Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Магнитно оръдие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Магнитно оръдие

    От където и да го погледна - това нещо ще лети с около 103км в минута. Значи при максимален обхват - полета на снаряда ще е 3 минути и 10 секунди.

    Не разбирам грам от артилерия, но не е ли множко за неуправляем снаряд ? Освен ако идеята не е снарядите да са по две за левче и да ги изтрелват в залп по дузини, при равностойно разузнаване противника ще има начин да маневрира ако засече изтрелването.

    Повече ми звучи като оръжие за евтина разправия.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #17
      От: Магнитно оръдие

      Електромоторите (а по същество магнитното оръдие е линеен електромотор) са много, много по-енергоефективни от какъвто и да е експлозив. Ако нещото се направи както трябва, от никаква ядрена силова установка няма нужда. Пояснявам:

      1кг барут съдържа ~10 пъти по-малко химическа енергия от 1кг нафта. Работи този барут и в значително по-лоши условия, отколкото нафтата в дизела, а освен това заради него се носи и гилза, която тежи май повече от него, струва колкото струва и се използва веднъж. Та смислено си е пушкалото и не случайно се целят в някакви скорости М8 и тн.

      Коментар


      • #18
        От: Магнитно оръдие

        Хе, че класическите излитат с 200 - 1000 м/сек, и времето за полет до целта е много по-голямо. Което изобщо прави смислен противоартилерийския маньовър.
        При скоростта на това, маньовъра ще помогне само на максималните дистанции на боя, и ще обърка много други работи.
        Но нищо чудно да се окаже безсмислено, понеже може да излезе по-скъпо и сложно от ракетите например.

        На него не му трябва ток изобщо, а гигантски импулси. Което веднага омазва всичко, понеже батерии, пък свръхпроводници, пък топлината, пък не знам си кой и какво ...

        Коментар


        • #19
          От: Магнитно оръдие

          Именно, въобще не знаех че се ползват неуправляеми класически на такива разстояния. Мислех че над дадено разстояние всичко е вече управлямо.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #20
            От: Магнитно оръдие

            Въпрос на система за управление на огъня. А на море нещата стават относително бавно.... Особено под повърхността. Но дори и над повърхността скоростите са относително ниски.
            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
            No man left's behind !!!!

            Коментар


            • #21
              От: Магнитно оръдие

              А, те после пак могат да го направят управляем на крайния участък, щом това се оказа прототип. Само ще им трябва нещо друго, а не електроника.
              Управляемите са хубави, ама условно. Отбраняващия се все намира начин да им изпече мозъка, а на гюлето не му пука от такива глупости. Единствения начин е да го удариш с друго гюле, което е трудна работа при такива скорости и размери.

              Коментар


              • #22
                От: Магнитно оръдие

                Аз май съм един от малкото стреляли с подобно нещо. Е не стреля на повече от 10-15 метра и има сила да пробие 4-5 кашона наредени един след друг, но е самоделно и почти за без пари. Не е мое дело!
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #23
                  От: Магнитно оръдие

                  Goblin, ти хубаво смяташ времето за полет, ама не отчиташ височината. На 9 килограмов аеродинамичен топуз спада при такива скорости би трябвало да е минимален и да има максимално настилна треактория. Може и да говоря глупости но си мисля, че в случая ограничението на максималния обхват идва повече от извивката на земната повърхност - тоест стремят се да стрелят така, че гюлето да лети максимално ниско и с достатъчна скорост щом се разчита изцяло на високата му кинетична енергия (при изстрел с голяма парабола кинетичната енергия при тази скромна маса от 9 килограма няма как да е голяма). Ако предположенията ми са верни - докато целта види гюлето на радарите си и задейства някакво противодействие - ще бъде поразена (ще има само някакви си секунди на разположение). Такъв е и принципа на повечето противокорабни и крилати ракети - летят ниско и не ги виждат радарите. Логично е да го използват и тук. Не знам как стои въпроса със засичането от космоса или въздуха на нещо с размерите на малка гира (примерно), което се движи осем пъти по-бързо от звука..?!

                  П.П. Ако съм се изразил сложно и объркано - 370 км. би трябвало да е "правия изстрел" на това чудо, щом идеята му е да поразява само със силата на кинетичната си енергия - т.е. търси се контакт със целта, преди снаряда да е загубил максималната си поразяваща сила. Ако съждението ми е вярно, то това нещо (гюлето) би трябвало да лети максимално близо до морската повърхност и засичането му би било много трудна (да не кажа невъзможна) задача с практически полезен ефект.
                  Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 02-03-12, 22:33.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Магнитно оръдие

                    Големите радари ги виждат, на големите кораби има, или може да се сложат такива радари. На малките чак такива - трудно.
                    На 1,70 от повърхността на морето (очите на среден човек), хоризонта на тая планета е на 5,5 километра. От върховете на мачтите веднага става по-далече, но пак си трябва задхоризонтен радар, а това е голямо, скъпо, и пие много ток.
                    В горните линкове пише, че ще се борят за 6 - 10 изстрела в минута, което значи че не разчитат на голям бордови залп. Не знам с какво мислят да го пълнят, за такъв снаряд някой катер например, ще е просто прозрачен. Какво като го улучи. Освен ако не е в двигателите, или някой оръдеен купол. Или ракета. Сигурно и по-голям неброниран кораб. Пластмасовите сигурно ще патят.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Магнитно оръдие

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      Големите радари ги виждат, на големите кораби има, или може да се сложат такива радари. На малките чак такива - трудно.
                      На 1,70 от повърхността на морето (очите на среден човек), хоризонта на тая планета е на 5,5 километра. От върховете на мачтите веднага става по-далече, но пак си трябва задхоризонтен радар, а това е голямо, скъпо, и пие много ток.
                      В горните линкове пише, че ще се борят за 6 - 10 изстрела в минута, което значи че не разчитат на голям бордови залп. Не знам с какво мислят да го пълнят, за такъв снаряд някой катер например, ще е просто прозрачен. Какво като го улучи. Освен ако не е в двигателите, или някой оръдеен купол. Или ракета. Сигурно и по-голям неброниран кораб. Пластмасовите сигурно ще патят.
                      Пропускаме триенето с въздуха, което при тази скорост е огромно! Нищо чудно това с което ще го пълнят това оръдие толкова да се нагорещява, че малко след излитането си от цевта да преминава в някакво нестабилно - близко до полутечното състояние (може би пак пиша глупости) и при контакт с целта да се наблюдава кумулативен ефект - т.е. да става течно, което ще рече хаотично режещо (прогарящо) като нагорещен нож - масло..!?! Интересна е и чисто балистичната задача на такава дистанция. Дори само ефекта от въртенето на земята би извел от траекторията на изстрела всеки плавателен съд което не, че не може да се изчисли и компенсира, но пак си е проблем за решаване. Определено ми е интересно!
                      Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 02-03-12, 22:05.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Магнитно оръдие

                        на такава дистанция и си предизвикателство вобще да уцелиш дори голям кораб. После идва въпроса, че с толко малко гюле трее бая късмет да целнеш нещо жизнено важно....ъъъ Стефан вече го е писал...мое и да го треснеш 10 пъти и лодката пак да си е боеспособна

                        Коментар


                        • #27
                          От: Магнитно оръдие

                          А ако е фрагментиращо това гюле? Представяш ли си какво ще стане с гемията ако я изплющи нещо, което се раздробява на милион проектилчета, движещи се с огромна скорост. Дори и да е достатъчно здрава и да не излезе нищо от другата страна, вътре всичко ще е на мармалад. Освен това едва ли идеята е да се цели нещо на 350 км разстояние. По-скоро идеята е да се ползва скоростта на гюлето за сметка на масата. А колкото до скорострелността, сигурно не е невъзможно да се измислят и системи за залпов огън.
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #28
                            От: Магнитно оръдие

                            нещо ме съмнява милиони проектилчета с обща маса 9кг да летят 350км

                            Коментар


                            • #29
                              От: Магнитно оръдие

                              Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                              нещо ме съмнява милиони проектилчета с обща маса 9кг да летят 350км
                              Смятам, че много по-вероятно е акумулиращия ефект да е това, което ще поразява целите... Представи си една 9 килограмова "ядка" какво ще направи втечнявайки се при първия удар и разпилявайки се във вътрешността на кораба..?!! Ами ако не е една, а ако са от 6 до 10 в рамките на минута...?!! Питам се възможно ли е да използват обеднен уран за снаряда..?!!
                              Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 02-03-12, 22:31.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Магнитно оръдие

                                Тогава ще стане страшна експлозия.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X