Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мандрица

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Мандрица

    Нямам никакво намерение да споря, просто изразих предположение
    Имам приятели археолози, щеше да ми е интересно да ги поразпитам, но лятно време ми се губят... било времето на жътвата им
    Не е за вярване, че между нас, тук във форума, няма професионални археолози, или историци. С какво ли ходят по обектите си?
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #17
      До: Мандрица

      Първоначално публикуван от Barbaron Преглед на мнение
      Не искам да влизам в препирня. Оловото по време на Римската империя се е ползвало за по-полезни неща. Римляните са били перфектни строители и широко са ползвали „римския бетон“.

      Снимката която съм прикачил е от Охрид. Това е една съвсем нова сграда - храма Св. Климент Охридски единствените старини са в маркираното пространство. Двата слоя са разделени с оловна ламарина. (както във вила Армира).
      Вярно е. И на мен ми направи впечатление оловния слой с който са разделили новия градеж от старите основи на новата църква в Охрид.
      Не знам предназначението му, но изглеждаше наистина абсолютно по същия начин като на Вила Армира.

      Наистина ще е интересно ако някой ни просветли малко по въпроса.
      Прикачени файлове
      ... to be continued

      Коментар


      • #18
        До: Мандрица

        Ако правилно съм разбрал екскурзоводката в Созопол,предназначението на оловните листи е точно за да очертае старият автентичен градеж.Поставят ги преди да надсрояват,за да знаем кое е старото,кое новото.
        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

        Коментар


        • #19
          До: Мандрица

          Чудесен репортаж, тъжен наистина.

          Имам близки в Ивайловград и неведнъж съм бил в онзи край, включително в Мандрица.

          Радвам се, все пак, че Армира (вилата) е запазена. По едно време, заради бюрократични разпри, ти идваше да съжалиш, че са я открили - под земята би се запазила по-добре.

          Между другото, там има (или имаШЕ - дано това с миналото време да не е вярно) смайващи мозайки. От лицата по тях учените бяха спорили дали това е било вила на "римски римлянин" или на богат грък или тракиец, пак от времето, когато тези земи са били в границите на Римската империя.

          И освен това там бяха намерили най-добре запазения в България хипокауст - парното подово отопление на римляните.

          Поздрави!
          Искам България чиста!

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X