Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Брадви за цепене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Брадви за цепене

    Първоначално публикуван от Жеков Преглед на мнение
    Прясно отрязаните дърва се цепят лесно с каквато е да е брадва - каквото не се сцепи отива на казана за ракия . Омръзна ми да сменям дървени сапове и ползвам железни , проблем е , че не гасят удара , но има начин да се компенсира .
    Прясно отрязани дървета може, а и често ми се случва, да са изсъхнали преди години. Все пак те са целта на прочистването, дето правят горските. Като се случи да е някой усукан ясен или дъб, да не говорим за дебела и стара джанка, става весело. Забелязал съм и закономерност в случаите когато съм чупил дървен сап - случва се от умора в края на деня, когато трудно вече си координирам движенията и не уцеля дървото. Найлоновата дръжка е недолюбвана от академичните среди в този раздел, но аз забележки към нея нямам. Поне с две нива е по-издръжлива на чупене от дървена. Всъщност още не съм чупил найлонова, а ма'ам основно с такава през последните няколко години заради формата на острието на китаеца - допада ми как работи. Това ме кара да препоръчвам хуска пред щилката от горния въпрос.
    За семинара на тема брадви и тяхното приложение - аз съм пас. Трябват ми дърва - цепя си. Ако хич не остане здрава брадва, и с кирката ще ги нацепя. Другото е за теоретици.

    Коментар


    • От: Брадви за цепене

      Сух бук или габър да има за теста по едно пале ,поне да има смисъл и дано има време. 5-6-10човека по едно пале за нуждите на организаторите си е оферта.Майтап.Ще следя за събитието. .п.с и да има "плетеняци",един тест требва да е истински.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • От: Брадви за цепене

        Дърва специално ще се подберат и купят, за габър не обещавам но бук ще се намери. Идеята е да се тества , а не да се цепи по кубик на човек. Пък и аз като организатор живея в апартамент и нямам камина( няма как да се възползвам от нацепеното), цепя на село ма то на 290 километра от София и няма как да ви поканя там (там какъв материал имам, габър и бук и дива череша усуканици - тоя уикенд ще се боря с него )
        Шегата настрана, ако някой иска, може да си прибере нацепеното, само да плати колкото е платено за него, щото специално ще се купува за теста.
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • От: Брадви за цепене

          Черешата гориш ли я! Е ово йе стандарт...
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Брадви за цепене

            Докарайте ми го до зарата за казана, аз ще почерпя подобаващо със сливова преварка.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Брадви за цепене

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Черешата гориш ли я! Е ово йе стандарт...
              Не е годна за друго, за горене стига само брака с дефекти
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • От: Брадви за цепене

                Някъде много напред в темата, преди години ги бях качил тези снимки, но май ги изтриха тогава. Позволявам си пак, защото може да е интересно на някой, а и си мисля че повечето инфо което се е разпростряло на стотици страници в десетина БГ форума, го има и тук - Учебник по лесовъдство, идаден 3? година на ХХ век, наследство от един мой прадядо:





                Редно е да се уточнява все пак, когато се правят разни сравнения с конкретни маркови инструменти и масовата Г-образна брадва, че едното е специализиран инструмент за цепене /там пък вече хоби или профи е допълнителна категория/, а другото - универсално сечиво, налично във всяка "стара" къща и допреди едни 30-40 години основен инструмент за сечене и поваляне на дървета, останалото - бонус. Сега, на днешно време, който гони производителност в конкретна дейност - разбира се че ще търси по-специализиран инструмент. Другите фактори от науката маркетинг няма да ги засягам. Аз от години на село ми трябват 1-2 кубика на сезон и чудесно се справям с наджаците, останали от дядо /единият даже има щемпел БДС и отдолу 200, предполагам цената/. Ако се наложи има и клинове, и чукове. Вземал съм преди години от комшията един топор - да, по-производителен и по-безкомпромисен е от Г-то, ама не ми се налага да купувам нещо такова. Трябва ли да цепя по повече от 3 кубика, одма отивам на някаква механизация-самодел. Просто нямам излишно време. По същий начин обичам понякога да срежа някоя метровка с бичкията или жагата, ама основната работа я върша с моторен трион и циркуляр на трифазен ток. Дръжка /сап/ не съм чупил никога, но знам за какво става въпрос - у казармата бяхме на твърдо гориво и всяка седмица правехме нов сап за брадвата. Накрая заварихме едно парче тръба от скеле и проблема с чупенето приключи.

                А сега и още малко "смях" от старите ленти, сори че не е по темата

                Коментар


                • От: Брадви за цепене

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Черешата гориш ли я! Е ово йе стандарт...
                  Аха, горим да се топлим бук и дъб, пък си правим мебелите от чам!
                  Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                  0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                  Коментар


                  • От: Брадви за цепене

                    Някой замислял ли се е, защо Г-образната брадва има такава форма?
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • От: Брадви за цепене

                      За да не се "разрошва" (и чупи) сапа, в Карлово леят е такива брадви (тази в средата) :



                      С такава, грубо на година цепя по около 8-10 кубика: дъб (основно), акация, бук (много рядко) и габър. /почти винаги - сухи/
                      За почитателите на "класическата" брадва е идеална

                      А метровките като ги изсипят от камиона задължително минават през клиновете. Мързи ме да напъвам уши, премятайки разни тежки дънери из двора .

                      П.П.: апропо, най-тегавото за цепене дърво дето ми е попадало в живота е .... - суха липа ..
                      Накрая се отчаях и я нарязах на кубчета с машината
                      /остана още едно парче от дънера, което ще бъде тествано на държеливост и от огнестрелно оръжие , че и там мисля ще има изненади /

                      Коментар


                      • От: Брадви за цепене

                        Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                        Някой замислял ли се е, защо Г-образната брадва има такава форма?
                        За да я закачаш на клон?
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • От: Брадви за цепене

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          За да я закачаш на клон?
                          Топло. Г-образната брадва е бойна скандинавска брадва (Beard Axe). Имаш по дълъг режещ ръб при по ниско тегло на главата. И г-то служи като кука за издърпване на щита или оръжието на опонента.
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • От: Брадви за цепене

                            А някой от тези дето се интересуваха от брадви дали си купи или чакат следващата зима за подновяване на темата???

                            Коментар


                            • От: Брадви за цепене

                              Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                              Топло. Г-образната брадва е бойна скандинавска брадва (Beard Axe). Имаш по дълъг режещ ръб при по ниско тегло на главата. И г-то служи като кука за издърпване на щита или оръжието на опонента.
                              Швеците са българи

                              ПП иначе казано не е за цепене
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Брадви за цепене

                                И швеците ли...

                                А иначе що да става за цепене? На село до преди 2-3 години с такава си цепехме дървата. Просто има и по удобни брадви за цепене конкретно
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X