Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На "палатка" с джип

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • На "палатка" с джип

    Здравейте колеги,
    преди да изложа идеята на темата, ще помоля модераторите ако сметнат, че не е за тук да я преместят в правилния раздел, защото няма да става дума точно за експедиция.

    От извесно време насам ме блазнят екскурзиите с джип (софт преход до някое езеро, язовир или просто из планината и там бивак, барбекю и т.н.), всичко това е чудесно, но ако разстоянието е по-голямо или просто ни се иска почивката да е по-дълга се появяват куп въпроси и неудобства, които някак си трябва да решим.

    Първата ми мисъл беше да си купя каравана, е да де, но с нея немога да мръдна много много от пътя.. немога да стигна до онова местенце, което ми се струва най-хубаво за бивакуване и т.н... След това започнах да оглеждам експедиционни ремаркета, покривни палатки и други подобни страхотни неща, но за съжаление за тях средставата недостигат и така от мисъл на мисъл се замислих как бихме могли да си осигурим удобствата на каравана без да ни се налага да дърпаме каквото и да било зад джипа.

    Това което до момента съм измислил като концепция е горе долу следното :

    Джипа се паркира за "основа" до него се разпъва шатра (като е хубаво да се завърже за него) с размери 6х3 със страници (такава имам, но може и да се използва друга), вътре в шатрата се поставят пласмасова маса с 4-5 сгъваеми стола, сгъваем кухненски плот дълъг около 1.50м и широк около 50см, които да се използва за подготовка на всякакво ядене и също така върху него да се сложи 30 литровия бидон с канелка, които ще се използва за мивка. За приготвянетго на храната ще се използва само огън и "валандър", за баня съм предвидил един портативен душ и собственоръчно направена от ПВЦ профили душ кабина 1х1м. като идеята е да е лесна за разглабяне и превозване. Ток ще се използва много малко, за лампа вечер над масата съм предвидил лампа с енергоспестяваща крушка на 220В прекарана през преобрзувател 12->220В, музиката ще идва от джипа и евентуално ако потрябва за нещо друго ток то ще минава отново през преобрзувателя, които мисля да захраня от допълнителен 100аЧ акумулатор, които ще нося с цел да не съсипя този на джипа и да немога да запаля, когато си тръгвам. Спането засега го предвиждам в задната част на джипа, макар че това е трудноизпълнимо за малки джипове и високи хора, но винаги съществува варианта със спане на палатка (на които аз не съм фен и затова мисля за друг вариант).

    Засега това са ми идеите, приемам всякаква критика и насоки и се надявам темата да стане хубава дискусия в която да направим списък на необходмите неща и това как да се чувстваме най-комфортно с минимални разходи и без да правим компромисли с маршрутите.
    '95 Opel Frontera A 2.0 КБ

  • #2
    От: На "палатка" с джип

    Когато ходя на палатка си светя с газова лампа, нещо като петромакс, с чорапче... Преди 2 седмици си взех и шатра заради сянката, но не мисля да я ползвам много често. В палатката ползвам надуваем дюшек, имам един пластмасов сандък с нещата от първа необходимост за бивакуване-еднократни чинии и чаши, запалки, нож, вилици, лъжички за кафе, самото кафе(разтворимо) захар, и други дреболии. Така са на едно място, и като тръгвам само слагам кутията в багажника. Хладилна чанта... Добре е такава която да произвежда студ, макар да е слаб, поне няма да има нужда от постоянно купуване на лед(то откъде ли лед в гората де), но най си е добре хладилниче на газ. Хем изстудява даже и топли продукти, хем не черпи ток. Ама са скъпи пущините... Но пред перспективата да се пие топла бира всяка цена е ниска.
    Душа е удобство, но може и без него-направо у ряката. Ако няма-все някоя чешма ще има, достатъчно за основните хигиенни нужди.
    Сгъваема маса, сгъваеми столове, или ако няма място-табуретки, че заемат в пъти по-малко място.
    Вода-за пиене 10 литрова бутилка с ръчна помпа, за миене-пак такава, но без помпа, поливаме си един на друг. Добра работа върши обикновена пластмасова туба от 10-20 литра. Разхлабва се капачката, и стои права. Когато искаш да се миеш-слагаш тубата да легне така, че капачката да е на ниско, и през нея започва да тече вода. Миеш се, после я изправяш и готово. Като събирате лагера просто стягаш капачката.
    Не знам защо не харесваш палатките, сегашните лесно се опъват и събират.
    Покривна палатка е голямо удобство. Скъпи, но не и невъзможни да се направят самоделно. Мой добър приятел съвсем скоро завърши една такава, и чакам да пусне снимки. Цената е трицифрена сума, но засега не мога да дам подробности, нека той, ще си качи и снимки, и описание на процеса...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: На "палатка" с джип

      Така отпускирам от има-няма 35г.
      И в момента съм на Г. Беглик. Гледам, че си от Софето, та си запиши телефона ми, да се чуем и видим някъде след средата на Август.
      Смея да твърдя, че имам доста опит в гората. Например хладилник с лед и неограничено топла вода.Разбира се, не всичко е моя измишлютина. Компанията сме около 20 аборигена.
      п.с. Ще се радвам да подпомогна всеки начинаещ почитател на дивото къмпиране, щото както вървят нещата, вероятността да го забранят се засилва.

      Коментар


      • #4
        От: На "палатка" с джип

        Я кажи за хладилника и леда. И топлата вода като допълнение. На мен ми трябва само сутрин-за кафе, ама все пак.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: На "палатка" с джип

          Вместо да се мъчиш да откриваш "топлата вода",примерно поразгледай "на палатки в Родопите"-1,2 и 3-там ще ни видиш оборудването,а във форума съм пуснал теми за всичкото,което съм измайсторил.Все пак сме 21-ви век.А и като ти гледам аватара-ми то машините са ни еднакви.

          Коментар


          • #6
            От: На "палатка" с джип

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Я кажи за хладилника и леда. И топлата вода като допълнение. На мен ми трябва само сутрин-за кафе, ама все пак.
            Кольоо,най-добрия лед/като за мастичка/се запазва,барабар с месцето-за една седмица в обикновенна стереопорена кутия/аз ползвам донорска кутия за транспорт на органи/,стените и капака са 10см.Е те тва е най-добрия и икономичен фризер,доказан е на 3 експедиции в Родопите.



            е тва е лъскавото,което е в/у джипката на Румен

            Коментар


            • #7
              От: На "палатка" с джип

              Имам самоделна такава от фибран. Работи, ама все си иска зареждането с лед.
              Онзи ден си купих и купешка кутия от пластмаса. По слабо се представи от фибранената, но пък не пуска вода, и леда след като се разтопи още доста време върши работа за охлаждане на кутийките с бира.

              Подхвърлиха ми една идея за стар амонячен хладилник на който да се замени електрическото нагряване с газово, но едно, че не разполагам с подходящ по размер хладилник, и друго, че са ми малко тъмни не ги знам тези техники. Е, с проби и грешки стават нещата, ама поне хладилник да имаше за пробите.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: На "палатка" с джип

                Абе,виж сега,проби и грешки с газ нема-има само грешки.

                Коментар


                • #9
                  От: На "палатка" с джип

                  Първоначално публикуван от Voykov Преглед на мнение
                  ...вътре в шатрата се поставят ... 30 литровия бидон с канелка, който ще се използва за мивка.
                  Без да имам голям опит в къмпирането- не бих си сложил мивка под шатрата. Ще се разкаля за нула време!

                  Коментар


                  • #10
                    От: На "палатка" с джип

                    Първоначално публикуван от gimax Преглед на мнение
                    Абе,виж сега,проби и грешки с газ нема-има само грешки.
                    Е, де, знам да се пазя. Пробите и грешките ще са докато се намери колко топлина трябва да се пусне на хладилника, и как да се направи системата. Каква горелка да се ползва, с какъв вентил, и все такива неща. При спазването на мерките за безопасност си е безопасно.
                    Това safety fitrst ми е втръснало до немай къде. За щяло и нещяло, вместо да се съсредоточаваме върху съществения проблем. Ама е друга тема, да не навлизаме там, тази ме кефи защото ми напомня за излети, състезания, приятни вечери край огъня...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: На "палатка" с джип

                      Виж сега,принципно съм решил по-другата седмица/четвъртък-неделя/да отскоча до яз.Голям беглик или в района,с фамилията-ела ище видиш всичко на живо и в действие / и фризер и баня и облаци и валандари и други такива убави работи/

                      Коментар


                      • #12
                        От: На "палатка" с джип

                        Далеч. Време. Финанси.

                        Иначе мерак имам, ама ако имах възможност по това време щях да съм в Родопите с експедицията.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: На "палатка" с джип

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Далеч. Време. Финанси.

                          Иначе мерак имам, ама ако имах възможност по това време щях да съм в Родопите с експедицията.
                          Една тридневна палатка няма нищо общо като финанси с едноседмична обиколко на Родопите-вервай ми.На палатката можеш да минеш с 300лв.,докато обиколката поне 1000-ка лв. не ти мърдат.

                          Коментар


                          • #14
                            От: На "палатка" с джип

                            Миналата година на Емине-Ком изкарах с малко над 500 лева. Това за двама човека. Тридневната палатка не е страшна, страшен е разхода за път до Родопите. И обратно. А идва събора, преди него мислим да направим една Гърция, а финансите не са от кладенец, та има време за палатки, и време за свиване на байряка...

                            Оспамихме темата.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: На "палатка" с джип

                              Аз щото основно все на къси излети с палатки си ползвам нормална хладилна чанта с ъпгрейд - където имаше въздух като изолатор (основно капака) се напълни с пенополеуретанова пяна. Резултата е, че държи 2 пъти по-дълго студено от същата не-ъпгрейдвана. Слагам долу 2 шишета от минерална вода замръзени в фризера и ми държат хладно за 4-5 дни ако се ползва икономично. Месо до сега в нея не се е разваляло.

                              Като по-особенно нещо - нося си вентилаторче на батерия - за разпалване на огъня няма равно. За <5 мин има разгорена жар готова за печене (когато се ползват дървени въглища). И на барбекюто го ползвам - духа от долу нагоре през прозорчето за проветряне. Получава се нещо като барбекю с принудително пълнене. Всички гледам с насмешка и после се пулят невярващи какъв е ефекта.

                              Лампа - една диодна, самоделна, с литиево полимерни батерии и доста ефективни диоди (към има няма 100 лумена на ват).

                              Тента нося, но много рядко ползвам. Почти винаги намирам гора в която да се разположа на сянка. Тентата седи като резервен план в случай на дъждовно време и по-дълги екскурзии.

                              Чешмата - 20л туба с чучур на капачката и един маркуч с поплавак през който да дърпа въздух. Рай е, ама половинката като хване да мие чиниите и тая вода свършва за нула време...

                              За охлаждане на питиетата - ако съм на язовир не бих носил лед специално за тях. Вързвам с една по-дебела корда и пускам на 2-3 метра дълбочина. Там все е хладно. По рекичките пък си е хладно и на плиткото. Вече ако реша да се глезя с лед - ще трябва да си го нося.

                              Спя в палатка - така най-обичам. Ама палатка 5 звезди . Минах през етапа с надуваемите легла и установих, че са ми много неудобни. После си намерих подложка от пенолатексов матрак - май беше 5см дебела. С шита торба около него с лепенка - тя му е чаршафа. Малко е обемно, но пък като няма място - вакуумирам плика в който седи, малко тиксо и става с размера на възглавница. А, да - и възглавница си нося . Все пак за 5 звезди се боря. В резултат на това на палатката спя по-добре от колкото на лачения матрак в нас.

                              Инвертор - никога не се знае за к'ва глупост ще ти потрябва ток. Пък и редовно мъкна един компютър с мен ако се наложи. Вземе да не запали колата и мога да изчопля мегата да видя какъв е проблема.

                              С диодната лампа и челника с литиево полимерните батерии или се налагат повече батерии, или зареждачка. Та си нося една китайска дето се включва към акумулатора и може с захранване 12V да зарежда батерии и на 20V. Тарикатска работа. Пък и с нея зареждам батерии на телефон доста по-бързо (и ефективно) от колкото на зарядно през инвертора.

                              Гледам те, че искаш да слагаш маси и бидони върху тях - тая работа ще стане обемна. Както казах - 20л туба. Компактна е и при нужда можеш да сложиш 2та 20 литрова туба само като смениш капачките на 2те (щото само на едната има чучур). А масите са кът, т'ва за 2 дена на палатки да помъкнеш 5 маси не е оферта. Обаче вагажника на витарата е много удобен за тая цел. И задната броня е една плоска . Става като маса. Ако колата е на равно чешмата седи на задната броня.

                              Ако вържеш тентата за колата и се наложи да отскочиш до близкото село за малко продукти ще е занимавка. Затова е по-добре тентата да е отделно от колата. И мен ме блазнеше тая идея да измисля тента дето да стърчи от колата и да е лесна за разпъване, ама се отказах след известни размисли и проверки на разни цени.

                              За музика - днес ми дойде една китайска джаджа дето е 10 на 5 на 5 сантиметра. С вградена батерия, с дупка за SD карта, вграден плеър и 2 говорителя. Още не съм му свършила батерията от 800mAh, но и приготвих друга за смяна - 3000mAh. И вход за зареждане от интелигентната зареждачка при нужда.

                              И има 2 неща за които мисля - топлообменник за къмпинг душа (тия по 20лв дето са с потопяемата помпа на 12V). Метална тръба със серпентина за затопляне и през нея да тече антифриза. Даже си намерих кой да ми го направи за без пари почти . Слагам и един филтър по пътя на водата и ще има вода за къпане колкто ти душа иска. А си трябва такава екстра.

                              Второто е генератор. Загледал съм се в едни лачени на Хонда и едни не толкова лачени на Кипор. Малки, обезшумени по около 2 киловата, спокойно ще захрани над киловат консуматори. Още не съм решил за какво точно ще ми трябва, ама ме кефи идеята и може да си взема един. Пък приложение все ще му намеря. Гледам, че бая народ ги ползва.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X