Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тайнствената Беласица

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тайнствената Беласица

    Напоследък интереса ми към тази Българска планина се изостри. За мен тя беше тъмна Индия. Винаги е била гранична ивица (още от времето на цар Самуил) и затова оставаше недостъпна за такива като мен.

    Дойде март месец. Снегът ни беше омръзнал здраво и вече мечтаехме за зелено. И тук дойде прозрението - искаш ли зелено,бягяй на юг (това не винаги е вярно по нашите географски ширини). И така се сетих за Славянка и Беласица. На Славянка вече сме ходили,та везната се наклони към Беласица.

    Като стана дума за цар Самуил се сетих,че онези другите македонци разправят за някакъв техен цар Самуил. И той горкият имал за столица Охрид,но не се знае преди колко милиона години е царувал,щото съвременната история не е чувала нищо за него.

    И ето,че една хубава мартенска утрин (събота) се спасихме от прашния студен град и запрашихме на юг.
    Приближаваме Петрич. Беласица изглежда странно - в ниското зелена,нагоре ослепително бяла. Скоро разбрахме,че зеленото е измама. Особен вид храсти и дръвчета (голи като пушки,но съвсем леко напъпили) придават зеления цвят на планината.
    Паркираме пред хижа Беласица. Тя е бивша застава (и другите хижи в планината са бивши застави). Тук се е помещавал щаба. Сега е добре уредена хижа с отлични условия.





    18 градуса (над нулата ),свеж планински въздух и пълна липса на сняг. Достатъчно за да ни накара да тръгнеме по следите на отстъпващата зима.



    Не след дълго я застигаме. На 500 метра от хижа Конгур става непроходимо за моите нещастни маратонки (туристическите обувки си стоят на топло в колата).



    Решаваме,че и утре е ден и се връщаме в нашата хижа.
    Неделя сутрин. Вече екипирани правилно стигаме хижа Конгур. За мой срам по пътя ме застигат петричани обути с всякакъв вид неподходящи за сняг влечки. Хората си ходят редовно до горната хижа.



    Бях чел,в пътеписи от планинарски форуми,за вечно зеленото дърво с платмасовите листа. Оказа се,че е истина.



    Пихме по чай в хижата,разбъбрихме се с хижаря и другите гости и потеглихме за Вършилото. Потеглихме,но до никъде не стигнахме. Снега е дълбок и размекнат от високите температури. От горе тънка кора,отдолу дъно няма.Решиш,че си се закрепил и аха да направиш крачка,но вече си пропаднал.



    А преспите стават все по-дълбоки.



    Снимахме жижа Конгур от поляната над нея и подгонени от развалящото се време оставихме планината зад себе си.



    Обещахме си да се върнеме отново и поехме към София. На Долна Диканя валеше здрав сняг - да се чудиш отива ли си зимата,или не.

    Следва.
    Последно редактирано от Валери Недялков; 06-05-18, 20:20.
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

  • #2
    От: Непознатата Беласица

    Вече е лято. След доста митарства из Странджа и Сакар се сещам отново за Беласица. Със сигурност тя вече е зелена. И отново хващаме по Е 79 към Петрич.
    Базата пак е в хижа Беласица. Обаждаме се и продължаваме с джимнито към хижа Конгур. А там пада здрава веселба - ловците от района правят курбан. Едва намирам място за паркиране и потегляме със съпругата ми към връх Конгур.
    Вече сме на Вършилото и пред очите ни се разстила прекрасна гледка - един зелен рай.



    Ето го и върха. Тук личат следите от противопоставянето на НАТО и Варшавския договор. Гърците ги е тресял здрав страх за да направят всички тези съоръжения.



    Има и голямо количество бодлива тел.



    Надолу по склона личат здрави бетонни бункери.



    Тук погледа се спира на езерото Керкини.



    Тръгваме от Конгур със смесени чувства. Целта е връх Радомир. Времето ни е напреднало и затова маршируваме по подбилната магистрала. Пътя е черен,но е почти перфектен и позволява поддържането на висока средна скорост.



    Не след дълго сме на Радомир. И тук има окопи,но липсват вишката и бодливата тел.



    Беласица вие гордо снага напук на трите граници.



    Време е да се прибираме. На другия ден ни чака преход до връх Тумба.

    Вече е неделя.Спи ми се,мързи ме да стана. Чудя се от къде да направиме прехода и естествено избирам най-калпавия вариант - пътя от село Скрът.
    По подбилния път е много далече - 19.5 километро,но с джипа се стига до същото изходно място,което ползват и маршрутите от Самуилово и Скрът.
    И подбилния път и този от Самуилово (минаващ покрай неработещата хижа Лопово) са добри,но този от Скрът е в трагично състояние и е пропаднал на километър от споменатата вече изходна точка.
    Билото на планината вече е безводно,но малко по-надолу извират пълноводни потоци и реки.





    Вече час и половина се клатиме по унищожения от водата път,когато Ина се провиква: "Спри! Пътя е пропаднал" и сочи надолу към нищото. Спирам (тя тази работа е лесна,когато караш с 5 километра в час),почесвам се където не ме сърби и обръщам джипа да е готов като се връщаме. Взимаме раниците и с бодра стъпка поемаме към Тумба.
    Горе на билото виждаме цветя,които си мислех,че растат само на Витоша.







    И отново се редуват красиви гледки по пътя към връх Тумба.



    На долния кадър се виждат две гранични пирамиди. Лявата е на македонската граница,дясната очертава територията на Гърция. Тясната ивица земя между тях е Българска.



    Триста метра след това българската ивица прави 90 градусов завой и във вид на триъгълник свършва на уникалната,огромна пирамида на връх Тумба. Тук се събират трите държавни граници.



    Ето ни и нас.



    От доста време виждахме Дойранското езеро,но от тук панорамата е уникална. За съжаление въздуха не беше подходящ за добри снимки.



    Това е цялостната панорама - отляво езеро Керкини,от дясно Дойран.



    На върха срещнахме мъж и жена изкачили се пеша от Скрът. Направихме им добро та ги смъкнахме с джипа до долу. По някое време Катя (така се казваше жената) промълви - "Това всичкото ли съм го минала нагоре?" . Разделихме се по живо,по здраво и ние хванахме пътя за Самуиловата крепост. Там няма почти нищо за гледане. Хубав,поддържан парк,паметник на цар Самуил и слабо запазени части от стените.



    Това е. Надявам се повече хора да посетят и обикнат Беласица. Хижа Беласица е прекрасно място с добри условия,хижа Конгур е за по-непретенциозни туристи,но и в двете хижи стопаните са добри и любезни.
    Последно редактирано от Валери Недялков; 19-06-12, 02:51.
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

    Коментар


    • #3
      От: Непознатата Беласица

      Страхотни снимки !

      Беласица е много красива !

      Коментар


      • #4
        От: Непознатата Беласица

        И аз благодаря.
        Мераклия съм за Беласица - също.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          От: Непознатата Беласица

          Благодаря за споделеното. Ходил съм на х.Беласица веднъж, но като видях снимките ме запали пак да отида за по-дълго.
          Издържах вчера, ще издържа и днес...

          Коментар


          • #6
            От: Непознатата Беласица

            Красота!
            Благодаря за споделеното!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: Непознатата Беласица

              Браво-за желанието и за качеството на изпълнение!

              Коментар


              • #8
                От: Непознатата Беласица

                Благодаря на всички за хубавите думи !
                Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                Коментар


                • #9
                  От: Непознатата Беласица

                  Чудесна разходка сте си направили. Въпреки че Беласица не е висока планина си заслужава да й се отдели внимание. Препоръчвам за следващия път, да се направи кратка почивка в х. Конгур (ако няма възможност за преспиване). Там може да опитате най-вкусните палачинки с домашно сладко от ягоди, което някога сте яли. А съм сигурна, че и хижаря ще ви се хареса - добродушен, усмихнат, с характерния за петричкия край диалект, пълен с истории и хумор ) Винаги са ме посрещали подчертано топло!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Непознатата Беласица

                    Благодаря за препоръката ! Още не сме спали на хижа Конгур,но с гостопиемството и вкусната храна на хижаря сме запознати.
                    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Непознатата Беласица

                      Чудесен преход сте направили.Ние се завърнахме от там преди седмица,но нашата идея беше да караме по билния път с джиповете до където може.Проблема дойде от гранична полиция....
                      Всъщност вие изкарвахте ли си открит лист,за пребиваване в граничната зона?
                      На нас ни заявиха,че нямаме право да сме там и ни върнаха обратно надолу....
                      Така и не успяхме да стигнем в близост/знам,че не може съвсем до края с джип/ до вр. Тумба.
                      Може би...просто така трябваше да стане,за да има за какво да се върнем отново някой ден...
                      Прекрасна планина...прекрасни гледки...чудесно пътуване сте направили!
                      Поздрави?
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Непознатата Беласица

                        Не сме вадили никакви листове. От гранична полиция май се заяждат само с автомобилисти. Иначе пешеходци и моторджии с лопата да ги ринеш по билото. През Лопово ли се качихте? Ако да,това е грешка. От там май пускат само местни.
                        Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Непознатата Беласица

                          Според закона би трябвало и актове да имате написани даже!
                          "Do not correct a fool, for he will hate you;
                          Correct a wise man, for he will appreciate you."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Непознатата Беласица

                            Първоначално публикуван от Валери Недялков Преглед на мнение
                            Не сме вадили никакви листове. От гранична полиция май се заяждат само с автомобилисти. Иначе пешеходци и моторджии с лопата да ги ринеш по билото. През Лопово ли се качихте? Ако да,това е грешка. От там май пускат само местни.
                            Не...качихме се от х. Конгур...ама на разклона горе на Лопово ни засякоха и реално от там се върнахме...
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Непознатата Беласица

                              Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                              Според закона би трябвало и актове да имате написани даже!
                              Принципно е така. Но не съвсем. Ще разкажа една история по този случай.

                              Годината е 2010. Аз и съпругата ми решаваме да ходим на връх Миджур (Мицор по сръбски). Върха не само е граничен,но границата върви по края на скалния ръб. За да не я нарушиш трябва да си алпинист. Прочетох във форума,че е необходимо разрешение от гранична полиция и цъфнах в централното управление в София. Там ме погледнаха с досада и се започна едно въртене на телефони. По едно време излиза една приятелка на жена ми и казва "Влизай,че бая главоболия създаде" (бях забравил,че работи там). Написаха ми разрешение - пронумеровано,прошнуровано,подпечатано...
                              Тръгнахме. Обясниха ми,че трябва да се обадя в управлението в Белоградчик. Направих го. От там ме препратиха да се обадя и в Годеч. Направих го. Накрая издирихме и местния граничен полицай - инспектор от Горни лом. Човека ми направи инструктаж,но всички се постараха да покажат,че правя нещо излишно.
                              В крайна сметка не срещнахме никого по целия път. А вероятно цялата държавна машина знаеше,че ходиме по границата. Та така с разрешенията. На Беласица,Славянка и Горна арда не сме искали разрешения и не сме имали проблеми,но винаги сме пеша.
                              Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X