Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса към собственици на Теракан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко въпроса към собственици на Теракан

    Здравейте уважаеми колеги,членове на форума ,от няколко часа съм собственик на теракан прозведен 12м 2003 г. ,който закупих от Германия.Продавача на джипа беше на 350 км от Франкфурт( където съм отседнал) и имах възможност да го карам на връщане до там.Впечатленията ми са добри и дано да останат такива и за в бъдеще.Имам обаче няколко въпроса или по скоро притеснения.Това което ми направи впечатление най много е че двигателя не работи спокойно,има едно тресене а иначе звучи супер и е много тих,ускорява добре(камиона си набра мощно и за нула време вдигна 160км ч,вървя си най спокойно със 140 км ч почти през цялото време (около 4 часа път).При ускоряване на няколко пъти ми светна лампичката (check).Установих че и чистачките не работят, като на прима виста забелязах че едното рамо е откачено и моторчето сякаш е блокирано от нещо но това утре ще му отделя време.Та питането ми е дали е възможно от горе споментото да имам проблеми по път за България.Пропуснах да кажа че и диференциала се чува леко при скорост над 120 км ч.Та това е за сега,на отзовалите се предварително благодаря.

  • #2
    От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

    Колега , първо , честита придобивка ! За светкането на чек енджина при ускорение / да не те плаша , но това в 99% от случаите е свързано с проблем в дюзите / - ако става при 3 000 - 3 500 оборота , изгасва ли при махането на крака от газта ? При положение , че изгасва , може да го караш спокойно , без да го натискаш излишно. На мене ми се е случвало при светнал чек енджин , при натискане до край рязко на газта , компютъра на джипа да изгаси двигателя - доста инфарктно преживяване . Това е заложено конструктивно от производителя , с цел предотвратяване повреди по двигателя. Имай предвид тази особеност - особено при изпреварване. Дюзите / ако проблема е в тях / трябва да се подменят / рециклират/ и четирите. Цената на една е около 1000 лева - без труда по смяната. Рециклирането им / правят ги в България/ излиза по около 200 - 300 лева с труда. Относно диференциала - нека да каже някой по - компетентен , но може да се оправи и с проста смяна на маслото. Лек и безавариен път!

    Коментар


    • #3
      От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

      Клолега Дарт, моля не давай предположения за цените на нови части, защото можеш да уплашиш някой . Цената на една дюза е около 650 лв. в ИНД а рециклирането на Делфи наистина е 200-300 лв. Колега Балев, моят съвет е като за начало да сложиш добавка за почистване, наистина вероятноста ако е запушена дюза да се оправи е малка, но човек на знае. Второ, карай го не с 160 км, защото все пак това не е състезателен автомобил, около 130 км му е добре. Казвам тези препоръки не защото Теракана не може да върви с тези скорости, а защото все още не познаваш колата и така ще я товариш ненужо - според мен. Успех и безаварийно прибиране.
      Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
      0882 52 00 52 - Жоро

      Коментар


      • #4
        От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

        Благодаря за експресните отговори.Тази сутрин отворих капака и срам не срам пред гаража на улицата разколачих чистачките,едната беше блокрала и едвам я развъртях...Както и да е чистачките са оправени и работят в момента.Свалих за всеки случай и капака на двигателя, за да видя за евентуален теч от тръбичките за излишно гориво, но такъв нямаше и сега за съжаление остава варианта с дюзите.При това положение се чудя дали да сложа добавка или двутактово масло.Най вероятно и двете няма да помогнат но все пак ще опитам а това със скорост от 160 км/ч беше само за проба то си личи че на джипа му е най добре до 130-140 км/ч.

        Коментар


        • #5
          От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

          Колега Жоро , - далеч съм от мисълта да плаша някого - просто за дюзите споменах най-високата цифра , с която съм се сблъсквал. Относно машината на Балев - самият той би могъл да я разучи до съвършенство като прочете темите изписани в този форум , а също така и по англоезичните и руски форуми. Желая му да я стегне бързо и да изпита в пълна степен удоволствието от покупката.

          Коментар


          • #6
            От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

            Успех.
            Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
            0882 52 00 52 - Жоро

            Коментар


            • #7
              От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

              Честита придобивка и безпроблемно ползване!
              -За "check"-а: Мисля,че е добре да направиш диагностика.Ако не си сменял горивния филтър,направи я след смяната.За диагностика търси сервиз или "майстор",за които си сигурен,че ще си свършат работата качествено.Лични наблюдения:Когато купувах Тераканчето и при мен светваше "чека" при рязко подаване на "газ"(над 2500-3000 оборота).След посещение в сервиз,диагнозата бе очакваната-"....проблемна дюза,ще се сменя...". След задължителното обслужване и смяна на горивен филтър-"чека" започна да светва много по-рядко,при рязко подаване на "газ" и над 3000 оборота.Направи ми впечатление,че дори и над тези обороти не се включва винаги,а след по-продължителен пробег.Поне 3 пъти забелязах,че може би има връзка между температурата на горивото в резервоара и светването на "чека"-при продължително пътуване и поизпразнен резервоар(10-15л гориво) си светваше понякога,но след допълване на резервоара и продължаване на пътуването не светва и над 4000 оборота()?! Е, "докладвах" в сервиза,но отговора беше"....абеее...тя,дюзата си е за смяна...". Повече не съм стъпвал в сервиза,но набутах в горивото една добавка на "Лики Моли"(нещо като "..за почистване на горивната система..дюзи..разпръсквачи...").След тази добавка "чека" светва много по-рядко-при продължително пътуване,след рязко подаване на "газ" и над 3000 оборота,а при отпускане на педала изгасва.
              Накратко:смени горивния филтър,направи диагностика,опитай с добавка. За добавките-"ЛМ" имат и една,която се води като "сервизна",за проблеми в горивната система.Прилагането й обаче е малко по-особено,май се разкачаха горивопроводите при филтъра и самата добавка се ползва като гориво,до изчерпването й.Мой познат с Мерцедес МЛ (двигател "270 цди") я използва е се кълне,че двигателя му карал "втори живот".Аз за сега не съм я пробвал,трябва да търся сервиз или "майстор",защото ми се вижда сложно за употреба от мен.
              -За шума от диференциала:Ако се чува леко,нещо като "виене" или "бучене" и изчезва след отпускане на "газта",за да се появи отново след подаване на "газ"-опитай с гресиране на каретата на карданите. Изпробвано е,има ефект.
              -Прочети темата "Теракан" във форума,както и другите такива за модела.Колегите са споделили мн. полезна информация и практически съвети.

              Коментар


              • #8
                От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                Първо,много благодаря за съветите относно чека и виенето на кардана,ще гледам тия дни да направя тези неща .Сега, малко впечатления след като вече съм му навъртял 2600км.Първо,на празен ход двигателя си тресе(работи неравномерно) и на практика нямам и понятие на какво се дължи това ,или дюза е задръстена или не пуска достатъчно гориво или не знам какво друго може да е,но въпреки това тресене звука от двигателя е повече от приятен( нищо общо с дизел).Второ при движение със 100 км/ч на 4-та предавка и на 5-та предавка, при около 2000 об. при набиране купето се тресе т.е. вибрация има някаква,така е и на втора в най ниските обороти много тресе и трудно изтегля ако е на 1000-1200 об. един вид недостиг на мощност ,сега ако приемем че има задръстена дюза т.е. няма достатъчно гориво има логика да се получат такива резултати,а бе по пътя на логиката нещата май отиват натам ,но от друга страна и вариант скъсан тампон също е възможен.Не знам дали е възможно при задръстен филтър двигателя да тресе т.е. да работи неравномерно.Трето-разхода който ми даде не е от най ниските нито отговаря по книжка,при скорост 100-120 км/ч разхода беше около 9л/100км. Отчитам че компресора на климатика беше нон стоп включен през цялото време и гумите са 225х65х16 ,но все пак този разход не е ли твърде висок за кола карана по аутобан.И последното което искам да споделя е че има някакъв шум по скоро приличащ на дрънчене от разтърсване на синджир т.е. от нещо метално което е разхлабено проявява се на място когато двигателя е студен или когато включа климатика а в движение се чува постоянно,дано само да не падне някое "тучило" докато го оправя .
                Има и доста изгорели крушки по таблото но това е бял кахър за сега.

                Коментар


                • #9
                  От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                  Оправи бързо и изгорелите крушки по таблото("стискай палци" наистина да са изгорели) и бързо на диагностика + оглед на подемник. Не знам за "Теракан" в сравнително добро състояние,при който двигателя да тресе. Задължително смени горивния филтър-при нередовна смяна и/или използване на кофти гориво,може да създаде проблеми.
                  Разхода винаги е нещо относително,но има смисъл да го засичаш,ако си сигурен,че повечето основни "неща" по автомобила(двигател,ходова част и т.н.) са О'К. При мен( автоматични ск. + 4wd,гуми 245/70 R16)средния разход на "извънградско" е 8-8,5л/100км , при скорост около100-110км/ч-не се опитвам да пестя,но и не съм "състезател".Досега веднъж съм имал разход около 7,5л/100км,но това си беше за екперимент(около 250км пробег,със скорост 80-90км/ч и мооого плавно ускоряване...) и повече не бих си го причинил.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                    Ами не звучиш обнадеждаващо колега. Първо не трябва да тресе на празен ход, дюзите ти не са добре и не ти препоръчвам да го караш така. Ако имаш "пикаеща" дюза може и да не стигнеш до BG. Най-лошото което може да ти се случи е дупка в буталото. Разхода не можеш да го свалиш защото караш вече джип и 2300кг. За другите неща не знам но си смени маслото в дифа с 75/140 Кастрол saf-xj limited slip.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                      Аз съм с 255/65/16 и при нормално каране на магистрала , с климатроник - 7,6 - 8 л. Засичано е с хубава нафта и на принципа пълно - пълно. Не е нормално да имаш каквото и да е тресене и дрънчене от двигателя - независимо дали е на празен ход или в движение . Относно добавките - не е възможно да оправиш с тях дюзите - повярвай ми! Най- добре спроред мен е да отидеш при грамотен диагностик и там джипа ще си каже какво му е. Успех.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                        Ха, този разход 7-8л. направо е някакъв мит за мен. Аз карам с същите гуми но под 130км. не карам по магистрала.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                          Колега "kastro",аз вече стигнах до България и даже пътуването беше доста приятно и комфортно.Имам alfa romeo 166 2,4 JTD 136к.с.(5 цилиндров "дзвер")кола с много високо ниво на оборудване и много се притеснявах новата ми придобивка дали ще има подобен комфорт и возия.На този етап мога да кажа че теракана си има достойнства които не мога да пренебрегна или с две приказки джипа ми харесва.Харесва ми и това че днес например си поръчах 3 бр.ремъци и въздушен филтър за сумата от 60 лв за сведение на алфата само единия пистов ремък е към 55 лв.Но дето се вика рано е още за генерални изводи и дано намеря време да оправя нещата.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                            Като смениш 4 те ролки на ангренажа тогава ще те заболи сърцето.Виж му направи една диагностика в оторизирания сервиз че това тресене си е направо дюзи не мисли за разни тампони и горивни филтри сам ще се обедиш че ще си дойде всичко на мястото.А разхода е точно толкова по аутобан 9-10.Между градтско 7,5-8.Айде честито.
                            Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                            Коментар


                            • #15
                              От: Няколко въпроса към собственици на Теракан

                              Хубаво е да се смени и водна помпа , горивен филтър и масла. А към уважаемия kastro - баджанакът ми е "Тома неверник " и загуби бас по отношение на разхода. Да , да знам , сега ще почнете да ме "храните" , но нито се хваля , нито продавам джипа - просто споделям. Лично моето мнение е , че разхода , освен от всичко друго се влияе и от начина на каране.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X