена?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Олимпийска дилема: мъж или жена?

    Сякаш животът не беше сложен и без това:
    http://articles.latimes.com/2012/jul...ender-20120730

    В свободен превод/преразказ:
    Олимпиадата не е занимание за нормални хора, нормалните я гледат. Там хората са специални/особени/ненормални в много аспекти.

    Има малко спортове (и нито един олимпийски) в който мъжете и жените се състезават наравно. Идва ми наум за спортовете с коне (при това - и за ездачите, и за конете). Навсякъде другаде и средните, и върховите измерими резултати са различни за мъжете и жените. При спортовете, в които има съперничество, а не физическо измерване (борба, футбол, шахмат) - мъжете имат радикално предимство и е безсмислено да се състезават с жени. И така, как да отличим мъжете от жените?

    За средния човек от улицата задачата рядко е сложна и тя става още по-проста, ако бъде разгледан без дрехи и аксесоари. Ама средния човек от улицата, както уточнихме, участва в олимпиадата откъм трибуната или от външната страна на телевизора. Външният вид на някои спортисти (и особено спортистки) определено предизвиква някои съмнения. Оказва се, че няма рязка, еднозначна биологична граница между мъжете и жените. Не стига това, ами някои мъжки признаци в женското тяло определено дават предимство в повечето спортове и затова олимпийската администрация се сблъсква с проблема много по-често, отколкото другите хора.

    Дълго време за целите на олимпиадата се е използвал декларативният метод - всеки спортист си казва и толкова. Е, имало е някои съмнения, но то къде ли няма.

    Всеки ще се сети за X и Y хромозомите от училище и в средата на 80-те МОК също са се сетили за тях. Оказва се обаче, че има XY-хора, които са си съвсем истински жени. Заради дребна, но не чак толкова рядка грешчица в генетичния код, тялото е било напълно нечувствително към мъжките хормони и още преди раждането се е оформило като пълноценно, работещо женско. Има и обратния вариант - XX-хора, които пък са си пълноценни мъже, заради друга дребна грешчица в генетичния код. Освен това има "химери" - нещо като напълно сляти близнаци, чиито пол може да се е определил от малцинството от клетките, оказали се на решаващо място в тялото, на нужния етап. И всичко това са крайни примери. А понеже някои хора си нямат (или пък имат) късмет, има и междинни варианти, като всякакви вариации на тема хромозоми, като X, XXX, XXY, XYY, както и леко счупени X и Y хромозоми или пък генетичен код, прехвърлен от едната на другата. Предаването на генетична информация между поколенията не е идеално - и добре, че не е, или поне е добре за повечето от нас, които са от приемливата страна на статистиката.

    Сега олимпийската администрация ползва друг критерий - нивото на тестостерона, като е поставена една общо взето смислена граница, но пък се допускат жени с доказана пълна нечувствителност към тестостерон. И пак не им е лесно, виж подчертаното по-горе.

  • #2
    От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    При спортовете, в които има съперничество, а не физическо измерване (борба, футбол, шахмат) - мъжете имат радикално предимство и е безсмислено да се състезават с жени. И така, как да отличим мъжете от жените?
    С някои аспекти на статията не съм съгласен, като цитираното по - горе, пример за несъгласието ми е подготовката на нашата състезателка по свободна борба Станка Златева, на нея и партнират в тренировките доста по - тежки от нея мъже, а не жени.
    Друг пример е световната шампионка по шахмат Антоанета Стефанова - през 2002 г.става международен гросмайстор при мъжете.
    Естествено гените и хромозомите имат значение, но само за определяне на половите белези.

    Коментар


    • #3
      От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

      Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
      Естествено гените и хромозомите имат значение, но само за определяне на половите белези.
      Както се вижда - и за това не стават еднозначно.

      Станка като нищо и теб ще те нагъне. Кво ти пука с кой тренира, щом с химиите и гените всичко и е наред? Жена ли е? Жена. Толкоз.

      Относно шахмата - пак така. Ако предимството на мъжете в даден спорт е изявено, и там се намърда и жена - това говори добре за нея, стига да го е направила честно. Виж ако мъж иде да се състезава с жени, вече ще е нелепа гледка, ИМХО.

      ПП: Аз принципно не приемам жените да се опитват да са мъже и обратното. Не в пряк смисъл - това е друга тема. Щанги и борба жени ми е малко неестествено. Ама пък щом има достатъчно ухапани от мухата - нека си се боричкат. Аз просто трудно го възприемам.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

        Навсякъде има изключения, разбира се.
        При подготовката си, състезателите често използват партньори не само от другия пол, но и от други категории и даже от други спортове. Това не е състезание.

        Също така е абсолютно сигурно, че и Станка Златева, и Антоанета Стефанова в техните си спортове ще ме направят на нищо, хем има доста свидетелства, че съм мъж. Това не отменя факта, че спортните състезания по принцип са разделени по пол и да се буташ при другите е против правилата.

        Предполагам, че разделението е и традиционно и се корени още в древна Гърция, където олимпийските игри са чисто мъжко занимание и зрелище.

        Коментар


        • #5
          От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

          Мани ги елините, за тях и секса е чисто мъжко занимание
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Както се вижда - и за това не стават еднозначно.

            Станка като нищо и теб ще те нагъне. Кво ти пука с кой тренира, щом с химиите и гените всичко и е наред? Жена ли е? Жена. Толкоз.

            Относно шахмата - пак така. Ако предимството на мъжете в даден спорт е изявено, и там се намърда и жена - това говори добре за нея, стига да го е направила честно. Виж ако мъж иде да се състезава с жени, вече ще е нелепа гледка, ИМХО.

            ПП: Аз принципно не приемам жените да се опитват да са мъже и обратното. Не в пряк смисъл - това е друга тема. Щанги и борба жени ми е малко неестествено. Ама пък щом има достатъчно ухапани от мухата - нека си се боричкат. Аз просто трудно го възприемам.
            Значи, Станка със сигурност ще ме сгъне, второ аз също не възприемам мъже да размахват космати баджаци в художествената гимнастика или синхронното плуване, ама никой не им пречи да се пробват.

            Трето на Станка Златева химиите са свързани основно с натурално пушени суджучета собствена рецепта и производство (информацията е от сигурен и дълбоко законспириран източник

            Коментар


            • #7
              От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Мани ги елините, за тях и секса е чисто мъжко занимание
              Мани, не мани - имало ги е и са ни оставили много проблеми. И само като си помисля за демокрацията, веднага им опрощавам и хомосексуализма, и олимпийското движение. Все едно ще лежат само най-голямата присъда.

              Коментар


              • #8
                От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Мани, не мани - имало ги е и са ни оставили много проблеми. И само като си помисля за демокрацията, веднага им опрощавам и хомосексуализма, и олимпийското движение. Все едно ще лежат само най-голямата присъда.
                А па ти. Тяхната демокрация е модерната европейска идея немат нищо общо освен името.
                А проблемите идват от там, че се опитват да копират Древен Египет, най-дълго работилата държава в писаната история, ама не са научили езика достатъчно добре и стават грешки в превода.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #9
                  От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                  Дай да се придържаме към решимите проблеми. Кой е мъж и кой - жена, примерно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Дай да се придържаме към решимите проблеми. Кой е мъж и кой - жена, примерно.
                    Ми въпрос на трактовка.
                    Некои египетски божества си сменят пола като стават гръцки.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Некои египетски божества си сменят пола като стават гръцки.
                      Нищо ново, значи.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                        Е как кой- събуваш гащите и съдиите преценяват в коя графа да те сложат . Всичко останало ми се вижда адски несериозно.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                          Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
                          Е как кой- събуваш гащите и съдиите преценяват в коя графа да те сложат . Всичко останало ми се вижда адски несериозно.
                          Обмисляно е, определено.
                          Повечето хора не искат да знаят защо, но методът не работи винаги.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                            Поне е лесно за контрол- като напипаш пакета ти е ясно дали някой цака и кой не, нали? А с тия хромозоми, хормони и други подобни е мътна работа.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Олимпийска дилема: мъж или жена?

                              Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
                              като напипаш пакета ти е ясно дали някой цака и кой не, нали?
                              Ами не.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X