Страница 2 от 2 ПървиПърви 1 2
Резултати 21 до 36 от 36

Тема: Живак- как се премахва

Място
    Троян
    Публикации
    1,019
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране От: Живак- как се премахва

Да,както казаха и други колеги,по-добре се обади на гражданска защита Иначе,аз преди много време,когато нямаше екипи на гражданска защита,които да дойдат да го съберат,взех метлата и един лист,събрах го на листа и смачках листа и го хвърлих,но е било опасно,все пак Затова се обади на екип да дойде,най-добре или пък и идеята за прахосмукачката,не е лоша
    Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

Място
    Plovdiv
    Публикации
    2,963
    Точки (при гласуване)
    16

Научих нови неща за живака: Че имало такъв-безопасен...за железния сулфид, както и за разтваряне на сяра във вода...
    А пък аз си мислех, че има само един-опасно отровен и малко над 20 гр.С има наглостта да се изпарява и вдишаните пари се натрупват и водят до отравяне на кръвта, а под 20гр.С има наглостта да преминава през кожата, в присъствие на...един разпространен разтворител и...други такива, добре описани в наръчника на младия терорист...
    В случая- прахосмукачка и...пей сърце!

Място
    София
    Публикации
    1,326
    Точки (при гласуване)
    13

На тия от гражданска защита е малко безмислено да се звъни. Току що счупих термометър и реших да видя в нета какво пише. Звъннах на тия от гражданска защита и ми викат - посипвате със сяра на прах и измитате. После чакате да се проветри. До тук добре, обаче им звъня втори път и питам
    - С тоя живак к'во да правя?
    - Амииии миии тоооо таковаааа абеее ми на боклука бе.

И ся чакам да се "неутрализирал" (по техните думи) със сярата и да го измета. После по техни инструкции в пликче и до кофите за боклук да си се изпарява ...

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Не се притеснявай, количеството на живака в термометъра е колкото в четири живачни пломби, ако все още искаш да направиш нещо по въпроса-по-горе пише: Наръсва се със сяра на прах, обира с е спрахосмукачка, изхвърля се. Живачният сулфид е безопасен. имах един подчинен, който ядеше живачни термометри за шоу и печелеше доста басове по този начин.... жив и здрав си е вече доста години

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,967
    Точки (при гласуване)
    22

Аз за около 3 кг живак, намерен в един сандък, обиколих всичките ХЕИ-та, РИОКОЗ-и... и прочее. Безхаберие, незаинтересованост и наглост са най- малкото, с което мога да характеризирам поведението на тези т.нар. "институции". Освен да пишат актове и да си седят на дебелите задници, за нищо друго не стават. Накрая, попитах един особено нагъл трътльо в РИОКОЗ с поведение "Бе, кво ме занимаваш с твойте глупости бе? Имаш си живак, имаш си проблем- решавай си го.", какво ще стане ако се обадя на 112 и кажа, че съм намерил разлят живак на тротоара. Оня ми обясни най- невъзмутимо, че това вече влиза в "овладяване на кризисни ситуации" и тогава няма проблем- ще дойдат, да го съберат. Останах с впечатлението, че това е единственият законен и правилен начин да се отърва от това шише. ИДИОТИ!
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.
    10% отстъпка за мъжка конфекция

Публикации
    20
    Точки (при гласуване)
    0

Здравей, минало е време и дано да ти е от полза поста ми.
    Разлят живак се третира със сяра. Но, за 200-300г живак може да ти трябва един ЧУВАЛ сяра.
    Това количество живак може да отрови земята( от там растения-животни-хора!) около цял град ако го изхвърлиш в тоалетната.
    Службата която се занимава с тези произшествия е Гражданск защита.
    Аз съм извън Бг. Тук ако видиш, спукана тръба, умряло куче или каквото и да е необичайно, звания на полицията и те го поемат заедно със съответната служба. Това в България не вярвам да работи
    Бъди здрав!

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,967
    Точки (при гласуване)
    22

Благодаря, nochero. Аз си реших проблема, като го дадох на една зъболекарка. Тя пък имала договор с оторизирана фирма, която била задължена да "освобождава" зъболекарите от вредните вещества, които са ползувани в миналото... Трябваха ми четири месеца, за да намеря приличен начин да се отърва от туй чудо. Абе, не знам колко хора на мое място биха имали нервите да си решат проблема по цивилизован начин. Институциите спят, пърдят и глобяват. Сегаааааааа, друг е въпросът какво е направила въпросната оторизирана фирма с тоя живак и дали той не е на 20 см. под земята на някоя полянка?

Място
    Ботевград
    Публикации
    1,054
    Точки (при гласуване)
    14

Цитат Мнение на Тропчо Преглед на публикациите
    друг е въпросът какво е направила въпросната оторизирана фирма с тоя живак и дали той не е на 20 см. под земята на някоя полянка?
    Не е. Цената на живака тепърва ще скача тъй като е приета директива за забрана на добива му. Това което ще се върти в индустрията ще идва само от рециклиране на отпадъци. Така че не е нещо дето ще се изхвърля с лека ръка.
    Отделно че лицензираните фирми са под такъв надзор че на никой даже на ум няма да му доиде идеята да заравя каквото и да било на полянката...

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Извинете ме за безпокойството!
    Темата, заради която пиша е стара, но аз направих белята днес.
    Щях да правя сирене и потопих термометъра в мляко, което беше твърде горещо. СЧУПИ СЕ В МЛЯКОТО. Естествено млякото го изхвърлих. Термометърът също. Вероятно целият живак е бил в скалата. Въпреки това се безпокоя. Чудя се дали да изхвърля и тенджерата. В момента стои накисната в калиев перманганат.
    Бихте ли ми казали дали е безопасно да я ползвам?

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,967
    Точки (при гласуване)
    22

Каквото не е трябвало да правиш, вече си го направил. На тенджерата, нищо ѝ няма.

Място
    София
    Публикации
    1,326
    Точки (при гласуване)
    13

С прахосмуъкачката е най-опасно и вредно. Живака като течен не е вреден, ама като мине през прахосмукачката се изпраява и тогава става страшен. Чел съм инструкции на гражданска защита и там изрично беше упоменато, че не се събира с прахосмукачка в никакъв случай.

Място
    София
    Публикации
    6,062
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на brum Преглед на публикациите
    С прахосмуъкачката е най-опасно и вредно. Живака като течен не е вреден, ама като мине през прахосмукачката се изпраява и тогава става страшен. Чел съм инструкции на гражданска защита и там изрично беше упоменато, че не се събира с прахосмукачка в никакъв случай.
    Интересно, защото аз лично се обадих в ГЗ по същия повод и ми казаха да поръся живака със сяра и да го събера с прахосмукачката.
    Искам винаги да съм най-бързия, дори и на паркинга!
    Колин Макрий

Място
    Германия
    Публикации
    150
    Точки (при гласуване)
    4

Цитат Мнение на коко келеша Преглед на публикациите
    Интересно, защото аз лично се обадих в ГЗ по същия повод и ми казаха да поръся живака със сяра и да го събера с прахосмукачката.
    Защото толкова разбират. Според техен специалист, метален натрий се "обезврежда" с вода.
    Живака реагира със сяра на прах до стабилен живачен сулфид, който може да се изсмуче с прахосмукачка. Реакцията е много бавна и се чака дълго, а капките живак да се смесят добре със сярата.

Място
    Rottweil
    Публикации
    574
    Точки (при гласуване)
    11

Къде изхвърли млякото и термометъра?

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,616
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Primrouse Преглед на публикациите
    Защото толкова разбират. Според техен специалист, метален натрий се "обезврежда" с вода.
    Живака реагира със сяра на прах до стабилен живачен сулфид, който може да се изсмуче с прахосмукачка. Реакцията е много бавна и се чака дълго, а капките живак да се смесят добре със сярата.
    Реакцията в общия случай хич не е бавна, само трябва да осигуриш контакта на двете вещества. Сярата има допълнителната заслуга че обезврежда и изпаренията от недосъбраните капчици - дълго след като човек си мисли че е изчистил самата сяра. Сярата пък, употребена по този начин е адска смрад на която и трябват седмици за да се разнесе.

Писал съм и другаде из Форума - събират се механично по-едрите капчици (доколкото е възможно), поръсва се със сяра по пода и се мете напред-назад докато сярата влезе във всички цепнатинки и кухини. После прахосмукачката. Или ако няма - метлата и лопатата.

За сметка на това събирането на живака в течен вид с прахосмукачка е нетривиална задача - първо и най-вече, защото е доста тежък и само най-дребни капчици, нескрити в цепнатини, се увличат от въдушната струя. Не съм сигурен дали турбуленцията в нормална прахосмукачка е способна да го направи на толкова ситни капчици че да минат после през филтъра - но пък съм почти сигурен че филтър набит със сяра на прах няма да пропусне нищо.

Ако живакът е малко (до 2-3г да речем) изхвърлянето му в канализацията или в битовите отпадъци не би довело до някакво осезаемо по-голямо замърсяване на природата спрямо това което се прави непрекъснато при най-различни дейности. Живакът така или иначе бързо ще си намери с какво да се съедини до безопасно състояние.

Ако става дума за по-големи количества, то човек най-вероятно знае какво да прави с тях, а и си му трябват. Ако не знае и случайно е попаднал на тях, може би трябва да се обърне към Органите. Те пък сигурно ще го шитнат на някой златар.

---
    п.п.
    Неръждаема или емайлирана тенджера се измива по нормалния начин и след това е безопасна.
    Медна или алуминиева се изхвърля. Алуминиевата тенджера най-вероятно ще се събира пак с метлата.

Впечатляващо е какво може да направи капка живак с една алуминиева тенджера.
    Irrigation of the land with sewater desalinated by fusion power is ancient. It's called 'rain'.

Място
    София
    Публикации
    16,011
    Точки (при гласуване)
    36

На времето точно със сяра го събираха живака като ние го пръснахме из училището в Бистрица . Имахме и 10 дена живачна ваканция
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Страница 2 от 2 ПървиПърви 1 2

Сходни теми

1. Барометър - Как се разчита, как да си правим сами прогноза за времето
    От Haji във форум Часовници, компаси, фини уреди
    Отговори: 19
    Последно мнение: 18-04-14, 22:32
  2. Отговори: 5
    Последно мнение: 08-05-11, 13:04
  3. Да живей,живей труда!
    От Ивайло Шопски във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 80
    Последно мнение: 23-03-09, 21:58
  4. Паразитна мощност-как се появява ,как влияе на движението на автомобила?.
    От banjo във форум Трансмисия, окачване, блокировки и спирачна система
    Отговори: 28
    Последно мнение: 15-03-09, 08:29
  5. германски град премахва пътните знаци
    От teres във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 8
    Последно мнение: 10-10-07, 18:07

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации