Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвети за покупка на ски-обувки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвети за покупка на ски-обувки

    Нямам намерение да давам такива, а да потърся. За последно си купувах обувки за ски през 1992 г. във Франция - влезнах в магазин със "сезонна разпродажба" само да позяпам, награбиха ме две девойки , събуха ми обувките, докараха някаква таблица, накараха ме да стъпя върху нея и самоотвержено наведени над май понамирисващите ми чорапи започнаха едно мерене, после ми мериха "цолажа" на колената с някакво устройство, докараха и кантарче и нещо, приличащо на ортопедична екстензия (било за формата, образувана от двата крака - дали са като Х или () или ІІ ), не знам още какви устройства и... накрая закономерно и без да успея да кажа "гък" ми пробутаха последен модел обувки "Lange" с автограф на Алберто Томба , с вътрешна обувка с пълнеж от пяна, "излята" на място по краката ми, настроени странично, напред и дрън-дрън и т.н. точно за мен, видиш ли, за... сума , за която после в БГ си купих първия собствен автомобил Платих с чекова книжка (имаше някога такива работи), която неразумно носех в себе си и се наложи да погладувам няколко месеца след покупката . Мислех да се пенсионирам с въпросните обувки, но миналата година сдадоха багажа - спукаха се и двете . А много си ги харесвах - бяха от... не знам как се нарича този тип - хем се отварят отзад с един бутон и се отделя цялата задна част, за да ги обуваш лесно като чехли и да можеш да ходиш нормално, хем като си сложиш каишката и се наведеш напред, обувката щраква (затваря се) и си я затягаш с 6 (шест) "щрамера".
    Реших да си купя същата марка, но установих, че и двата магазина, за които знаех, че продават такива (на ул. "Ас.Златаров" и др. на ул. "Хан Крум") ги няма вече. По интернет не ми се поръчва, защото нося "междинен" номер обувки (ту ми стават 43, ту 44, понякога се оказва, че съм за 45 според конкретния производител). Докато ровичках из нета за обувки, попаднах на някакви странни параметри, за които никога не съм знаел нищо - "твърдост" 60-80-100-120 и т.н. Някой може ли да ме просвети по въпроса - как да си избера обувки за (вече) "пенсионерско" каране, по възможност от цитираната марка и откъде да си купя ?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: Съвети за покупка на ски-обувки

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Нямам намерение да давам такива, а да потърся. За последно си купувах обувки за ски през 1992 г. във Франция - влезнах в магазин със "сезонна разпродажба" само да позяпам, награбиха ме две девойки , събуха ми обувките, докараха някаква таблица, накараха ме да стъпя върху нея и самоотвержено наведени над май понамирисващите ми чорапи започнаха едно мерене, после ми мериха "цолажа" на колената с някакво устройство, докараха и кантарче и нещо, приличащо на ортопедична екстензия (било за формата, образувана от двата крака - дали са като Х или () или ІІ ), не знам още какви устройства и... накрая закономерно и без да успея да кажа "гък" ми пробутаха последен модел обувки "Lange" с автограф на Алберто Томба , с вътрешна обувка с пълнеж от пяна, "излята" на място по краката ми, настроени странично, напред и дрън-дрън и т.н. точно за мен, видиш ли, за... сума , за която после в БГ си купих първия собствен автомобил Платих с чекова книжка (имаше някога такива работи), която неразумно носех в себе си и се наложи да погладувам няколко месеца след покупката . Мислех да се пенсионирам с въпросните обувки, но миналата година сдадоха багажа - спукаха се и двете . А много си ги харесвах - бяха от... не знам как се нарича този тип - хем се отварят отзад с един бутон и се отделя цялата задна част, за да ги обуваш лесно като чехли и да можеш да ходиш нормално, хем като си сложиш каишката и се наведеш напред, обувката щраква (затваря се) и си я затягаш с 6 (шест) "щрамера".
    Реших да си купя същата марка, но установих, че и двата магазина, за които знаех, че продават такива (на ул. "Ас.Златаров" и др. на ул. "Хан Крум") ги няма вече. По интернет не ми се поръчва, защото нося "междинен" номер обувки (ту ми стават 43, ту 44, понякога се оказва, че съм за 45 според конкретния производител). Докато ровичках из нета за обувки, попаднах на някакви странни параметри, за които никога не съм знаел нищо - "твърдост" 60-80-100-120 и т.н. Някой може ли да ме просвети по въпроса - как да си избера обувки за (вече) "пенсионерско" каране, по възможност от цитираната марка и откъде да си купя ?
    Tова което са ти направили девойкоите е в реда на нещата,но пропусна да кажеш какво си отговорил на въпроса "начинаещ ли сте ,напреднал или профи?"
    Накратко твърдоста на обувката определя характера на каране.Мисля,че в твоя случай до 80ка ще ти свърши работа.
    ПАВКО
    0888802068

    Коментар


    • #3
      От: Съвети за покупка на ски-обувки

      Първоначално публикуван от the_trident Преглед на мнение
      Tова което са ти направили девойкоите е в реда на нещата,но пропусна да кажеш какво си отговорил на въпроса "начинаещ ли сте ,напреднал или профи?"
      Накратко твърдоста на обувката определя характера на каране.Мисля,че в твоя случай до 80ка ще ти свърши работа.
      Над 35 г. каране, но не съм техничен, "самоук съм" - ходех по Витоша с деца от махалата и съм се учил от батковците. В резултат на което, естествено не карам правилно, но няма за кога да си оправям "стила". Няма писта (в БГ), по която да съм се уплашил да се спусна или да съм я пуснал не на ски, а по... Така, че с горната уговорка бих се самоопределил като "напреднал".
      Тази твърдост в какво се изразява - в подвижността на обувката на сгъване напред (което при моите споминали се обувки се регулираше), в твърдостта на самия материал или нещо друго ?
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: Съвети за покупка на ски-обувки

        Значи мойто лично мнение е, че 80-90 твърдост на обувките ще е добре за теб!
        За марката не съм на мнение, че трябва да се робува само на една марка, има много специализирани магазини за ски екипировка, който предлагат разнообразие от видове, това според мен към което трябва да гледаш е твърдост(вече казах според мен кое добре за теб), цена, и самата здравина на обувката(какви са щраймерите) и дали са ти удобни. Всичко друго е строго индивидуално, едни предпочита марка Х друг Y. Избери си най-доброто за теб!
        LZ1ZAH

        Коментар


        • #5
          От: Съвети за покупка на ски-обувки

          Да добавя и моите въпроси към вече отворената тема: Имам обувки росиньол салто № 43. Миналата зима забелязах, че стелките им започнаха да се мачкат, прегъват и влязох в 2 различни магазина, за да си купя нови стелки. Отговориха ми да си купя нови обувки, че само стелки не продавали.
          Тази зима на големия неутъпкан сняг в Пампорово /Извън пистата забиваш щеката, която потъва все едно в кладенец и опира ръката до рамото в снега/ се оказа, че и при натегнати до края щраймери краката ми мърдат заради големия натиск в снега. Взех за проба чисто нови Ланге с твърдост 85-89 с ключе отзад на обувката, № 42 защото ми казаха, че трябва пръстите ми да опират в обувката и да са леко свити, но след 4-5 спускания започнаха да ми изтръпват възглавничките на ходилата на краката. Въпреки това в тези обувки също ми мърдаха краката в глезена. Какъв № обувки да избера и с каква твърдост? Карам по по-леки писти, дълго, но със сравнително висока скорост.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #6
            От: Съвети за покупка на ски-обувки

            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
            Да добавя и моите въпроси към вече отворената тема: Имам обувки росиньол салто № 43. Миналата зима забелязах, че стелките им започнаха да се мачкат, прегъват и влязох в 2 различни магазина, за да си купя нови стелки. Отговориха ми да си купя нови обувки, че само стелки не продавали.
            Тази зима на големия неутъпкан сняг в Пампорово /Извън пистата забиваш щеката, която потъва все едно в кладенец и опира ръката до рамото в снега/ се оказа, че и при натегнати до края щраймери краката ми мърдат заради големия натиск в снега. Взех за проба чисто нови Ланге с твърдост 85-89 с ключе отзад на обувката, № 42 защото ми казаха, че трябва пръстите ми да опират в обувката и да са леко свити, но след 4-5 спускания започнаха да ми изтръпват възглавничките на ходилата на краката. Въпреки това в тези обувки също ми мърдаха краката в глезена. Какъв № обувки да избера и с каква твърдост? Карам по по-леки писти, дълго, но със сравнително висока скорост.
            Значи да ти кажа кой номер обувки да си вземеш няма да е правилно! Ако номер 43 са ти удобни карай с такъв номер, не трябва да ти стискат и спират кръвообращението и да ти изтръпват при затегнат щраймер! Ти трябва да си прецениш кой номер ти е удобен! Не казваш от колко време караш? Колкото по твърди са обувките(толкова по добър трябва да си като скиор) това имам предвид
            LZ1ZAH

            Коментар


            • #7
              От: Съвети за покупка на ски-обувки

              Основни неща при избор на ски обувки!

              Ски обувките са най-важната част от екипировката. Колкото по-добре ви пасват обувките, толкова по-ефективно ще контролирате натиска и заканта. Може да се каже, че до голяма степен обувките определят развитието ви като скиор.
              Ски обувката трябва да обхваща плътно и комфортно ходилото. Не бива да усещате натиск и болка; не бива да „привиквате” към каквито и да било неприятни усещания или схващания. Важно е всеки възникнал проблем да се отстранява навреме – преди да се е превърнал в хроничен. За тази цел е препоръчително да се консултирате със специалист. Той ще извърши нагласата на вашите ски обувки или ще ви предложи да ги замените с по-подходящи.
              Добре подбраните ски обувки са дългосрочна инвестиция. Когато за пръв път си избирате ски обувки, започнете с размер, с един номер по-малък от вашия. Извадете вътрешната им част и ги обуйте без нея, като пръстите и подбедрицата са максимално напред. В тази позиция на ходилото зад петата ви трябва да има два пръста място. Щом установите какъв размер ви е нужен, пробвайте обувката с вътрешната й част, като отново започнете с по-малък размер. Ако ви стяга, опитайте с половин номер по-голям. Постепенно увеличавайте размера, докато откриете този, с който се чувствате най-добре. Когато си купувате ски обувки, имайте предвид, че с течение на времето вътрешната им част ще се отпусне. Ако са по-големи от обичайния размер, който носите в ежедневието, няма да сте в състояние да упражнявате ефективен контрол над настиска и заканта. Ако закопчавате щраймера на последната дупка, значи тези обувки не са за вас.
              Независимо дали са си ваши, или са под наем, обувките трябва да ви пасват идеално. Правило номер едно при избора на ски обувки е кракът да не се движи вътре в тях. Всяко излишно движение на ходилото води до загуба на контрол. Това е голям проблем за повечето скиори, макар че някои не го съзнават. Ако кракът се плъзга вътре в обувката при изпълнение на завой, балансът неминуемо се нарушава, което на свой ред се отразява на контрола над натиска и заканта. И обратно – колкото по-стегнати и по-сигурни са обувките ви, толкова по-ефективен ще е контролът ви върху ските.
              По отношение на обувките два са факторите, които се отразяват на постиженията ви в ските: точният размер и адекватната форма. Правилната нагласа на ски обувката може напълно да я пригоди към крака ви. Винаги можете да се възползвате от услугите на специалист, който да извърши нагласата на вашите обувки.
              Обувките трябва да ви пасват така, че ските да реагират и на най-малкото движение на краката ви. Завоят започва в момента, в който наведете или наклоните ходилото към вътрешния кант на външната ска; натискът, упражняван от ходилото в тази позиция, е условие за поддържане на постоянен закант по протежение на завоя.
              Помнете: единственият начин да разберете как ще се чувствате с даден чифт обувки е да го пробвате на пистата. Ще се изненадате да откриете колко добре се усеща теренът, когато сте с подходящи обувки.
              LZ1ZAH

              Коментар


              • #8
                От: Съвети за покупка на ски-обувки

                От преди 5 години-всяка зима м/3 и 7 дни.

                Прочетох указанията за избор на обувки и ми стана ясно, че доста трудно ще си намеря обувки, защото като ги изнесеш от магазина-няма връщане назад. Това Ланге, което пробвах го взех от гардероб, с такива указания /за леко свитите пръсти/ на учителите.
                Пак да се повторя, че тази година заради необработения сняг за първи път почувствах, че обувките ми се огъват и крака ми мърда. От миналия сезон обаче на долните два щраймера са на последна позиция.

                Сега тази година имах възможност да избирам очила на пистата и си купих прекрасни очила, защото като избирам и гледам през прозореца на магазина снега не е като да караш с тях.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  От: Съвети за покупка на ски-обувки

                  Моят начин за избор на обувки е един и за ски, сноуборд и туристически. Обувката се обува разкопчана, петата се слага до край. Пръстите не трябва да опират! Така се накланям напред-назад, като следя дали петата мърда. Обувката трябва да се осеща стегната около петата и средната част на ходилото, но не да стиска. След разходка в магазина и уверението, че не ми хлопа, я стягам. Следват 10 мин. разходка и ако не ми спре кръвообъщението на крака, това е моята обувка. Имайте предвид, че тези обувки, а и повечето такива в САЩ и Канада се делат не само по номера, но и по широчина. За пазаруване на обувки по интернет, вземете най-удобната си обувка и премерете стелката от петата до пръстите. Ако сантименрите отговарят всичко е о.к. Повечето обувки имат разминаване в номерацията, за това не и се доверявайте, а я ползвайте ориентировъчно. По този начи съм си купил три различни вида обувка и винаги съм оцелвал.
                  За облеклото и маските по натам.

                  П.С. Ако копна нещо от нета, което аз съм писал има ли нужда да споделям от къде е? Риторичен въпрос, но с важен отговор, все пак!
                  Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвети за покупка на ски-обувки

                    Първоначално публикуван от Захари Коровски(Zahari007) Преглед на мнение
                    ...не трябва да ти... спират кръвообращението и да ти изтръпват при затегнат щраймер!
                    Е, да ти кажа, за 20+ години бая активен скиорлък и сменени горе-долу половината на това чифта обувки, не съм попадал на такива, с които да мога да карам без изтръпването да е налице и съм сигурен, че няма да намеря. Мойто е "частен случай" де - физиологична особеност - една нетипична изпъкналост от горната страна на стъпалото и кофти разположена точно върху нея вена, та просто нема начин. Добави и тесен глезен съчетан с голям прасец иии... направо не е трябвало да започвам със ските

                    Имам и аз питане, обаче, свързано със споменатата в началото на темата марка - последните ми пътъци пострадаха от мераците на една мишка да се домоустрои и след принудителното и изселване се оказах с неизползваеми терлици, но напълно здрави и годни черупки. Та, има ли място откъдето да може да се купят/поръчат само терлици, или да почвам да се оглеждам за нови обувки? Конкретните обувки са Lange L10 купени преди 3-4 години, моделът може и да е по-стар.
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвети за покупка на ски-обувки

                      На такива обувки, които се разделяха на две им викахме "черупки"..........
                      Според мен, пръстите не трябва да се свити е свободно да се мърдат.Това не означава, че ходилото ти, трябва да се мести напред-назад!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвети за покупка на ски-обувки

                        В интерес на истината има много типове скиорски обувки, но ако трябва да бъдат обобщени характеристиките които на които трябва да отговаря една обувка това са: твърдост, наклон(май го пишат флекс?), височина на подметката, топло и влаго защита.
                        Понеже ме интересуват алпийските ски, ще коментирам предимно тях.
                        Естественно няма правило за избор на обувка което да отговаря за всички, така например ако за някой твърдост 60-70 е ужасно преживяване, то за друг с такава твърдост карането на ски ще бъде сякаш е обул кубинки.
                        Цифричките с твърдост не отговарят на килограмите! Тоест твърдост 60 не е за скиор 60кг., твърдост 130 не е за 130кг скиор
                        Като цяло 90-100-110 се води "полупрофесионална" обувка, над 120 е състезателна.
                        По какво се различава една туристическо-аматьорска обувка от състезателната такава? Е щом написах толкова много неща за твърдостта значи това е едно от нещата . Е твърдата обувка определено си има приемущества-контролът върху ските е много презицен, всяко движение в коленете се предава директно към ските, също така дава фийдбек на скиора за терена. Е няма как има и неудобства-докато карате с твърди обувки ще се чуствате като стегнати с менгеме, затова и състезателите закопчават щраймерите непосредствено преди старта и ги разкопчават веднага след спускането. Преди години състезателните обувки се различаваха по това, че бяха с четири щраймера, докато аматьорксите бяха с по-малко(имаше едни Саломони с един щраймер преди години). Е това правило вече не важи, но при по-високите класове щраймерите задължително са алуминиеви(или титаниеви) и с възможности за донастройване. Твърдостта зависи от пластмасовата черупка, а както всички знаем тя старее, особенно изложена на такива тежки температурни амплитуди(каране при -20 градуса на въздуха може да смъкне температурата на пластмасата до -30 и надолу), след каране най-често се слагат на парното/калорифера при +50 или повече градуси. Ето защо скиорските обувки трябва да се сменят през определен период, виждал съм сцепени черупки, или с побеляла пластмаса на определени места.
                        Много важно нещо е размера. Има две неща за които трябва да се гледа-размер на външната черупка, и размер на чорапа. Външните черупки се произвеждат с малко "универсални" размери, така например има черупки които отговарят от 38 номер до 41, следващият размер е от 40,5 до 43...и така нататък(това е само пример цифрите не са точни). Реалният размер идва от чорапа, тоест при черупка с размер 38-41, за да се получи размер 38 чорапа е по-дебел, а при 41 е по-тънък. Така при състезателните обувки, за да се получи по-добър контрол чорапите са много тънки, оттам и с усещане за още по-твърди. На обувките с които карам в момента размера на черупката е написан от вътрешната страна на езика размера е:28-30,5. Ето защо ако си изберете обувки с по-дебел чорап и спазвате това което препоръчват разни разбирачи да си вземете по-голям размер в един момент краката ви ще започнат да хлопат, защото чорапа се е смачкал. В обратната ситуация с тънкия чорап, ако ви обиват докато ги пробвате, така ще си и останат. При професионалните скиори, доста често се появяват едни образувания с общото название"мъртви кости", които причиняват страдания при каране. "Лекуването" е с обрязване или сцепване на чорапа на тези места, някои си лекуват и външната черупка с топъл въздух, но имате ли "мъртви кости" или не карате ски или страдате .
                        Наклона има значение естествено, повечето по-скъпи обувки предлагат и подложки за промяна, но реално за един аматьор по-голям ъгъл=повече болка при каране. Последния е в пряка зависимост с твърдостта отнесен към комфорта, тоест твърди обувки+голям наклон=прецизно каране, но болката в прасците и пищяла е голяма.
                        Топло и влаго защита, последните няколко години това ми е най-големият проблем с обувките-от конденза между чорапа и черупката се събира влага и ако е студено съм вадил чорапа буквално замръзнал отдолу. С изтръпнали крака от твърди обувки мога да свикна, но миналата година имах дни с по 14-15 часа на ден със ски и с ледено студените крака не искам и не мога да свикна.
                        Според мен за туристическо и аматьорско каране(сега да не вземе да се обиди някой, имам предвид каране за кеф) добър избор за обувки са туристическите-имат копче за ходене/каране, чорапите им са с много висок комфорт, топли и сухи, обикновенно твърдостта им е около 70-90.
                        Каквито и обувки да си изберете имайте предвид няколко неща: Първо и много важно нещо-ските са опасен спорт, неправилно избраната екипировка може да ви коства здравето или живота!
                        Усещането което ще имате при пробване на обувките в магазина и на пистата няма да са едни и същи! Краката не трябва да мърдат при закопчаване на щраймерите, но не трябва да усещате и болка. Както написах по-нагоре чорапа с времето "сляга" по формата на краката ви, така че дори да усещате дискомфорт и стискане някъде с времето ще се смачка и може и да изчезне(но може и да не изчезен, ако чорапа е по-тънък или дефекта е голям ) Щраймерите не трябва да се натягат докрай особенно при нови обувки, ако е така и не могат да се преместят по-добре си изберете други.
                        Малко дълго се получи, но това е почти всичко което се сетих за избора на скиорски обувки, надявам се на някой да бъде полезно!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвети за покупка на ски-обувки

                          Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                          ... ако трябва да бъдат обобщени характеристиките които на които трябва да отговаря една обувка това са: твърдост, наклон(май го пишат флекс?), височина на подметката, топло и влаго защита.
                          Благодаря, мнението ми беше полезно ! Само, не ми стана ясно - тъкмо бях стигнал до убеждението, че "твърдост = flex" според четенето по разните сайтове на производители, сега ме върна в начална позиция - флекс било наклон Не са ми подръка о`бозе починалите ми обувки да ги снимам, ще се опитам да илюстрирам с нещо подобно (ама дали е същото): Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lb01010_Rs140.jpg
Прегледи:1
Размер:22.4 КБ
ID:5338781Значи, това, което оградих с кръгче, прилича на онова, с което моите обувки се регулираха дали да се навеждат напред повече или по-малко. Отделно имаха отзад нещо подобно и двете се развиваха с едно шестогранче, вървящо с обувките, което пък беше за страничния наклон на обувката. На други обувки съм виждал наклонът да се регулира с "червячен механизъм" на обувката отзад. Кое в крайна сметка е "твърдостта на обувката" Доп.: За тия обувка от снимката в сайта на марката дават "Flex index 140" ЛИНК
                          Последно редактирано от Zahari007; 01-01-13, 17:28.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвети за покупка на ски-обувки

                            Boot flex stiffness иначе казано какво усилие се иска, за да се сгъне обувката напред-назад. Колкото е по-голямо числото толкова по-голямо усилие на натиск се изисква.
                            Страничният наклон не ти препоръчвам да го пипаш.
                            Наклона се регулира в задната част на обувката(над петата) винт с контра гайка, болтове в елипсовидни отвори, пластмасови подложки...каквото и да е при различните производители идеята е една и съща.
                            Обувка с индекс 140 не е кожена обувка и няма да се отпусне с карането, за какво ти е да се измъчваш с такава твърдост? Ще гониш стотни при спускане?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвети за покупка на ски-обувки

                              Ето по въпроса за твърдостта на обувките! Извинявам се, че е накриво така го сканирах!
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMGx.jpg
Прегледи:1
Размер:165.5 КБ
ID:5342669
                              LZ1ZAH

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X