Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

    Колеги, чета форума от много, много време. Както моята жена му казва - "една от мъжките ми бе ге мами"

    От тук съм черпил адски много информация за всякакви неща - за което съм искрено благодарен на всички ви. Тия дни поради факта, че бях болен и под карантина за да не заразя 20-дневния си син, препрочетох Patriots и ми се ще да кажа няколко неща. Първо - страхотно е, че тоя роман изобщо е излязъл на български език. Идеята при подобни неща, според мен, е точно това - да бъдат една "идея", "насока". Като цяло тоя тип мислене е много трудно да бъде предаден конкретно в нашата действителност, наслушал съм се доста вече на това как това тук няма как да стане, как в България няма толкова големи разстояния, че да е меродавно казаното тук или като цяло по темата. Наслушал съм се на "изобщо какво е това сървайвълист, или препър". С много усмивки четох спора във форума как трябвало точно да се преведе "сървайвълист" на български, нямали ли сме добра думичка за това и прочие. "Сървайвълисти" в така тачените и мразени САЩ има от едно 50 години, "препърите" са сравнително нова думичка, която води със себе си цялата дандания на това да си ненормален реднек (да се чете - селтак) в Щатите, наред с това да си абсолютен, така да се каже, социален хипохондрик. Няма лошо - за всеки има място под слънцето - някои сме ненормалници, които мислят, че нещата могат да се скапят и искат да имат някаква вода, храна и екипировка ако стане - други смятат, че е смешно да се мисли за това и че човек няма как да се подготви. И двете страни сме еднакво прави и криви и само времето ще покаже кое е и дали е било логично. Не отхвърлям варианта раницата ми за извънредни ситуации и всичките ми четения и препрочитания на правилниците за евакуация на града ми, интересът ми към полева медицина, обща ботаника и пр. - да си умрат с мен - дай Боже - след дълги години. Фактът, че пиша Боже с голяма буква - също може да се струва на много хора смехотворен. Нито съм особено вярващ, нито съм невероятно добър християнин. Ако щете - може би просто познавам добре българската граматика и го пиша така просто защото така е правилно. Господ знае, дето се вика

    Надявам се повече хора да прочетат книжката и да се хванат на хорото, което води към идеята, че поне нещо мъничко трябва да се направи. Поне 5 бутилки в мазето по 11 литра водица, това са 15 лв. Някакви консервички, нещо малко, чат-пат. Да знаем, че и ние - градските чада - имаме някаква готовност да нахраним и напоим и измием децата си за някакъв малък период ако токът спре. Ако водата спре. Да знаем, че е хубаво да имаме тоалетна хартия, ако няма как да си купим и че имаме с какво да я прокараме в тоалетната - ако вода не се събира в казанчето

    Книгата е чудесна, иначе. Преводът е много слаб, не искам да обиждам никого. "Лайното да удари вентилатора" и превод на rations като "рациони" - е просто смехотворен. Губи се голяма част от изобщо посланието, което би следвало да носят подобни четива. НО. Тук и малкото е много и поздравявам всеки, който има пръст в изготването на българското издание. Особено Венцислав Петров. Голямо "Наздраве" от мен, ако при някаква следваща книга има нужда от някакъв съпорт - както и колегата преди мен - аз също предлагам помощта си.

    Наздраве на всички

    Коментар


    • От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

      И аз я прочетох. Приятно четиво, дано скоро направят филм по него. Би бил интересен. НО! В никакъв случай не мисля,че е чак"...едно от най-добрите четива за оцеляване"Добре, че първо четох "Как да оцелеем след края на света...." от същия автор, която наистина има практическа полза. Ако беше обратното едва ли щях да стигна до нея.
      Благодаря на всички които са направили тези две издания са достъпни на български език.
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X