Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви пиньони да сложа?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Пичове, не разбирам от отношения заден:преден пиньон, но искам да разбера следното. Ако на кросов мотор учвелича драстично, ама доста дръстично зъбите на пиньоните, това означава ли че първа скорост няма да е чак толкова дълга и ще става горе-долу за траялските елементи?

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от Петър Манолев
      Пичове, не разбирам от отношения заден:преден пиньон, но искам да разбера следното. Ако на кросов мотор учвелича драстично, ама доста дръстично зъбите на пиньоните, това означава ли че първа скорост няма да е чак толкова дълга и ще става горе-долу за траялските елементи?
      Ако увеличиш предния двойно и задния също двойно - нищо няма да се промени. (Освен тежестта на пиньоните, което ще ти прави по- непъргав мотора)

      Колкото повече увеличаваш съотношението брой зъби на заден пиньон =Z върху брой зъби на преден пиньон =P (съотношение Z/P) , толкова повече ти се вдига мощността на задното колело и толкова ти се намалява скоростта.

      Ако имаш преден пиньон P = 20 зъба
      заден пиньон Z= 40
      мотора ти на еди-какви-си обороти и предавка вдига V=120км/ч
      и има мощност на задното колело M=60 коня

      Z/P = 40/20 = 2 = Staro
      • Ако увеличиш задния пиньон с 10, тогава
        Z/P = 2.5 = Novo

        K = (Novo - Staro) / Staro = 0.5/2 = 1/4 (за това К можеш да си мислиш като за коефициент на скъсяване на предавките)

        С др. думи увеличаваш съотношението Z/P точно К=1/4 пъти (не се бъркай с 10/40 зъба = 1/4). И тогава:

        Мощността ще стане по- голяма с 1/4
        M = M + M*K
        = 60 + 60*(1/4) = 60 + 15 = 75

        Максималната ти скорост ще стане по-малка с 1/4
        V = V - V*K
        = 120 - 120*(1/4) = 120 - 30 = 90

      ГРУБО КАЗАНО

      По тоя начин можеш да си смяташ колко да пипнеш задния пиньон.
      За предния е същото, само че тогава К ще е <0
      Пример - увеличаваш предния пиньон с 10 зъба
      Z/P = 40/30 = 4/3

      K = (Novo - Staro) / Staro = (4/3 - 2)/ 2 = -1/3
      M= M + M*K = 60 - 20 = 40
      V= V - V*K = 120 + 40 = 160


      ...мисля, че тука е мястото да спомена, че ако вземеш примерно V = 24 km/h (примерно толкова ти вдига на втора на еди какви си обороти),
      ако сложиш 10 зъба отзад, то тогава на същите обороти и предавка ще вдига 18 км/ч - което го прави по- добър за траялски елементи, защото му скъсява скоростите с коефициент К. Ако пък му сложиш 10 зъба отпред - ще вдига 32 (скъсяваш скоростите с -1/3, което означава, че ги удължаваш с 1/3).


      ...е__ти работния ден.

      П.П. Наблягам отново на ГРУБО КАЗАНО, особено пък що се отнася до мощността. Както Калин Кулев казва по- долу - не можеш да си направиш мотора от 40 на 100 коня, колкото и да променяш съотношението на зъбите. Същата работа и със скоростта - едно 125 ендуро никога няма да може да вдигне 250, ако ще отзад да е с 6 зъба. Пак заради мощността на двигателя и другите фактори.

      Коментар


      • #18
        То си има таван на вариации на зъбчатките
        Не може да увеличаваш безкрайно, тъй като при предната ще започне веригата да опира в кожуха, а лимита на заднатата зависи от водача за веригата, така че мисля предната може при повечето модели да се вдига само с два зъба, а задната максимум - 6. То може и повече, но трябва да се правят още доработки.
        Зависи оригинално колко са зъбите. По-старите модели обикновено фабрично са направени да "бягат" повече и задната е с около 45 зъба. Те спокойно могат да се качат и на 55, но сега като гледам на Хондата ми има място за максимум 3 зъба още и то със зор. Но пък няма смисъл от тях, тъй като първата и без това е много къса.
        Между другото много добре са направени скоростите на "Х"-са Първа е много къса, а на пета вдига 135 км/ч спокойно, така че имаш всичко от което се нуждаеш.
        Виж за намалянето няма проблем.
        Ендурото и сексът не са шега работа !
        -------------
        Животът се измерва с броят на издишванията !

        http://sixdayscrazyjob.com
        http://crazy-job.com

        Коментар


        • #19
          Браво, пичове! Светнахте ме яко по въпроса!

          Коментар


          • #20
            а каква е разликата м/у стоманените и алуминиевите пиньони освен теглото

            едни викат че карали само с алуминиеви, други разправят че се "изяждали" адски бързо

            можете ли да ми дадете повечко инфо по този въпрос

            Коментар


            • #21
              Стоманените са по-тежки и по евтини.
              Алуминиевите са по-леки и по-скъпи.Това е пректическата разлика.Инъче няма съществена разлика в здравината (що се отнася до издържливост).И двата вида могат да се скапят за 2 дни ако караш в якак кал,не миеш и не мажеш.И двата вида могат да изкарат мноооого време ако си с хубава(нова,запазена,здрава) верига и смазваш редовно.

              Първоначално публикуван от ®yMeH
              Колкото повече увеличаваш съотношението брой зъби на заден пиньон =Z върху брой зъби на преден пиньон =P (съотношение Z/P) , толкова повече ти се вдига мощността на задното колело и толкова ти се намалява скоростта.
              Излиза,че с предавки можеш да си напревиш мотора 100коня
              Не е съвсем така май...Конските сили едва ли се вдигат.Не съм 100% наясно,но мощността измервана в конски сили на задното колело не би трябвало да се променя като промениш предавателното число.Логиката е,че на DINO стенда не ми е известно да задават предавателните числа,а мерят не само на една предавка.По твоята схема на първа мотора е 100 коня,на 6та 50 (образно казано)
              К. Кулев

              Коментар


              • #22
                а ще усетя ли разлика в разхода ако увелича задния венец с 2 зъба ??

                сега горя 6/100
                ако добавя още 2 зъба дали няма да стане 6,5/100

                принципно знам че разхода се се вдигне но ако говорим за 100-200 милилитра е допъстимо

                Коментар


                • #23
                  Абе зависи къде си караш мотора.И как,с каква скорост.Ако го караш по що годе един и същ начин и по едни и същи места и искаш да го настроиш с оглед разхода на гориво трябва да дадеш повече данни.
                  Как и къде го караш,с каква скорост,с какви зъбаци е бил до сега и какви са му били възможностите и т.н.
                  И дали целта ти е да свалиш разхода или да промениш нещо,а се притесняваш за разхода.
                  К. Кулев

                  Коментар


                  • #24
                    ами ендуро хл600
                    карам го предимно в града с около 70-80км/ч
                    но не рядко излизам и извън асфалта по черни пътища и места без път с много прах, камъни, трева че даже и 1 мн малка рекичка...
                    сега е с 15/40 зъба
                    аз искам малко повече мощност извън пътя и затова мисля да сложа 15/42...но мотора се експлоатира доста и затова ме интерсува с колко ще се промени разхода
                    44 коня е

                    но като се замисля от завода предполагам че са къде къде по умни от мен и са го сметнали как трябва да е

                    Коментар


                    • #25
                      От завода са сметнали как би било най-добре комплексно.За N-брой потребители и за обща експлоатация-демек те не знаят точно ти къде и как искаш да го караш.
                      Значи ако караш със 70-80 и по черни пътища,където едва ли развиваш повече няма проблем да "скъсиш"предавките като сложиш примерно 1 зъб по-малко отпред или както си решил 2 повече отзад.От това разхода сигурно няма да се промени осезаемо,но...
                      Не си казал това оригиналното предавателно отношение ли е и колко приблизително "вдига" така.
                      Сега виждам,че те притеснява 0.5л
                      Хм.Не зная .Според мен разхода ти с този мотор варира поне с 1л в зависимист как го караш.Дали отиваш до село или се връщаш .Едната посока сигурно се пада по-по надолнище.Не виждам защо те притеснява 0.5л(0.88лв) на 100км
                      Ти си знаеш.Едва ли ще се увеличи разхода.Пробвай
                      К. Кулев

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от Калин Кулев
                        Стоманените са по-тежки и по евтини.
                        Алуминиевите са по-леки и по-скъпи.Това е пректическата разлика.Инъче няма съществена разлика в здравината (що се отнася до издържливост).И двата вида могат да се скапят за 2 дни ако караш в якак кал,не миеш и не мажеш.И двата вида могат да изкарат мноооого време ако си с хубава(нова,запазена,здрава) верига и смазваш редовно.

                        Първоначално публикуван от ®yMeH
                        Колкото повече увеличаваш съотношението брой зъби на заден пиньон =Z върху брой зъби на преден пиньон =P (съотношение Z/P) , толкова повече ти се вдига мощността на задното колело и толкова ти се намалява скоростта.
                        Излиза,че с предавки можеш да си напревиш мотора 100коня
                        Не е съвсем така май...Конските сили едва ли се вдигат.Не съм 100% наясно,но мощността измервана в конски сили на задното колело не би трябвало да се променя като промениш предавателното число.Логиката е,че на DINO стенда не ми е известно да задават предавателните числа,а мерят не само на една предавка.По твоята схема на първа мотора е 100 коня,на 6та 50 (образно казано)
                        Как пък не? Желязните пиньони да издържат колкото алуминиевите Това изобщо не е вярно. Колкото по-твърд е материала на пиньона толкова по-дълъг е живота му. Стоманените издържат около 2 пъти повече от алуминиевите. Ако се използва инструментална стомана тогава разликата става до 5 пъти
                        По щатските сайтове продават пиньони направени от титаниеви сплави. Познай колко време ще ти изкара един такъв?

                        Относно промяната броя на зъбите и мощността която дава задната гума, не трябва да има някаква разлика. Просто се променя въртящия момент и оборотите. Можността идва от двигателя.
                        2010 CRF 250 R

                        Коментар


                        • #27
                          Тъй е - правилното е че се променя въртящия момент със съотношението на броя зъби

                          а мощноста P = M * n, където М е въртящия момент, а n са оборотите ...

                          Затова на колелото мощноста почти не се променя - промяната на въртящия момент си идва с промяна на оборотите ...

                          В действителност мощноста само налаля през трансмисията според КПД на предавките:

                          P@кол = P@двг * k, където k е Коефициента на Полезно Действие (КПД), който за съжаление винаги е по малък от 1

                          Въпроса е че за проходимост ти трябва въртяш момент ... примерно един тръктор може да е 24 к.с. (мисла малкия ТК и толкова) и пак бавно и славно да си оре нивата като въртящия момент е голам на двегателя и още 10 пъти по-голям на колелата (примерно 200 Нм двигател му стига - а това е колкото на под средно статистически джип)
                          Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                          Коментар


                          • #28
                            Тука май сме се събрали инженери
                            2010 CRF 250 R

                            Коментар


                            • #29
                              бреее темата много се развила
                              докъто да се усетя
                              та...мощността не се променя а се променя въртящият момент както е отбелязал татко барба
                              формулите ги имам в една книга английска за тунинг на мотори
                              както и да е
                              що се отнася до това кои зъбчятки колко карат
                              зависи и от мотора
                              едно 125 и с алуминиеви кара мноооого
                              докато ктм525 например ще скапе поне няколко алуминиеви за един сезон
                              много зависи и къде и как се кара
                              ако караш в пясъци или в кал може да ги изпилиш за един преход
                              навремето имах мз етз251 бях му сложил отзад 62или 68 зъба не помня точно
                              а оригиналната е 45 ако не бъркам или там някъде
                              с тази 68 то мотора взе да се изправя на 3 та с газ но пък вдигаше макс90
                              докато с оригиналната се вдигаше на 1ва 2ра но вдигаше около 140 и то не на максимални обороти
                              на кросаците не може да променяш много много предавките
                              предната 2-3 зъба най много а задната до 5 най много можеш да я вдигнеш но кроса си е със спънати скорости и без тва
                              като вдигнеш много задната скоростите стават къси но и мотора е нервен изморява те по бързо а върви по бавно има смисъл да се прави на пясъчни или кални трасета както и на много технични такива като суперкроса например
                              да се намали задната пък има смисъл ако участваш с кросов мотор на ендуро състезания но това пак става в малки граници защото започва да се натоварва много съединителя а и мотора става муден и склонен към прегряване
                              зависи много и какъв е мотора
                              на 500куб крос и много малка да сложиш отзад може да я носи щото е мощен на супермото например сменят задните от 50 зъба например на 45-42 даже може
                              250 2 т също може да носи и по малки венци отзад
                              но по слабите мотори не може да се варира в много големи граници
                              от моя скромен досегашен опит мога да обобщя че задната на 250 тата е добре да се намали с до 2 зъба спрямо нормалната но не и да се увеличава а на 125 за крос ако се ползва задната може да се увеличи с до 1макс2 зъба за крос или да се намали от стандарта с 1-до 2 зъба за ендуро от там нагоре става кофти
                              друга тънкост е да се увеличи масата на маховика и тогава може да си позволиш още 1-зъб на долу например да сложиш ама айде стига съм давал жокери чеее..шампионата наближава

                              Коментар


                              • #30
                                Митков, така и така си започнал да обясняваш - кажи за маховика. Интересува ме мнение на човек с опит. Щото съм чел разни работи на разни състезатели ама ... те там друга игра играят. Та мъката ми е следната - моя мотор (цр125) е настроен за топ енд - няма ниски изобщо, средни почти хич и като влезе в обороти - шут в задника. Някак си не ми е лесно с него, при условие че ми е първи офроуд мотор. Ама пък е яка тръпка
                                За преместване на мощността знам че има няколко похвата - клапани, глава, вал, маховик, искра, ауспух. Тя темата е бая дълга...
                                Кажете сега за маховика. Другите неща в други теми. Принципно за малък двигател утежняването на маховика не би трябвало да е добро решение - ама знам ли

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X