Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв бойлер да взема?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Какъв бойлер да взема?

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Татрамат не погинаха ли преди 20 и кусур години?
    Ми не бре!!!Или тъй поне се надявам!!!
    У Хасково много ги тачели!?!?
    Знам ли!
    Отделно че ги има по разни сайтове да се продават...
    Последно редактирано от traun; 07-07-19, 18:43.
    Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
    0888854582
    Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
    Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

    Коментар


    • От: Какъв бойлер да взема?

      Абре неръждавейка или емайлирано?Ориентирвам се към неръждавейката!Има някви Тедан,сръбски,само те на първо четене излизат неръждавейка!10 г гаранция.100 литров 460 лева!!!
      Инак в момента има Стибел Елтрон на 400лв,100 литров,5г гаранция ама емайлче!
      Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
      0888854582
      Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
      Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

      Коментар


      • От: Какъв бойлер да взема?

        Светлю Шишков е твоя човек.

        Коментар


        • Да размърдам темата.

          В бъдещите ми творчески планове за лятото е включен и хоризонтален водосъдържател (водонагревател по Кольо ) с нагревател и серпентина, щото съм замислил и една термопомпа да го топли.

          Въпроса ми към всички с пресен опит е, с какъв водосъдържател и каква марка бихте препоръчали 80л, като може и 100, ако разликата в цената с по-малкия не е фрапираща ?

          ​​​​​​
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • Ясен
            Ясен коментира
            Редактиране на коментар
            Моя не.

          • Тропчо
            Тропчо коментира
            Редактиране на коментар
            Зависи колко надълбоко ще навреш сондата с термодатчика. Можеш да го "ограничиш" и на 150 градуса.

          • Ясен
            Ясен коментира
            Редактиране на коментар
            Поправка: минималната температура, до която трябва да нагряваш един бойлер поне веднъж на 2 седмици, за да не завъди Легионела, е 63 градуса - определена от Л. Пастьор доста отдавна.

            Заради неравномерното разпределение на температурата в обема и неточността на измерването, обикновено се приема че 72 или 75 градуса стигат.

            Старите бяха до 85. При тях идеята беше и да спестиш обем ама си прекалено близо до кипването и освен това се увеличават загубите на топлина през изолацията.

        • Добре, че погледнах темата, че коментарите не я мърдат.

          Отдавна се замислям за бойлер с термопомпа, щото така или иначе трябваше преправяне на инсталацията, защото проточната ми 10kW-ва самоделка беше в мазето, а аз съм на вторият етаж.

          Разбира се, при направената справка, преди няколко години, за готовите комплекти на бойлер с ТП, цената не ми хареса, дори на българските.

          При търсене на решения за отоплението на кухнята ми, стигнах до извода, че варианта с климатик не е удачен поради ясни причини за всеки живеещ в стара къща, а и понеже е северна и под сянката на голяма липа, охлаждането не е голям проблем.

          Това ме наведе на мисълта за ТП, която да топли кухнята, банята, съответно и топлата вода.

          Относно температурата която ще се поддържа, това ще е емпиричен резултат когато му дойде времето, като във връзка и с казаното от Ясен, в бойлера има и електрически нагревател с който переодично ще се нагрява до колкото може.

          Разбира се, в случая с ТП е най-ефективно възможно по-голям обем с температура близка до желаната за употреба, което минимализира загубите при високотемпературното нагряване и съответното по-бързо изстиване.

          Относно обема, ограничен съм като размери, изсъхнà ми дървото дето си бèрех пари от него, а и не съм скучаещ милионер (по Дедо Влъ ), та се съобразявам и тия "дребни" неща.

          Вчера коментирах бойлерите с един пич, който евентуално ще се занимава с "В и К"-то, който категорично фаворитизира СветлюШишковите.

          Сега ще ги погледна като размери и цени, докато си пия кафето.

          Основният проблем при мен е, че ремонта е относително временен, като "относителното" е още по-относително.

          От вчера сериозно си мисля за неква неръждавейка 100÷120л, ако успея да я сместя, и ако се вместя в нещо трицифрено, защото ще може да се ползва и за бъдещите ми творчески планове.

          Това, обаче, е вариант Бе, като за сега А е класическо джеуезо със/без емайли и електроди, за което/ито ще съм благодарен за мнения от относително скорошни покупки, драми и евентуално липсата им.



          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • Понеже ми се намират само 4 бойлера у нас имам някакъв поглед над нещата.
            Скоро не съм монтирал, че съм я поспрял монтажната дейност къде поради липса на време къде на желание ма акъл и контакт с продавачи на такава техника мога и да ти измисля.
            Явнооо ще трябва да я организираме срещата скоро време.
            Няма страшно в умирачката...
            Страшното е да си жив!...

            Коментар


          • Проверих СветлюШишковите бойлери.

            Хоризонтална стотица с ∅370mm и дължина 140cm, и серпентина, е на цена 890лв.
            Същата, но без серпентина, е 880лв.

            Точно при конкретният модел мантела (по Кольо, а и по спецификации) е с дебелина 1.25mm, а дъната са 1.5mm.

            Бойлерите са с опция 2 или 3kW, която не влияе на цената.

            До тук отношението цена/качество е относително приемливо, но ще разгледам и другите аналогични като размери предложения.

            ​​​​
            P.S. Бойлерите с ∅450mm са с по-дебела ламарина, но и са (малко) по-скъпи.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • Не знам колко са дебели светльовите, но пукат яко при загряване/изстиване и на последният който монтирах серпентината му дрънкаше сякаш не бе заварена стационарно.
              Отделно електрическата им част беше гола вода. Сега дали са я оправили... ба ли го.
              Виж за елдом мога да питам в сервиза им тъй като един колега с който работя има офис срещу техният и последният бойлер който взех преди 7 години го взех пак от там по тяхна препоръка.
              И друго освен неръждаемо нямам и не гледам да знаеш...
              М/у другото миналата пролет направихме термопомпа с мой колега и приятел за апартамента му в Димитровград. Наше производство.
              Понеже още не се е нанесъл там, че не е готов, но все пак пусна системата да работи цяла зима имам реален поглед за това как сме се справили.
              В най студеното време декември и януари по 150лв ток. при 24 градуса температура по стаите.

              Ама за там трябва верно да се видим, че стана много дълго за писане и през телефона ми е мъка, а вечер ме мързи или имам домашна работа.
              Няма страшно в умирачката...
              Страшното е да си жив!...

              Коментар


              • Джоу (x3mrjoe)
                Джоу (x3mrjoe) коментира
                Редактиране на коментар
                Ми зèми си убав телефон.

                Относно термопомпата/ите, сам си ги правя, като ползвам само някои базови части, като всичко правя на R32.
                Управлението е за термопомпа, а не е преправен инвертор с въртящо се моторче от вътрешното тяло.

              • MFr
                MFr коментира
                Редактиране на коментар
                ДимитрОв град климатично нема нищо общо със столицата.
                И, за съжаление, май откакто Шишков го няма, качеството е различно...

              • Джоу (x3mrjoe)
                Джоу (x3mrjoe) коментира
                Редактиране на коментар
                Така е, в Домитрòвград е различно в сравнение със софийското равно пòле.

                Понеже съм в София, през зимата се целя да покривам отопление с климатици при -10°С, като рядко има пикове до -15÷17°С, които при мен са -18÷20°С.
                С подходящата техника и сметки това вече не е проблем.

            • Аз си сложих преди седмица Елдом хоризонтален 150л неръждаем, 3кв. Изглежда добре, ел. панела жиците са хубаво кримпнати, всичко е закрепено добре. Щото гледах някакви снимки на шишковите изглеждаха като сделани.

              Не ми харесва външният индикатор за температурата. Пробката е някакво метално цилиндърче на пружинка, но дори не достига до водосъдържателя. Дори имаше боклуци от изолацията, та съвсем нищо не отчиташе.

              Коментар


              • Джоу (x3mrjoe)
                Джоу (x3mrjoe) коментира
                Редактиране на коментар
                И тоя момент е важен, щото ако нещата не са финализирани добре отвън, едва ли ще са по-добре вътре.

                P.S. Ще погледна и сравня подобните модели на другите фирми

            • Понеже ми разбутахте темата, да взема да се отчета:

              Моят Светлю Шишков вече е почти на 15 години. До сега единствения проблем е сменен ключ On-Off. Виси си на стената и просто работи.

              Не знам, дали сега качеството е същото като тогава, особено след като Светлю не е сред живите. Но, ако зачетете мненията от началото на темата, и тогава имаше много критици.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • Елдом ако се падне читава бройка е космос като електроника сравнен съ шишко.
                Аз лично на моя етаж понеже съм го пляснал в подпокривното да не ми заема място съм му монтирал електрически термометър със сонда.
                Изкубах му фабричния боклук и му набих сондата хууубаво навътре във пяната като го запълних отгоре със замозалепваща се изолация от микропореста гуму а.к.а. кафлекс.
                Вече 6-7 години работи.Това управление съм му направил табълце на етажа с автоматичен прекъсвач да мога като реша да си го гася,а и да си го гледам кога каква температура са изпомпали момите у нас и дали има топло за мен останало.
                Относно термопомпата колегата ползва климатик фуджитсу за външно тяло 24ка по спомен,че мина година и курур.
                Точен модел ....ба ли го..мога да питам...Фреон 410.
                Подбрах му аз пластинчат топлообменник и нужното за водни и газови връзки.
                Избрахме и много яка и умна цирколационна помпа на грунфос със амнайсе варианта за работа.
                Това всичко го набихме да върти подово в целият апартамент около 100 квадрата на партерен етаж с мазе отдолу и комшии отгоре.
                Както казах.Машинката бачка повече от добре и харчи нищо след като влезе в режим.
                Управлението го направи той ползвайки това от вътрешното тяло на климатика чрез подходящ тунинг на сензорите.
                Сега си има изведено око на стената и може да се управлява с точност до градус от дистанционното т.е. задаваш 24 гони 24 в стаята.
                Абе като за парите дето му излезе си е направо без пари,а пък бачка екстра.
                Аз имам едно тяло от колона 60ка при него дето ме чака за преработка в термопомпа ама първо не е инвертор и второ като знам как лапа не ми се почва да го правя.
                Ама с тези цени на пелетките...нищо не знай се....
                За сега съм ориентирал към монтаж на нискотемпературни климатици навсякъде и съкращаване на отоплителният сезон на пелети ма да видим дали ще ми стигне силата за толкова климатици по толкова лева,че не ми се преправя цялостно инсталация за да мога да ползвам най-правилният режим на всяка една термопомпа,а именно охлаждането.
                Няма страшно в умирачката...
                Страшното е да си жив!...

                Коментар


                • Джоу (x3mrjoe)
                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Така де, всички преработват комплект инверторен климатик, като слагат пластинчат топлообменник вместо вътрешното тяло, като ползват всичко от него, от което се получава климатик с пластинчат топлообменник.
                  Няма лошо, ако е комбиниран с нискотемпературни топлообменник за отоплението, но за топла вода не става.

                  P.S. Точно заради топлата вода съм предпочел друго, като вместо 5÷600лв за пластинчат топлообменник реших да си произведа топлообменник в комбинация с буфер 80÷100 литра, който също е доста преоразмерен.
                  Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 30-03-22, 23:20.

              • Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                Понеже ми разбутахте темата, да взема да се отчета:

                Моят Светлю Шишков вече е почти на 15 години. До сега единствения проблем е сменен ключ On-Off. Виси си на стената и просто работи.

                Не знам, дали сега качеството е същото като тогава, особено след като Светлю не е сред живите. Но, ако зачетете мненията от началото на темата, и тогава имаше много критици.
                Аз го писах моето мнение като монтажник слагал различни бойлери като марки и модели през годините.
                Последните 6-7 не правя това основно затова и не се изказвам крайно,но имам контакти както казах например в сервиза на елдом и мога да питам кое става и кое не когато имам път натам.
                Със сигурност например не стават тези на сънсистем.Там всичко е боклук и на всичко отгоре има проблем с гаранцията когато се налага,а то е почти винаги.
                Евтиното излиза скъпо.Това е положението.
                Иначе равносметката е:
                1бр.Вертикален 80литра без серпентина елдом 7 години работа до сега.
                2бр.Хоризонтален 80 литра със сепентина елдом 12 и 15 години до сега.Подменен нагревател на по-младия един път.
                1бр. Хоризонтален 300литра със сепентина произведен някога около 1950 предполагам(може и по-рано или късно) нагреватели от 20 години не съм ползвал,че са 12кв иначе си работи.
                В предвид,че празен е около 150кила сигурно ще надживее и внуците на внуците.Такава неръждавейка не се ползва нито като дебелина нито като характеристика на метала вече.
                При зет ми шишко на 10 години вертикален 100литра май два пъти ключета и веднъж нагревател.Иначе си бачка.Ма пука както споменах.
                Емайлирани съм сменил на клиенти много през годините.Обикновенно ако няма проблем с налягането(т.е. е слабо) карат докато не изгният.Според зависи къде се ползва из България.
                Три,4,5 години.Ама там си е късмет.
                НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ за дълготрайно ползване.
                И те така.
                Ей как ме накара да си разваля пиенето заради писането.Ще се глобяваме.
                Няма страшно в умирачката...
                Страшното е да си жив!...

                Коментар


                • Да ползвам темата. Взех си малък-10л бойлерче за монтаж над мивка. Оказа се, че в комплекта няма възвратен клапан.
                  Обяснението е в линка. Монтирах го на къщата на село, където водата, особино лятото много често спира.
                  Да си монтирам ли за всеки случай, или да си свиркам.
                  TESY BiLight Compact GCA 1015 L52 RCM Бойлери Цени, оферти и мнения, каталог на магазините (pazaruvaj.com)

                  Коментар


                  • Според мен "си свиркай". Защото няма как да върне вода от бойлера. Ако не се лъжа, при тези бойлерчета водата се пълни отдолу при пускане/ завъртане на червеният/топлият кран. И се използва топла вода излизаща от тръбичка в горния край на бойлерчето.
                    П.П. Сега видях, че и в описанието на бойлерчето си го пише......
                    Венцислав Петров
                    Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице.
                    Рекстън 2 2.7 165 к.с. ; Лагуна купе 2.0 dci 210 к.с.
                    0889 62 8четири 6четири

                    Коментар


                    • Елдом вертикален 80 л, миналата година отиде нагревател. Поживя още малко с нов, но корпусът се проби и протече струйно. Сиреч, край! Изкара 4 или 5 години, не повече. Реших да пробвам нещо коренно различно - проточен газов бойлер. Храни се от бутилка, а тъй като се води за кемпери и вили, даже не е вързан на ток, а има 2 големи батерии. Засега е супер, пък ще видим с времето как е
                      Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X