Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Брадви за цепене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Брадви за цепене

    Евала,на момчето щом с тази тикварка е успял да нацепи толкова дърва.Колега ак всички тези дърва са ти ги продали за 50 куб.бягай си искай парите.Един ТИР,товари около 40куб.,сам си прави сметката.

    Коментар


    • #17
      От: Брадви за цепене

      Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
      Евала,на момчето щом с тази тикварка е успял да нацепи толкова дърва.Колега ак всички тези дърва са ти ги продали за 50 куб.бягай си искай парите.Един ТИР,товари около 40куб.,сам си прави сметката.

      Дървата са товарени на "наш" камион, баща ми е присъствал и участвал в претоварването от камиона от гората на TIR-а. Дължината му е 13,6м, редили са до 1,85м и съответно две редички метровки, т.е. 2м широчина. Нататък смятам ще можеш да ги сметнеш. Аз участвах в разтоварването и знам как съм се гънал и висял горе по тръбите да почна от някъде. Съща така знам и колко му бяха "омекнали капачките" на ремаркето

      Това с "тикварката" също нещо не ми стана ясно, искаш да кажеш, че на момчето и тиква да му бях дал щеше да се справи също толкова добре .

      Знам много добре как се цепи и как върви работата с нашенската брадва. Имах малко време и видях, пък и момчето потвърди, че сигурно два пъти по-лесно се цепят с тази. Даже през малкото време което имах, видях как хоризонтално/полегнало трупче като го прасна (не по дължжина, а отгоре) и се цепи без особено усилия.
      Нито продавам такива "тикварки", нито ще спечеля нещо, ако някой се прекара като мен.

      п.п. Така и не разбирам това типично нашенско поведение- "да влезеш, да оплюеш, да кажеш на някой колко е прост или как се е прекарал и да си излезеш"

      Поне като по-компетентен, да бяхте написали (айде плюенето нека си остане) и нещо по темата, някой съвет или поне нещо обосновано. Ползвали ли сте въпросната "тикварка", че за нея и още една бях питал още в първия пост, ама познавачите явно повече обичат да се "изказват" след свършен факт.

      п.п. Дървата са от дъб.
      Последно редактирано от mohera; 28-06-12, 07:09.
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #18
        От: Брадви за цепене

        Фискарс нямаха ли и те едни такива големи за цепене. Имам малка и определено е хубава, ама големите май бяха към 160-180 кинта... инак и те сигурно ще са хубави.
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • #19
          От: Брадви за цепене

          От горното описание става съвсем ясно, че каквато и да е брадва за цепене е за предпочитане при цепене в сравнение с универсалната секира... Геометрията и теглото имат определящо значение...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #20
            От: Брадви за цепене

            Моите 2стинки(понеже тея дето могат да кажат за 5стинки немогат да пишат)
            Всяка една брадва отгоре изброените, цепи добре и не по-лошо от другите ако е поддържана - което много хора не правят.
            Пробвайте с прясно наточена брадва и полирана отстрани (доколкото е възможно), и тогава кажете резултата.
            Някои брадви настина се справят по- добре при определени обстоятелства но не може да се поддържат 2-3 вида - според дървесината.
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • #21
              От: Брадви за цепене

              Може и така да е, аз не мога да кажа, че просто не помня старата брадва да е била добре заточен. Както бях писал по-напред (може и в другата тема да е останало, преди да се отцепи тази) баща ми не поддържа много много, държи разхвърляно, там къде работи после замине инструмент... абе много му се дразня. Да не говорим, че обича да точи разни рабти на шмиргела . Стари разни ножове, брадвата (за нея не съм сигурен, ама може и да е минавала от там) е после това става ли на острие . Казал съм му тая да не я пипа за точене.


              И все пак формата на клина, малко или много, помага, докато другата и добре наточена все ще заклини
              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

              Коментар


              • #22
                От: Брадви за цепене

                Всеки знае най-добре за себе си. Аз съм на мнение, че универсални брадви няма, има си брадва за всяка отделна дейност... Разбира се, ако някой иска от време на време да си нацепи наръч дърва му е достатъчна една малка универсална... Но за обеми работа като посоченият от колегата по-горе, си трябва точно брадва за цепене..., която пък категорично не може да сече..., даже никак. С брадва за сечене, горе-долу можете да си нацепите малко дръвца... С брадва за цепене, не можете да си насечете никакви дръвца... Е разбира се, длъжен съм да напомня за протокола и за чукчата дето рязал дърва с резачката и рекъл: "Абе горе долу става..." Пък тези дето го гледали си казали: "Брей, ако вземе и да я запали, какво ли ще стане..." Та така, използвайте всеки инструмент за каквото е направен... Може и иначе, то понятието мазохизъм не е от вчера...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  От: Брадви за цепене

                  Одеве гледах един голям чук на пазара (вария им викаме по нашия край). Не останаха заводи в нашия край с ковашки чукове, но ще потърся за да заточа един за проба. На пръв поглед ми се вижда, че ще трябва да се комбинира и с обикновена секира за по-лесните дървета, инак много по-бързо ще "умалеят" ръцете само с варията.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Брадви за цепене

                    Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                    Одеве гледах един голям чук на пазара (вария им викаме по нашия край). Не останаха заводи в нашия край с ковашки чукове, но ще потърся за да заточа един за проба. На пръв поглед ми се вижда, че ще трябва да се комбинира и с обикновена секира за по-лесните дървета, инак много по-бързо ще "умалеят" ръцете само с варията.
                    Това между другото и на мен ми е минавало през главата. Има едни чукове заострени от едната страна за цепене на камъни, ама са си големи и тежки, вероятно м/у 6-8 кг което си е хамалогия. А и честно казано такова животно не съм виждам скоро. Опитах да нямеря някоя картинка от гугъл, ама нъцки...


                    п.п. на английски излезе
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Брадви за цепене

                      Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                      Това между другото и на мен ми е минавало през главата. Има едни чукове заострени от едната страна за цепене на камъни, ама са си големи и тежки, вероятно м/у 6-8 кг което си е хамалогия. А и честно казано такова животно не съм виждам скоро. Опитах да нямеря някоя картинка от гугъл, ама нъцки...


                      п.п. на английски излезе
                      Имам 10кг такъв
                      Не прощава на никоя скала или какъвто и да е камък.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #26
                        От: Брадви за цепене

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        Всеки знае най-добре за себе си. Аз съм на мнение, че универсални брадви няма, има си брадва за всяка отделна дейност... Разбира се, ако някой иска от време на време да си нацепи наръч дърва му е достатъчна една малка универсална... Но за обеми работа като посоченият от колегата по-горе, си трябва точно брадва за цепене..., която пък категорично не може да сече..., даже никак. С брадва за сечене, горе-долу можете да си нацепите малко дръвца... С брадва за цепене, не можете да си насечете никакви дръвца... Е разбира се, длъжен съм да напомня за протокола и за чукчата дето рязал дърва с резачката и рекъл: "Абе горе долу става..." Пък тези дето го гледали си казали: "Брей, ако вземе и да я запали, какво ли ще стане..." Та така, използвайте всеки инструмент за каквото е направен... Може и иначе, то понятието мазохизъм не е от вчера...
                        Като цяло говорим едно и също, но обемите трябва да надвишават доста това количество. Реално погледнато брадва за сечене е 100% сеч/80-90% цепене докато брадва за цепене - 10%сеч/100% цепене. Поради невъзможността да се поддържат няколко инструмента за една дейност- единият е по-универсален и с течение на годините се е наложил.
                        Но в повечето случаи брадвата не е единственият инструмент. Ако трябва всеки ръчен инструмент да се дублира,още повече с марков, за всяка дейност то става...
                        Например тази брадва я виждам да отстъпва на пън със чеп или някое завъртяно дърво. Ще се забие като клин.
                        Отделно от това е добре да се сравнят брадви с еднаква тежина и еднакаква дължина на дръжката. Тази която мохера си е поръчал си е един заострен чук.
                        Sent from my Nokia s fenerche

                        Коментар


                        • #27
                          От: Брадви за цепене

                          То,брадви за сечене, не знам кой ползва вече. Може би дребни бракониери. Отдавна резачките са на дзимбин.
                          Та взимайте си цепачки. От като се снабдих с Фискарса цепач усилията намаляха с поне 50%. Даже и повече.
                          Не, че нямам колекция от поне десетина сечещи брадви, няколко клина и 7 кила чук, ама вече май само ръждясват.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Брадви за цепене

                            Вчера след работа си поиграх да пробвам брадвето и да спретна едно клипче за онагледяване на работата.
                            Сравнително добре и по-лесно се справя, като се отчете факта, че нямам особено тренинг (от зимата не съм пипал брадве) и съм си леко слаботелесен

                            Към средата на клипчето взех едно дето много кУраво се оказа, ама нали да не показвам само лесни трупчета , пък и дългичко на майка му в природата Случи се даже и брадвата да отскочи.

                            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Брадви за цепене

                              не е ли височка подложката, особено за по-дългите дръвца..... така удряш дръжката
                              ________________________________________________
                              Subaru OUTBACK 2,5
                              Hyundai TUCSON 2.0

                              Коментар


                              • #30
                                От: Брадви за цепене

                                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                                не е ли височка подложката, особено за по-дългите дръвца..... така удряш дръжката
                                Ами височка идва, ама си нямаме предвидена някоя по-ниска. И наистина не е удобно, както за дръжката така и за тоя зад дръжката.
                                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X