Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Забавления с PEN (и прочее m43)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Забавления с PEN

    Ето още снимки с PEN-а: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=145207
    LZ2NKM

    Коментар


    • #17
      От: Забавления с PEN

      И няколко "спортни" кадъра, правени само с Lumix 14/2.5:

      ISO: 640
      Exposure: 1/2 sec
      Aperture: 2.8
      Focal Length: 14mm
      Flash Used: Yes


      ISO: 100
      Exposure: 1/500 sec
      Aperture: 7.1
      Focal Length: 14mm


      ISO: 100
      Exposure: 1/500 sec
      Aperture: 2.5
      Focal Length: 14mm


      ISO: 200
      Exposure: 1/800 sec
      Aperture: 2.5
      Focal Length: 14mm


      Опитах да снимам и движещи се коли с 40-150 обектива, но е пълен провал. Фокусът е толкова бавен, че няма никакъв шанс освен с ръчен фокус и късмет, че обектът е във фокус. Серийните снимки ги прави доста бързо, но недостатъка, е че при задържане на спусъка докато снима нищо не се вижда на дисплея и не може да се следи обекта. При нормалните ДСЛР-и огледалото се вдига и смъква много бързо и можеш да си следиш какво снимаш. Изводът е - PEN-ът не става за движещи се обекти! Не че съм очаквал друго. Силата му е съвсем на друго място.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #18
        От: Забавления с PEN

        Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
        ...Изводът е - PEN-ът не става за движещи се обекти!...
        Не прибързвай... 40-150ката ти не беше ли нормална 4/3 с преходник ? Ако е такава - не очаквай нищо от нея като бързина.

        За всякакви зачатъци на следящ автофокус (който по принцип при пенчетата така или иначе наистина не е особено добър) ти трябва м43 обектив, по възможност от версия две нататък. Пак няма да е бегачка, но ще ти позволява що годе читаво фокусиране на единичен фокус.

        Тук има сравнение на двата. Има разлика:

        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #19
          От: Забавления с PEN

          интересно ми е ако се фокусира единия обект и се премести (при хванат фокус) на другия обект - какво ще стане...

          Коментар


          • #20
            От: Забавления с PEN

            Първоначално публикуван от Y.Stoqnov Преглед на мнение
            интересно ми е ако се фокусира единия обект и се премести (при хванат фокус) на другия обект - какво ще стане...
            Ако е настроен на следящ фокус ще префокусира.


            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            Не прибързвай... 40-150ката ти не беше ли нормална 4/3 с преходник ? Ако е такава - не очаквай нищо от нея като бързина.
            Да, 43 с преходник е. Точно както на филмчето му е бързината. М43 изглежда по-бърз, но все пак е бавен за много бързо движещи се обекти. Срявнявам го с Canon 55-250 сложен на стария 350D и канонеца е много, много по-бърз.

            Между другото, Goblin, какво става с OM-D-то? Чета отзиви по форумите и хората вече се превъзнасят до небето...
            LZ2NKM

            Коментар


            • #21
              От: Забавления с PEN

              Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
              ...

              Между другото, Goblin, какво става с OM-D-то? Чета отзиви по форумите и хората вече се превъзнасят до небето...
              Получих го преди малко по-малко от месец. Става. Малко не мога да се преборя с оригиналните настройки на jpeg-a, малко пластмасови ми седят. Също на моменти артефакти по лицата когато не са на фокус. Май оригинално sharpening-а е прекалено силен. Ще трябва да пуснеш малко инструкции какви ги магериш с фотошопа, че явно ще трябва да почна да ползвам orf файловете които така или иначе винаги щракам заедно jpeg-овете.

              Иначе 12-50мм обектива е много приятен, оптически не е нищо особено но фокусира супер бързо и е много практичен в ежедневие. За пръв път се излових че снимам видео, толкова е удобен

              Опрасках целия концерт на Рамщайн, и естествено видеото е много читаво, а аудиото е само "хруп хруп хруп". Абсолютно претоварено. Толкова ми разбира главата.

              Това е с 12-50ката в позиция макро (тогава се блокира на 43мм), това също. Това е същото УаУе (или поне от същата серия) с 4/3 Паналайка 14-50мм 2.8-3.5 (който апропо не ме впечатли особено в сравнение с екивалентните си олимпуси, като се изключи че е зверски красив). Това и това са с 50мм ф2 макро, който ми е еталона по принцип.

              Тази, тази, тази и тази са пак с 12-50ката. Има си кусури, и чат пат хроматична аберация, но от самолет не се вижда.
              Последно редактирано от Goblin; 16-05-12, 00:32.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #22
                От: Забавления с PEN

                Много добри !
                Очевидно ще се наложи да си преразгледам категоричното решение:
                " Никога повече Оли ! ".
                Както им зная търговската политика, ще изчакам 6 месеца да ги пуснат по 800 Лева с китака и ще ги чекна отново.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #23
                  От: Забавления с PEN

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Ще трябва да пуснеш малко инструкции какви ги магериш с фотошопа, че явно ще трябва да почна да ползвам orf файловете които така или иначе винаги щракам заедно jpeg-овете.

                  Иначе 12-50мм обектива е много приятен, оптически не е нищо особено но фокусира супер бързо и е много практичен в ежедневие. За пръв път се излових че снимам видео, толкова е удобен

                  Опрасках целия концерт на Рамщайн, и естествено видеото е много читаво, а аудиото е само "хруп хруп хруп". Абсолютно претоварено. Толкова ми разбира главата.

                  Това е с 12-50ката в позиция макро (тогава се блокира на 43мм), това също. Това е същото УаУе (или поне от същата серия) с 4/3 Паналайка 14-50мм 2.8-3.5 (който апропо не ме впечатли особено в сравнение с екивалентните си олимпуси, като се изключи че е зверски красив). Това и това са с 50мм ф2 макро, който ми е еталона по принцип.

                  Тази, тази, тази и тази са пак с 12-50ката. Има си кусури, и чат пат хроматична аберация, но от самолет не се вижда.
                  За фотошопа - не съм аз човека. В момента съм на фаза първи стъпки. Оправям контрасти, цветове, тук там ретуш, засилване на цветове, сенки. Нищо сериозно... Общо взето мъча се.

                  Иначе като гледам снимките - добре изглеждат. Във фото форума бяха критикували тоя китовия, но изглежда доста добре по моите критерии, пък и 12мм в китов си е готино. Имаш ли Lumix 20/1.7 ? В момента сериозно мисля да си взема такъв...

                  Като каза видео - и аз съм го правил това със звука. Когато аудиото е силно трябва някак да се заглуши микрофона:


                  Eто и едно нормално видео. Харесва ми Оли-то за видео, върши чудна работа:



                  Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                  Много добри !
                  Очевидно ще се наложи да си преразгледам категоричното решение:
                  " Никога повече Оли ! ".
                  Както им зная търговската политика, ще изчакам 6 месеца да ги пуснат по 800 Лева с китака и ще ги чекна отново.
                  Не знам, но за OM-D вече се появяват сравнения по качество с пълноформатните. Аз също започвам да мисля, че при наличието на толкова добри безогледални апарати, с обекиви които ти се събират в шепата, няма смисъл от голям DSLR, освен ако не си вадиш хляба с фотография.
                  Последно редактирано от damon; 16-05-12, 22:40.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • #24
                    От: Забавления с PEN

                    Де що има форум по света се съдраха да критикуват 12-50ката. Което е любопитно, предвид че се появи на пазара скоро и определено не мога да се сетя за някой който да си го е купил другояче освен в комплект с ЕМ5-цата, която в Европа се появи в средата на април

                    Май проблемът на всички е че очакваха заместник на 4/3 12-60ката в м43 вариант. А този не е. Китак си е. Официалната му цена е 500$, но то и на китовия 14-42мм официалната цена е 300$. В комплект с ЕМ5цата 12-50ката се връзва триста долара. Ако искаш комплект ЕМ5ца с 12-50 вместо с 14-42 доплащаш 200$. Струва си ги до последния цент. Влаго-прахо защитен, бърз фокус, макро позиция, избор между електрически и механически зум, метална изработка...

                    Слиза до 12мм, за което преди изборът беше или 4/3 12-60мм за един бон, или м43 12мм твърдак за 800 кинта. Или 4/3 11-22мм за колкото го намериш. Безшумен, удобен... Да не говорим че има Fn бутон на самия обектив, на който можеш да програмираш каквато функция се сетиш.

                    Оптически не е ултра супер, но пак е една идея по-добре от китовите 14-42мм в м43 вариант.

                    Ето тук съм метнал сравнителни снимки между различни видове обективи, всичките на ф8. Нямам м43 14-42ка на Олимпус, но съм го сравнил с м43 14-42ката на Панасоник, и с 4/3 14-42ката на Олимпус. Личи си че е по-лош от големите бегачки. Но с колко по-лош...

                    Със сигурност не дава снимки в стил рибешко око в некоригиран вариант като на панасоникчето 14-42ката. Това ако му погледнеш orf файловете в някоя програма която не коригира orf-овете автоматично, примерно в Пикаса, ще умреш от скръб.

                    Едно в друго - върши работа. Ако се вманиача - винаги мога да му лепна 12-60ката. Ако гоня нощни - винаги мога да му лепна 11-22ката (прави по-читави "звездички" около светлинните източници, 12-60ката ги меша много неприятно и стават като цветенца.


                    За сравнението с FF - шефа на френското списание Chasseur d'Images го каза много добре - "...великолепен апарат, но всеки който тръгне да му приписва някакви извънземни качества в сравнение с другите просто греши. Всичко със Сони Ексмор матрица (д7000, К5) остава по-добро. Да не говорим за FF. А който си прави замервания на динамиката в jpeg - да си ги прави. Там всичко е сплескано в тесен диапазон, и вече всички са равни..."
                    Последно редактирано от Goblin; 16-05-12, 23:14.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #25
                      От: Забавления с PEN

                      Между другото - отскоро Том Хоган (Thom Hogan) вече има отделен сайт за безогледалните апарати. www.sansmirror.com .

                      Човекът от години има много сериозен сайт за Nikon (www.bythom.com), явно заигравките му с безогледални апарати са го подтикнали да създаде и този. Изключително сериозен човек, с изключително читави анализи. Горещо препоръчвам.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #26
                        От: Забавления с PEN

                        Не можах да разгледам внимателно снимките сега, но от това което виждам си изглеждат много читави с 12-50. Но в случая и апарата си оказва значиние. Все пак, ако навсякъде се говори колко е лош китовия, ще излязат на добра цена. Но пък трябва да се сравни с 14мм палачинката на Lumix. Може да се окаже, че лумикса е по-добър. Примерно аз внимателно съм сравнявал китовия 14-42 с палачинката и Лумикса прави по-резки изображения. Гледах и на RAW-овете и ми се струва, че на 12мм си има изкривявания, които се коригират в камерата...
                        LZ2NKM

                        Коментар


                        • #27
                          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                          Много добри !
                          Очевидно ще се наложи да си преразгледам категоричното решение:
                          " Никога повече Оли ! ".
                          Както им зная търговската политика, ще изчакам 6 месеца да ги пуснат по 800 Лева с китака и ще ги чекна отново.
                          Не знам какви премеждия си имал и с кой олимпус. Ом-д за момента е бая пари, но пенчетата в Щатите вече са без пари по-старите.

                          Успоредно - само за днес в амазон us панасоник gf-3 комплект с палачинка 14мм е 315$ (за моята губерня се добавя 8.8% такса). Взех си един комплект заради палачинката, на някой друг ако му трябва да свирка. Баси тоя фаринели все ми се лепи. Едно време бях така с e-620 и e-3, не знам колко ми минаха през ръцете.

                          Припомням, недостатъка на фаринели е че няма букса за външна светкавица, нито безжично ттл управление на такава. За някои е важно.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • #28
                            От: Забавления с PEN

                            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                            Не знам какви премеждия си имал и с кой олимпус. ..
                            Аз си ходех по Офроуд състезания и мероприятия с три Олимпуса на врата.
                            410 с 18-180
                            410 с 10 ка на Сигма
                            и 510 с 70-300.
                            Това за да мога да реагирам мигновенно.
                            Освен това си купих още доста обективи за Оли.
                            И бях заебан на сред път от фирмата с новия формат Микро 4/3.

                            Примитивен адаптер и никаква грижа за бившия клиент.
                            Все едно старата серия 4/3 никога не е съществувала.
                            Никакви ъпдейти - нищо !

                            Нещо не си спомням Никон и Канон да са правили подобни изпълнения.
                            Никога няма да го простя на Олимпус.
                            Ще трябва бая да ми се мазнят, за да им повярвам отново.
                            Мисля, че лекия технологичен скок, който са успели да реализират, в много скоро време ще бъде компенсиран от лидерите и то убийствено.
                            Тази работа с мегапикселите и динамичният обхват на матрицата, ми прилича на един друг филм - с гигабайтите.
                            Между впрочем държа основно на динамичния обхват между най-ярки и най-тъмни елементи на изображението без изкривяване и загуба на цвят.
                            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                            Коментар


                            • #29
                              От: Забавления с PEN

                              Онзи ден реших да поснимам със засилена острота (Sharpness) и да видим какво ще стане. Бях чел преди време, че Е-PL1 прешарпвал снимките и трябва да се внимава. Оказа се, че снимките излизат съвсем малко "по-остри", но не си личи и смятам отсега нататък да го оставя на +1 sharpness

                              ISO: 100
                              Exposure: 1/2000 sec
                              Aperture: 2.5
                              Focal Length: 14mm
                              OOC JPEG (out of camera JPEG) без никакви допълнителни корекции:



                              ISO: 100
                              Exposure: 1/60 sec
                              Aperture: 8.0
                              Focal Length: 14mm
                              OOC JPEG (out of camera JPEG) без никакви допълнителни корекции:
                              LZ2NKM

                              Коментар


                              • #30
                                От: Забавления с PEN

                                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                                Успоредно - само за днес в амазон us панасоник gf-3 комплект с палачинка 14мм е 315$ (за моята губерня се добавя 8.8% такса). Взех си един комплект заради палачинката, на някой друг ако му трябва да свирка.
                                Аз такава палачинка си имам, но цената наистина си я бива. Втора употреба у нас такива вървят поне 380 лв., с много пазарлъци да я вземеш за 350. На мен, обаче, ми трябва другата палачинка - 20/1.7 Твърдо съм решил да си взема, но цената тук е 250 лв. повече от Щатите и сега упорито мисля варианти (евентуално за края на юни ще стане). И понеже всеки знае колко добър е 20/1.7 почти не се продава втора ръка, а и цените стоят високи.
                                LZ2NKM

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X