Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Живак- как се премахва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Живак- как се премахва

    Лошото е, че става бавно и децата патят първи и въобще не е смешно. От 20г имам проблеми с венците от Hg.
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

    Коментар


    • #17
      От: Живак- как се премахва

      Ами съветски мисля че би трябвало да е живачен.А тези дето приличали но са без, с какво трябва да са вътре? Спирт ли?
      Ники

      Коментар


      • #18
        От: Живак- как се премахва

        По този въпрос, ми се налага да давам консултации, поне веднъж на дежурство в сезона на гриповете. Живака е тежък метал, който може да бъде опасен в зависимост от ситуацията. ( за живака можете да порчетете и тук http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%...B2%D0%B0%D0%BA ). Живачни термометри започвам от тук защото, те са най- честата причина за консултациите, които ми се налага да давам на разтревожени майки и татковци. Живака в живачните медицински термометри е малко количество около 2 гр. Не представлява сериозен риск за живота и здравето на лицата. ( с наредба на министерство на здравеопазването продажбата и разпространението на живачни термометри в България е забранено, ако не ме лъжи памета от миналата година, ако случайно срещнете подобни моля обърнете се към РИОКОЗ )Какви са рисковете при счупване на живачен термометър. За възрастни лица почти никакви. Що се отнася до малки деца и подрастващи, а и такива със специални нужди има минимален и той се отнася до следните ситуации и до това, че:
        - възможно е да бъде погълнат от малки деца поради незнание и факта, че имат навика да лапат всякакви неща;
        - може да доведе до кожни проблеми или алергии в редки случаи при директен контакт с кожата;
        - може да създаде проблеми при попадане в учите.
        Риска от създадените изпарение ( при температура над около 25- 28 градуса живака се изпарява ) са пренебрежимо малки ( въздуха в градски условия е по- вреден от изпаренията на 2 гр. живак в стая ) и въпреки това се препоръчва помещенията да се проветрят след предварителна обработка на разпиляния живак. Обработката на живака представлява поръсване със Сяра на прах ( може да се намери в почти всяка аптека и/ или агро аптека ) представлява жълто прахообразно вещество. Трябва да се има в предвид, че сярата трудно реагира с водата и малко трудно се мие. ( трудноразтворима е ). ЖЮивака се поръсва със сяра в следствие, на което се получава шуплесто съединение железен сулфид. Целта на сярата е да направи течния метал живак, лесен за събиране. При откриване на по големи количества ( имали сме случаи на заровени в нива над 2 кг. или събиране на живачен кондензатор с над 300 гр. живак от покрив ) е необходимо незабавно да се обадите на 112 като помолите за конферентна връзка с гражданска защита. Важно е да се знае, че по закон събрания живак ( примерно от термометър ) не би трябвало да бъде изхвтрлян самоцелно. Но предвид, факта, че в общината никой няма да ви го вземе. Въпреки, че иземването, депонирането и унищожаването на подобни отпадаци е ангажимент на общината ( нали си плащаме такса смет )... от там не са в ред и няма да поемат ангажимента. Гражданска защита има литри и килограми живак, който е депонирала без да има условия за това и законовата рамка, поради простата причина, че никой не му се иска да поеме ангажимента за унищожаването му или още по- точно да плати за неговото унищожаване на мисля единствената фирма в БГ. така, че нали се сещате, че няма да ви кажа къде да си изхвърлите железния сулфид. Въпреки, че е най добре да си го дадете в кметсто, където ще ви гледат като полезни изкопаеми. Надявам се, че съм ви бил полезен. Ако имате допълнителни въпроси може да ми пишете на Л.С.

        Коментар


        • #19
          От: Живак- как се премахва

          Хубаво де, откъде ще се намери това желязо, за да се получи железен сулфид? Според мен би трябвало да е живачен сулфида. Не знам дали двата елемента реагират обаче. Ясене?

          П.П. Пише се Очите. Или става въпрос за уШите?..
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #20
            От: Живак- как се премахва

            Благодаря за поправката... живачен сулфид...

            Коментар


            • #21
              От: Живак- как се премахва

              Да,както казаха и други колеги,по-добре се обади на гражданска защита Иначе,аз преди много време,когато нямаше екипи на гражданска защита,които да дойдат да го съберат,взех метлата и един лист,събрах го на листа и смачках листа и го хвърлих,но е било опасно,все пак Затова се обади на екип да дойде,най-добре или пък и идеята за прахосмукачката,не е лоша
              Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

              Коментар


              • #22
                От: Живак- как се премахва

                Научих нови неща за живака: Че имало такъв-безопасен...за железния сулфид, както и за разтваряне на сяра във вода...
                А пък аз си мислех, че има само един-опасно отровен и малко над 20 гр.С има наглостта да се изпарява и вдишаните пари се натрупват и водят до отравяне на кръвта, а под 20гр.С има наглостта да преминава през кожата, в присъствие на...един разпространен разтворител и...други такива, добре описани в наръчника на младия терорист...
                В случая- прахосмукачка и...пей сърце!

                Коментар


                • #23
                  От: Живак- как се премахва

                  На тия от гражданска защита е малко безмислено да се звъни. Току що счупих термометър и реших да видя в нета какво пише. Звъннах на тия от гражданска защита и ми викат - посипвате със сяра на прах и измитате. После чакате да се проветри. До тук добре, обаче им звъня втори път и питам
                  - С тоя живак к'во да правя?
                  - Амииии миии тоооо таковаааа абеее ми на боклука бе.

                  И ся чакам да се "неутрализирал" (по техните думи) със сярата и да го измета. После по техни инструкции в пликче и до кофите за боклук да си се изпарява ...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Живак- как се премахва

                    Не се притеснявай, количеството на живака в термометъра е колкото в четири живачни пломби, ако все още искаш да направиш нещо по въпроса-по-горе пише: Наръсва се със сяра на прах, обира с е спрахосмукачка, изхвърля се. Живачният сулфид е безопасен. имах един подчинен, който ядеше живачни термометри за шоу и печелеше доста басове по този начин.... жив и здрав си е вече доста години

                    Коментар


                    • #25
                      От: Живак- как се премахва

                      Аз за около 3 кг живак, намерен в един сандък, обиколих всичките ХЕИ-та, РИОКОЗ-и... и прочее. Безхаберие, незаинтересованост и наглост са най- малкото, с което мога да характеризирам поведението на тези т.нар. "институции". Освен да пишат актове и да си седят на дебелите задници, за нищо друго не стават. Накрая, попитах един особено нагъл трътльо в РИОКОЗ с поведение "Бе, кво ме занимаваш с твойте глупости бе? Имаш си живак, имаш си проблем- решавай си го.", какво ще стане ако се обадя на 112 и кажа, че съм намерил разлят живак на тротоара. Оня ми обясни най- невъзмутимо, че това вече влиза в "овладяване на кризисни ситуации" и тогава няма проблем- ще дойдат, да го съберат. Останах с впечатлението, че това е единственият законен и правилен начин да се отърва от това шише. ИДИОТИ!
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Живак- как се премахва

                        Здравей, минало е време и дано да ти е от полза поста ми.
                        Разлят живак се третира със сяра. Но, за 200-300г живак може да ти трябва един ЧУВАЛ сяра.
                        Това количество живак може да отрови земята( от там растения-животни-хора!) около цял град ако го изхвърлиш в тоалетната.
                        Службата която се занимава с тези произшествия е Гражданск защита.
                        Аз съм извън Бг. Тук ако видиш, спукана тръба, умряло куче или каквото и да е необичайно, звания на полицията и те го поемат заедно със съответната служба. Това в България не вярвам да работи
                        Бъди здрав!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Живак- как се премахва

                          Благодаря, nochero. Аз си реших проблема, като го дадох на една зъболекарка. Тя пък имала договор с оторизирана фирма, която била задължена да "освобождава" зъболекарите от вредните вещества, които са ползувани в миналото... Трябваха ми четири месеца, за да намеря приличен начин да се отърва от туй чудо. Абе, не знам колко хора на мое място биха имали нервите да си решат проблема по цивилизован начин. Институциите спят, пърдят и глобяват. Сегаааааааа, друг е въпросът какво е направила въпросната оторизирана фирма с тоя живак и дали той не е на 20 см. под земята на някоя полянка?
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Живак- как се премахва

                            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                            друг е въпросът какво е направила въпросната оторизирана фирма с тоя живак и дали той не е на 20 см. под земята на някоя полянка?
                            Не е. Цената на живака тепърва ще скача тъй като е приета директива за забрана на добива му. Това което ще се върти в индустрията ще идва само от рециклиране на отпадъци. Така че не е нещо дето ще се изхвърля с лека ръка.
                            Отделно че лицензираните фирми са под такъв надзор че на никой даже на ум няма да му доиде идеята да заравя каквото и да било на полянката...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Живак- как се премахва

                              Извинете ме за безпокойството!
                              Темата, заради която пиша е стара, но аз направих белята днес.
                              Щях да правя сирене и потопих термометъра в мляко, което беше твърде горещо. СЧУПИ СЕ В МЛЯКОТО. Естествено млякото го изхвърлих. Термометърът също. Вероятно целият живак е бил в скалата. Въпреки това се безпокоя. Чудя се дали да изхвърля и тенджерата. В момента стои накисната в калиев перманганат.
                              Бихте ли ми казали дали е безопасно да я ползвам?

                              Коментар


                              • #30
                                От: Живак- как се премахва

                                Каквото не е трябвало да правиш, вече си го направил. На тенджерата, нищо ѝ няма.
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X