Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етиленгликолът и Гортексът

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Етиленгликолът и Гортексът

    Тъй като ми дойдоха отново Гортексовите якета се чудя, дали попаденията от топчетата не запушват мембраната с пълнежа и с мръсотия, която после не се изпира. Освен това май и прането не е особено полезно за мембраната, та още не съм решил дали да ги ползваме за игра.

  • #2
    До: Етиленгликолът и Гортексът

    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
    Тъй като ми дойдоха отново Гортексовите якета се чудя, дали попаденията от топчетата не запушват мембраната с пълнежа и с мръсотия, която после не се изпира. Освен това май и прането не е особено полезно за мембраната, та още не съм решил дали да ги ползваме за игра.
    Мисля, че няма да има проблем. Материята Goretex е водо и вятъро устойчива понеже притежава милиони миниатюрни пори, които са по малки от водна молекула. Повечето от тях са по малки и от атомите съставящи въздуха, но част от порите са малко по-големи, което позволява материята да диша на вън. Едва ли етиленгликолът има по малки молекули от въздушните атоми за това мисля, че няма начин да запуши порите.
    Относно прането производителите казват, че при пране до 40 градуса материята не само не си променя свойствата, а дори ги възстановява ако са загубени с времето.

    Коментар


    • #3
      До: Етиленгликолът и Гортексът

      Да играеш пейнтбол с нови гортексови дрехи, за мен е нещо като да си храниш кучето в Zepter! Ако можеш да си го позволиш давай - няма лошо, ще ти е сухо и доста комфортно. Няма да се потиш толкова като тичаш. След като и ловци и военни ги използват значи става за тази работа. Но животът на якето ще е половин сезон с голяма мъка.
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        До: Етиленгликолът и Гортексът

        п.с.
        Прането не съсипва мембраната, но първо отстранява водоотблъскващия слой нанесен върху външната материя. Той няма общо с работата на мембраната, но има основна роля в водоустойчивостта на дрехата. Освен това едно пране не поврежда механично тъканите (и мембраната) но 20 пранета са съвсем друго нещо. А относно топчетата - освен химичния им състав, има значение и скоростта с кото се разбиват в тъканта и минават през порите. Чисто механични повреди ще има на микроскопичен мащаб.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #5
          До: Етиленгликолът и Гортексът

          И аз имам чувството, че при ударите мембраната ще се набива с гадости, а може и да се накъса.

          Значи ще ги ползваме за други работи. Явно ще отидат основно за лов, където едва ли ще се освинват както при нас.

          Коментар


          • #6
            До: Етиленгликолът и Гортексът

            icerunner

            +1

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X