Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спортен автомобил "София"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спортен автомобил "София"

    Нека в тази тема съберем снимки и информация за творението на инж. Велизар Андреев.
    Знам само, че колата е с двигател от "ВАЗ 2101" и има телевизор.
    Снимки по-късно.

  • #2
    От: Спортен автомобил "София"

    http://sofiology.com/sofiiski-istorii/avtomobil-sofia/
    http://www.youtube.com/watch?v=Hx1KflWlkRk
    First Man, then Machine!
    Lada Niva
    Honda XR 400

    Коментар


    • #3
      От: Спортен автомобил "София"

      http://bgcars.ovo.bg/news/blgarin_sz.../2011-05-18-44
      LZ1ZAH

      Коментар


      • #4
        От: Спортен автомобил "София"

        Ей тва жълтичкото ме изпревари на магистралата в неделя. Толкова се чудех какво е . Докато минаваше покрай мен успях да хвана само звука на ладовия мотор. Някой да има повече инфо за бъгито.
        Hyundai Galloper 3.0 V6

        0885 44 60 16

        Коментар


        • #5
          От: Спортен автомобил "София"

          Във Варна в сервиза на един приятел има 2 бр. за реставрация ........
          Като се наканя да отида до другия край на града ще снимам и кача снимки тук.
          Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

          Коментар


          • #6
            От: Спортен автомобил "София"

            Първоначално публикуван от CJ_ Преглед на мнение
            Във Варна в сервиза на един приятел има 2 бр. за реставрация ........
            Като се наканя да отида до другия край на града ще снимам и кача снимки тук.
            Айде,колега,чакаме с нетърпение
            Иначе,за спортен автомобил,ладовия двигател не е ли малко слаб?Верно,сто на сто е по леко купето от ладовото,ама на мен ми се стува,този двигател,че ще е муден,за спортна кола
            Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

            Коментар


            • #7
              От: Спортен автомобил "София"

              Вуйчо ми (лека му пръст) беше също инженер ДВГ бяха добри приятели с инженер Велизар Андреев . Запозна ме с човека някъде лятото на 1988 година преди да влезна в казармата . Тогава ме повози на една бяла София и впечатленията ми бяха все едно съм се качил на изтребител . Компоновката беше ладова но колата реално е над 2 пъти по лека и двигателя определено беше пипнат . За времето си беше нещо супер новаторско като дизайн и изпълнение.
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #8
                От: Спортен автомобил "София"

                Първоначално публикуван от Driftacha Преглед на мнение
                ...
                Иначе,за спортен автомобил,ладовия двигател не е ли малко слаб?...
                Поне половината варианти на Алпин А110 са били с двигатели под 80 коня, а до една са били бегачки. Лекички са били просто...

                За останалото - в Княжево като малък обикалях като пред сладоледаджийница около една кола която много приличаше на тогавашното Камаро, която беше сглобена с ДНК на амнайсет коли - фиат, лада, каквото се сетиш. Мисля че беше негово дело, за нея писаха и в тогавашното Паралели - "БА - Българският Автомобил".

                За София-та - при цялото ми уважение към този изключителен човек който не съм имал честта да познавам, и при цялото ми уважение към енергията му и компетентността му (и за двете съм чувал задочно от познат - студент, който щеше да стажува в екипа му някъде в края на 80те и се беше запознал с него) - още първия път като видях този автомобил реакцията ми беше "няма по-грозно нещо". И сивия, и синия металик. Бях ученик, мисля че го мернах някъде около Магурата (заведението, не пещерата ).

                Сигурен съм че е бил много приятен, сигурен съм че е бил страхотен за времето си. И все пак. Въпрос на вкус. Това не ми пречи да го уважавам като историческа ценност.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Спортен автомобил "София"

                  О разбира се ! Безумно грозни са но в това им е чара
                  А за качеството на изработка просто нямам думи,все едно са били с две леви ръце,глухи и слепи тези които са ги правили ...
                  Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Спортен автомобил "София"

                    За качеството съм раздвоен. Не че съм ги виждал отблизо скоро де. Но като знам с какви материали и инструменти разполагаха хората в България по времето когато са правени, може би е било просто най-доброто което са можели да направят с наличните средства.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Спортен автомобил "София"

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      За качеството съм раздвоен. Не че съм ги виждал отблизо скоро де. Но като знам с какви материали и инструменти разполагаха хората в България по времето когато са правени, може би е било просто най-доброто което са можели да направят с наличните средства.
                      Така е идея си нямаш какви неистови мъки беше набавянето на части цели възли и агрегати за лада през ония години .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Спортен автомобил "София"

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        Така е идея си нямаш какви неистови мъки беше набавянето на части цели възли и агрегати за лада през ония години .
                        В сравнение с тях набавянето на части за Вартбург беше като да търсиш части за Ролс Ройс
                        Говоря за втората половина на 80те, когато германците започнаха да гледат през оградата.

                        Но за София-та -имах предвид по-скоро достъпа до суровини, до смоли с необходимото качество и прочее щуротии от които не разбирам.
                        Предполагам че за сметка на това са можели да разчитат на читави металообработващи машини, но и там пак не знам как е седял въпроса всеки път когато се излезе малко от стандартното.

                        Няма да забравя една статия в За Рулем май беше за Стасис Брундза и отбора му, през какви перипетии минали когато решили че на състезателната Самара някакъв детайл трябвало да е от титан...

                        Тук титан, там титан, молби, резолюции - накрая просто една вечер срещу няколко бутилки водка си осигурили достъп до гробище за изтребители, и си намерили титан-бонбон от останките на някакъв Миг. Ама пусто това са нестандартни решения
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          От: Спортен автомобил "София"

                          Дали може да се намери някъде този автомобил?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Спортен автомобил "София"

                            Едва ли .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Спортен автомобил "София"

                              Човек от Разград купи една "София". Мисля, че беше светлосиня от варианта "София-Б".
                              "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                              2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X