Здравей те, искам да попитам понеже до сега не можах да намеря отговор на въпроса си. Може ли кадастрална карта правена на AutoCad да се трансформира и да се наложи върху карта на гармин или с таблет. Целта е като се кара по нивите да се мога да виждам в кой номер парцел съм, да виждам до къде свършва и т.н.. Понеже се занимавам със земеделие. Идеята ми е да мога да видя къде е имота, а за точност викам геодезистите
Обява
Свий
Няма добавени обяви.
Преработка на кадастрална карта за Garmin
Свий
X
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Понеже ме мързи да пиша, ще напиша само 2 думи възможностите. Иначе те са обсъждани вече във форума, макар и за други цели.
1. За андроид има ТОВА приложение. В настоящата версия може да се ползва с включен ГПС. Не съм пробвал обаче... само съм отварял файлове но не и с ГПС.
2. За Гагрмин - ако площта не е прекалено голяма и уреда поддържа растери, едно георефериано изображение върши перфектна работа за точността която може да се постигне по принцип (естествено не може да се търси парцел).
3. Пак за Гармин - ако не чете растери ТОВА е решението.
Естествено аутокатовския файл трябва да е вкаран в четима за софтуера проекция, което категорично изключва 1970!!!
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Благодаря за отговора. Аз тази карта на AutoCad я вземам от геодезическата фирма с която работим, те ми я трансформираха във формат .dxf за да мога да я отварям и работя по нея, но предполагам може и в друг формат да я взема с който да се ползва от други програми. Ортофото картата е в 1970 ама там предполагам съвсем не може да се ползва, за основа на някаква карта (слой).
Което намерих в нета http://www.expertgps.com/default.asp но не знам дали ще може да стане с него, другото е http://www.nik.bg/bg/products/c_18/p_37_f4.html но там трябва SHP shapefiles , за който ми е малко мъгла от къде мога да ги взема. Общата ми е идея е карата да мога да я кача, а гпс-а да ми показва къде точно се намирам, защото за тримбъла цената е към 3000 лв, а аз търся по-ниско бюджетен вариант.
А има ли някакъв вариант тия карти който ползват кадастралните фирми, да се наложат върху нещо като google maps или пък google earth?
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
AutoCAD без проблеми прави SHAPE файлове, а също повечето CAD или GIS приложения, така че е въпрос на желание от страна на геодезитите да конвертират данните.
Това, че са в 70та година, предполагам също е поправимо (така де, то не е счупено ) от тях, просто трябва да им се постави като задача.
Ако картата е във WGS84 няма проблеми да се прехвърли в гугъл ърт - *.KMZ.
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Правих няколко землища в карта за Гармин, трябваха ни за работа. Процедурата не е много проста, и изисква специализиран софтуер, но резултата е перфектен. Накратко, това е моят начин на работа:
Землището трябва да е в ZEM формат. Отваря се с MKAD, конвертира се във UTM (WGS84) и се експортва в dxf и в shape формати. Шейповете и dxf-а се отварят с Global Mapper и на всеки тип обект, който искам да присъства в картата, присвоявам атрибут MP_TYPE според правилата на polish format за cGPSMapper. Правя си и TYP файл с условни знаци, линии и полигони, за да изглеждат както аз искам в картата. След това експорт от Global Mapper в polish .mp формат, и може да се компилира с cGPSMapper. Аз преди това отварям експортвания мп файл с GPSMapEdit, за да го дооформя както искам, след това компилирам. След като веднъж е направен TYP файла, после става по-лесно да се правят вскякави карти с еднотипен изглед.
Работата е специализирана, но за мен не беше никакъв проблем, защото правя Гармински карти и работя постоянно с описаните програми. Мога да направя произволно землище в карта за Гармин, но отнема немалко време."Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Мисля, че може и по лесно:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=73013
Или чрез векторизиране на растер:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=36836
...ама не си заслужава.
А тук има всичко (моля се добрите хора от МРРБ да не го пипат сайта) и може да се свали в геотиф:
http://212.122.182.101/pmapper/map_s...onfig=cadaster
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Със сигурност има и други начини. Но както аз го правя, получавам векторна карта, с възможност за търсене на всички обекти, включително номера на масиви/имоти, триангулачни и полигонови точки, и всичко каквото има в кадастъра. И мога да настройвам изгледа на всеки обект/линия/полигон чрез TYP файла, така че картата става и четлива, не просто един хаос от линии."Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Със сигурност варианта подложен от dhv определено е най-добър или по-точно най-професионален. Естествено това е и най-трудният, затова както tiguan, така и всички други, които се интересуват от темата,трябва да си направят сметката кой вариант им е необходим. Дали векторно или растерно (както и аз съм ги посочил в първия си пост по темата) зависи преди всичко от обема на данните и способностите на отделния човек (компютърна грамотност или финансова обезпеченост).
Предлагам, всички които имат проблем с кадастрални карти да пишат тук. При събиране на достатъчно голяма база данни предполагам все ще се намери някой (теоретично е възможно и аз да се хвана) да ги обработи групово и после да прави отделни карти за всички собственици иначе както каза dhv това си е бая работа, и само за няколко парцела... аз поне не бих се хванал.
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Проблемът на cgpsmapper е, че много симплифицира и изкривява векторите. (изходната информация) С друг тоол може би може по добре. Не знам. При растера (тези свалени от сайта на МРРБ), с добър dpi, такъв проблем няма. Това е мое виждане разбира се.
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Проблемът не е в cGPSMapper. Той си има опция да му се изключи генерализацията. Просто Гармин работи с точност около 3 метра, затова всички малки площи се генерализират до толкова. Затова и се изкривяват. А пък ако не се генерализира информацията от зем-а, картата ще стане изключително тежка. Има по 20-30 хиляди и повече вертекса във всяко едно землище."Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Определено колегата dhv се е постарал и постигнатия от него резултат е отличен.
Браво.
Не ми се е налагало да правя такива карти досега, но ако ми се наложи ще гоня неговата функционалност.
ОФФ: Преди 3-4 години си играх да правя карта с триангулацията в България, но не успях да я направя "transparent" и това изпари желанието ми да си губя времето. Реших си проблема с POILoader и custom waypoints symbol за отделните класове.Георги Тонев
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнениеОтваря се с MKAD, конвертира се във UTM (WGS84).TERRANO2 R20; ZD30; WAGON; `04
www.kamino92.com
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Имаш ли MKAD for Windows? С него се прави трансформацията.
Меню "Обекти -> Трансформация -> Координатни системи""Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."
Коментар
-
От: Преработка на кадастрална карта за Garmin
Меню "Обекти -> Трансформация -> Разширение
Афинна
Транслация
Въртене
Мащабиране
Референтна точка
Това ми е менюто. Може би версията ми е стара. Става въпрос за зем. файлове за трансформация за АРКПАД. Горски карти с кадастрален и лесо слой.TERRANO2 R20; ZD30; WAGON; `04
www.kamino92.com
Коментар
Активност за темата
Свий
В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.
Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.
Коментар