Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

    Здравейте!



    След няколкомесечно тичане по мъките реших да споделя в тази тема моите перипетии, с идеята да спестя нерви и пари на някой колега, който може да попадне в моята ситуация. Започвам от далеко:


    През февруари 2009 си купих Toyota Hilux Surf 2.4TD 1992. Обслужих я в Англия (ролки, ремъци, кормилни накрайници, гуми, стенд – абе ‘сичкото шукарие). Части купувам само от Milner Offroad – може да е по-скъпо от ebay, обаче риска да попаднеш на ремъци марка MitsibOshi е нулев.

    Джипката я докарах и регистрирах в БГ през април 2009 и от тогава съм й навъртял 70 000 км (с 2 връщания до Англия включително). Някой беше казал, че всяка кола, карана и поправяна достатъчно дълго в БГ се превръща в Опел – и е много прав.

    Проблемите започнаха през пролетта на 2011.


    През април 2011 отидох в BOSCH – Пазарджик за смяна на масло. Elf на 16лв литъра + работа. Само 2 дни след смяната, едната гарнитура ми прокапа – погледнах фактурата, сложили бяха 6.5л вместо 5.5. За 16 лева се наложи да похарча 150 за смяна на гарнитура в друг сервиз, тук никой не пое отговорност. С БОШ-Пз приключихме.


    Началото на август 2011 – гарнитурата на горивната помпа прокапа. Отидох при ‘майстор – специалист по японски автомобили’ (самият той кара тунингована Селика). Той смени гарнитурата и оправи проблема... но за да не харчи ‘излишни пари’ не долива изтеклия при разглобяването антифриз от системата. На 15 август главата прегря и се спука.


    15 август 2011 – ‘майстора’ свали главата, шлайфа я (без да я гледа на рентген), монтира я обратно, установи прегряването ‘отново’, взе ми 180 лева и зачака да му изпратя нова глава от Англия, която да монтира срещу още 180 лева.


    10 септември 2011 – изпратих чисто нова глава и болтове. Майстора ги монтира, след което започна голямото ходене по мъките:


    1. Джипа не иска да пали. ‘Майстора’ пробва всичко, след което започва да върти помпата в 10 различни позиции. В крайна сметка закача подгряващите свещи и колата пали от раз.
    2. НОВ ПРОБЛЕМ – колата запали, но CHECK ENGINE свети непрестанно под 1500 оборота, джипа няма мощност да изкачи 5% наклон и зеления индикатор на турбото не се включва изобщо. ‘Майстора’ обяснява, че това със CHECK ENGINE е нормално, те тойотките са си тромави по принцип, а турбото не е светило никога!
    3. Запазвам самообладание, дишам дълбоко и отивам при друг ‘майстор’.
    4. ‘Майстор No 2’ мъдро сваля маркуча на турбото, показва ми луфт на перката (който в последствие се оказва абсолютно нормален) и ми слага диагноза ‘НОВО ТУРБО’.
    5. Купувам рециклирано турбо с 6 месеца гаранция. Сравнявам, няма разлика.
    6. Е**л съм ти и майсторите – започвам да действам сам. По професия съм компютърен техник и знам, че диагностиката е 95% от решението. Свалям от интернет PDF manual за Toyota Hilux Surf 2.4, разпечатвам и започвам да сравнявам. Чета по форуми.


    РЕШЕНИЕТО:


    1. Турбото: вакумните маркучи са сложени 1 към гьотура от ‘майстора’ – вакума от помпата отива в датчика на турбото и обратно – колата не знае какво да прави и работи на половин мощност. Сменям маркучите и турбото заработва, отнема ми половин цигара време без инструменти.
    2. CHECK ENGINE проблема остана. Купих нов агренажен ремък (старият така или иначе беше за смяна) и го занесох на Митко (срещу Медина Мед в Пазарджик – той наистина е майстор!) – смениха го, оказа се, че старият ремък също е бил зацепен правилно и CHECK ENGINE ситуацията не се промени.
    3. Докато се чудех какво да правя, Митко предложи да се обадя на Професора (Тодор от с.Мало Конаре).
    4. В Мало Конаре съм – Професора е на около 45г., пълен контраст с ‘майстор’ 1 и 2. След 10 минутен разговор с него се оказа, че белият дим при първо запалване сутрин, код 12 и CHECK ENGINE лампата под 1500 оборота имат един произход – (върнете се на точка 1- ‘Джипа не иска да пали. ‘Майстора’ пробва всичко, след което започва да върти помпата в 10 различни позиции. В крайна сметка закача подгряващите свещи и колата пали от раз.’) – ‘майстор No 1’ така е въртял DENSO-то, че аванса за подаване на гориво е отишъл по дяволите, затова и джипа започна да гори 5 на 100 повече от нормалното.
    5. Професора ме изпрати при Вальо (старият сервиз на СБА – непосредсвено след Лукойл на пътя за Пловдив), който върна помпата в оригинална позиция и най-после джипа ми е в нормално състояние.


    Пиша всичко това не за да направя реклама на някой или да навредя на друг, а защото в никой БГ форум не открих идентичен случай. Дано информацията е полезна на някой колега. Ако ви трябват диаграми, пишете тук или на лично и ще се постарая да ги публикувам.

  • #2
    От: Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

    Определено беше полезен.
    За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

    Коментар


    • #3
      От: Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

      По скоро проблема идва от смяната на гарнитурата на горивната помпа отколкото от главата !
      След като този майстор не може една гарнитурка да смени не е трябвало въобще да му позволяваш дори да ти замерва маслото . Да не говорим пък за смяна на глава !
      Препоръчително е след такъв вид ремонти (отваряне на охладителна или маслена системи) да се проверяват нивата в следващите няколко дни преди старт . Възможно е грнитурата да не е легнала правилно да не е стегнат някои болт дори да бъде забравено да се долее източеното количество антифриз !
      Но както и да е важното е , че всичко е наред сега пожелавам милион безаварийни
      [SIGPIC]http://www.offroad-bulgaria.com/signaturepics/sigpic68289_4.gif[/SIGPIC]

      Коментар


      • #4
        От: Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

        Майстор 1 и 2 заслужават да идеш и да им запалиш гаражите . Дано вече не попадаш на такива , не че ги няма ,но просто да не ти се чупи джипа .
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #5
          От: Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

          Първоначално публикуван от 3vatos Преглед на мнение
          ...

          Началото на август 2011 – гарнитурата на горивната помпа прокапа. Отидох при ‘майстор – специалист по японски автомобили’ (самият той кара тунингована Селика)...
          "Специалист по Японски автомобили" нищо не значи. Един път става въпрос за "джип", втори път за автомобил с дизелов двигател, трети път за Японски дизел и четвърти път за система "Densо". Сам разбираш, че такъв "широк" специалист да разбира от всякакви автомобили и с всякакви горивни системи трудно ще се намери. От там ти е тръгнал проблема.

          Коментар


          • #6
            От: Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

            В това отношение в Ямбол сме добре,имаме си майстор Колю дизела му викаме.Евалла му правим всички дизелаци поправя и е без грешка.
            Само спомените остават да греят в нашите сърца. 0887 51 80 51
            На човек му трябват ум,сърце и две ръце всичко останало е прах,пепел и валерианови капки!
            Като не можеш да помогнеш на някой не пречи!

            Коментар


            • #7
              От: Смяна на глава на Toyota Hilux Surf 2.4TD и произтеклите от нея ‘занимания’

              Джипката се продава, състоянието е следното:

              Check engine лампата присветва когато колата работи на ниски обороти, това е единствения проблем. Ако не се оправи има опасност да прегрее, защото в момента аванса в даден напред и горивото нагнетява много висока температура при изгарянето. Аз не успях да намеря майстор, който да ми помогне. Тъй като нямам време и неврви за късане повече с разбирачи, колата се продава в следният вид:

              1. TOYOTA HILUX SURF SSR-X 2.4, година на производство 1992, внесена от Англия през април 2009
              2. Както можете да видите по-горе, ЧИСТО НОВА ПОДСИЛЕНА ГЛАВА от MILNER OFFROAD, 2000 км от смяната
              3. Чисто нови гуми NEXEN ALL TERRAIN - 12-13mm
              4. Сменени филтри и всички ремъци + ново гърне преди 5000 километра
              5. Агренажен ремък сменен преди 500км
              6. На километража пише 80 000 километра, които не са реални - оригиналният километраж изгоря и го сменихме, реално колата е на 175 000км
              7. Скоро смених морора на задното стъкло с рециклиран мотор
              8. На задната броня е инсталирана камера, като огледалото за обратно виждане се превръща в монитор когато превключи на задна
              9. Колата е регистрирана в БГ номер, платена еко такса и винетка за 2013
              10. Има инсталирана аларма VIPER 1100, 2 ключа и 2 дистанционни, имобилайзър. Алармата заключва всички врати при запалване.
              11. Джипката е в изряден външен вид, както се вижда и от снимките.

              ЦЕНА: 4800лева

              Ако някой има интерес да ми пише на лично съобщение или във темата.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:toyota02.jpg
Прегледи:2
Размер:185.7 КБ
ID:5461189Натиснете снимката за да я уголемите

Име:toyota01.jpg
Прегледи:2
Размер:433.6 КБ
ID:5461190Натиснете снимката за да я уголемите

Име:graifer.jpg
Прегледи:2
Размер:49.3 КБ
ID:5461191Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gumi.jpg
Прегледи:2
Размер:82.1 КБ
ID:5461192

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X