Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

    Човек винаги е искал да знае какво го чака в бъдещето. Засега единственият инструмент, който имаме на разположение, е фантастиката... И държа да отбележа, че има не малко фантасти, които са писали и предлагали едно светло бъдеще. Но като цяло, това направление във фантастиката вече почти го няма. До голяма степен, фантастиката, също е на изчезване... Другият инструмент за изучаване на бъдещето, е колкото и да е куриозно, е изучаването на историята... Човеците, странно защо, са много склонни към повтаряне на едни и същи грешки... В тази връзка като едно отклонение, силно препоръчвам един прочит на "Държавата" от Платон. Злободневните въпроси днес, са дискутирани и обмисляни преди хиляди години. Промяна оттогава досега към добро за съжаление не се забелязва, единствената разлика е, че проблемите на Атинската демокрация, много малко са касаели съдбините на целият свят... Сега светът е едно цяло, не може половината просто да се срути, а другата да продължи по старому... И не случайно напоследък, както оптимизма на фантастите изчезна, така и наблюденията върху социума, икономическите принципи и развитие, не вдъхват позитивизъм... Или поне, е много трудно да се намери сериозен анализатор, който да е способен да намери оптимистичен вариант... Разбира се, който търси оптимизъм винаги може да го намери, просто трябва повече да слуша политиците...

    Колкото до създаването на подобна книга адаптирана и приложима в нашите условия, то аз намирам това за пълна утопия. Интересът към темата дори и в рамките на нашите форуми е несравнимо малък, всеки от Вас може лесно да се увери, като погледне брояча тук и на някоя наистина популярна тема... А да се пише книга за няколко човека ми се вижда безсмислено...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #17
      От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      "Романът е предназначен единствено за развлечение, а не да се използва като източник на информация...Авторът и издателят нямат намерение да подтикват читателя да използва съдържанието по какъвто и да е начин и изрично предупреждават да не то прави..." и още няколко такива забележки.
      Според мен ,това не е съвсем така, в смисъл това не е само книга за развлечение...
      Напротив, намирам ги за доста точно казано. За тези които не се интересуват от тематиката романа наистина минава за забавно четиво, за останалите е нещо много повече.
      Хора, замислящи се, занимаващи се с моделиране и разработка на хипотетични сценарии, дават гласност но не натрапват идеите си. И е нормално.
      Ясно е че в подобна ситуация място за оцеляване на всички няма. Оцеляването на оцелелите е са сметка на неоцелелите. (Като на фондовата борса като спечелиш значи други са загубили и обратното).

      ПП. Вчера започнах да я чета и още съм в началото. Определено е интересна и полезна. Но за да е полезна като наръчник трябва да се преосмисли спрямо Европейските (в частност Балканските и Българските) географски и социални други дадености относно възможни сценарии при една и съща ситуация.
      О899 2б2 1З2

      Коментар


      • #18
        От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

        Поне за едно можем да сме спокойни в България. Няма толкова много оръжия Поне от тази гледна точка може да е за добро, че законите ни са толкова ... абе сещате се. Другите неща ще са същите ... само сортовете зеленчуци и плодове, породите животни и птици, и тн неща са различни. А да, още немога да проумея тези техни ранчота колко са огромни .. 100-200 декара собствена земя на която можеш да правиш всичко и каквото си поискаш.. а тук максимум 3-4 декара, които не стигат почти за нищо.. Много може да се говори по тази тема но нека да изчакаме повече хора да прочетат книгите и тогава може да се дигнат теми )
        Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
        A POS
        0885600200
        За момента пасажер

        Коментар


        • #19
          От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

          Първоначално публикуван от duvi Преглед на мнение
          Поне за едно можем да сме спокойни в България. Няма толкова много оръжия Поне от тази гледна точка може да е за добро, че законите ни са толкова ... абе сещате се. Другите неща ще са същите ... само сортовете зеленчуци и плодове, породите животни и птици, и тн неща са различни. А да, още немога да проумея тези техни ранчота колко са огромни .. 100-200 декара собствена земя на която можеш да правиш всичко и каквото си поискаш.. а тук максимум 3-4 декара, които не стигат почти за нищо.. Много може да се говори по тази тема но нека да изчакаме повече хора да прочетат книгите и тогава може да се дигнат теми )
          Абе не е точно така. Малка държава сме и не сме изолирана географски. Не знам до каква степен ще са конфликтите между българи и българи (жители на България). Но си мисля че доста "скакалци" ще преминат по нашите земи на път за Западна Европа или в обратна посока. Все едно на течение сме. Венци спомена за историята, а тя в това отношение е показателна за нашите земи.

          ПП. Ще ми се в рамките на Форума да има клуб "Оцеляване" (или както и да се казва) за интересуващите се от темата.
          Последно редактирано от iiiopo; 27-07-12, 21:48.
          О899 2б2 1З2

          Коментар


          • #20
            От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

            Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
            Напротив, намирам ги за доста точно казано. За тези които не се интересуват от тематиката романа наистина минава за забавно четиво, за останалите е нещо много повече................
            ПП. Вчера започнах да я чета и още съм в началото. Определено е интересна и полезна. Но за да е полезна като наръчник трябва да се преосмисли спрямо Европейските (в частност Балканските и Българските) географски и социални други дадености относно възможни сценарии при една и съща ситуация.
            Все пак още не си я прочел.Мнението ми е на база цялата книга.Читателя на забавни книги няма да понесе толкова оръжейно инфо най-малкото.И то непознато в България.Да го обсъдим като я прочетеш.
            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
            .....................Колкото до създаването на подобна книга адаптирана и приложима в нашите условия, то аз намирам това за пълна утопия. Интересът към темата дори и в рамките на нашите форуми е несравнимо малък, всеки от Вас може лесно да се увери, като погледне брояча тук и на някоя наистина популярна тема... А да се пише книга за няколко човека ми се вижда безсмислено...
            Добре,икономически сигурно така стоят нещата. В такъв случай,на следващ етап, когато книгата е достояние на повече колеги, може би е по-удачно, от тази тема и от знаещите, да произлязат необходимите поправки , адаптирани към България?Ако няма някакво развитие в тази посока, то тогава романа ще си остане само развлекателен.Не мисля , че идеята на автора и екипа се простира само дотам.

            Коментар


            • #21
              От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

              Вижте пак брояча на темата, няма хора за клуб... "Оцеляването" в нашата страна е понятие, загърнато в неразбиране, даже по-лошо инстинктивно отричано. Може би в народо-психологията ни е залегнало виждането, че "за лошото не говори, да не дойде..." Може би, това е причината, не знам. Но във всеки случай, аз лично намирам притежанието на пожарогасител и аптечка за нещо задължително, макар, да не ми харесват поводите за тяхната евентуална употреба. По аналогия, критичният поглед към нашата цивилизация, дискусията и анализът, на всички възможни нейни продължения, намирам за нещо важно и ценно... Разумът не би следвало да има граници в анализите, а също и в осмислянето и приемането и на други реалности, не само тези, които намираме за желани и приемливи...

              Смятам, че хора като Роулс, които могат да видят и възможните неудачи, негативно развитие и дори пълна катастрофа на текущото ни социално и икономическо устройство са всъщност едно достояние и дори бих казал, един авариен пояс за всичко постигнато досега. Надявам се, книгата, да предизвика поне размисъл и дискусия, това би било един не малък успех...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #22
                От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                Венци за клуб по "Оцеляване" няма хора ... но виж за "Група" мисля, че ще се намерят ако ме разбираш. И не се съмнявай дискусия ще има и доста обширна !
                Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                A POS
                0885600200
                За момента пасажер

                Коментар


                • #23
                  От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  Все пак още не си я прочел.Мнението ми е на база цялата книга.Читателя на забавни книги няма да понесе толкова оръжейно инфо най-малкото.И то непознато в България.Да го обсъдим като я прочетеш.

                  Добре,икономически сигурно така стоят нещата. В такъв случай,на следващ етап, когато книгата е достояние на повече колеги, може би е по-удачно, от тази тема и от знаещите, да произлязат необходимите поправки , адаптирани към България?Ако няма някакво развитие в тази посока, то тогава романа ще си остане само развлекателен.Не мисля , че идеята на автора и екипа се простира само дотам.
                  Прав сте, книгата определено не е забавен роман, даже никак. Всъщност нейната художествена част, е до голяма степен "изядена" от техническите подробности, които говорят много на запознатите. Затова и не случайно аз я определям като втора част на първата книга на Роулс. Тук обаче, под формата на роман са представени различни техники и технологии, които в един справочник, евентуално биха завели авторът му, в затвора...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #24
                    От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    Прав сте, книгата определено не е забавен роман, даже никак. Всъщност нейната художествена част, е до голяма степен "изядена" от техническите подробности, които говорят много на запознатите. Затова и не случайно аз я определям като втора част на първата книга на Роулс. Тук обаче, под формата на роман са представени различни техники и технологии, които в един справочник, евентуално биха завели авторът му, в затвора...
                    Да,именно това имам предвид.През времето на прочита, имах чувството, че авторът наставлява и обучава , завоалирано,чрез различните сюжетни линии и герои.И че художествените и развлекателни достойнства на книгата не са били приоритет на Роулс .Мисля , че целта му е постигната отлично- за американският читател.За българският -съвсем естествено си прави анализ, на какво и как може да разчита в конкретна ситуация от романа,и се оказва ,че твърде малко знаем, нямаме американският достъп до оръжие, оборудване , финанси и прочие.
                    Всъщност, голяма част от Форума е посветена именно на "оборудване за оцеляване" в различни ситуации.
                    Една аналитична дискусия на романа,т.е. отделните аспекти да се коментират разделно,без излишно говорене /директно казано-спам/, би помогнала да се "наместят" много отделни теми, в една такава глобална ситуация.Осъзнавам, че едно такова синтезиране,хич не е лесна задача.Но в момента, различните теми са отделни, много от тях изобилстват от излишни спорове, мнения, и откровен спам и т.н.,т.е. има "разводняване".Книгата ни предоставя набор от конкретни ситуации,където ще бъде изключително полезно да има сбита, стегната дискусия и чудесен повод за обединяване на всички малки теми при една такава хипотетична ситуация.
                    Изключително интересно и ново за тук ,например ще бъде и едно обсъждане на психологията на една "Група".В книгата , визираната "Група" се е подготвяла 9 години.И се е правил подбор по качества и умения , оказва се -правилен/като на книга/.Но като се случва началото на събитията, всеки си заема мястото в иерархията и задълженията,без да има каквото и да е недоволство-години наред.
                    Дали въобще това е постижимо с българина,като не е под пагон.
                    Да не издавам повече от романа,това е само да привлека вниманието към книгата и един от многото казуси, които би могло да се обсъдят.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                      Снощи я поръчах. Преди малко дойде на вратата.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                        Да,именно това имам предвид.През времето на прочита, имах чувството, че авторът наставлява и обучава , завоалирано,чрез различните сюжетни линии и герои.И че художествените и развлекателни достойнства на книгата не са били приоритет на Роулс .Мисля , че целта му е постигната отлично- за американският читател.За българският -съвсем естествено си прави анализ, на какво и как може да разчита в конкретна ситуация от романа,и се оказва ,че твърде малко знаем, нямаме американският достъп до оръжие, оборудване , финанси и прочие.
                        Всъщност, голяма част от Форума е посветена именно на "оборудване за оцеляване" в различни ситуации.
                        Една аналитична дискусия на романа,т.е. отделните аспекти да се коментират разделно,без излишно говорене /директно казано-спам/, би помогнала да се "наместят" много отделни теми, в една такава глобална ситуация.Осъзнавам, че едно такова синтезиране,хич не е лесна задача.Но в момента, различните теми са отделни, много от тях изобилстват от излишни спорове, мнения, и откровен спам и т.н.,т.е. има "разводняване".Книгата ни предоставя набор от конкретни ситуации,където ще бъде изключително полезно да има сбита, стегната дискусия и чудесен повод за обединяване на всички малки теми при една такава хипотетична ситуация.
                        Изключително интересно и ново за тук ,например ще бъде и едно обсъждане на психологията на една "Група".В книгата , визираната "Група" се е подготвяла 9 години.И се е правил подбор по качества и умения , оказва се -правилен/като на книга/.Но като се случва началото на събитията, всеки си заема мястото в иерархията и задълженията,без да има каквото и да е недоволство-години наред.
                        Дали въобще това е постижимо с българина,като не е под пагон.
                        Да не издавам повече от романа,това е само да привлека вниманието към книгата и един от многото казуси, които би могло да се обсъдят.
                        Да, определено една дискусия по книгата, поне на мен би ми била интересна. За да стане и полезна, са необходими няколко фактора, да се намерят поне няколко човека, които да са я чели, като същевременно и са разбрали голяма част от нея. Да имат желание и възможности за тази дискусия... Да са поне пет-шест човека с интерес, за да не е събирането монолог... При това, тази идея е много по-реална, отколкото писането на книга съобразена с тукашната реалност...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #27
                          От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          За да стане и полезна, са необходими няколко фактора, да се намерят поне няколко човека, които да са я чели, като същевременно и са разбрали голяма част от нея. Да имат желание и възможности за тази дискусия... Да са поне пет-шест човека с интерес, за да не е събирането монолог... ...
                          Днес я поръчах.
                          За останалото ще видим след като дойде и я прочета.
                          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                          Коментар


                          • #28
                            От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                            Аз се забавих малко с прочита поради липса на достатъчно време. Трябва да призная, че книгата ме изуми с лекотата си на четене и възприемането на мета информацията като в същото време всяка страница е изпълнена с енциклопедична пространственост и внимателно представяне на всеки един детайл. Страхотна книга, която също е и страхотен подарък за всеки член от семейството.
                            Дела трябват, а не думи.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:526542_401486339900249_800537646_n.jpg
Прегледи:1
Размер:36.4 КБ
ID:5395573

                              За тези, които са чели книгата ще се сетят
                              Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                              A POS
                              0885600200
                              За момента пасажер

                              Коментар


                              • #30
                                От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                                Книгата може да се определи повече като наръчник по оцеляване, отколкото като роман. Точно както е написал Венци - продължение на предната книга на Роулс. Чете се лесно и на един дъх. Написана е с много точни обяснения и подробности за най-важните детайли, част от които са въоръжението, мунициите, тактиките, процедурите... Наистина голяма част от описанието (оръжия, закони, процедури) са неприложими и неизползвани при нас, но всеки здраво мислещ може да съобрази и да адаптира съдържанието спрямо нашите стандарти и възможности в тази област.
                                Не е съществено, но според мен превода е могъл да бъде с една идея по-художествен и да се избягва дословен превод на някои американски изрази, които за нас звучат странно. Например "онова нещо", дето се е ударило във вентилатора.

                                Определно е полезно четиво. Кара те да се замислиш върху много аспекти за подготовката ти и начина на живот.
                                www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                                0898777327

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X