Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Брадви за цепене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Брадви за цепене

    Бааго, теа и те от наште ше доидат


    П.п. Кадъра го дръпнах от Бушкрафт форума. Колегата Ко54 го беше дал преди около 5 години

    Коментар


    • От: Брадви за цепене

      Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
      И швеците ли...
      Ти го каза
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • От: Брадви за цепене

        Японските г-образни мисля че са предимно дърводелски.
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • От: Брадви за цепене

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          Някой замислял ли се е, защо Г-образната брадва има такава форма?
          Предава по-малко вибрациЙ към ръцете.

          Коментар


          • От: Брадви за цепене

            Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
            Японските г-образни мисля че са предимно дърводелски.
            Точно. Което пък иде да рече, че - първо, Г-то го има по разни краища на света, и второ, по-важно - щом ще са дърводелски, стават за всичко. Освен за сечене /из разните му гори, както пише по-горе или па направо на глави/, ами и за дърводелство - там пък дялането се явява по-прецизно цепене може би.
            Сега обаче аз за друго се замислих. Както споменах и горе, у нашто село на Г-брадвата си й викаме наджак. Това е откак се помня и сигурно много отпреди това. Топорът си е топор, по комшийските къщи имаше различни такива и те са си само за цепене, Г-то си е наджак и се ползва за всичко. Даже и за клане на кокошки. Общо взето говорим правилен български, но с доста турски думи и все съм си мислел, че и това е турско. В някои съседни села също се ползва поголовно. Айде сега някой ако знае нещо по въпроса - да казва. Питах Гогата, прати ме при Викито, ей какво излезе
            https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D...B6%D0%B0%D0%BA

            Таа, при нас, може би е дошло от Полша и в рамките на Османската империя, пътища незнайни. Комай и като фамилия го има, Наджаков.

            Коментар


            • От: Брадви за цепене

              И при нас е така, а малката е Балтия или Манарче
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • От: Брадви за цепене

                В крайна сметка, можем ли да обобщим кое става и кое не чак толкова. Наскоро си закупих Hultafors Ekelund Hunting axe 0.85кг. с 50см. сапче като допълнение и малко по - голам вариант от Fiskars X7. Искам да си взема и една за цепене. Реално няма да се ползва интензивно, защото минах на локално парно, но си цепя периодично дърва за огнището и казана. По - скоро въпросът ми е какви размери биха били удачни според ръста. Гледам големите модели на Waterlings i Gransfors Bruks са по 3.2кг, общо тегло, но колко е само главата, не зная. Това няма ли да е прекалено голямо и непотребно, или? Прави ми впечатление, че саповете им са по 80см, което, сякаш, не е много, но явно е нормално и стандартно. Висок съм 1.86м и се чудя дали да скачам на голямото или да се ориентирам към някакъв среден или по - лек модел. Гледам, че по - долния клас тежът 2.2 - 2.4 кг. общо тегло и са със сапове по 70-75см. Някакви идеи и препоръки, че имам 3 нашенски Г образни брадви, но само им правя сапове и ми е мъка с тях цепенето.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • От: Брадви за цепене

                  Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                  В крайна сметка, можем ли да обобщим кое става и кое не чак толкова. ...
                  .... Някакви идеи и препоръки, че имам 3 нашенски Г образни брадви, но само им правя сапове и ми е мъка с тях цепенето.
                  Десетина сантиметра съм по-нисък, но въпреки това предпочитам дългите сапове. Когато са добре направени като за твоята физика, не е проблем да хванеш метър сап на около 60 от желязото и да свършиш работа като с къса брадва, докато късия сап няма как да го хванеш след края и да се възползваш от целия си замах плюс дължината на на сапа за по-силен удар. Г-образните брадви са си наред за мен, само с правия сап не съм съгласен. И въобще ги деля само на "бузести", дето не се вклинват лесно и цепят с удар още от самото начало, и тънки, които на право дърво вършат работа със съвсем малко усилие (Г-етата са по-близо до втория вид, но са универсални заради възможността и да сечеш с тях, освен да цепиш).
                  За марки не се наемам да говоря, щото за име само пари като за пет безименни, ма пък читави, няма да дам.

                  Коментар


                  • От: Брадви за цепене

                    Три килограма брадва изобщо не е голяма - нормална към лека е. И метър дръжка.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Брадви за цепене

                      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                      В крайна сметка, можем ли да обобщим кое става и кое не чак толкова. Наскоро си закупих Hultafors Ekelund Hunting axe 0.85кг. с 50см. сапче като допълнение и малко по - голам вариант от Fiskars X7. Искам да си взема и една за цепене. Реално няма да се ползва интензивно, защото минах на локално парно, но си цепя периодично дърва за огнището и казана. По - скоро въпросът ми е какви размери биха били удачни според ръста. Гледам големите модели на Waterlings i Gransfors Bruks са по 3.2кг, общо тегло, но колко е само главата, не зная. Това няма ли да е прекалено голямо и непотребно, или? Прави ми впечатление, че саповете им са по 80см, което, сякаш, не е много, но явно е нормално и стандартно. Висок съм 1.86м и се чудя дали да скачам на голямото или да се ориентирам към някакъв среден или по - лек модел. Гледам, че по - долния клас тежът 2.2 - 2.4 кг. общо тегло и са със сапове по 70-75см. Някакви идеи и препоръки, че имам 3 нашенски Г образни брадви, но само им правя сапове и ми е мъка с тях цепенето.
                      Поне три пъти съм писал по нагоре в темата, но ще се повторя. Бях точно в твоята ситуация, с години цепех с класическа Ге образна брадва нашенски тип. При 10-12 кубика на година на село до преди две години ползвах специално за мен кована класическа брадва, тежка и с дълга дръжка. От две години ползвам това, нека не се счита за реклама- https://www.husqvarna.com/bg/chasti-...-sm/576926601/ и разликата е от небето до земята. Цепя основно дъб, бук и габър, нещата са на порядък по-добре и по-лесно. Вече почти не ползвам клинове, изисква се значително по-малко усилие и се работи доста по-лесно. Само една забележка, ако се купува, трябва да се гледа внимателно съостността на острието с дръжката, че нещо немарливо ги монтират и често не са съосни.
                      И моля нека всички ревове за скъпата брадва да спрат тук, ако някой е ползвал и двете и може като мен да сравнява, да обсъдим. Хубава нашенска тежка брадва от добър ковач я платих 35 лева и още 15 лева за дръжката от ясен. Тази новата я купих от магазина за 112 лева. С дръжка от хикория. За две години работа мога съвсем отговорно да заявя, и 200 лева да и е цената, пак ще си я купя, струва си всяка стотинка. Пък който е як и упорит, нека се мъчи с нещо по-неефективно, но по-евтино, всеки сам си прави избора и си оценява кръста и ръцете. За справка, тежката серия на Фискарс за цепене почват от 121 лева цена до към 170 за най-тежката им, която определено е по-неефективна от Хускварната. Готов съм да участвам във всякакви физически тестове и сравнения, кажете само кога и къде във или около София.
                      Последно редактирано от zzlatev; 22-10-18, 08:51.
                      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                      www.ADV-Bulgaria.com

                      Коментар


                      • От: Брадви за цепене

                        Колега Златев, извинявам се за въпроса, ама къде пък видя ревове тука? Все пак в темата сме интелигентни хора, видяли две и двеста и всичко е ясно. И аз, на предната страница го казах, че не е редно да правим сравнение между един универсален инструмент и един специализиран такъв - твоя даже го водят вече брадва-чук. Също, за няколко кубика годишно, няма да дам пари за специализиран инструмент при положение, че имам универсални поне три изправни и още толкова в резерв, наследствени... При положение, че мога и сам да си я направя - 15 лева за дръжка не давам, чудо да стане. Трябват ли ми десет кубика и повече, при положение че имам трифазен ток, железа и поне два двигателя подходящи, парите за специализирания инструмент ще ги дам на стругар. Така цепенето /както и отсичането на дърво всъщност/ ще ми останат само за поддържане на умението. В един момент и тези операции ще станат на спомен, както и мноого други дейности от нашето детство и младост... Тогава пък специализирания инструмент и на него трябва да му търся място къде да го закачам.

                        Коментар


                        • От: Брадви за цепене

                          Темата е точно дефинирана - Брадви за цепене, а не общо за брадви, та затова и аз споделям опита си със специализиран инструмент, а и колегата пита точно за цепене, малки брадви за общо ползване вече си е купил. За 2-3 кубика съм съгласен, преживяват се, особено както пишеш, че имаш наследствени, разбирам хубави стари, брадви. Друг имах в предвид за реването( като съвсем приятелски упрек), здраве да е. Да брадва-чук е, но аз я ползвам само за цепене, директно подмених класическата брадва с нея и наистина разликата е голяма. Вложени са един пари, работи вече две години и както е направена( кована и със здрава дръжка) ще работи поне още 20, а ако се пази и много повече. Иначе какво може да се направи механично за цепене много е писано и тук, и в нета, аз нямам избор и махам с брадвата.
                          Към колегата Иво Дианов, виждам че си от Стара Загора или района, аз всъщност цепя дърва в Гурково, ако искаш можеш там да видиш на място, тамън ще сравним старата ми българска радва с новата шведска, пък и като фотограф ще направиш 2-3 снимки, да видят хората разликата. Ще бъда там на 3 и 4 ноември, пиши ЛС ако искаш да се организираме, ако си наблизо може и в твоя двор да поцепим. Имам и оригинален стар Грансфорс, ще домъкна и него, и един Фискарс Х21 и ще направим двамата едно хубаво сравнение.
                          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                          www.ADV-Bulgaria.com

                          Коментар


                          • От: Брадви за цепене

                            Щил имат ли хубави брадви за цепене?

                            Коментар


                            • От: Брадви за цепене

                              Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                              Щил имат ли хубави брадви за цепене?
                              То и самото име "цепи"..............една щилка 362 MS, ще реже цепи и кефи щом сте фен на маркта.

                              Коментар


                              • От: Брадви за цепене

                                Щил имат невероятна брадва за цепене.
                                Силата на вълните е в тяхното постоянство.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X