Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Забавления с PEN (и прочее m43)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Забавления с PEN (и прочее m43)

    Тръгвайки от тази тема, се опитвам да си докажа, че безогледалните апарите са напълно достатъчни за мото туризъм т.е. стават за всякакви любителски фотографии. В тази тема ще слагам мои снимки снимани единствено с Olympus E-PL1 PEN.

    ISO: 100
    Exposure: 1/100 sec
    Aperture: 5.6
    Focal Length: 150mm (Zuiko 40-150 f4:5.6)
    Описание: След градушка близо до с. Владимирово, Монтанско. За съжаление съм оставил блендата много отворена и задния план не е добре на фокус. Снимането от мотора с каска винаги те кара да пропускаш някои детайли.



    ISO: 100
    Exposure: 1/1000 sec
    Aperture: 1.8
    Lens: Zuiko OM 50mm/1.8
    Описание: Духов оркестър "Дико Илиев", гр. Монтана


    ISO: 100
    Exposure: 1/200 sec
    Aperture: 6.3
    Lens: Lumix Pancake 14mm, CPL filter
    Описание: гр. Чипровци


    ISO: 100
    Exposure: 1.0 sec
    Aperture: 4.5
    Focal Length: 40mm (Zuiko 40-150 f4:5.6, ND filter)
    Описание: водопадът до Гара Лакатник
    Последно редактирано от damon; 16-04-12, 23:22.
    LZ2NKM

  • #2
    От: Забавления с PEN

    За протокола - на първата снимка това което наблюдаваш не е от отворената бленда, а от факта че обективчето все пак е телеобектив. При телеобективите дълбочината на полето намалява, а 150мм не са чак толкова малко. А при 4/3 бленда на 5.6 имаш същата дълбочина като на два пъти по-затворена бленда при FF матрицa.

    ТУК можеш да видиш таблицата със съотношенията реглаж / дълбочина на полето за този обектив. Ако се загледаш добре - като фокусираш върху обект на 90см от теб, при 5.6 ще си на фокус между 0.895 метра и 0.905 метра, демек огромната дълбочина от 1см

    При фокус на безкрайност, на фокус ще е всичко след 222 метра. В случая си фокусирал върху дървото, а третия ред дървета (горе на високото) изглежда близко от сбитата перспектива, но вероятно е на стотици метри назад.

    За останалото - благородно завиждам
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Забавления с PEN

      Да, след като го написах това се замислих, че нещо ми се губи в теорията и може би не съм съвсем прав. Миналата седмица гледах едни DOF калкулатори, но за другия 14-42. Явно ще трябва да почета още теория за дълбочината, а и таблицата със спецификациите е интересна.

      Излиза така, че при 150мм и 5.6 бленда фокусира от 222м до безкрайност, дървото може би е било по-близо и обективът не е фокусирал на безкрайност. Всъщност за този обектив колко метра са безкрайност при 150мм? Според този DOF калкулатор са дадени близък и далечен край на допустимо ниво на острота. При всички случаи ако бях затворил на 11 или повече и фокусирал на дървото задните дървета, които наистина са над 100 метра отзад, щяха също да са достатъчно резки. Поне според калкулатора. И пак стигнах до извода, че е трябвало да затворя блендата много.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #4
        От: Забавления с PEN

        Винаги съм се учудвал как, аджеба, аджеба ги правят тези снимки, аз колкото и да се мъча, не става, ама аз и да знам как, няма как да стане, защото снимам с обикновен апарат де
        Мерси за Уникалните снимки
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • #5
          От: Забавления с PEN

          Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
          Винаги съм се учудвал как, аджеба, аджеба ги правят тези снимки, аз колкото и да се мъча, не става, ама аз и да знам как, няма как да стане, защото снимам с обикновен апарат де
          Мерси за Уникалните снимки
          Нищо много особено няма в тези снимки, аз съм най-обикновен любител. Просто човек трябва да се учи постоянно. Иначе с класическа сапунерка е трудно да направиш кой знае какви снимки, но има сапунерки които определено стават, като тази. Винаги съм мислел, че фотоапарата не бива да е на първо място. Техническото изпълнение на снимката е едно, съвсем друго е изобщо да откриеш и направиш хубав кадър.


          ISO: 100
          Exposure: 1/400 sec
          Aperture: 1.8
          Lens: Zuiko OM 50mm/1.8



          Долната снимка я правих от телескопа на Рожен при един много силен вятър, който щеше да ме отвее. Не е нищо особено, но интересното е че за пръв път ползвах градиентен филтър. Много бързах и съм оставил блендата на 4, а за този обектив трябва да се затвори повече за добра рязкост (11-16). Филтърът е един много евтин китайски, който според мен скапва леко снимката. Важното е, обаче, че заради филтъра снимката се получи добре експонирана без да затъмни долната част. Почти не се налага допълнителна обработка след това. Долу съм сложил и идентична снимка без градиентния филтър. Започвам да разбирам защо пейзажните фотографи постоянно говорят за градиентни и поляризационни филтри. И стативи разбира се.
          ISO: 100
          Exposure: 1/200 sec
          Aperture: 4.0
          Focal Length: 14mm (Lumix Pancake, ND gradient filter, CPL filter)


          LZ2NKM

          Коментар


          • #6
            От: Забавления с PEN

            Поиграй си и с мързеливите готови програмки на "Пенчо" дават доста добър резултат

            Коментар


            • #7
              От: Забавления с PEN

              Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
              Поиграй си и с мързеливите готови програмки на "Пенчо" дават доста добър резултат
              Яаа. Аз и програми ли съм правил?

              Коментар


              • #8
                От: Забавления с PEN

                Голяма краста са тия олимпусчета, спор няма

                Ухажваме се с тия дребосъци от сума ти време, минах през един E-P2 преди време но се разделихме поради взаимно неизползване...

                После най-сетне кандисах и си поръчах ЕМ5, той пък се бави вече над два месеца от както го обявиха... Все днес - утре днес - утре, ама ей го ей на къде е, тия дни пристига - от началото на февруари все така.

                Съответно от скука (и за да се подготвя психически за м43 стандарта) се зарибих с една алтернатива, Панасоник, GF-3, е - голяма краста е

                За съжаление Панасоник го е кастрирал. Няма си букса за светкавица, нито букса за външен визьор. Нарочно са го направили така гадовете, да не им подкопава другите модели. Съответно го кръстих Фаринели, по едноименния кастриран герой от оня шантавия филм.

                Успоредно ни дойде на гости един още по-ненормален от мен, и временно разменихме обективи. Фаринели съответно се очовечи, и в момента (временно) се разхожда в следната конфигурация:


















                На "нормален" апарат съответният обектив изглежда така:










                Дълго се чудих защо толкова ми харесва да издевателствам над Фаринели с подобни комбинации, и накрая се сетих какво точно ми напомня:









                Иначе комбинацията не е лоша. Потвърждава максимата че обективът е най-важен





                (Оригинал)







                (Оригинал)






                (Оригинал)
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Забавления с PEN

                  Леле, леле. Тука си сложил тяло на обектива. Нали сред недостатъците на тия мъници дават, че не е много естетично слагането на големи обективи. Но на мен ми изглежда добре. GF3, ако не се лъжа върви с китов "палачинка", моята я купих от човек, който я беше взел с апарата.

                  За обективите - така е. Аз бях изумен, когато сложих ОМ обективът, който е направен сигурно 1984 година и тогава видях какво значи правилния обектив за определени снимки, макар че моя си е с доста забележки от годините. До толкова се зарибих от дефокусиранията, че се замислям да го сменя за един Samyang 85mm/1.4

                  Хубавото е при тия малките апаратчета, че ти дават почти всичко, което ти трябва, без да се налага да газиш в дълбоките води с тежките DSLR-и. Ако почнеш да слагаш и старите ръчнофокусни обективи съвсем не трябва да наливаш много.

                  За широки пейзажи мисля да взема един конвертор за палачинката, който се очаква всеки момент да излезе в продажба. Така става 11мм и ще е още по-интересен за репортажни снимки, на места където не трябва да се набиваш на очи.

                  Ето още една снимка от стария ОМ.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • #10
                    От: Забавления с PEN

                    Пограх си малко със снимки в тъмни условия, досега нямах експерименти там. Главно действащо лице - рядко фотогеничния Буги Барабата и Бараби Блус Бенд.

                    ISO: 2500
                    Exposure: 1/60 sec
                    Aperture: 1.8
                    Focal Length: 100mm



                    ISO: 2500
                    Exposure: 1/40 sec
                    Aperture: 2.5
                    Focal Length: 14mm (Lumix Pancake)


                    PEN-a е с включено шумопотискане на AUTO, което означава, че на високи ISO-та, увеличава нивото. Оригиналите са изключително добре изглеждащи за толкова висока светлочувствителност. Все пак и двете снимки са допълнително обработени от RAW за изчистване на остатъчния шум. Има и известна кореция на цветовете и контраста, и шарпване на места. Според мен е безпроблемно използването на ISO до 1600, на режим AUTO на Noise reduction-a. Оттам нагоре трябва допълнителна обработка за изчистване на шума.
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • #11
                      От: Забавления с PEN

                      ISO: 100
                      Exposure: 1/80 sec (1/5 sec)
                      Aperture: 11.0
                      Focal Length: 14mm (Lumix Pancake)
                      Описание: Залез над яз. Доспат. Използвани са два raw кадъра с различна експозиция за небето и близкия план.
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #12
                        От: Забавления с PEN

                        ISO: 100
                        Exposure: 1/1600 sec
                        Aperture: 2.8
                        Focal Length: 100mm (Zuiko OM 50/1.8 )
                        LZ2NKM

                        Коментар


                        • #13
                          От: Забавления с PEN

                          Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                          ISO: 100
                          Exposure: 1/80 sec (1/5 sec)
                          Aperture: 11.0
                          Focal Length: 14mm (Lumix Pancake)
                          Описание: Залез над яз. Доспат. Използвани са два raw кадъра с различна експозиция за небето и близкия план.
                          Поздравления за снимката!!!Падна ми ченето от зяпане....Много красива снимка....
                          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                          Honda Dominator 650
                          088ЧЧ93979-->Борис
                          0878956Ч38-->Борис

                          Коментар


                          • #14
                            От: Забавления с PEN

                            ОФФ
                            Гоблин-е... това дето си го сложил отзад на обектива - някаква приставка към тялото ли е?? на такова прилича

                            Коментар


                            • #15
                              От: Забавления с PEN

                              Първоначално публикуван от Y.Stoqnov Преглед на мнение
                              ОФФ
                              Гоблин-е... това дето си го сложил отзад на обектива - някаква приставка към тялото ли е?? на такова прилича
                              Хората са му намерили много точно име - капачка за обектив
                              Последно редактирано от Goblin; 10-05-12, 00:14.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X