Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Suzuki DR650SE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Suzuki DR650SE

    Гледам, че нямаме тема за един от най-популярните дюал-спорт мотори в САЩ и Австралия, но не толкова популярен тук.
    След като продадох СуперТенерето, най-вече заради голямото тегло, дълго време проучвах серийните машини и пазара на употребявани такива. Бях се спрял на КТМ 640 ендуро и адвенчър, БМВ F650GS Dakar и Suzuki DR650SE.
    КТМ-а е страхотна машина, но въпреки че се води с най-здравият двигател на марката, това не означава че е здрав и безпроблемен като японски - иска си честа поддръжка и ремонти. Има и ужасно вибрации. Иначе е страхотен мотор - невероятно окачване и двигател с голяма сила още от ниските.
    БМВ отпадна още на първия тур - мноооого е тежък и окачването е слабо.
    Остана сузукито.
    Пазара у нас е много слаб, изтървах единствения що-годе приличен екземпляр(от два в обявите) и се насочих да търся в чужбина.
    В Англия държат високи цени, в Австрия и Германия са поносими.
    Намерих няколко сузукита и два КТМ 620 адвенчър, които се включваха в първоначалния ми бюджет.
    Доста се колебаех за КТМ, но здравият разум надделя и се отказах от тях.
    Харесах си едно сузуки, като успоредно с него гледах и още две на търгове в ибей. Намерих кой да ми го докара, уговорихме се, дадох парите и зачаках. Единият търг свърши на по-ниска цена от моя мотор, беше и с подобрения, но продавача ми се стори малко съмнителен.
    В уговорения ден превозвача ми се обади, каза че мотора пали и работи нормално, без странични шумове, чух го по телефона и според него продавача не прилича на мошенник.
    След две седмици мотора ми пристигна. Първо КАТ, после обслужване. Моторът е боядисан черен, доста грозно, рамата е била лилава, отгоре намацана с нещо черно, на места паднало, на места не стигнала четката. Това не ме притеснява, външния вид за мен е на последно място. Бил е супермото, германеца искаше да ми продаде и каплите, но не ми трябват. Махнали са оригиналния километраж и са сложили някакъв малък електронен. Няма ги и дръжките отзад и кутийката за инструменти. Предният калник е някаква грозна лопата за сняг, модел от 80-те. Има хубава голяма тава под двигателя. K&N филтър. Иначе си е в оригинално състояние.
    Моторът е 147кг сух, слаб(42кс) но неубиваем двигател с въздушно-маслено охлаждане - впръскване на масло под буталото и с маслен радиатор. Ел. стартер без манивела, здрава рама и меко окачване. Седалката е тясна, но това го лекувам много лесно.
    Това беше прелюдията на сериала.
    Сега започват сериите

    Първи епизод: Обслужване.

    Изпиране и обилно омазване на въздушния филтър.
    При опита ми да развия тапата на капака на генератора, за да регулирам клапаните, шетограна превъртя. Помогнах му с ударната отверка и тапата се проби. Наложи се да сваля капака, нова гарнитура, нова тапа и успях да регулирам и клапаните.
    Докато маслото е източено, отворих капака на съединителя. Този момент е много важен за всички притежатели на този модел, както и на Suzuki Freewind. Болтчетата на датчика за неутралната имат навика да се саморазвиват, падат при двигателя и той става на салата. Не е задължително да се случи на всички екземпляри, но е вероятно. Свалих капака, едното винтче е с лесен достъп, беше хлабаво.


    Другото е под съединителя. Някой успяват да го отвият без да свалят съединителя, но аз исках да го проверя, а и е работа за 10-на минути. Смених болтчетата с малко по-дълги, намазах ги обилно с червен осигурител за резба и ги завих.
    Дисковете на съединителя нямат износване, касетата има малко подбито, но е нормално. Затворих капака, смених филтъра и налях маслото.
    Следва карбуратора - разглобяване, почистване и настройки.
    Иглата е износена, ще поръчам друга. Американците препоръчват пробиване на втори отвор за вакуума на плъзгача на иглата, за подобряване на реакцията на газта. Имам останали карбуратори от Ямахата, плъзгачите са абслоютно същите, но... с два отвора. Веднага влезе в употреба.
    В това време ми пристигнаха гумите, TKC80, след малко слизам да ги слагам.

    Имам една малка слюда от нещо, влиза перфектно зад маската. Резервоара от стария модел, който е 16 или 19 литра ще стане със съвсем малко промени, но ще трябва седалка.
    Поръчах си багажник, ще измисля и някакви предпазители за дисаги, смятам да карам с мек багаж.

    По-нататък пълна смяна на окачването, а като се върне адаша ако му се занимава може да измислим някой рали спойлер. Ако поради някаква прична се наложи да свалям цилиндъра, буталото ще бъде заменено с висококомпресионно.
    Който ме познава, знае че ме сръбят ръцете, така че очаквайте новите епизоди с повече снимки.

  • #2
    От: Suzuki DR650SE

    Честито. Да те слуша много. Хубав мотор си взел. Поздравления за избора

    Коментар


    • #3
      От: Suzuki DR650SE

      Благодаря.

      Знам си, че в неделя не се работи, ама не се стърпях и реших да сменя гумите. Предната ок, но като свалих задната, видях че и лагерите са за смяна. А в неделя няма откъде да купя нови - точно затова не се работи
      Днес смених лагерите, сложих с хиляда зора и задната гума - по-широка е и не успях с щангите.
      След това излязах да пробвам гумите - Continental TKC80.

      Много се изненадах - изключително тихи, няма го виенето като при Хайденау К60, добре държат на асфалта. Влязох по черно да ги пробвам, справят се. Но в момента, в който стана кално, се разочаровах - никакво сцепление, поднасят, не се чистят... с две думи мнооооого зле. Все пак за "адвенчър" гуми стават. Надявам се и да изкарат добър пробег.

      П.П. Гледам, че доста народ са чели. Някой ако има излишни огледала от ДР, да ги праща към Варна. Купувам или заменям за недоразуменията, с които ми пристигна мотора(виждат се на снимката)

      Коментар


      • #4
        От: Suzuki DR650SE

        Знам че червените мотори са най-бързи, обаче черните ми харесват най-много
        Радвам се че ти харесаха гумите, но колкото и да приличат на таралежки всъщност бутончетата са им доста плитки в сравнение с кросовата гума, а и като гледам в каква кал си ги вкарал, иска си скорост за нея...
        Калника верно много грозен, но сега поне има всякакви, на Ацербис има много симпатични черни калници, оригинални КТМ също има черни 50-на лв. са по спомен.
        Дълго, безаварийно и емоционално преживяване ти пожелавам с този мотор.

        Коментар


        • #5
          От: Suzuki DR650SE

          Е то хубаво скорост, ама като не може да държи права линия как да дам газ. Плъзга се сякаш съм с пистови гуми. Абе та*ак са си, ама каквито са, такива.
          Мерси за пожеланията.

          Коментар


          • #6
            От: Suzuki DR650SE

            Честито! За гумите- и там няма пълно щастие ТКЦто си е най-добрата адвенчър гума
            PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
            КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
            0899187766

            Коментар


            • #7
              От: Suzuki DR650SE

              Честито,много пътешествия и безаварийни километри да те изкара.

              А за ТКЦ-то давай газ и няма да имаш проблем.

              Коментар


              • #8
                От: Suzuki DR650SE

                Добра моторетка. Безаварийни мноого километри пожелавам. А XTZ660 съвсем умишлено ли си го пропуснал като възможност?
                0888932647

                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                Коментар


                • #9
                  От: Suzuki DR650SE

                  Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                  А XTZ660 съвсем умишлено ли си го пропуснал като възможност?
                  Абсолютно.
                  Много добър двигател, но мотора тежи почти колкото СуперТенерето.
                  Колкото и да го тунинговам, не мога да го олекотя колкото ДР-а. От Сузуки за да докарат това тегло(147кг), са променили всичко по мотора - рама, ходова част, двигател. Това не мога да го докарам в гаражни условия.
                  Искам мотора да е възможно по-лек, за да може дори и натоварен да е достатъчно лек и проходим. Чупливи пластмаси също не харесвам. Излишни железа и куфари няма да слагам. Само багажник, евнтуално леки и малки рамки за дисаги. Миналата година си взех мини палатка - малко по-голяма от ковчег, но и сгъната е миниатюрна и лека. Основната идея е минимализъм

                  Днес си играх два часа на струга, да правя втулки за багажника, за да е по-здрав и лек от оригиналния. Стъргах и тръба за олекотяване.
                  За пояснение - намерих тръбен багажник от стария модел ДР, трябва да се преправи за да пасне. При преправянето променям захващането, за да е здрав колкото опашката.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Suzuki DR650SE

                    Ихааа най-после някой с мотор като моя
                    честито! коя година е?

                    ако още не си го направил, отивай да четеш www.drriders.com

                    за голям резервоар по-добре изчакай малко и вземи новия модел на acerbis (20l.)
                    махна ли горната ролка над веригата?

                    и ако искаш да свалиш 5кг - вземи смени кюнеца с такъв от GSXR (ти това сигурно вече го знаеш)
                    LZ1NDI
                    DR650SE K8

                    Коментар


                    • #11
                      От: Suzuki DR650SE

                      Не сме много с такива мотори, повечето си карат и не пишат много по форумите.
                      За резервоар не ми се дават толкова много пари. Ако излезе нещо изгодно от ибей може да го взема. Не ми е проблем да спирам на 200км за зареждане, хем да ми отпочине задника Макар, че седалката не съм забелязал да е чак толкова зле. Е още не съм имал дълги пътувания, ако е проблем ще я мисля.
                      Ролката не ми пречи, не съм я махнал.
                      Ауспуха ме кефи колко е тих, скутера ми е по-шумен. Ако го сменя евнтуално, ще е с някой лек алуминиев или карбонов, не е задължително да е от GSXR.
                      Сподели твоите впечатления от мотора - проблеми, разход, предмиства и недостатъци. Аз съм новак все още, имам малко повече от 500км навъртяни. На калдъръмен път комфортно карам с 60-80, дори и седнал не друса, но това е от мекото окачване. Заради него не е стабилен на скорост.

                      В духа на темата - тунинга продължава с пълна сила. Мотора вече е оборудван с много здрав и компактен багажник, малка слюда отпред с превъзходна ветрозащита.

                      Смених предните накладки със синтеровани.
                      Саг-а на предницата беше заводския - 0, направих го на +10ммм, като врътнах едни втулки на струга. Само долях масло до ниво 130, без да го сменям, тъй като смятам да сменя предницата.
                      Вече поръчах заден амортисьор, като го монтирам ще пиша пак.
                      Последно редактирано от Ivan_J; 05-06-12, 20:37.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Suzuki DR650SE

                        От тази ветрозащита със слюдата при каква скорост се появява файдата?? Приготвил съм една за тенжурко, ама предвид максимално развиваната от мен скорост 100-110км се чудя изобщо нужно ли е да я тургам. Най много да пази амбалажа на някакъв допълнително сложен инструментариум. А и се боя да не вземе да ме разглези....
                        Какво е саг- всъщност какво точно се мери??
                        Гледам че повечето се оплаквате от седалките... и аз бях тъй, преко сили 200км. Успях да я излекувам от недостатъците и без допълнителна намеса. Само със стоицизъм и известна доза мазохизъм...вече нямам проблеми със седалката, нито тя с мен Но за целта е нужна голяма бака за бензин...май се получи своего рода парадокс ...circus vitiosus...
                        Честито за моторчето!
                        Последно редактирано от gnomerhone; 05-06-12, 22:37.
                        Gnome Rhone AX2 800 1938
                        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                        Husqvarna Te 510 1989
                        Argvmentvm ad novitatem

                        Коментар


                        • #13
                          От: Suzuki DR650SE

                          Хаха, развесели ме по късни доби.
                          Седалките винаги са неудобни след дълго каране, но голдуинг няма да си взема, нито ще монтирам на ДР-а кантарна седалка
                          Преди слюдата вятъра блъскаше в гърдите ми, вече влиза в сложната аеродинамика на каската. Ако трябва да правим тестове в тунел, става сложно. И аз карам с 90-110 и аеродинамиката е супер. Преди със СуперТенерето като мина 90 слюдата на каската сама се затваря, ако съм я оставил на едно зъбче отворена. Сега си седи отворена и се проветрявам приятно.
                          Саг-а е смачкването на окачването от тежестта на мотоциклета(+ездача). Трябва да е 1/4 от хода на окачването.
                          В случая съм пообъркал малко термините, исках да кажа прелоуд, което е предварителното натягане на пружината. Което при тенерето ти май може да се донастрои и с въздух.
                          Малкия резервоар си има и други предимства - все пак спирам, опознавам местните, а не само да прелитам транзит.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Suzuki DR650SE

                            ми откъде да започна...

                            Седалката я занесох на един тапицер в Илиенци, свали оригиналния винил, сложи допълнителни дунапрени от всички страни, уши калъф от яхтена кожа и стана много удобна.
                            Сега забелязах че твоята вече е правена

                            Ролката я махни, рискуваш да ти откърти парче от рамата!

                            За ауспуха - оригиналния е много тих, но много тежък. ако го свалиш ще видиш че е около 7-8 кила, неръждавейка е все пак. Титаниевия от GSXR е около 2кг, плюс 1 кило за тръба. Вади страхотен басов звук и не е много шумен. Карам го вече 10000км и не ме дразни изобщо, даже в движение с над 70кмч не се чува.
                            Ако искаш да олекотиш мотора максимално направи следните неща:
                            -смени кюнеца с титаниев (поне 4кг надолу)
                            -литиев акумулатор (минус 3кг)
                            -пластмасов резервоар, не е задължително да е аcerbis, може да сложиш 14л Clarke намира се в ибей и е около 3кг надолу.
                            -махни стойката на задния номер и си завинти номера на калника (тая стойка е близо 1кг на око)
                            -ако не возиш пътник махни задните стъпенки
                            -не слагай дръжки за пътник, тежат повече отколкото предполагаш

                            За накладките - синтерованите ще ти изядат диска, освен това работят само като са топли. Аз се прецаках малко с едни органични BRAKING, не че не спира но като ги изтъркам ще сложа оригинални NISSIN. С тях спираше много по-добре. Мисля че са 104лв.

                            НЕ СЛАГАЙ оригиналните квадратни огледала, огромни са и при скорост над 90 правят едни адски турбуленции които бият в раменете, сложи си някви кръгли огледала, например от стар Трансалп!

                            Джам си сложих и аз, 160$ от www.screensforbikes.com . Много съм доволен но е доста пари.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2lc2nas.jpg
Прегледи:1
Размер:27.5 КБ
ID:5382049
                            Багажника взех от Pat Walsh Designs, мисля че е около 145$ и може на него директно да се монтира куфар GIVI Monokey. Алуминиев е и тежи под 1кг.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2vds8rc.jpg
Прегледи:1
Размер:73.0 КБ
ID:5382054
                            Ако ти се дават пари, перфектния извор за аксесоари е http://www.procycle.us/bikepages/dr650.html

                            Иначе за моя мотор - 2008г производство, купих го нов от съфорумец края на 2010, дотук имам навъртяни 13500 мили, нямам никакви повреди, веднъж съм регулирал клапани, смених едни предни накладки, 2 пъти опъвах верига, смених чифт гуми (тия дни ще трябва да сменя задната пак), гори около 3.5-4.0 в зависимост от пътя и скоростта. С оригиналния 13л резервоар минавам 250км преди да вляза в резерва и наливам 9л.

                            Като недостатъци - няма шеста предавка и е неприятно да се кара с над 110кмч, окачването е наистина много меко и предницата няма никакви настройки, стъпенките са много високо, кормилото е меко като кашкавал и при изпускане се криви много. Предния калник е огромен - това е ок в дъжд и кал, но по магистрала е като корабно платно и вятъра те вее насам-натам. Други недостатъци няма

                            Като сменяш масло с филтър - в упътването пише че събира 2.3 литра, това НЕ Е вярно, събира ТОЧНО 2 литра! Процедурата за проверка на маслото е: палиш, работи малко на място (1 минута например), гасиш, чакаш 30 секунди, изправяш мотора вертикално и гледаш в джамчето.
                            По принцип пише че филтър се сменя на всяка втора смяна на масло, аз моя го сменям всеки път (6000км, само синтетика).


                            Нямам актуална снимка с всички тунинги, тия дни ако не забравя ще го нащракам да го видиш
                            Ако нещо съм пропуснал - питай.
                            Последно редактирано от nii; 06-06-12, 09:10.
                            LZ1NDI
                            DR650SE K8

                            Коментар


                            • #15
                              От: Suzuki DR650SE

                              С тоя разход ме хвърли в тъча.
                              Моят под 5 не пада. Карам с 90-110, където има пряк път, разбирай черен, минавам.
                              Тунинга ми е бюджетен.
                              Слюдата се търкаляше из гаража, от някаква Ямаха е, мисля Дивершън.
                              Багажника го купих за 10 лв, от стария модел е. Половин ден при един приятел с оксижен и ЦО(още 10лв) и поцинковане - 10лв и стана по-здрав от оригиналния и не по-тежък.
                              Мотора ми не е за офроуд, така че няма нужда да меря всеки грам и да се опитвам да спестя. Правя го да ми е удобен, но не за сметка на теглото.
                              Основен проблем с всички дюал-спорт японски ендура е евтиното окачване. След като пробвах КТМ 640, си казах, че какъвто и мотор да взема, ще му подобря окачването. В тази насока хвърлям труд и средства в момента, ще споделя резултата.
                              Току-юо си купих китайски огледала същите като оригиналните. Не съм пробвал как е на скорост, но са огроооомни, харесват ми като обзор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X