Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си изберем ски!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да си изберем ски!

    КАК ДА СИ ИЗБЕРЕМ ПРАВИЛНИТЕ СКИ
    Карането на ски извън границите на изгладените писти, набира все повече почитатели в България. Нараства и броят на хората, които се интересуват от широките ски и искат да узнаят, кой модел ще е най-подходящ за тях. Целта на тази статия е да Ви бъде от полза с даването на общи съвети, относно това как да изберете правилните ски. Информацията тук няма да Ви даде точен отговор за името на модела и марката, които са за Вас.На първо място - трябва да решите какво точно искате да правите с тези ски: въпреки че е есен, вариантите за правене на компот, зарзават, туршия и други отпадат. Нека разделим ските основно на 2 вида - ски за фриирайд и ски за фриистайл.

    Ски за фрийстайл
    Ските за фриистайл могат да бъдат наречени и "ски за всичко". За този тип ски можете да търсите дебелина в средата от 75-80 мм до към 85-90 мм. Като цяло те не са толкова тежки и минават навсякъде. Ако изберете размер в долната граница, Вие правите известен компромис с "плуването" в пудрата. Затова пък ските Ви ще са малко по-леки и ще Ви дадат повече свобода при въртене на трикове във въздуха. Например ако идол ви е Танер Хол и искате да правите само и единствено трикове по цял ден, значи на Вас Ви трябват чисти фриистайл ски и в никакъв случай по-дебели от 85 мм в средата. Съответно, ако да например си вземете ски с дебелина 90 мм. в талията, те ще изплуват по-лесно в "дълбокото", но по всяка вероятност ще са малко по-тежки.Радиуса на завоя на този тип ски може да варира между 17-23 м. Ако обичате да карате на по-къси завои с по-малка скорост, се насочете към ски с по-малък радиус. Ако пък обичате повече скорост и по-малко завои - обратното - вземете ски с по-голям радиус.Тук трябва да отбележа, че ските с дебелина в средата от 90 мм и нагоре, са перфектни за фриирайд в България. По-голямата част от скиорите в нашата страна карат именно с подобни ски - между 90 и 98 мм в талията.Относно дължината - моят съвет е, ако тепърва навлизате в този стил да се сдобиете със ски, на височина колкото Вас. В случай, че не тежите много, можете дори да изберете и малко по-къси. В противен случай е желателно да търсите малко по-височки ски, тъй като можете да имате проблеми при изплуването в "дълбокото". Пример: Вие сте високи 185 см и тежите 70 кг - моят съвет е да търсите ски с дължина между 180-185 см.
    Ски за фрийрайд
    Ските за фриирайд започват от ширина в средата 98 мм до ... безумно много милиметри. Радиуса на завоя им започва от към 23 метра до... По принцип посоката, в която този тип ски вървят е право надолу и възможно най-бързо. Трудно се карат по заледен сняг и бабуни, защото са проектирани за склонове, зарити от сантиметри нов сняг. Наличието на такива ски според мен е оправдано само, ако разполагате и с друг чифт - по вталени в средата. В противен случай е истинско мъчение да карате всеки път с тях, поради факта, че те са по-тежки от останалите модели. Друго май няма какво да кажа за тях. Хората, които търсят такива ски определено не са начинаещи и знаят какво търсят - излишно е да им се обяснява как да си изберат ските.Освен дължината и дебелината на ските, начинаещият фрирайдър/фриистайлър трябва да гледа е флекса на ските. Това е способността на ската да се огъва. Основното правило е ските за фристайл да са по-твърди от тези за фрийрайд. Колкото една ска е по-твърда, толкова поведението й на писта е перфектно, приземяването след скок е по-добро и меко(все пак теглото на скиора не е съизмеримо с това на ската), но съответно в мек сняг по-трудно изплува. По-стабилна е при висока скорост и на разбит сняг.Респективно ските за фрийрайд са по-меки именно за да се облекчи изплуването в мек сняг и да се предотврати затъването. Съответно тези ски на твърд терен са по-нестабилни, както и при висока скорост на писта. Не трябва да се забравя, че те не са правени за такъв терен. От тук следва и извода, че ако търсите ска предимно за каране по писта, но с отклонения по мекото, то тогава си потърсете фрийстайл ска (от порядъка на 75-90 мм дебелина в средата). Ако искате само и единствено да карате извънпистово и считате, че пистата е досадно място, което трябва да се премине за да се стигне до лифта (без лифт не може, в случай че се ограничавате в границите на ски курортите то тогава си вземете фрийрайд ска.
    Монтажен център на автомата
    Двата вида ски, за които говорихме по-горе, се различават и още по едно нещо. Монтажния център на автомата. При фрийстайл ските центъра на ската е изнесен доста напред, за разлика от този на фрийрайд ските. Това се прави с цел да е по-балансирана под крака ската. Центъра на тежестта трябва да идва точно под центъра на обувката. Поради тази причина е адски неуместно да се слагат автомати, произведени от друга фирма. Те са изчислени така, че да бъдат перфектно балансирани с автоматите на същия производител. Не напразно фирми като К2, Head, Line - препоръчват модел автомат за техните ски. Това важи предимно за фрийстайл ските, където баланса е на първо място, при фрийрайд това не е от толкова голямо значение и често разположението на центъра на обувката спрямо монтажния център е въпрос на личен избор в зависимост от стила на каране.Освен баланса, с увеличаване дължината на задната част на ските се постига и по-добра стабилност при приземяване на трикове. За това, ако не смятате да скачате, но въпреки това имате фрийстайл ски, съвета ми е да си изместите автомата с 1-2 см назад от фабрично указания център. Така ще постигнете прилично поведение на ската в необработен терен въпреки по тясната талия. Освен всичко друго, при напред монтиран автомат се променя стойката на каране. Трябва да изнесете леко тежестта назад, за да облекчите предниците и за да сте центрирани в стойка, директно върху центъра на ската.
    Твърдост (flex) на ските
    В последно време фирмите предлагат варианти на ски, хибрид между тези два вида. Хем не са съвсем меки, хем имат достатъчна ширина. Типични примери са Scratch на Rossignol и Pocket Rocket на Salomon (споменавам тези модели по простата причина, че 90% от скиорите в БГ карат тези модели). Освен това започнаха да се правят ски с променлив флекс. Едната част на ската е по-твърда от другата. Типичен пример е Scratch. Предната част на ската е по-твърда от задната. Това се прави с цел да се подобри поведението на ската при проблемен разбит сняг, твърда писта, лед... Взети са конструктивни решения за да се подобри изплуването в мек сняг, но въпреки всичко мога да заява, че в пудра се държи по-лошо от Pocket Rocket. При тези ски тенденцията е да се правят с два монтажни центъра. Вие сами преценявате къде да си монтирате автомата, дали за чист фрийрайд или чист фрийстайл. (и пак съвет- монтирайте автомата между двата центъра, така ще спечелите от всички характеристики на ската).
    Като заключение - ако тепърва решавате да излизате извън писта , недейте да се хвърляте на ски с талия над 90 мм. Покарайте нещо по-универсално, и преценете, къде искате точно да карате. Добър вариант е да пробвате ски на приятели и да разберете кои точно ви харесват.Забелязал съм един факт. Всеки се страхува първоначално от дебелите ски, а в същност те се карат много по-лесно от класическите карвинги на писта. Просто тези ски прощават всички грешки. Когато някой иска от мен съвет винаги препоръчвам дебели ски. Независимо от терена. Освен това винаги взимайте ски близки по дължина до вашия ръст или малко по-дълги(с 2-4 см), особено ако сте по-тежки! Много хора преценяват дължината на ските си само и единствено спрямо височината си, а това е напълно погрешно. Теглото ви има не по-малко значение за това, колко дълги трябва да бъдат вашите ски.Всяка ска върви на писта! Запомнете - ВСЯКА! Щом има 2 канта тя ще върви на писта! Всичко останало, което ще чуете от устата на разни "капацитети" е несериозно. Ако сте състезател или се занимавате с "fun carving" ще трябва да се насочите към съвсем различен тип ски. Ако обаче просто искате универсална ска, с която да си доставяте удоволствие навсякъде в планината и при всякакви условия (да не забравяме, че в БГ излъсканата перфектна писта е по-скоро рядкост, отколкото нещо обичайно), то най-добре е да се насочите към ски с талия около 90 мм. Всеки, който веднъж е опитал да кара с широки ски, не се връща обратно към тесните. Или поне аз не съм чул за такъв случай.

    Ските се различават по твърдостта си. Те могат да бъдат меки, средно твърди и твърди.

    • меки ски – с тях най-лесно ще усвоите основните техники. Те ще ви помогнат и да завивате. Можете да карате както по мек сняг, така и по добре отъпкани трасета. Но с по-голяма скорост при завоите ще поднасят, а на заледено трасе се получава неприятно странично приплъзване със силна вибрация. Както сами се досещате, ако сте в начална фаза на вашите умения, то това са вашите първи ски.
    • средно твърди ски – универсални ски за всички категории скиори. С тях е по-трудно човек да се научи да кара, но за това пък на какъвто и склон да попаднете всичко останало зависи от вас. Универсалността е основното преимущество на този вид ски. Препоръчителни са за хора със средни скиорски умения,.
    • твърди ски - с такъв вид ски се завива по-трудно, поради което се използват за бързо каране – слаломи. Това са ски за напреднали скиори. Не се засилвайте към тях, ако не сте наясно с уменията си.
    • специализирани ски – в последно време се появиха много специализирани ски – за каране на определени трасета. Напоследък, голяма популярност добиха карвинг ските. Те са предназначени ако не за карвинг, то поне за фрирайд. И двете предполагат определен вид каране, който съвсем скоро стана модерен в Европа, където има достатъчно подготвени трасета. Такива има в България, Словакия, Австрия, Франция.
    Спомняте ли си Първия закон на Нютон? От вашите ски се очаква да устоят на въздействието на силите, прилагани върху тях. Колкото по-твърди са ските, толкова по-стабилни са при висока скорост. Все едно да подкараш със 150 км/ч последен модел Порше и после да пробваш същото с кола от по-нисък клас. Ето за това става въпрос.
    А ако сте решили да се вманиячите малко повече то ето още една особеност: твърдостта/мекостта на ските трябва да се съобрази и със снежната покривка, върху която ще карате. По-меките ски са подходящи за мек сняг, а по-твърдите са идеални за заледен терен.
    Карвинг профил, размери и други особености

    Друга важна характеристика, по която се различават отделните видове ски, е карвинг профилът, или разликата в ширините при върха, по средата и в края на ската. Ако плъзнете ската наклонена на една страна, тя ще се задвижи по дъга, чийто радиус се предопределя от карвинг профила. Този радиус е особено важен при избора на ски с оглед на вашия стил на каране. Например ако предпочитате къси завои, ще ви трябват ски с по-изразен карвинг профил. И обратно – ако сте любител на завоите с по-голям радиус или на по-високата скорост, добре е да изберете ски с по-малък карвинг профил. Например при слалом радиусът на завоите е около 16 м. Параметрите на този вид ски са: връх – около 112 мм; талия – около 64 мм; задна част – 97 мм (112/64/97). За гигантски слалом, където радиусът на завоите е около 22 м, ще ви трябват ски с параметри 105/62/94.
    Обърнете внимание на размера на средната част на ската – там, където се закрепва обувката. Ширината й е различна – варира от 60 до 90 мм и дори повече. Карвинг ските обикновено са с талия между 60 и 70 мм и са най-подходящи за добре утъпкани писти. Ако предпочитанията ви клонят към по-разнообразен терен, съветвам ви да изберете ски с талия от 70 до 80 мм. Ако сте привърженик на дълбокия сняг, изберете широки ски – с талия от 85 мм нагоре. На такива ски може да стъпи и слон! Имайте предвид обаче, че те не са така подвижни при презакантване.
    Какъв размер ски да си купите? Накратко казано, за препоръчване са по-къси ски. За мъжете дължината нормално варира между 178 и 188 см. За жените – между 160 и 170 см.

    Последно редактирано от Zahari007; 20-01-12, 14:25.
    LZ1ZAH

  • #2
    От: Как да си изберем ски!

    Първоначално публикуван от Захари Коровски(Zahari007) Преглед на мнение
    Какъв размер ски да си купите? Накратко казано, за препоръчване са по-къси ски. За мъжете дължината нормално варира между 178 и 188 см. За жените – между 160 и 170 см.

    Много интересна статия, благодаря!
    Имам един въпрос, тъй като съм в процес на закупуване на първите си ски - съответно съм начинаещ .
    Каква дължина да търся, при положение че съм около 191 см и около 105 кг?
    Hyundai Terracan 2.9 crdi 163 hp,2007
    Suzuki Vitara ДБ - 1.6 16v, G16BS, 1998 ex
    Hyundai Galloper- 2.5 tdi, 1998, ex
    Продавам гуми 205х70х15!

    Коментар


    • #3
      От: Как да си изберем ски!

      170 или макс. 175.
      LZ1ZAH

      Коментар


      • #4
        От: Как да си изберем ски!

        Още когато за пръв път видях статията мислях да напиша нещичко, но все се разсейвах с нещо друго, но сезонът вече чука на вратата и предполагам много хора са започнали да се оглеждат за нова екипировка, затова и моите пет с'тинки.
        Първо след забележката ми към Захари той е "разделил" двете статии които са за два напълно различни стила на каране. Ските са различни, стила на каране е различен, екипировката която е нужна е различна!
        Синята част от статията е за карането извън пистата, първо да кажа че няма ски курорт в света в който да е разрешено карането извън определените за това места, глобите са в хиляди евро, в случай на падане или инцидент застраховката ви не важи! И най-важното-на всички ни е ясно, че и у нас и в чужбина тези правила се нарушават и хората карат оффроуд, но карането извън пистите изисква перфектно познаване на терена(много от фрирайдърите познават терена както в зимни така и в летни условия), и може би едно от най-важните неща за оцеляването-подходяща екипировка. Много от модерните (и скъпи) якета и ски обувки имат система за намиране в лавина Recco, не че в случай на лавина рекото е гаранция за оцеляване, но шансовете са в пъти по-добри, а и поне ще бъдете погребани по-голямата ви част в един ковчег(извинявам се за черния хумор )
        След плащещия увод, да кажа че този тип каране не ме привлича, не че не съм карал в гората, но фрирайдърите са си отделна секта. Като цяло колкото по-широки са ските(и дълги в определени граници) толкова по-високо ще бъдете докато карате в мек сняг, колкото са по-тесни толкова повече ще се "гмурнете" в пудрата. Е мен второто повече ми харесва-да усещам хвърчащите буци сняг които ме бият в гърдите...А относно карвинга-с карвинг или талпи(прави ски) в пудрата разлика няма да има, дори понякога карвинга може да е неподходящ.
        И да си дойдем на по-интересните за мен ски алпийски. Да кажа че карам ски почти три деситилетия, карал съм и по състезания(в общи линии съм бил на принципа "селска чест"), но съм благодарен че съм минал през това, научило ме е много, но съм сигурен че има запалянковци които са прочели за ските в пъти повече от мен.
        Искам да започна с това, че много хора продължават да избират ските по показателите от преди двайсет години-ръст и тегло. В момента състезателните ски са: слаломни(мъжки до 165см, женски до 155см.), гигантски(мъжки мин.185см, женски до 180см.), супер гигантски и спускателни които са почти еднакви. В момента ските се избират според радиуса на завой-при слаломните от 9 до 14м., гигантските 18м-36м. сигурен съм че никой не би си причинил доброволно да кара със супер гигантски. Колкото по-малък е радиуса на завой толкова по-малко усилие се изисква по време на каране, в момента на вкарване на коляното и ските "тръгват". Сигурно много хора се чудят какво е карвинга най-лесно се обяснява така-ако съберете N-брой ски(да кажем 20 ски при 9м. радиус) с еднакъв радиус на завиване(карвинг) ще се очертае пълен кръг. За карвинга толкова-искате да карате бързо, взимате по-голям радиус, искате "бързи" технични завои по-малък радиус. Другят показател подпомагащ завиването това е разстоянието между снега и ходилото-колкото по-високо толкова по-лесно се завива. Ето защо някой ски имат и този показател-височина на ската в средата, има ски с пластини "изхвърлящи" автомата нагоре.
        Показател твърдост-някой състезателни ски имат различна твърдост в предната , задна част. Сигурен съм че човек който кара ски за по седмица-две(да не кажа и повече) през зимата няма да направи никаква разлика между ски с различна твърдост или ширина в различните части от ската, то аз не мога където прекарвам по месец-два на ски всеки ден...Като цяло по-твърдата и тежка ска е по-бърза и по-добра за твърд терен, по-трудна е за "кънка", но има по-добра инерция, по-меките обратното, но пък и се носят по-лесно .
        Това което се избира според килограмите са-автоматите и обувките. За автоматите-метални ли са, значи са добри! Аз тежа 70кг., но автоматите са ми настроени на 120/130кг. под 110кг ми откачат в завой. Много хора които не се чустват сигурни смятат, че е по-добре да настроят автоматите на по-ниски килограми, но това може да изиграе лоша шега, ако ви откачат където не трябва може да пострадате по-лошо отколкото ако паднете заедно с тях( ако не друго поне знам, че като падна със ски ще мога да спра(брей че смешно изглежда написана тази дума )
        За ски обувките мисля че имаше отделна тема, затова набързо-меките са опасни, можете като нищо да си счупите, изкълчите или извадите глезен с такива. Ако пък се хвърлите на много твърди така ще намразите ските, че няма да искате да се върнете на пистата. Истината е някъде по-средата, аз например карам с 90-110 твърдост, по-твърдите ски обувки предават по-директно движенията към ските, но изморяват повече. Истината е че ако трябва да избирам ски обувки първото което бих гледал е да са ми топли, после да са твърди и накрая да са ми удобни, дори ако първите две отговарят, за третото няма да ме интересува толкова, в крайна сметка всеки ден в един момент свършва, но ми се е случвало да вадя чорапа и по подметката да има лед.
        Еми това е, дано съм бил полезен на някой, купувайки оборудване гледайте ските да са дървени, автоматите с необходимите килограми, а обувките да са топли!

        Коментар


        • #5
          От: Как да си изберем ски!

          Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
          ...
          Синята част от статията е за карането извън пистата, първо да кажа че няма ски курорт в света в който да е разрешено карането извън определените за това места, глобите са в хиляди евро, в случай на падане или инцидент застраховката ви не важи! ...
          Колега, моля те не пиши убедено за неща, с които не си наясно. Мога да ти изброя поименно редица курорти в цяла Европа и северна Америка, където се кара само и единствено Фрирайд.
          В някой курорти , където има и писти просто слагат табели че извън пистите е за напреднали и се продължава на своя отговорност (което изобщо не значи че застраховката не важи). За глоби не се е чувало в фрирайд средите. Имаше всъщност един случай и то у нас, но за каране в резерват.
          И о чудо - застраховките си важат, даже в случай на злополука идва хели да те закара директно до болницата (преживяно в Silvretta Traverse, застраховката покри всичко). Ето тук има описания на неприятния инцидент.

          Не заблуждавай хората, които четат тук!

          При извънпистовото каране основно е нужно да има опитни хора в групата и е препоръчитлно да е преминат курс по лавинна безопасност и първа медицинска помощ.

          Етомалко снимки - тези следи не са от нарушители ...

          Шамони

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC6388.jpg
Прегледи:1
Размер:195.9 КБ
ID:5434249

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC6408.jpg
Прегледи:1
Размер:104.8 КБ
ID:5434250

          Цермат

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040349.jpg
Прегледи:1
Размер:241.0 КБ
ID:5434251

          Хелито в Silvretta Traverse

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:85.4 КБ
ID:5434252

          Още "нарушители" - къде спят органите на реда?

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:83.jpg
Прегледи:1
Размер:124.1 КБ
ID:5434253
          Последно редактирано от danvan_; 13-12-12, 00:14.
          Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
          Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

          0885372997 - Дани

          Коментар


          • #6
            От: Как да си изберем ски!

            Еее човек да иска да помогне и му скачат веднага, не с лошо де. Явно не си прочел внимателно, защото съм написал изрично, че карането извън пистата не ми е толкова инетересно, ако имаш да кажеш нещо по въпроса моля, заповядай! Така или иначе фрирайдърите са една доста специфична група от скиори, да не кажа сектанти(с най-добри чувства) и се съмнявам, че някой освен случайно заблуден ще прочете тази тема. И да наистина има курорти в които фрирайда е позволен, дори на Пампорово се не-подържа една от пистите точно заради тази група, айде сега да ми кажеш колко е процента на курортите за фрирайд от общия брой? Много малък ще ти подскажа, и явно не си чел внимателно условията с които се съгласяваш купувайки си билет/карта за лифта, които както билета за автобус, са с включена застраховка злополука. На картите, или на видно място от където се купува тя(е ако си купиш карта от отиващите си скиори няма как да прочетеш условията ) изрично е упоменато, че застраховката не важи в случай на произшествие извън обозначените ски-писти. Ако модератор предцени, че информацията която съм дал е невярна, подвеждаща и непомагаща, нека ми изтрие мненията. Исках да помогна на хората за които всички тези цифри, термини и обозначения не говорят нищо, както казах за някой който е наясно с нещата цялата тема ще бъде безмислена и е по-добре да я подмине.

            Коментар


            • #7
              От: Как да си изберем ски!

              Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
              Еее човек да иска да помогне и му скачат веднага, не с лошо де. Явно не си прочел внимателно, защото съм написал изрично, че карането извън пистата не ми е толкова инетересно, ако имаш да кажеш нещо по въпроса моля, заповядай! Така или иначе фрирайдърите са една доста специфична група от скиори, да не кажа сектанти(с най-добри чувства) и се съмнявам, че някой освен случайно заблуден ще прочете тази тема. И да наистина има курорти в които фрирайда е позволен, дори на Пампорово се не-подържа една от пистите точно заради тази група, айде сега да ми кажеш колко е процента на курортите за фрирайд от общия брой? Много малък ще ти подскажа, и явно не си чел внимателно условията с които се съгласяваш купувайки си билет/карта за лифта, които както билета за автобус, са с включена застраховка злополука. На картите, или на видно място от където се купува тя(е ако си купиш карта от отиващите си скиори няма как да прочетеш условията ) изрично е упоменато, че застраховката не важи в случай на произшествие извън обозначените ски-писти. Ако модератор предцени, че информацията която съм дал е невярна, подвеждаща и непомагаща, нека ми изтрие мненията. Исках да помогна на хората за които всички тези цифри, термини и обозначения не говорят нищо, както казах за някой който е наясно с нещата цялата тема ще бъде безмислена и е по-добре да я подмине.
              Не само, че не е вярно това, ами дори на предвидените за целта места от станцията на лифта можеш да си вземеш и тракер/маяк, а някъде и радио. Плюс това, не намирам нищо "сектантско" в това да искаш да караш там, където маймуните не смеят да влезнат. Не е задължително да е през лавини и скали, нито е нужно да правиш салта... За мен поне е в пъти по-опасно да налетя на някой "вестник" на пистата.
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: Как да си изберем ски!

                Колега Гичев, няма лошо че не ти е интересен фрирайда, реагирах защото пишеш неща, които не са верни. Не смятам че трябва да си запознат, но недей да си измисляш, това е.
                Нищо лично

                Твърдо съм за първо да се мисли а после да се кара. Им курсове, лавинни тестове и много други предпоставки, преди да кривнеш в неинтересната за теб посока

                А това, което е публикувано за избор на ски за извън писта, е вярно и полезно. Не за теб, но за някой друг.

                Ще се радвам ако споделиш опита си от карането по писта - тук има хора за които и това ще бъде полезно.
                Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                0885372997 - Дани

                Коментар


                • #9
                  От: Как да си изберем ски!

                  Хм този баланс ще да значи две-три неща май. В онзи стил, в който се покзаваш че караш "фри" но си на писта и основно се връткаш и скачаш, баланс се чете буквално - тегловен баланс, спрямо някаква точка (май средата, не ми се връща горе). После обяче, като стане дума за истинско каране фри (фрирайд?!), баланс изглежда започва да значи нещо свързано с онази точка в която като натиснеш ската настрани докато си върви по терена, тя не се завърта. И като натиснеш напред от това, изправя завоя, като натиснеш зад точката прави повече завой. Правилно ли съм схванал, че се бъркам от последователно позлване на еднакви думи с противоположно значение?
                  Искам да разбера горното, защото като се стигне то ей това "Освен всичко друго, при напред монтиран автомат се променя стойката на каране. Трябва да изнесете леко тежестта назад, за да облекчите предниците и за да сте центрирани в стойка, директно върху центъра на ската." нищо не разбирам. Върху центъра на тегловния баланс или върху някаква околност на центъра на баланса при закантване?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да си изберем ски!

                    Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                    Хм този баланс ще да значи две-три неща май. В онзи стил, в който се покзаваш че караш "фри" но си на писта и основно се връткаш и скачаш, баланс се чете буквално - тегловен баланс, спрямо някаква точка (май средата, не ми се връща горе). После обяче, като стане дума за истинско каране фри (фрирайд?!), баланс изглежда започва да значи нещо свързано с онази точка в която като натиснеш ската настрани докато си върви по терена, тя не се завърта. И като натиснеш напред от това, изправя завоя, като натиснеш зад точката прави повече завой. Правилно ли съм схванал, че се бъркам от последователно позлване на еднакви думи с противоположно значение?
                    Искам да разбера горното, защото като се стигне то ей това "Освен всичко друго, при напред монтиран автомат се променя стойката на каране. Трябва да изнесете леко тежестта назад, за да облекчите предниците и за да сте центрирани в стойка, директно върху центъра на ската." нищо не разбирам. Върху центъра на тегловния баланс или върху някаква околност на центъра на баланса при закантване?
                    Според дебелите книги (и много производители на екипировка) фрерайд центърът за монтаж е изместен назад спрямо центъра на тежестта. Много хора обаче, предпочитат да не изместват автоматите си назад, дори и за пудра. Въпрос на стил на каране и лични навици. Така нареченият олд скул стил почитатели обикновено карат на "задната седалка" докато ню скулърите предпочитат автоматът да е напред към стандартния център.

                    Аз лични си ги монтирам по средата - между стандартния център и "фрирайд" центъра.

                    За натискането - трябва да ги усетиш, тук каквото и да напишем няма да ти е от голяма полза.
                    Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                    Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                    0885372997 - Дани

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да си изберем ски!

                      Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                      Върху центъра на тегловния баланс или върху някаква околност на центъра на баланса при закантване?
                      Второто, доколкото въобще може да се дефинира като понятие, се припокрива с първото. Най-лесната асоциация, поне в този форум, е с понятията "презавиване" и "недозавиване" при автомобилите. При накланяне към предната част на ските се получава "презавиване", при накланяне назад - недозавиване. Смисълът на монтираните напред автомати при извънпистовото каране е да може да се дръпне тежестта назад, като се притъпи ефекта на недозавиване. Това е необходимо, за да могат върховете на ските да "изплуват" от дълбокия сняг, а не да заорават в него. В пресен пърхав сняг това не е проблем, но в тежък дълбок сняг не е приятно. Другата функция на изнасянето напред е, че задниците се ползват като трамплин при изпълнението на скокове.
                      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                      Коментар


                      • #12
                        Размер на ски.

                        Пускам тази тема, защото карам ски 5 пъти в годината и не съм много на ТИ с този спорт. Взех си, от гардероб едни ски, не са Карвинг и са високи до брадичката ми, а съм чувал, че е хубаво да са високи колкото теб. Толкова ли важен е размерът и проблем ли е в моя случай ?
                        Поздрави!
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да си изберем ски!

                          Похвала за труда на авторите на темата.

                          Прочетох я и макар, че много четох преди да избера ски за мен и семейството ми и 4-5 години преди това докато съм наемал ски съм се съветвал и с добри скиори, състезатели и добри ски учители, за да си изясня какво точно ми трябва и какви ски са разумния компромис за нашите ски курорти, пак не ми стана много ясно.
                          Затова си мисля, че и на много четящи тук няма да им е съвсем ясно и ако искате темата да е полезна за всички моля да сложите и някоя и друга снимка на различните видове ски, снимки на радиуса и флекса на самите ски, схема на монтаж на автомати, ъгъл на заточване на кантовете, за да е по ясно на мнозина от четящите тук.
                          @Gichev: коя е тази писта на Пампорово, която не се "прави"/поддържа?
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да си изберем ски!

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            Похвала за труда на авторите на темата.

                            Прочетох я и макар, че много четох преди да избера ски за мен и семейството ми и 4-5 години преди това докато съм наемал ски съм се съветвал и с добри скиори, състезатели и добри ски учители, за да си изясня какво точно ми трябва и какви ски са разумния компромис за нашите ски курорти, пак не ми стана много ясно.
                            Затова си мисля, че и на много четящи тук няма да им е съвсем ясно и ако искате темата да е полезна за всички моля да сложите и някоя и друга снимка на различните видове ски, снимки на радиуса и флекса на самите ски, схема на монтаж на автомати, ъгъл на заточване на кантовете, за да е по ясно на мнозина от четящите тук.
                            @Gichev: коя е тази писта на Пампорово, която не се "прави"/поддържа?
                            Видовете ски според вашите умения
                            за начинаещи - тези ски са направени така, че по-лесно да усвоите основните техники. При внимателно каране могат да ви служат дълго. Но, като разберете какво значи скорост и агресивно каране, те могат и да не издържат голямото натоварване.
                            за напреднали скиори – при тях се използват същите материали, както и при спортните модели. Но те са направени за по-комфортно каране на по-ниски скорости. По-универсални са, и могат да се ползват при различни склонове и сняг.
                            за спортисти – с високо качество на изпълнение. При тяхната изработка се използват последните технологични разработки и най-новите материали. Такива ски могат да се видят на състезанията за световната купа, а след време те стават достъпни и за непрофесионалисти. Освен спортисти те се ползват основно от инструктори, бивши спортисти и добре каращи любители.
                            Ските се различават по твърдостта си. Те могат да бъдат меки, средно твърди и твърди.
                            меки ски – с тях най-лесно ще усвоите основните техники. Те ще ви помогнат и да завивате. Можете да карате както по мек сняг, така и по добре отъпкани трасета. Но с по-голяма скорост при завоите ще поднасят, а на заледено трасе се получава неприятно странично приплъзване със силна вибрация. Както сами се досещате, ако сте в начална фаза на вашите умения, то това са вашите първи ски.
                            средно твърди ски – универсални ски за всички категории скиори. С тях е по-трудно човек да се научи да кара, но за това пък на какъвто и склон да попаднете всичко останало зависи от вас. Универсалността е основното преимущество на този вид ски. Препоръчителни са за хора със средни скиорски умения,.
                            твърди ски - с такъв вид ски се завива по-трудно, поради което се използват за бързо каране – слаломи. Това са ски за напреднали скиори. Не се засилвайте към тях, ако не сте наясно с уменията си.
                            специализирани ски – в последно време се появиха много специализирани ски – за каране на определени трасета. Напоследък, голяма популярност добиха карвинг ските. Те са предназначени ако не за карвинг, то поне за фрирайд. И двете предполагат определен вид каране, който съвсем скоро стана модерен в Европа, където има достатъчно подготвени трасета. Такива има в България, Словакия, Австрия, Франция.

                            Спомняте ли си Първия закон на Нютон? От вашите ски се очаква да устоят на въздействието на силите, прилагани върху тях. Колкото по-твърди са ските, толкова по-стабилни са при висока скорост. Все едно да подкараш със 150 км/ч последен модел Порше и после да пробваш същото с кола от по-нисък клас. Ето за това става въпрос.

                            А ако сте решили да се вманиячите малко повече то ето още една особеност: твърдостта/мекостта на ските трябва да се съобрази и със снежната покривка, върху която ще карате. По-меките ски са подходящи за мек сняг, а по-твърдите са идеални за заледен терен.
                            Карвинг профил, размери и други особености

                            Друга важна характеристика, по която се различават отделните видове ски, е карвинг профилът, или разликата в ширините при върха, по средата и в края на ската. Ако плъзнете ската наклонена на една страна, тя ще се задвижи по дъга, чийто радиус се предопределя от карвинг профила. Този радиус е особено важен при избора на ски с оглед на вашия стил на каране. Например ако предпочитате къси завои, ще ви трябват ски с по-изразен карвинг профил. И обратно – ако сте любител на завоите с по-голям радиус или на по-високата скорост, добре е да изберете ски с по-малък карвинг профил. Например при слалом радиусът на завоите е около 16 м. Параметрите на този вид ски са: връх – около 112 мм; талия – около 64 мм; задна част – 97 мм (112/64/97). За гигантски слалом, където радиусът на завоите е около 22 м, ще ви трябват ски с параметри 105/62/94.

                            Обърнете внимание на размера на средната част на ската – там, където се закрепва обувката. Ширината й е различна – варира от 60 до 90 мм и дори повече. Карвинг ските обикновено са с талия между 60 и 70 мм и са най-подходящи за добре утъпкани писти. Ако предпочитанията ви клонят към по-разнообразен терен, съветвам ви да изберете ски с талия от 70 до 80 мм. Ако сте привърженик на дълбокия сняг, изберете широки ски – с талия от 85 мм нагоре. На такива ски може да стъпи и слон! Имайте предвид обаче, че те не са така подвижни при презакантване.

                            Какъв размер ски да си купите? Накратко казано, за препоръчване са по-къси ски. За мъжете дължината нормално варира между 178 и 188 см. За жените – между 160 и 170 см.

                            Ето и статии има и таблица Линк Линк Линк
                            LZ1ZAH

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да си изберем ски!

                              За точката на тегловния баланс и центъра на баланса при закантване:
                              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                              Второто, доколкото въобще може да се дефинира като понятие, се припокрива с първото. Най-лесната асоциация, поне в този форум, е с понятията "презавиване" и "недозавиване" при автомобилите. При накланяне към предната част на ските се получава "презавиване", при накланяне назад - недозавиване. Смисълът на монтираните напред автомати при извънпистовото каране е да може да се дръпне тежестта назад, като се притъпи ефекта на недозавиване. Това е необходимо, за да могат върховете на ските да "изплуват" от дълбокия сняг, а не да заорават в него. В пресен пърхав сняг това не е проблем, но в тежък дълбок сняг не е приятно. Другата функция на изнасянето напред е, че задниците се ползват като трамплин при изпълнението на скокове.
                              Някакво объркване настана. Очаквах го, затова зададох въпроса за баланса и избора на ски с автомат по-напред или по-назад, или местенето на автомата при наличие на такава възможност.
                              В цитирания отговор ми се струва, че има грешки - при навеждане напред (натоварване на предния край на ските??), ските завиват надолу по склона и изправят завоя - точно обратното на написаното. Като натиснеш задниците, задният край се свлича - завъртането води до повече завой. С тези неясноти не мога да разбера и смисъла на следващото обяснение за непотъването в сняг, но и то не е свързано с питането ми за точно определение на понятието "баланс" и за какво се ползва.
                              Първоначално публикуван от danvan_ Преглед на мнение
                              Според дебелите книги (и много производители на екипировка) фрерайд центърът за монтаж е изместен назад спрямо центъра на тежестта. Много хора обаче, предпочитат да не изместват автоматите си назад, дори и за пудра. Въпрос на стил на каране и лични навици. Така нареченият олд скул стил почитатели обикновено карат на "задната седалка" докато ню скулърите предпочитат автоматът да е напред към стандартния център.
                              Аз лични си ги монтирам по средата - между стандартния център и "фрирайд" центъра.
                              Не само според дебелите книги, а и на практика чертичката за монтаж е зад центъра на тежестта на ската. Според мен тегловният център е един от най-малко значещите параметри.
                              Явно при фристайл карането, без да знам какво точно значи това, е важно центърът на тежестта на ската да съвпада с маркирания център на ски-обувката. Предниците на ските са много по-тежки от задницата, пробвано хиляда пъти... това за фристайл го чета в първото мнение
                              Монтажен център на автомата
                              Двата вида ски, за които говорихме по-горе, се различават и още по едно нещо. Монтажния център на автомата. При фрийстайл ските центъра на ската е изнесен доста напред, за разлика от този на фрийрайд ските. Това се прави с цел да е по-балансирана под крака ската. Центъра на тежестта трябва да идва точно под центъра на обувката
                              Отделна тема ли трябва за това? По въпроса съм виждал само една тема някъде из български форум, но нямаше смислена информация там. Само противоречиви мнения и изясняване кой какво е искал да каже.
                              Последно редактирано от lodkar; 30-01-13, 12:58.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X