Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено число

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено число

    Трябва да призная, че дълго търсих правилото писано и не го намерих. Това изобщо обаче не означава, че то не съществува.
    Възможно е също То да не е формулирано като "Правило". Или на авторите на правила да им се е сторило толкова абсурдно да обясняват, че няма дума в българския език, която в множествено число да завършва на "Й", че да не са си направили труда да го опишат.

    Според мен тази грешка се допуска, когато думата завършва на гласна. Особено често при наличие на гласната "И" в последната сричка. "Авторът" произнасяйки думата в множествено число неусетно чува удълженото "и", което го кара да постави "Й" в текста. Пример:

    администрация (ед.ч.) - администрации (мн.ч.) - администраций (грешно)

    Това е често срещаната грешка. Далеч по-рядко се греши в случаите, в които "И" липсва (но грешката- не).

    идей (грешно), заради идея (ед. ч.) - идеи (мн.ч.)

    В правилата за правопис четем, че дори "Руските фамилни имена, завършващи на -ский (и на -ий), по традиция
    се предават на български без -й накрая, а на -ская, -ая"

    В друго правило бе посочен пример, че при употреба на собствени имена в множествено число отново е редно да се изписват двойно И: "Във форума имаме две Марии", но то по-скоро касаеше случаите на "Ана-Марии".

    Думите от примера по-горе с основание трябва да се изписват с главна буква - Идей и Администраций, защото единственото, което всъщност могат да описват с и краткото накрая, са собствени имена на велики или не толкова велики римски сенатори или поне древногръцки богове (Асклепий).

    Възможно е да съществува дума, която завършва на "Й" в множествено число (все пак аз не зная и не ползвам всички думи от езика ни, а едва част ...).
    Ще се радвам да я открия или някой да я посочи. Не открих и правилото.

    Тук обаче се вихри мощна епистоларна дейност и е редно да внесем яснота. От друга страна е особено забавна появата на нови и нови римски сенатори.

    Признавам, че идеята е по-скоро на turtey отколкото моя , но е време да го напишем пък ... който прочете, прочете.

    Ето някои от най-забавните "сенатори" посетили форума ни в последните години ...

    Парчетий
    Администраций
    Комуникаций
    Батерий
    Заралий
    Полиций
    Полюций
    Конструкций
    Финансий
    Излагаций
    Сентенций
    Претенций
    Масмедий
    Асоциаций
    Стипендий
    Фикций
    Идей
    -----
    Новодошли. По реда на пристигане:

    Имитаций
    Простотий
    Фуний
    Ракий
    Акций
    Кутий
    Облигаций
    Линий
    Карантий
    Дреболий
    Санкций
    Комуникаций
    Съдий

    Ако обобщя накрая: няма дума в множествено число, която да завършва на "Й".
    Дори "сенатора" юбилей в множествено число е редно да бъде изписван юбилеи
    Последно редактирано от Димо; 25-01-12, 13:34.
    ______2
    Е = MZ

  • #2
    От: За римските сенатори или защо няма думичка, коят завършва на "Й" в множествено чи

    Това идва от транскрипцията на думите през гръцки/латински.
    Julius = Юлий
    Филистимец = Палестинец

    Като "по-древни" езици, Полюций е първия който е открил мокрите сънища, останалите го имитаций.
    LZ(единица) Лима Жоро Жоро
    2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

    Коментар


    • #3
      От: За римските сенатори или защо няма думичка, коят завършва на "Й" в множествено чи

      Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
      Ето някои от най забавните "сенатори" посетили форума ни в последните години ...

      Идей
      С Търтьо сте в аПсолютна грешка Идей е византиец (къде гръчко), а не римски сенатор
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • #4
        От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

        Ами какво да направим, че римския бог Простотий има доста последователи.

        Коментар


        • #5
          От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

          Идей съм съгласен, че е византиец. Въпреки звученето му към юдей и близостта му (предполагам по права линия) със Злодей

          Но ПростОтий не мисля, че е римски бог. По-скоро монах - също византийски. Освен ако не е ПростотИй, ама казва ли ти някой.

          За Полиций и Полюций съм сигурен, че са братя близнаци от долната камара. Но Имитаций трябва да е от горната

          Все пак някой намери ли правилото ?
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #6
            От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

            Проблема е че ората нямат идея кво е тва и кратко и кво му е краткото.
            Това е полугласен (или полусъгласен, зависи кой лингвст четете) и се произнася нещо като "иъ"

            Демек Излагации и ИзлагациЙ звучат различно.

            Правилото:

            Морфемите за множествено число са:

            -И — бързØ-бързИ, черенØø-чернИ, дървенØø-дървенИ, единØ-еднИ, шестИ, стотенØ-стотнИ, женаØ-женИ, масаØ-масИ, букваØ-буквИ, мойØ-моИ, какъвØ-каквИ, такъвØ-такИва, корабØ-корабИ, театърØ-театрИ, доларØ-доларИ, окоØ-очИ, животноØ-животнИ, молещØ-молещИ, опаренØ-опаренИ, клекналØ-клекналИ, виждалØ съм - виждалИ сме, щялØ да пишеØ - щелИ да пишат;
            -Е — виждамØ-виждамЕ, пишиØ-пишетЕ, мъжØ-мъжЕ, кралØ-кралЕ, ръкаØ-ръцЕ, тойØ-тЕ, онØзи-онЕзи и др.
            -ОВЕ/-ЕВЕ — столØ-столОВЕ, бройØ-броЕВЕ
            -А — селоØ-селА, лице-лицА, двървоØ-дървА, рогØ-рогА
            -ЕТА — полеØ-полЕТА, момичеØ-момичЕТА, дървоØ-дървЕТА
            -ЕНА — времеØ-времЕНА, семеØ-семЕНА, племеØ-племЕНА
            -ЕСА — дървоØ-дървЕСА, чудоØ-чудЕСА
            -ИЩА — пътØ-пътИЩА
            -ОВЦИ/-ЕВЦИ — чичоØ-чичОВЦИ, сополанкоØ-сополанкОВЦИ, ШишманØ-ШишманОВЦИ, ЖельоØ-ЖелЕВЦИ


            Й нема. Просто и ясно.
            Диксит, като би казал ГаЙ ЮлиЙ Цезар(без ий)
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

              Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
              Ето някои от най забавните "сенатори" посетили форума ни в последните години ...
              Имаше и още:

              ФуниЙ

              РакиЙ

              АкциЙ

              КутиЙ

              А сред поканените не беше ли и ОблигациЙ ?

              Коментар


              • #8
                От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                Проблемът е елементарен и представлява елементарна неграмотност. В случая с "и кратко", вече става въпрос, освен за елементарна - и за нагло-агресивна такава. Защото това неведнъж е било казвано тук (да не говорим за във основното училище). Един вид: "Това тук е шофьорски форум, да не е БГ Мама, пък и аз такива стойностни от техническа гледна точка неща пиша, че да ми се обръща внимание върху "й" си е открито заяждане"...
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  аз такива стойностни от техническа гледна точка неща пиша, че да ми се обръща внимание върху "й" си е открито заяждане"...
                  Тва е оксиморон, ибо нема как да си технически грамотен без да си чел книжки, а в тях, слава Богу, думи в мн.ч. с Й нема. Та така.
                  Има едно просто правило за тринайстия удар на часовника - ако един часовник удари 13 пъти, то значи че не само тринайстия удар егрешен, ми че хне можеш да си сигурен за верността на нито един от предходните 12.

                  Демек га ми напишеш нещо техническо, ама неграмотно, шансът и техническата му стойност да е колкото правописната е над 99%.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                    То цяла тема се заформила . Стефан ми три сол на главата преди няколко дена за линий
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                      Тъкмо да попитам Димо защо реши, че са патриций (сенатори, демек), а не плебей и се сетих, че завършващият на "й" Търтей няма как да е от вторите, а и няма как да не е в единствено число и..млъкнАх

                      P.S. Ще чакам с интерес темата за абитЮрЕнтите
                      Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                      Коментар


                      • #12
                        От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        ...линий
                        Кой тоз' ?

                        Коментар


                        • #13
                          От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                          Тъй-тъй, ма непоколебимата увереност в собствената непогрешимост - знаеш кому е твърде характерна. А и в момента просто осезателно предизвикваш срещу себеси една вълна на аристократична надменност - пишейки за четенето на книжки. Защото друга една ясно открояваща се тенденция е тази за признаване като достоверно, само на емпиричното знание!

                          О-о и пак съм бавен - това беше за Търтей.

                          И понеже гледам темата се разнообразява:
                          Че в българския език няма дума в множествено число, завършваща на "й", може и да не сте намерили конкретен текст, но че на "ме" във първо лице, множествено число, завършват САМО глаголи, които в първо лице, единствено число завършват на "м" - е много ясно и точно казано/написано. Мен лично, много остро ме дразни това шопско "ме-мекане".
                          Последно редактирано от davc; 10-01-12, 15:50.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            Тъй-тъй, ма непоколебимата увереност в собствената непогрешимост - знаеш кому е твърде характерна. А и в момента просто осезателно предизвикваш срещу себеси една вълна на аристократична надменност - пишейки за четенето на книжки. Защото друга една ясно открояваща се тенденция е тази за признаване като достоверно, само на емпиричното знание!
                            Нали знаеш кво е казал Цезар по въпроса?

                            Trans penem mihi est que Senatus discit
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: За римските сенатори или защо няма думичка, която завършва на "Й" в множествено ч

                              Ех, че хубаво се получава ... но пък опряхме до морфемите

                              Ще обогатявам списъка с всеки нов патриций минал по нашите земи

                              davc прав си, но до някъде.

                              "20. Правилното окончание за 1 л. мн.ч. сег.вр. на глаголите от I и II спрежение е
                              -м:
                              пишем, четем, ходим, говорим.
                              Заб. Формите от този тип на -ме — пишеме, четеме, ходиме, говориме, са допустими в
                              разговорната реч (устна, а не писмена) или в мерената реч, но в официалния стил
                              на общуване не трябва да се употребяват."
                              ______2
                              Е = MZ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X