Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Демонтиране на седалки от МПС-то

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Re: От: Демонтиране на седалки от МПС-то

    Първоначално публикуван от Zarhi Преглед на мнение
    Същия е случая с товаро-пътническия вариант на Мерцедес Вито, 2-ри и 3-ти ред седалки са екстра, купуваш си ги ако искаш, но винаги получаваш Вито-то с регистрация 8+1.
    Колега, това въобще не е вярно.
    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
    имат право да гласуват на избори.

    Коментар


    • #17
      От: Демонтиране на седалки от МПС-то

      Органът може да ти напише акт. Т.е. да констатира ситуацията и да я документира на хартия. Дали е компетентен по този въпрос е отделна тема.
      Актът не значи автоматично глоба. Има си наказателно постановление, има си обжалване на постановлението, има си и съд, който да реши според кой нормативен акт кое какво е.

      Лошото в цялата тази схема е, че дори и да си изряден и да спечелиш в съда, въпросният автомобил ще е спрян от движение и ще генерира разходи и загуби. После трябва да се води дело за пропуснати ползи.
      Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

      Коментар


      • #18
        От: Демонтиране на седалки от МПС-то

        Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
        Органът може да ти напише акт. Т.е. да констатира ситуацията и да я документира на хартия. Дали е компетентен по този въпрос е отделна тема.
        Актът не значи автоматично глоба. Има си наказателно постановление, има си обжалване на постановлението, има си и съд, който да реши според кой нормативен акт кое какво е.

        Лошото в цялата тази схема е, че дори и да си изряден и да спечелиш в съда, въпросният автомобил ще е спрян от движение и ще генерира разходи и загуби. После трябва да се води дело за пропуснати ползи.
        Доколкото знам при тези
        административни спорове не може да се претендират разноски и пропуснати ползи
        ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

        Коментар


        • #19
          От: Демонтиране на седалки от МПС-то

          Според мен проблем би било ако има монтирани допълнително седалки. Например колата е регистрирана като 2+1, а е сложена задна седалка и става 5+1. При махане няма логика да е проблем, още повече, че е заложено в конструкцията на автомобила. Замислих се за друго, хардтопа пише ли го регистрацията на автомобила? Ако не се води би било проблем махането му.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #20
            От: Демонтиране на седалки от МПС-то

            Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
            Т.е. да констатира ситуацията и да я документира на хартия. ...
            Тъй де, да констатира, но въз основа на какво?
            Какви подзаконови актове, вътрешни инструкции или нещо друго?
            Органът който констатира нередността по този чл.178, въз основа на какво ще констатира?
            И как ще се обоснове?

            Коментар


            • #21
              От: Демонтиране на седалки от МПС-то

              Темата и мен ме вълнува доста. Джипа си е 4+1. Махам задните седалки само когато обикалям баирите и искам да спя отзад. Не го товаря с нищо. Седалките си се махат с 2 болта. Така са направени. Ако ме спрат и ми напишат акт ще се съдим. Иначе на приятел са му правили проблем за задните седалки и на Рено 5, ама го е бил натоварил. Там съм съгласен - то не е предвидено за това.

              Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
              ...Няма временно сваляне на седалки, или иначе казано временно преустройство. Като не искаш да е в съответния вид си го преустрой за постоянно по съответния начин.
              В този случай да не ме съветваш да си го направя перманентно спален джип? И какво да му преустройвам постоянно, като той така си е устроен/конструиран от производителя - да се свалят седалките? Не му променям конструкцията. Та както казах - ако ме глобят ще се съдим. Аз мога да докажа, че джипа е така конструиран. Ако ме хванат със свалени седалки с товар над допустимия за превозното средство - да си пишат актовете.
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар


              • #22
                Re: От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                Колега, това въобще не е вярно.
                Това се случи във фирмата преди 3 години. Купихме 3 броя Вито и 2 броя 3-ки седалки за 2/3 ред, с идеята да се ползват според случая. 3-те Вито са 8+1. След няма и месец фирмената организация наложи бусовете да се зачислят персонално на различни отдели и 'докупихме' от БС 2 броя двойни седалки и 2 броя тройни седалки за 2/3 ред. Т.е. в момента едното Вито може да се комплектова като 8+1, другите две като 7+1.


                Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                3. Кой е органа на пътя, който може по недвусмислен начин да прецени променяна ли е или не е конструкцията на автомобила,
                и въз основа на какво /документи, снимки, обща култура...?
                Това може леко да се разшири: защо няма глобени и спрени от движение МПС-та с афтърмаркет ксенонови фарове при положение че Правилника за прилагане на ЗДП е недвусмислен: http://www.kat.mvr.bg/prprzdp_09.htm

                Чл. 10. (1) Моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически неизправно, ако има някоя от следните повреди или неизправности:
                ...
                12. по осветителната уредба:
                а) изменени са броят, типът, цветът и разположението на предписаните светлини, с изключение на светлините за мъгла;
                Излиза че КАТ не може на пътя да установи и санкционира явна техническа неизправност "изменени са броят, типът, цветът и разположението на предписаните светлини", обаче може да спре от движение МПС за фабрично предвидена модификация, която при това даже не застрашава нито живота нито здравето на возещите се, нито на другите участници в движението. Това обаче може да го направи ( и го прави ) техническия преглед.
                Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                Suzuki Grand Vitara 1.6
                LZ1ZPM

                Коментар


                • #23
                  От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                  Добре казано срещу тезите на "послушните" към КАТ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                    Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                    Тъй де, да констатира, но въз основа на какво?
                    Какви подзаконови актове, вътрешни инструкции или нещо друго?
                    Органът който констатира нередността по този чл.178, въз основа на какво ще констатира?
                    И как ще се обоснове?
                    Ами то всичко е ясно. КАТ-аджията ще ти напише акт на основание чл. 178(2). Ти трябва да напишеш възражение, че това не е промяна по конструкцията от теб, а заводска опция (модификация) от производителя.
                    Ако не ти падне актът и се наложи да обжалваш, стигате до съд и там ще трябва да докажеш своята теза. Например официално писмо от производителя - преведен и легализиран превод и т.н.
                    За твое успокоение: КАТ-аджията няма да може да се обоснове.

                    Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
                    Доколкото знам при тези
                    административни спорове не може да се претендират разноски и пропуснати ползи
                    Не съм съгласен. Когато държавата ти спре неправомерно оръдието на труда от движение и спечелиш делото, можеш да съдиш държавата за пропуснати ползи и генерирани разходи:
                    -вноска по лизинг на пикапа
                    -наемане на друг пикап докато твоя е спрян от движение / или заплатата на шофьора + приходите, които този пикап е щял да донесе на фирмата

                    Всичко е лесно да се напише. Но на практика е тегаво и свързано с много бумащина и разходи и време.
                    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                      Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                      Ами то всичко е ясно. ....
                      Извинявай, не се заяждам, но май нещо не разбирам.

                      Ясно е акта по кой член ще е. Има такъв и проверяващия би го вписал в акта.

                      Как ще стигне до вписването на този чл.178?

                      Спира джип, проверка на документи, малък талон, гражданска, преглед, винетка и изведнъж
                      -Къде е задната седалка?
                      -Ами няма такава.
                      -Би трябвало да има! Ясно, нарушение по чл.178.

                      Имат ли проверяващите на пътя информация кое е изменение на конструкцията, кое е основен агрегат, че да приложат чл.178?
                      Лична преценка? Обща култура? Списък с възможни изменения?
                      Ясно е че в съда ще падне. Казуса е интересен преди това.

                      Друг пример:
                      Смяната на огледало за обратно виждане с по-голямо влиза ли в категорията на чл.178?

                      Коментар


                      • #26
                        От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                        Напълно съм съгласен с теб. И не го приемам като заяждане
                        Общо взето по описания от теб сценарий. Все пак полицаят може да се обади по радиостанцията (къде и на кого не знам) и да направи справка за твоето возило - какво пише за него в една дебела книга.
                        След това акт по 178.

                        Истината е, че една голяма част от глобените плащат и псуват. А почти никой не може да си докаже пропуснатите ползи, защото една голяма част от икономиката ни е в сивия сектор и документи за приходи и разходи липсват.
                        Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                          Да обясня за Витото: Имах такова повече от 7-8 години и смятам, че знам за какво става дума.
                          Първо, понятието лекотоварен автомобил вече не съществува, според някакви нови разпоредби. Или си товарен, или пътнически. "Вито" има 3 модела:
                          такъв само с 2 предни седалки и изцяло затворен(неостъклен) фургон, модел с 5 места и остъклен на 2/3 фургон с товарно отделение, което задължително е отделено от пътническото с мрежа или твърда преграда. Нея не можеш да я сваляш, т.е. можеш, но тогава могат да ти съставят акт. Това е моделът, който колегата вероятно нарича лекотоварен. Регистрира се в КАТ само като товарен с всички последствия от това(например минава на преглед всеки 6 месеца, а не на година). Моят беше точно такъв.
                          И третият модел е пътнически, с изцяло остъклен фургон и с 8 места. Има и малък багажник.(в никакъв случай за багажа на 8 души).
                          Така че, в т.н. "лекотоварен" трети ред седалки не могат да се сложат(то няма и отвори на пода за тях).
                          Само ще спомена още, че в Испания(родината на Витото), можеш да свалиш колкото искаш седалки, полицията не прави проблем.
                          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                          имат право да гласуват на избори.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                            Темата е много интересна, няма ли някой колега от "органите" да изкаже компетентно мнение по въпроса ?
                            DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                            Skype: pach_bs

                            Коментар


                            • #29
                              От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                              Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                              Риторични въпроси си задаваш. Няма логика, няма нелогика. Има закони и трябва да се спазват (поне повечето).Не четете законите, като дявола библия. Няма физическо лице, няма юридическо. Няма временно сваляне на седалки, или иначе казано временно преустройство. Като не искаш да е в съответния вид си го преустрой за постоянно по съответния начин.
                              Не споря , а още по-малко си задавам риторични въпроси!
                              Просто търся някаква логика,защо трябва да ти пишат акт,като ти не си видоизменил КОНСТРУКТИВНО,нищо по колата?
                              Дори смятам ,че по този чл.178 ,не може да се пише акт за седалките, тъй като се отнася за Основни Агрегати , не знам кой приема седалките за такъв "основен агрегат"!
                              Но дори и да ги смятат за "основен агрегат",може да ти направят акт,само ако си монтирал друг вид седалки,които не отговарят по стандарт за този автомобил!
                              Никъде не пише ,че ако си демонтирал седалките, подлежиш на санкция!
                              По логиката на КАТ и по този чл.178 ,излиза, че не можеш да си свалиш дори и фабричната музика,да си изрежеш по-голями дупки на тапицерията на вратите ,за да си монтираш по-голями колони!?! Нали изменяш конструктивно /изрязваш/ корите на вратите?
                              Не знам, може и да греша ,но смятам, че актовете в Съда ще падат ,за така наречените допълнителни седалки, а единствените последици ще са, загубено време ,неудобство и евентуално причинени пропуснати ползи!
                              / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

                              Коментар


                              • #30
                                От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                                Чл. 178 не се отнася само за основни агрегати, защото пише "комплектува с основни агрегати от различни модели или изменя конструкцията на моторно превозно средство". За останалото си прав. И да допълня - не ние четем евангелието като дявола, а КАТ, защото изхождайки от началото на текста "основни агрегати" и продължавайки с "конструкция" се разбира, че замисъла на целия текст е друг и се има предвид цялостната конструкция на превозното средство, а не че някой си е свалил седалките, особено ако "конструкцията" на автомобила е такава, че се свалят. В случая КАТ си правят тълкуванията. И го правят защото масово свалят седалки и ги ползват като товарни или просто защото са тулупи. Затова и по-напред казах - да ме спрат с превишен товар пък да ме глобяват, а не на принципа "поктай сухото гори и мокрото". Така нарушаваме конституцията, а именно, че човек е невинен до доказване на противното, а не го глобяваме, защото има предпоставки да извърши нарушение, т.е. махнал съм си седалките и евентуално мога да го ползвам за товарен. Стана малко сложно, надявам се да разбрахте.
                                Последно редактирано от silverfox; 01-06-12, 18:11.
                                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X