Обява

Свий
Няма добавени обяви.

АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

    Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
    За съжаление и двамата сме аут с големи щети по моята машина, по-малко по АТВ-то на Зори...
    Двамата също сме щета, но подробности по-късно, че пиша само с лявата ръка...
    Довършвам си репортажа с малко закъснение, но днес вече махнах шината и трябва да раздвижвам пръстите
    Първо да разкажа за състезанието...Изключително бързи трасета, 80 % камънак и малки дюни с по-твърд пясък от Абу Даби и по-трудна навигация в каменните участъци.
    Пролога беше някакви си 4 километра повече за шоу на публиката и телевизиите (публика почти нямаше) и там ни наказаха, защото аз изтеглих Луис Хендерсон а Зорница изтегли камелия до бивака. Оказа се, че сме имали 5 мин. време за прибиране за 2 км. разстояние и това го пишело на карнета... Да, ама карнета ти го дават 30 сек. ореди старта и последното нещо е да го разглеждаш и зяпаш...обикновенно предната вечер се казва на брифинг или го пише на книгата... На брифинга зададох въпроса, защо сме наказани, обясниха ни, но си признаха, че е тяхна грешка с неинформираноста... На другия наказанията ги нямаше и обясниха, че са решили да ги махнат
    Любопитен факт беше, че катарския състезател с АТВ работи като полицай и е с чин сержант по нашата система. След като спечели пролога, шефа му се обади и го повиши в младши офицер за една вечер за отличното представяне Ето едно видео от полския тим, в началото зад репортера се вижда Зорница.



    А ето още едно видео, по-подробно, с повече участници и с голяма видимост почти по цялото трасе.
    Насър Ал Атия изтърва завоя и се "хлъзна" по дюната, но успя да изскочи и то точно пред Румен, а Румен го чакаше от друга страна и не успя да го снима
    Обърнете внимание как "дрифтят" в пясъка лидерите с моторите извънземни са...



    И един специален поздрав за Иво Върбанов...колите на Overdrive и "ездата" на Ал Атия, тоя е откачен и без "рестриктор" в мозъка Кадрите са наслада за всички сетива... Само да спомена, че средната му скорост беше 108 км/ч....








    Утре ще продължа с разказа, че искам многода напиша, а все ми убягват много неща...май е от ЕГН-то
    Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 15-05-12, 23:46.

    Коментар


    • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

      И така, старт на първия ден... Започнахме с много бързи участъци с къси и твърди дюни и добре утъпкани камънаци, около 20 километра "заварка" на газта и само се внимава да не попаднеш в мек пясък, че тогава АТВ-то спира като пред бетонна стена Ето така се получава като влезеш неподготвен в мекото на дюната



      След 20-я километър ни вкараха във високи дюни и в подножирето им стояха доста фотографи...значи има капан и заигравка Оказа се, че преди да започне изкачването има ров и или го минаваш с много газ и скачаш или намаляваш и се забиваш в него
      Аз избрах да дам газ, че го видях късно и нямаше време за спиране вечерта ми показа уникални симки на задни колела и стойка "свещ", ама още не са ми ги изпратили...имам само една от приземяването

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:581147_2746199708004_1647878253_1828519_1140246217_n.jpg
Прегледи:1
Размер:73.7 КБ
ID:5375043

      Обърках се на една трудна точка със скрита контрола, но явно доста хора се бяха заиграли там, защото малко преди зоната за зареждане ме настигна Камелия Липароти с водоносеца моторист и реших да не рискувам и карахме заедно до зоната.
      Оказа се на зоната, че гумата ми е срязана и няма начин да я поправя с фитили и тръгнах така, като следвах Камелия. Беше ми притеснено да не се разбордира и я пазех по завоите и тя издържа 150 км.
      След известно време се засякохме и със Зорница (която си пазеше рамото, че травмата от Абу Даби не беше минала) и така в пакет раздавахме една здрава газ, като падна голямо дебнене с Камелия и водоносеца
      Тя вдигна доста темпото, за да се откъсне, ама и ние не пускахме газта и така финиширахме на мръсна газ, като влязохме почти заедно на финала.



      Оказа се, че имаме много добри времена и зачакахме развитието за следващия ден... Започнахме ревизии по машините и се оказа, че от скоковете задния ми зъбак е почти квадратен, гумата е за изхвърляне, а двете джанти изкривени от вътрешната страна При Зорница щетите бяха подобни по джантите, но друго стряскащо нямаше...
      Ето и кадри от трасето през първия ден...оказа се, че това е и трасето за втория ден, но за това по-късно...

      Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 17-05-12, 08:47.

      Коментар


      • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

        Оказа се, че втория ден ще се кара абсолютно същото трасе 340 км. Надявахме се поне да е на обратно, но уви...
        Катар е малка държава и явно трудно се събират 1500 състезателни километра и повториха трасето.
        Много от състезатели роптаеха, ама така е решил организатора и това е На мен лично това ми изигра лоша шега, щото си мислех, че познавам вече терена и трасето (оказа се, че не само аз си мисля така ).
        Стартирах добре, до 50-я километър се движех перфектно и там пропуснах точка... Тръгнах да се връщам и се срещнахме със Зорница. Взехме точката и продължихме, а къ нас се залепи руснака Кувшинов с КТМ. Завалията хич не се справяше с навигацията и си търсеше дружки Малко преди контролата на 80-я километър изгубих Зорница (от прахоляка на руснака си мислех, че тя е зад мен) и после се оказа, че е спукала гума, свиркала е, но аз не съм я чул...
        След това към 130-я километър е тръгнала а изпреварва мотоциклет и е попаднала на ров, кормилото и е избягало и се се случило това, което вече знаете...счупена костица на рамото
        Стигнах до зоната за зареждане и там ми видях, че пак съм спукал гума...задна лява. Добрата новина беше, че не е срязана и веднага се заех да направя. Пъхнах фитила, надух я, всичко стана супер и реших да изрежа стърчащата част...и тогава от бързане си срязах пръста до кокал (показалеца на лявата ръка)
        Превързаха ме някакви ветеринари доста дебело и не можех да вкарам ръкавицата, а камо ли да стисна дръжката...продължих обаче като намалих темпото. На 180-я километър имаше 10-километрова точка покрай ел. стълбове по извиващ се покрай тях утъпкан път с камъчки и тук-там пясък.
        Предния ден този участък го прелетяхме и го подцених, но пропуснах факта, че след нас са минали 30 джипа и доста са променили копките, пясъка и овразите...
        Влязох в поредица от оврази, избяга ми кормилото от лявата ръка и вече спомените ми се губят до момента, в който ме свестяваше един моторист. Не чувствах нищо, а дясната ръка сякаш ми беше чужда...а като видях АТВ-то, направо се чудех какви полети и чудеса са били...
        Дойдоха след около 10 мин. младежи с кола от организацията и взеха да предупреждават всички минаващи.
        Чух, че се задава мотор или АТВ, единия младеж ръкомахаше и в следващия момент се чува удар и зверски крясъци...руснака с КТМ-а се беше очистил на същото място, но щетите по него бяха огромни...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kr.jpg
Прегледи:1
Размер:81.7 КБ
ID:5375207

        Оказа се, че и с английския не е добре, та се наложи да превеждам...като го слушах как виеше и крещеше, започна да ми минава всичко Дойде хеликоптера, аз предложих да си ходя в лагера (щото съм на ход, значи съм добре ).
        Докторите отказаха, качиха ме заедно с руснака и в болницата в Доха...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kr2.jpg
Прегледи:1
Размер:102.1 КБ
ID:5375208

        Няма да разказвам за Катарското здравеопазване, предполагате всички на какво ниво е...нищо общо с нашето, ама нищо...
        Оказа се, че Руснака е със счупена бедрена кост и таз и щеше да минава на операция. Мен ме изпратиха на рентген и там се срещнахме със Зорница...мен ме гипсираха, нея я обездвижиха и ни прибраха в лагера. Там вече бяха докарали машините и Калин ми показа пораженията...тъжна картинка
        Организаторите се изредиха при нас да ни питат как сме, Насър Ал Атия дойде лично да ни пита как сме и изобщо бяхме обградени с внимание от всички...



        Решихме да останем до края и да отидем на церемонията по награждаването, очакваше се да е интересно.
        Използвахме времето да се подготвим за пътуването, да си комуникираме с другите състезатели и да рекламираме "Балкан Маратон 2012"
        Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 18-05-12, 10:40.

        Коментар


        • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

          Иначе в Катар оффроуда (или всичко що се кара из пясъка) е на голяма почит Има безброй места където можеш да наемеш АТВ, бъги, Side By Side или джипка и да се джуркаш из дюните Трафика в пустинята (особено през почивните дни) е по-голям от този в столицата... Няма обучение, няма мерки за безопастност, няма трасета и маршрути, няма предпазни средства и колани, всичко е на "юруш" и както е споменал доктора на Зорница, всеки ден събират поне един загинал от дюните, най-често от челни сблъсъци
          Ето едно клипче, на същото място където беше състезанието, за да ме разберете за какво говоря...без колани и с фатален край



          И понеже арабелките скучаят (акохола, жени и комар са забранени) всичките им развлечения са свързани с коли, тунингм мотори, АТВ-та и т.н. и си измислят всякакви забавления Например това



          И когато минавахме през Саудитска Арабия (и не само там) виждахме много следи от гуми по магистралата и по булеврдите, а тя каква била работата...дрифт състезания, докато трафика си върви и газ през публиката...

          Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 19-05-12, 11:42.

          Коментар


          • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

            Последната вечер имаше супер коктейл в луксозния комплекс SeaLine Resort с много официални лица, много як кетъринг, огромни видеостени и тържествена атмосфера ! Имаше и алкохол даже, като бирата 330 ml струваше колкото 35 литра бензин (Зорница го изчислява, че аз бира не пия ).
            Президента на федерацията Ал Атия (чичо на Насър Ал Атия) благодари лично на всеки един участник и канеше за следващото издание !



            Атмосферата беше много приятна, всички се забавляваха и си клюкарстваха за състезанието и следващите състезания
            Аз лично съм доволен от това, което видях и научих, доволен съм от новите контакти, които направих на ниво световна федерация и на ниво състезатели, разбрах, че пустините по света не си приличат и всяко състезание си изисква отделна подготовка на машината и пилота ! За следващата година задължително ще съм там (ако съм здрав след Дакар 2013 )
            Надявам се в изданието в Катар да участва и български автомобил, като мисля, че Иво Върбанов ще си "пасне" с това трасе
            За края на състезанието Организаторите пуснаха на видеостената сборно видео с уникални кадри Даже и нас ни има, щото АТВ-та нали сме все пренебрегнати... Обърнете внимание на 9-та минута, кълбетата на нашия фен Мубарак и финиширането му без "украсата" на трофи-тръка

            Коментар


            • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

              Браво!!
              Уникално видео!
              Страхотни кадри и озвучаване. Скоро не бях гледал подобно.
              Хванали са всички участници ... дори Тодор и Зори ....
              На края, на арката, нашето знаме е до ..... американското!

              А, доста от мотористите на старта тръгват направо на втора ...
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

                Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                Браво!!
                Уникално видео!
                Страхотни кадри и озвучаване. Скоро не бях гледал подобно.
                Хванали са всички участници ... дори Тодор и Зори .... На края, на арката, нашето знаме е до ..... американското!
                А, доста от мотористите на старта тръгват направо на втора ...
                Според Румен, това е екипа на Dorna, промотъра на MotoGP, което беше стартирало една седмица преди нас в Катар
                Имаха няколко камери на трасето, във въздуха и два монтажни екипа...ето едно ВИДЕО, за да разбереш за какво иде реч ...

                След церемонията започнахме да се стягаме за тръгване...имахме няколко варианта за прибиране - по същия път, през Иран или през Израел. Според Зорница по-добрия път беше през Иран, свързахме се с агент на пристанището в Дубай и всичко изглеждаше О.К. Организаторите от Абу Даби ни съдействаха за визи и дистанционно ни ги изпратиха за нула време
                Аз взех самолет сутринта за Атина, защото на Evia Rally имаше много българи и имах ангажименти към тях, както и награждаването за "Балканска Купа 2012" ! На следващия ден обаче се оказа, че за Иран искат всички документи и пълномощни на ирански и кемпера с екипажа тръгна по обратния път през Саудитска Арабия и Йордания.
                За Израел нямахме конкретен ферибот и щяхме да търсим варианти, но не беше сигурно как ще минем Йорданско-Израелската граница, че беше много сложно...
                Взехме решение момчетата да се приберат в България от Аман, че вече бяха месец и половина по пътищата и аз реших да мина през Сирия. Там имахме човек, който ми обеща съдействие, ескорт, ако се притеснявам и ми каза, че всичко е О.К. в Сирия, щото има примирие.
                Наистина минах безпроблемно през Сирия, нямаше танкове, нямаше войска и проверки и след 8 часа бяха на турската граница.
                Искам да предупредя пътуващите през Сирия, че се плаща данък за нафтата по 40 $ на вход-изход (ако ти е дизелова колата), за евентуалната нафта, която ще заредиш...да, да, ама НЕ Никъде не зареждат нафта на чужденци и аз намерих на черно преди границата
                След 46 часа пътуване стигнах до Свиленград, след още 5 часа паркирах пред Троян Плаза

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120430_180817.jpg
Прегледи:1
Размер:134.8 КБ
ID:5375494

                Искам да благодаря на екипа, Калин, Румен и Димитър Милешки, които изминаха над 10 000 километра, висяха по границите и в същото време поддържаха кемпера и АТВ-та по време на състезанията.
                Съжалявам, че със Зорница не успяхме да се представим отлично, но остава наученото и изводите от участието на такива големи оффроуд форуми ! Благодаря и за жизненоважната подкрепа и съдействие на Илко в Катар !!!
                Благодаря и за подкрепата от България и интереса към нашето представяне, другия път повече ще се постарая
                За следващата Арабска Авантюра, мисля да пробвам варианта през Иран, че там ще е нещо ново
                Сега предстои следващата авантюра...Мароко (с масирано българско участие ) в началото на ноември и Дакар 2013 през януари (дай боже отново с масирано българско участие) ...


                Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 20-05-12, 08:53.

                Коментар


                • От: АРАБСКАТА АВАНТЮРА- АБУ ДАБИ И КАТАР

                  Страхотен репортаж - благодаря за споделянето!!!
                  Бързо възстановяване и успех в подготовката и представянето на предстоящите състезания!
                  Очаквам с голям интерес следващите интересни репортажи!
                  Здраве и късмет на всички!
                  0889/ 634 448 - за приятели по всяко време...

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X