Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 47

Тема: Живак- как се премахва

Място
    София
    Публикации
    464
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Живак- как се премахва

Извинявам се ако темата не е за тук но не мога да преценя къде да я сложа.

Счупи се един живачен термометър в стаята и за съжаление живака се разпръсна на много малки миниатюрни топченца, по един диван и одеало.
    И най тъпото е че в точно този момент кучето мина през него, подуши го и тотално го пръсна из стаята.

Какво е най добре да се предприеме в този случай?

Познатата при която се случи това почна да ме успокоява че тоя живак от термометъра не бил от " опасния" дрън дрън и т.н.
    Ники

Brazer е офлайн
    Вълчо Тюркеджиев
    Утвърден участник | +ПЛ || ДВиП |
    Място
    Кърджали / София,Младост 2
    Публикации
    483
    Точки (при гласуване)
    12

По подразбиране От: Живак- как се премахва

Принципно най-добре се обадете на Гражданска защита - те най-добре ще Ви насочат към действия
    First Man, then Machine!
    Lada Niva
    Honda XR 400

Място
    с. Бистрица, Софийско
    Публикации
    2,433
    Точки (при гласуване)
    19

Точно така, изпращат екип да събере живака. Иначе със сяра на прах се ръси.
    The Flat Earth Society has members all around the globe.

Място
    София
    Публикации
    312
    Точки (при гласуване)
    11

Този от термометрите не е опасен освен ако не се погълне.

Място
    Балчик - Bergen
    Публикации
    2,596
    Точки (при гласуване)
    28

Ако не ви е достатъчно да го съберете с прахосмукачка и да изхвърлите торбичката в най-близкия контейнер можете спокойно да запечатате жилището за следващите 1000 години и незабавно да напуснете континента а по-късно и планетата.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

Място
    с. Бистрица, Софийско
    Публикации
    2,433
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на droba Преглед на публикациите
    Ако не ви е достатъчно да го съберете с прахосмукачка и да изхвърлите торбичката в най-близкия контейнер можете спокойно да запечатате жилището за следващите 1000 години и незабавно да напуснете континента а по-късно и планетата.
    Може и да помогне

Може да се обадите на тел. 0700 11 750 за събиране на опасни отпадъци, все пак нали даже батериите не ги хвърляме в контейнера. А за прахосмукачката се съгласих.
    The Flat Earth Society has members all around the globe.

Място
    Plovdiv
    Публикации
    267
    Точки (при гласуване)
    14

Неопасен живак ми звучи като неопасен уран.
    Имах много неприятна случка със счупен живачен уред и живака от него. На медна повърхност няма почистване. След 30 минути чистене все се появяваха малки топченца живак. Не ми се числи за одеало или мокет.
    Звънни на гражданска защита

Публикации
    1,879
    Точки (при гласуване)
    12

Без да съм сигурен, но май се събира лесно с четка с медни косми - това е най-обикновен кабел с многожилни проводници в него.
    освен този живак в термометрите, друг няма и си е все еднакво опасен. Все живак.

Място
    София
    Публикации
    1,964
    Точки (при гласуване)
    15

Те по болниците все Гражданска защита са викали...

Място
    Балчик - Bergen
    Публикации
    2,596
    Точки (при гласуване)
    28

Цитат Мнение на Kozzzec Преглед на публикациите
    Те по болниците все Гражданска защита са викали...
    Да, и пломбите там ходя да ми сменят, че тая работа е опасна и с таквизи умопомрачающи количества шега не бива.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

Кольо е офлайн
    Цървул...
    Старши участник | Организатор |
    | ОС || +ПЛ || ДВиП |
    Публикации
    12,144
    Точки (при гласуване)
    39

Малкия ми син като беше наистина малък(3-4) години счупи със зъби термометъра с който в момента му мерехме температурата.
    Веднага го закарахме в болницата, и там лекар ни обясни, че живака в термометрите е обезопасен, именно заради такива случаи. За всеки случай предизвикаха повръщане, ама според лекаря "напразно мъчим детето".

Аз пък като малък съм строшил поне 5-6 термометъра в стаята в която живеехме, пък за 41 години нищо ми няма. В прекрасно здраве, 110 кила, как ли съм доживял досега с толкова разлят живак в стаята...

Парите на живака са си гадно нещо, но този от термометрите не е опасен.
    Има ли желание-има и начин!

Публикации
    92
    Точки (при гласуване)
    13

Сигурно ли е, че термометърът е живачен? От доста години тези, които приличат на живачни, са без живак.

Място
    София
    Публикации
    3,870
    Точки (при гласуване)
    16

Когато бях малко дете счупих термометър в стената, за да убия нещо, дето скърцаше вътре. Беше отдавна и тогава не знаех колко опасен и живакът. Добре, че насила ни събориха къщата, за да строят блок, иначе отдавна да сме дали фира от живака. Понеже това не се случи, продължам опитите с дестилати от грозде и сливи. Спрях водката, защото житото от Украйна било радиоактивно и като се гътна, съм щял да светя. Пазя си здравето .
    Последно редактиран от trapper ; 25-03-12 в 21:45
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

Място
    София
    Публикации
    464
    Точки (при гласуване)
    11

Технологията е следната: Казвам Ви от опит, че като аспирант в ХТИ-то, се оказах, че седя, до колега, който го мразеха и имаше локвичка с живак, която се появи след като се скъса балатума под стола му.
    1. Наръсва се всичко със сяра. Измита се. После се гори изметеното.
    2. Пръска се с 10% р-р на калиев пермаганат и изчаква 2ч.
    3. После се пръска с 20 %разтвор на двужелезен трихлорид. Изчаква се 12ч.
    Това и успех. Живака се трупа в костите и няма начин да се махне. Наполеон са го отровили така!!!
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

Място
    София
    Публикации
    3,870
    Точки (при гласуване)
    16

А умрелите след колко часа да ги копаме?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

Място
    София
    Публикации
    464
    Точки (при гласуване)
    11

Лошото е, че става бавно и децата патят първи и въобще не е смешно. От 20г имам проблеми с венците от Hg.
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

Място
    София
    Публикации
    464
    Точки (при гласуване)
    0

Ами съветски мисля че би трябвало да е живачен.А тези дето приличали но са без, с какво трябва да са вътре? Спирт ли?
    Ники

Място
    Варна
    Публикации
    14
    Точки (при гласуване)
    0

По този въпрос, ми се налага да давам консултации, поне веднъж на дежурство в сезона на гриповете. Живака е тежък метал, който може да бъде опасен в зависимост от ситуацията. ( за живака можете да порчетете и тук http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%...B2%D0%B0%D0%BA ). Живачни термометри започвам от тук защото, те са най- честата причина за консултациите, които ми се налага да давам на разтревожени майки и татковци. Живака в живачните медицински термометри е малко количество около 2 гр. Не представлява сериозен риск за живота и здравето на лицата. ( с наредба на министерство на здравеопазването продажбата и разпространението на живачни термометри в България е забранено, ако не ме лъжи памета от миналата година, ако случайно срещнете подобни моля обърнете се към РИОКОЗ )Какви са рисковете при счупване на живачен термометър. За възрастни лица почти никакви. Що се отнася до малки деца и подрастващи, а и такива със специални нужди има минимален и той се отнася до следните ситуации и до това, че:
    - възможно е да бъде погълнат от малки деца поради незнание и факта, че имат навика да лапат всякакви неща;
    - може да доведе до кожни проблеми или алергии в редки случаи при директен контакт с кожата;
    - може да създаде проблеми при попадане в учите.
    Риска от създадените изпарение ( при температура над около 25- 28 градуса живака се изпарява ) са пренебрежимо малки ( въздуха в градски условия е по- вреден от изпаренията на 2 гр. живак в стая ) и въпреки това се препоръчва помещенията да се проветрят след предварителна обработка на разпиляния живак. Обработката на живака представлява поръсване със Сяра на прах ( може да се намери в почти всяка аптека и/ или агро аптека ) представлява жълто прахообразно вещество. Трябва да се има в предвид, че сярата трудно реагира с водата и малко трудно се мие. ( трудноразтворима е ). ЖЮивака се поръсва със сяра в следствие, на което се получава шуплесто съединение железен сулфид. Целта на сярата е да направи течния метал живак, лесен за събиране. При откриване на по големи количества ( имали сме случаи на заровени в нива над 2 кг. или събиране на живачен кондензатор с над 300 гр. живак от покрив ) е необходимо незабавно да се обадите на 112 като помолите за конферентна връзка с гражданска защита. Важно е да се знае, че по закон събрания живак ( примерно от термометър ) не би трябвало да бъде изхвтрлян самоцелно. Но предвид, факта, че в общината никой няма да ви го вземе. Въпреки, че иземването, депонирането и унищожаването на подобни отпадаци е ангажимент на общината ( нали си плащаме такса смет )... от там не са в ред и няма да поемат ангажимента. Гражданска защита има литри и килограми живак, който е депонирала без да има условия за това и законовата рамка, поради простата причина, че никой не му се иска да поеме ангажимента за унищожаването му или още по- точно да плати за неговото унищожаване на мисля единствената фирма в БГ. така, че нали се сещате, че няма да ви кажа къде да си изхвърлите железния сулфид. Въпреки, че е най добре да си го дадете в кметсто, където ще ви гледат като полезни изкопаеми. Надявам се, че съм ви бил полезен. Ако имате допълнителни въпроси може да ми пишете на Л.С.

Кольо е офлайн
    Цървул...
    Старши участник | Организатор |
    | ОС || +ПЛ || ДВиП |
    Публикации
    12,144
    Точки (при гласуване)
    39

Хубаво де, откъде ще се намери това желязо, за да се получи железен сулфид? Според мен би трябвало да е живачен сулфида. Не знам дали двата елемента реагират обаче. Ясене?

П.П. Пише се Очите. Или става въпрос за уШите?..
    Има ли желание-има и начин!

Място
    Варна
    Публикации
    14
    Точки (при гласуване)
    0

Благодаря за поправката... живачен сулфид...

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Барометър - Как се разчита, как да си правим сами прогноза за времето
    От Haji във форум Часовници, компаси, фини уреди
    Отговори: 19
    Последно мнение: 18-04-14, 22:32
  2. Отговори: 5
    Последно мнение: 08-05-11, 13:04
  3. Да живей,живей труда!
    От Ивайло Шопски във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 80
    Последно мнение: 23-03-09, 21:58
  4. Паразитна мощност-как се появява ,как влияе на движението на автомобила?.
    От banjo във форум Трансмисия, окачване, блокировки и спирачна система
    Отговори: 28
    Последно мнение: 15-03-09, 08:29
  5. германски град премахва пътните знаци
    От teres във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 8
    Последно мнение: 10-10-07, 18:07

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации