Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви обувки?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какви обувки?

    След две седмици заминавам за Испания, за да измина "Пътят на Сантяго". Похода е около месец и ще мина към 900 км. Раница имам, ще купя и олекотен спален чувал, защото моят е доста обемен, но остава въпросът с обувките...
    Аз мислех да си купя маратонки, уж като най-удобни, но от няколко места ми препоръчаха да си купя специално туристически обувки. Бихте ли дали съвет за марки, от които сте доволни. Задължително е да са с материя GORE-TEX или друга със сходните качества, както и да са здрави. Казаха ми да си купя и обувки с един размер по-големи, защото от дългото ходене краката се подували, добър вариант ли е? За обувките мога да отделя максимум 200 лева.
    Бих приел и съвети от хора, изминали по-дълги походи.
    Поздрави

  • #2
    От: Какви обувки?

    Аз лично по препоръка на Ники Леваков, който доколкото знам 3 пъти е правил големи преходи из Патагония, си купих Vasque, модел Mantra. Много съм доволен. Важното е да са супер удобни и освен това да си носите и едни сандали в случай, че ви се спарят краката много. Освен това обувките преди да ги обуете на преход е добре да поносите малко, за да улегнат по краката.

    Важно е краката да са сухи, защото иначе лесно се получават мазоли, дори от маратонки. За целта ви трябват и подходящи чорапи - не по-малко важен елемент от обувките.
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

    Коментар


    • #3
      От: Какви обувки?

      Задължително е да си вземеш по-голям номер, заради подуването от дългото натоварване и жегата, а и при слизане се подбиват по-поносимо пръстите. За обувките е важно и да са с по-дебела/твърда подметка и по-възможност по-леки. Много е важно да се прогонят (заедно с другата екипировка) с 1-2-3 дълги прехода преди тръгване.

      Обувките 5.10 Camp Four биха ти свършили добра работа-леки са, подметка с добър грип, и са отличен компромис между здрава маратонка и надеждна обувка за планина. За чорапите съм съгласен със Стас - от съществено значение са за комфорта на краката и на туриста.

      Коментар


      • #4
        От: Какви обувки?

        Туристическите обувки са по-добри от маратонките заради по-добрия грайфер на подметките, все пак ще ти е необходим добър захват, случват се кални и хлъзгави места. Пробваш ги с дебел чорап и гледаш да има около 1 см разстояние вътре между пръстите ти и носа на обувките, но да не е много че да ти се плъзга кракът напред-назад. Също гледай да са ти удобни около глезените. Тези на марката Vasque действително са много комфортни и ползват гортекс отвътре.


        Вечер след преход си проверявай за камъчета и пясък влезли в обувките.


        Чорапи също можеш да си намериш в спортен магазин. Ако си по експериментите, има едни двупластови, някои са със гаранция срещу плюски, но гледай да не са много дебели. За разлика от ежедневните чорапи, за които се препоръчва памук, при туристическите чорапи памукът е нежелателен, защото задържа влагата от потенето и се получават по-лесно плюски. Може да погледнеш етикета, да е нещо от сорта на акрил, полипропилен или CoolMax, има и с тефлон. Във всички случаи вземи да имаш различни, за смяна ако от единия вид не се получи добре.


        И ти препоръчвам там на място да си вземаш хидратиращи напитки (с електролити) вместо вода за пиене. Не знам какви точно марки се продават в Испания.


        Успех и ако направиш хубави снимки, да показваш!

        Коментар


        • #5
          От: Какви обувки?

          Погледнах ги тези в нета и ми харесаха на снимка
          http://veloocasion.com/store/product...%BA%D0%B8.html
          мернах и още единх модел, който е по-висок
          http://veloocasion.com/store/product...%BA%D0%B8.html
          само трябва да проверя в кои магазини ги продават, за да ги видя на живо.
          Мисля да се разходя и до спорт депот след малко, защото ми е близо и помня, че и там се предлагаше туристическа екипировка.
          За чорапите дори не се бях и замислил, за което благодаря

          Лошото е, че май няма да имам време да ги "разтъпча", защото заминавам на 16ти юли, а до тогава имам изпити. За напитките с електролитите пък надали ще стане, защото се минава само покрай разни селца, но ще видя на място
          Снимки ще има много, само се притеснявам,че 20 гб карти няма да ми стигнат

          Коментар


          • #6
            От: Какви обувки?

            Обувките си ги купи и докато тръгнеш ги носи в София.
            Не забравяй какво ти писах за сандалите.
            Разходи се до ул. Герлово 6 и кажи, че си от този форум и са ти препоръчали магазина. Има какво да видиш. Там има и чорапи и хора, които да ти дадат адекватни съвети.

            С какъв фотоапарат ще снимаш? Може и да ти стигнат 20GB.
            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

            Коментар


            • #7
              От: Какви обувки?

              Днес бях до мола на цариградско и влязох в north face да поразгледам. Харесах си модел с гортекс, доста лек (около 500 гр) и висок до глезените, но се оказа че има само 42.5 номер (кецовете са ми 43). Пробвах го и имам разстояние отпред до пръстите и за нормално ходене с тънките чорапи, смятам че ще е добре, но ще ида да пробвам с един дебел, макар че не знам дали има смисъл.
              Стас благодаря за адреса, утре ще се постарая да мина, както и през "стената" в галакси. Лошото е, че цените в сайта не ми харесват, но все пак ще се разходя. Бях и до соломон, но там обувки под 250 лева нямат.
              Относно чехлите съм мислил, но смятам да си взема кроксове. Дори се чудя за тия на walkmaxxx.
              Ще снимам с апаратчето на сестрата - Canon SX210, за щастие има ръчни настройки и роу, само трябва да си купя едно от тези гъвкави стативчета. Снима клипове в ХД и смятам накрая да се монтира кратко видео на цялото пътешествие
              Последно редактирано от SpUd3r; 05-07-12, 01:05.

              Коментар


              • #8
                От: Какви обувки?

                Първоначално публикуван от SpUd3r Преглед на мнение
                Днес бях до мола на цариградско и влязох в north face да поразгледам. Харесах си модел с гортекс, доста лек (около 500 гр) и висок до глезените, но се оказа че има само 42.5 номер (кецовете са ми 43). Пробвах го и имам разстояние отпред до пръстите и за нормално ходене с тънките чорапи, смятам че ще е добре, но ще ида да пробвам с един дебел, макар че не знам дали има смисъл.
                ....................................
                Тук, може би грешиш.За твоята цел не ти ли трябват трекинг чорапи,които определено не са тънки?За обувките, също може да помислиш за трисезонни високи , с усилена конструкция пета-глезен.Жена ми точно на "Норт фейс" има такива.Моите са "Ла спортива",но нейните със сигурност са по-добри.

                Коментар


                • #9
                  От: Какви обувки?

                  Аз горе-долу за такива обувки гледам, за да мога да ги използвам и в други случай, освен на този поход. Лошото е, че каквото и да си харесам и нямат налични номера. Иначе това с чорапите беше просто за пример, защото в момента бях с кецове и чорапи "половинки".
                  Ако някой случайно е мернал за намаления по такива магазини, също би ми било от полза

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какви обувки?

                    Доколкото знам , и на точно този преход има планински терен-тоест нуждата от висока обувка и стабилизиран глезен вече я имаш.Отделно трисезонните обувки с подходящите чорапи /с повече мерино/няма проблем да си ги носиш и зимата при нашите условия.Аз мойте ги ползвам целогодишно за туристически цели .Туристически обувки не се мерят с такива чорапки.Нито се бърза да я свалиш в магазина.Поразтъпчи ги поне половин час и двете.И послушай Stas за сандалите .
                    Отделно-има полезна тема и за поддръжката на мембраните,както и за самата обувка от каква материя е най-добре да бъде...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какви обувки?

                      Алекс, аз имам и високи и ниски обувки. Високите ги ползвам през лятото само когато ходя извън пътеките в гората. Там, където ще ходят те ниските ще са им по-удобни и по-малко ще топлят краката. Общо взето то е като по пътища да ходиш. Няма причина да си пазят глезените толкова, няма от какво просто, а само ще са им по-тежки.
                      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какви обувки?

                        Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                        Алекс, аз имам и високи и ниски обувки. Високите ги ползвам през лятото само когато ходя извън пътеките в гората. Там, където ще ходят те ниските ще са им по-удобни и по-малко ще топлят краката. Общо взето то е като по пътища да ходиш. Няма причина да си пазят глезените толкова, няма от какво просто, а само ще са им по-тежки.
                        Само колегата си знае колко и къде ще мине маршрута от 800 км.Аз се поинтересувах на няколко места и примерно видях това:http://ide.li/article2720.html. Предвиждам му по -тежък вариант,ако действително ще катери чукари и ще спуска урви.Плюс сандалите за "разпускане".Може и ти да си прав разбира се,преценката е изцяло на колегата-пилигрим.Желая му успех и после да сподели изживяването!
                        Последно редактирано от ALEX_Z; 05-07-12, 14:33.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какви обувки?

                          Аз лично предпочитам високи просто, защото ще ми влязат и в други случай. Аз имам и едни високи, които си купувах преди години уж за риболов, но те не са дишащи, а само водоустойчиви и затова ги ползвам тях само зимата, лятото прекалено много ми се спаряват краката.
                          Иначе леля ми го мина същият път преди 4-5 години и тя си беше с нормални ниски и в краен случай и аз ще взема такива. Лошото е, че сега имам изпити и не остава много време за обикаляне, а заминавам на 16ти
                          Иначе терентът не смятам, че ще бъде труден. До колкото знам Камино Норте (северният път) е доста по-труден. Ние ще тръгнем от СЖПП, където са и Пиренеите и това смятам, че ще е единствената планинска местност. След 800-те км., ще поемем към нос Финистрея за последни 90 км ходене, за там съм чувал че е скалиста местност, но надали ще катерим чукари
                          Последно редактирано от SpUd3r; 06-07-12, 10:25.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какви обувки?

                            Минах през няколко магазина и като цяло ме разсипват с тия цени, но си харесах няколко по-евтини модела.
                            North Face
                            http://tnf-serdika.dir.bg/_wm/catalo...762724&dflid=3
                            http://tnf-serdika.dir.bg/_wm/catalo...743442&dflid=3
                            http://tnf-serdika.dir.bg/_wm/catalo...743442&dflid=3
                            проблемът е, че от тези има 43ти номер само ниски обувки

                            в СЛС харесах 2 модела на Викинг, но не успявам да ги открия в нета, за да ги покажа. Иначе са високи с горе-текс и имат 43ти номер, но не знам до колко са здрави и читави като марка
                            остана само да проверя и магазина на ekipirovka.com, защото вчера като минах и бяха затворили

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какви обувки?

                              За този модел ти говорех аз и гледам, че са му намалили много цената, но ... не е наличен в момента:
                              http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1239

                              Иначе - и трите линка горе са за модели с мрежа отстрани, което за мен е предпоставка за събиране на прах от пътя. Не съм сигурен дали съм прав, но ще влиза прах между мрежата и не знам как ще ги почистваш. А не дай се боже да имат и дупки за вентилация - тогава краката ти ще стават на нищо.

                              Иначе много хвалят ето този модел, но е по-скъпичък:
                              http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1791

                              Другото е, че съм си поръчвал от интернет обувки на Karrimor. Много добра марка с много приятни цени, но нямаш време май.
                              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X