Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преработка на кадастрална карта за Garmin

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Преработка на кадастрална карта за Garmin

    Здравей те, искам да попитам понеже до сега не можах да намеря отговор на въпроса си. Може ли кадастрална карта правена на AutoCad да се трансформира и да се наложи върху карта на гармин или с таблет. Целта е като се кара по нивите да се мога да виждам в кой номер парцел съм, да виждам до къде свършва и т.н.. Понеже се занимавам със земеделие. Идеята ми е да мога да видя къде е имота, а за точност викам геодезистите
    Последно редактирано от tiguan; 06-04-12, 09:51.

  • #2
    От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

    Понеже ме мързи да пиша, ще напиша само 2 думи възможностите. Иначе те са обсъждани вече във форума, макар и за други цели.
    1. За андроид има ТОВА приложение. В настоящата версия може да се ползва с включен ГПС. Не съм пробвал обаче... само съм отварял файлове но не и с ГПС.
    2. За Гагрмин - ако площта не е прекалено голяма и уреда поддържа растери, едно георефериано изображение върши перфектна работа за точността която може да се постигне по принцип (естествено не може да се търси парцел).
    3. Пак за Гармин - ако не чете растери ТОВА е решението.

    Естествено аутокатовския файл трябва да е вкаран в четима за софтуера проекция, което категорично изключва 1970!!!
    Последно редактирано от the_sandman; 06-04-12, 22:45. Причина: 1970

    Коментар


    • #3
      От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

      Благодаря за отговора. Аз тази карта на AutoCad я вземам от геодезическата фирма с която работим, те ми я трансформираха във формат .dxf за да мога да я отварям и работя по нея, но предполагам може и в друг формат да я взема с който да се ползва от други програми. Ортофото картата е в 1970 ама там предполагам съвсем не може да се ползва, за основа на някаква карта (слой).
      Което намерих в нета http://www.expertgps.com/default.asp но не знам дали ще може да стане с него, другото е http://www.nik.bg/bg/products/c_18/p_37_f4.html но там трябва SHP shapefiles , за който ми е малко мъгла от къде мога да ги взема. Общата ми е идея е карата да мога да я кача, а гпс-а да ми показва къде точно се намирам, защото за тримбъла цената е към 3000 лв, а аз търся по-ниско бюджетен вариант.
      А има ли някакъв вариант тия карти който ползват кадастралните фирми, да се наложат върху нещо като google maps или пък google earth?

      Коментар


      • #4
        От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

        AutoCAD без проблеми прави SHAPE файлове, а също повечето CAD или GIS приложения, така че е въпрос на желание от страна на геодезитите да конвертират данните.
        Това, че са в 70та година, предполагам също е поправимо (така де, то не е счупено ) от тях, просто трябва да им се постави като задача.
        Ако картата е във WGS84 няма проблеми да се прехвърли в гугъл ърт - *.KMZ.

        Коментар


        • #5
          От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

          Правих няколко землища в карта за Гармин, трябваха ни за работа. Процедурата не е много проста, и изисква специализиран софтуер, но резултата е перфектен. Накратко, това е моят начин на работа:
          Землището трябва да е в ZEM формат. Отваря се с MKAD, конвертира се във UTM (WGS84) и се експортва в dxf и в shape формати. Шейповете и dxf-а се отварят с Global Mapper и на всеки тип обект, който искам да присъства в картата, присвоявам атрибут MP_TYPE според правилата на polish format за cGPSMapper. Правя си и TYP файл с условни знаци, линии и полигони, за да изглеждат както аз искам в картата. След това експорт от Global Mapper в polish .mp формат, и може да се компилира с cGPSMapper. Аз преди това отварям експортвания мп файл с GPSMapEdit, за да го дооформя както искам, след това компилирам. След като веднъж е направен TYP файла, после става по-лесно да се правят вскякави карти с еднотипен изглед.

          Работата е специализирана, но за мен не беше никакъв проблем, защото правя Гармински карти и работя постоянно с описаните програми. Мога да направя произволно землище в карта за Гармин, но отнема немалко време.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • #6
            От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

            Мисля, че може и по лесно:
            http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=73013

            Или чрез векторизиране на растер:
            http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=36836

            ...ама не си заслужава.

            А тук има всичко (моля се добрите хора от МРРБ да не го пипат сайта) и може да се свали в геотиф:
            http://212.122.182.101/pmapper/map_s...onfig=cadaster

            Коментар


            • #7
              От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

              Със сигурност има и други начини. Но както аз го правя, получавам векторна карта, с възможност за търсене на всички обекти, включително номера на масиви/имоти, триангулачни и полигонови точки, и всичко каквото има в кадастъра. И мога да настройвам изгледа на всеки обект/линия/полигон чрез TYP файла, така че картата става и четлива, не просто един хаос от линии.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • #8
                От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                Със сигурност варианта подложен от dhv определено е най-добър или по-точно най-професионален. Естествено това е и най-трудният, затова както tiguan, така и всички други, които се интересуват от темата,трябва да си направят сметката кой вариант им е необходим. Дали векторно или растерно (както и аз съм ги посочил в първия си пост по темата) зависи преди всичко от обема на данните и способностите на отделния човек (компютърна грамотност или финансова обезпеченост).
                Предлагам, всички които имат проблем с кадастрални карти да пишат тук. При събиране на достатъчно голяма база данни предполагам все ще се намери някой (теоретично е възможно и аз да се хвана) да ги обработи групово и после да прави отделни карти за всички собственици иначе както каза dhv това си е бая работа, и само за няколко парцела... аз поне не бих се хванал.

                Коментар


                • #9
                  От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                  Ето резултата от описаната процедура:



                  Едно средно голямо землище ми отнема по-малко от час.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                    Проблемът на cgpsmapper е, че много симплифицира и изкривява векторите. (изходната информация) С друг тоол може би може по добре. Не знам. При растера (тези свалени от сайта на МРРБ), с добър dpi, такъв проблем няма. Това е мое виждане разбира се.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                      Проблемът не е в cGPSMapper. Той си има опция да му се изключи генерализацията. Просто Гармин работи с точност около 3 метра, затова всички малки площи се генерализират до толкова. Затова и се изкривяват. А пък ако не се генерализира информацията от зем-а, картата ще стане изключително тежка. Има по 20-30 хиляди и повече вертекса във всяко едно землище.
                      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                        Определено колегата dhv се е постарал и постигнатия от него резултат е отличен.
                        Браво.
                        Не ми се е налагало да правя такива карти досега, но ако ми се наложи ще гоня неговата функционалност.

                        ОФФ: Преди 3-4 години си играх да правя карта с триангулацията в България, но не успях да я направя "transparent" и това изпари желанието ми да си губя времето. Реших си проблема с POILoader и custom waypoints symbol за отделните класове.
                        Георги Тонев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                          Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                          Отваря се с MKAD, конвертира се във UTM (WGS84).
                          Здравей, как става тази процедура?
                          TERRANO2 R20; ZD30; WAGON; `04
                          www.kamino92.com

                          Коментар


                          • #14
                            От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                            Имаш ли MKAD for Windows? С него се прави трансформацията.

                            Меню "Обекти -> Трансформация -> Координатни системи"
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Преработка на кадастрална карта за Garmin

                              Меню "Обекти -> Трансформация -> Разширение
                              Афинна
                              Транслация
                              Въртене
                              Мащабиране
                              Референтна точка

                              Това ми е менюто. Може би версията ми е стара. Става въпрос за зем. файлове за трансформация за АРКПАД. Горски карти с кадастрален и лесо слой.
                              TERRANO2 R20; ZD30; WAGON; `04
                              www.kamino92.com

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X