Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за СВ антена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за СВ антена

    Здравейте.
    Имам няколко въпроса за СВ антени (мисля че така се казва) за радиостанция (27mhz)... потърсих това което искам да науча тук из форума но не намерих конкретен отговор и затова отварям нова тема.
    въпрос 1- Какво отношение има параметърът КСВ към обхвата(разстоянието) на предаване/приемане?
    въпрос 2- От къса антена (около 60см) с КСВ 1 на всички канали и по дълга антена (около 1,80м) с КСВ на СН20-1,7/ СН40 2,5/ СН1-1,3 коя би трябвало да приема/предава на по голямо разстояние??
    въпрос 3- В някой сайтове виждам че има антени с усилване на сигнала 3/4/5 dB . Тези антени увеличават ли и обхвата на приемане или увеличават само предаването?
    въпрос 4- Ако се добави и усилвател 50W на какво ще помогне той??
    Само на предаването или ще усили и в двете посоки?(предаване/приемане)
    и ще трябва ли друга антена.
    въпрос 5- Ако се вземе антена от друга станция (от друга марка но със същите данни-AM/FM 40ch 1W-AM / 4W-FM)която работи перфектно и предава/приема на голямо разстояние (около 10-15км в пресечена местност) има ли вероятност при мен да не работи по същия начин??
    въпрос 6- Кое е по важно за по голямо покритие(обхват) добре настроено КСВ или по голяма дължина на антената.
    последните два въпроса са породени от факта че сега при мен е монтирана късата антена (60см) с пефектно КСВ (1 на всички канали) при проверка на обхвата с колега с тази антена се чуваме без смущения на около 8км по права линия на пресечен терен без значение в ниска или висока точка от терена е пробата. (когато единия е в ниска точка има само лек шум но се чуваме ясно )
    при смяна на антената със дългата ( описана по горе) обхвата вече е наполовина около мах.5км.над 5км.вече нито аз чувам нито мен ме чуват. Антената на колегата е 1,35 м . при смяна на двете антени късата отива при колегата ( КСВ там също=1) а неговата при мен ( КСВ на неговата при мен=1.1(когато е при него КСВ = 1,5)) обхвата също е около 5км
    И в крайна сметка защо при размяна на антените обхвата ни намалява?
    при пробите наклона на антените се оказа без никакво значение. на 8км се чувахме еднакво добре и с прави антени и с наклонени на около 45гр. антени
    Благодаря предварително за отговорите.
    Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

  • #2
    От: въпроси за СВ антена

    Здравей колега
    въпрос 1- Какво отношение има параметърът КСВ към обхвата(разстоянието) на предаване/приемане?
    Много голямо отношение има КСВ към обхвата ниското КСВ увеличава обхвата многократно и изклкючва риска от повреда в радиото докато високото КСВ прави точно обратното.
    въпрос 2- От къса антена (около 60см) с КСВ 1 на всички канали и по дълга антена (около 1,80м) с КСВ на СН20-1,7/ СН40 2,5/ СН1-1,3 коя би трябвало да приема/предава на по голямо разстояние??
    ами тук отговора е като на въпрос 1 с едно допълнение по-дългата антена винаги е по-добра но задължително с добро КСВ иначе няма смисъл.
    въпрос 3- В някой сайтове виждам че има антени с усилване на сигнала 3/4/5 dB . Тези антени увеличават ли и обхвата на приемане или увеличават само предаването?
    тези антени увеличават обхвата и на приемане и на предаване но пак само при добро КСВ
    въпрос 4- Ако се добави и усилвател 50W на какво ще помогне той??
    Само на предаването или ще усили и в двете посоки?(предаване/приемане)
    и ще трябва ли друга антена.
    усилвателя само ще увеличи обхвата ти на предаване за приемане няма никакъв ефект там играят други фактори добра антена и хубаво радио
    въпрос 5- Ако се вземе антена от друга станция (от друга марка но със същите данни-AM/FM 40ch 1W-AM / 4W-FM)която работи перфектно и предава/приема на голямо разстояние (около 10-15км в пресечена местност) има ли вероятност при мен да не работи по същия начин??
    напълно възможно е да не работи както на другия камион всичко зависи от настройката

    въпрос 6- Кое е по важно за по голямо покритие(обхват) добре настроено КСВ или по голяма дължина на антената.
    и двете са важни по- дълга антена с по-голямо усилване и по-ниско КСВ


    дано да съм ти помогнал малко поне
    LZ2DRD

    Коментар


    • #3
      От: въпроси за СВ антена

      И аз творих един дълъг пост, но dzaro ме изпревари

      по въпрос 3 - ако сравняваш антени се заглеждай дали мерната единица е dBi или dBd. Ако не са, то приблизително смятай, че dBd=2.15dBi.

      по въпрос 2 - забележи, че дългата антена всъшност е малко по-дълга от оптималното. В низките честоти КСВ-то ви е по-добро от високите.

      Не разглеждай проблема си само в "антените". Единственото в което може да сте горе-долу сигурни е, че импедансите на станциите са ви 50 ома. От там нататък, само с КСВ, няма как да разберете дали антенно фидерната система (защото и кабела играе) е ефективна или не.

      КСВ 1 на всички обхвати не звучи никак добре Антената е трептящ кръг с разпределени параметри. Колкото е по-"хубав" трептящия кръг, толкова по-висок е качествения му фактор и съответно толкова по-теснолентова става антената. В твоя случай, понеже 60 см антена е драстично скъсявана с допълнителни LC вериги, тя успява да ти дава добро КСВ, защото ефективните елементи (щировете) на антената по-слабо влияят, а именно те са полезните елементи на антената.

      Не забравяй и друг тъп факт. Ако кабела между радиото и антената е с големи загуби, то тогава КСВ-то пак ще е 1 (защото и излъчената и отразената вълна ще понасят големи загуби), но въпреки това антената може да е силно разсъгласувана и да не работи като хората.

      Като разменяте антените между двете коли, разменяте ли и кабелите?
      Всъшност, КСВ-тата които цитираш къде и как ги мерите? При предавателя или при антената.

      Като размените антените обхвата ви може да пада поради много причини. Какви са ви колите и по-точно покривите? Покривите, а донякъде и самите купета, стават елемент от антенната система. При щировите антени, като вашите, радиалите (таваните) са от значение.

      Коментар


      • #4
        От: въпроси за СВ антена

        Dzaro- мерси за отговора. всяко мнение ще ми от полза
        Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

        Коментар


        • #5
          От: въпроси за СВ антена

          Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
          И аз творих един дълъг пост, но dzaro ме изпревари

          по въпрос 3 - ако сравняваш антени се заглеждай дали мерната единица е dBi или dBd. Ако не са, то приблизително смятай, че dBd=2.15dBi.

          по въпрос 2 - забележи, че дългата антена всъшност е малко по-дълга от оптималното. В низките честоти КСВ-то ви е по-добро от високите.

          Не разглеждай проблема си само в "антените". Единственото в което може да сте горе-долу сигурни е, че импедансите на станциите са ви 50 ома. От там нататък, само с КСВ, няма как да разберете дали антенно фидерната система (защото и кабела играе) е ефективна или не.

          КСВ 1 на всички обхвати не звучи никак добре Антената е трептящ кръг с разпределени параметри. Колкото е по-"хубав" трептящия кръг, толкова по-висок е качествения му фактор и съответно толкова по-теснолентова става антената. В твоя случай, понеже 60 см антена е драстично скъсявана с допълнителни LC вериги, тя успява да ти дава добро КСВ, защото ефективните елементи (щировете) на антената по-слабо влияят, а именно те са полезните елементи на антената.

          Не забравяй и друг тъп факт. Ако кабела между радиото и антената е с големи загуби, то тогава КСВ-то пак ще е 1 (защото и излъчената и отразената вълна ще понасят големи загуби), но въпреки това антената може да е силно разсъгласувана и да не работи като хората.

          Като разменяте антените между двете коли, разменяте ли и кабелите?
          Всъшност, КСВ-тата които цитираш къде и как ги мерите? При предавателя или при антената.

          Като размените антените обхвата ви може да пада поради много причини. Какви са ви колите и по-точно покривите? Покривите, а донякъде и самите купета, стават елемент от антенната система. При щировите антени, като вашите, радиалите (таваните) са от значение.
          здравей avalanche
          едната станция е на Фероза в средата на гредата над шофьорските седалки. отпред е пластмасов таван зад гредата назад пак е пластмаса. станцията е Мидланд алан 100+
          Другата станция е на Чероки в предния край на тавана .станцията е Албрехт 4500 .
          и на двете кабелите са 50ома по 4м. кабелите не ги разменяме
          моята антена (късата) има винт за настройка на КСВ в долния край.
          със него я настройвам до КСВ 1. на Ферозата антената няма за настройка.
          при размяна на антените моята се нуждае от нова настройка към Мидланда. и там се получава до 1 на всички канали.
          обратно на моя джип --пак настройка.

          как мога да измеря загубите по кабела???
          май е с ват метър ама нямам достъп до такъв.. с цифров мултицет става ли?

          КСВ-тата ги меря след станцията с КСВ метър Президент
          станция- кабелче 20см (поръчах си го с КСВ метъра специално за тази цел) после кабела на антената и антената.

          калибрирам уреда на СН20 меря КСВ- после меря КСВ на сн40 и на сн1 и настройвам.

          п.п
          преди около час пробвах със тел от аргоновия апарат 2мм. дълга 1,20м. около 20см навито във вид на пружина(широчина около 3см.) после около 50см право. чрез разпъване на навитата част също се получи ксв много близко до 1 . това означава ли че този опит за антена ще работи .
          Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

          Коментар


          • #6
            От: въпроси за СВ антена

            Искам и друго да питам знаещите .
            Вече имам под ръка няколко антени. как мога да разбера за каква станция са( за какви Mhz)
            ако КСВ може да се докара в приемливите граници 1,1-1,5 това значи ли че антената е за правилната честота(27mhz в моя случай)
            или всяка антена може да има подобно КСВ ?
            едната антена е от Камион със станция на 27mhz--КСВто като я сложа при мен отива в червената скала
            една е от такси (според човека който ми я даде е работила на станция на около 144mhz) КСВ също в червената скала
            една е тази дето си я направих от телта на заваръчния апарат КСВ -1,1
            още една от камион на който нямаше станция но се предполага че е била на 27мhz.КСВ ~2,5
            и една която ми е в момента на джипа КСВ=1 - антената е за радиостанция но не се знае каква.
            Та въпроса ми е може ли антена която е предназначена примерно за 136-174mhz да работи добре на станция 27mhz и да дава КСВ 1????
            И в същото време и да работи добре . в смисъл да предава/приема добре.
            не съм наясно със тези неща но от няколкото опита където правим оставам с убеждението че всичко е въпрос на късмет
            защото примерно с една тел за антена с КСВ почти 2 се оказва че радиото предава/приема по добре и по надалеко от уж фабрична антена с КСВ 1,5.
            сега някой ще каже че телта е била много дълга....НЕ телта е около 1,20 с пружина от авторадио отдолу..
            а фабричната антена е на ферозата 1,35м.
            Някой може ли да ми обясни има ли смисъл да търся антени да меря КСВта и т.н. или да отивам на 15 км от в къщи и да почвам да гъна тел докато се чуем с колегата ????
            Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

            Коментар


            • #7
              От: въпроси за СВ антена

              Не забравяй и фактора прохождение на 27МХз.Както се чувате отлично на 10км с перфектно настроени
              антени,така изведнъж ще е по-лесно да се чуеш с някой италианец отколкото с колегата ти.
              Както са ти подсказали колегите,фабричните къси антени имат LC кръг в основата, което докарва КСВ-то до 1,
              но не прави антената ефективна.А и Граунд Плейн антените работят много по-добре на ламаринен покрив,отколкото
              на пластмасов.
              Антена за 144МХз няма да работи на 27МХз дори и някак да излъжеш КСВ-мера да покаже 1.
              Продължавай опитите с телта 1,20М с пружината - сложи по-дълга тел примерно 1,50М и опитно я срязвай по 1-2см докато докараш минимум на КСВ-то - ще останеш много приятно изненадан от разликата спрямо фабричните скъсени антени.
              Последно редактирано от LZ3YY; 10-01-12, 19:35.
              На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

              Коментар


              • #8
                От: въпроси за СВ антена

                Ще направя малко опити. Да видим коя антена ще се представи най добре.
                После ще снимам претендентите и ще има класиране
                Най добре представилата се ще получи мястото на покрива на жипката...
                Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

                Коментар


                • #9
                  От: въпроси за СВ антена

                  Има една груба, но почти вярна формула за смятане на диполни антени. Дължината на вълната = 300 / работната честота в мегахерци. От там, следва че полувълновият дипол е съставен от два елемента с дължина равна на 1/4 от дължината на вълната. Е, има един скъсяващ коефициент от порядъка на 0,95, но той е според зависи. Та при твоя случай пълноразмерния четвъртвълнов щир би изисквал дължина от към 2.7м и кръгъл покрив под него със същия радиус. Това на теория. На практика, покривите дори на джипките са по-малки, а 2,7 е трудно за изпълнение и като материал и като поведение особенно в гората, ъгълът между елементите е прав (това изменя малко импеданса) и още куп неща - затова и няма точна "рецепта". Има хора, които противно на доста теории използват купетата на автомобилите си за антени и правят връзки

                  Това, че казах, че антената на ферозата е малко дълга е вярно, но имах в предвид електрическата и дължина. Нейното КСВ е почти 1 в началото на обхвата и се вдига към края. По принцип КСВ-то на една антена като графика много наподобява формата на V - достига минимум в една точка и отива към безкрайност преди и след нея. Твоята (със скъсяващите елементи) работи почти добре, но е една идея (няколко см) по-дълга. Ако можеш да докараш някои от твоите експериментални щирове да има КСВ1 на 20ти канал и КСВ 1.5-2 симетрично на 1ви и на 40ти канал, ще имаш едно доказателство в повече, че антената ти е в резонанс където ти трявба.

                  Както казах и по-горе - трудно е само по КСВ да разбереш дали антената е добре настроена. Това по принцип се прави с антенни анализатори... дебела работа Има антени които при резонанс имат импеданс 30 ома, други 50, трети 300. Ако КСВ-то ти е 1, можеш да си единствено сигурен, че няма да ти гръмне крайното стъпало на станцията

                  Пробвай максимално да съкратиш кабелите. Най-добре да ги изключиш от опитната постановка. Пробвай да свържеш антената директно в КСВ метъра. Просто е крайно съмнително, черната магнитна таксиджийска антена с дължина метър и нещо (каквато предполагам ти е в ръцете) да даде КСВ 1, но при кофти кабел или пък окислен конектор някъде, това е напълно възможно. Иначе таксиджии има основно на 150 MHz и на 440 МHz имаше и едни по-стари на около 50, но мисля че вече им изместиха честотите от там.

                  Когато правиш измервания на антена се старай да е вдигната поне на една дължина на вълната (ламбда) над земята (освен ако не ти е на покрива де) и да няма някакви елементи от сгради и бетони поне на една ламбда наоколо.

                  Ако антените ти не са маркирани по някакъв начин (поне модел) е малко тегаво да разбереш коя за къде е, колко е скъсена и колко е счупена (скъсяващите елементи имат проблеми с механични прекъсвания, пробиви, протичания на вода и т.н.) Проба - грешка, като с твоите щирове, но гледай да си сигурен в кабела и конекторите между антената и радиото - иначе променливите стават твърде много. Провери дали корпуса на радиото ти е свързано с корпуса на колата (би трябвало през минуса да е свързано, но все пак).

                  Имаш ли вариант да свържеш КСВ метъра точно преди антената? Можеш ли да мериш мощност с него?

                  С мултицет (в режим на ом метър) и изключена антена провери дали кабела не ти е на късо и дали жилото и оплетката стигат до конектора на тавана. Огледай куплунзите към радиото и антената за окислявания и хлабини. Пак с мултицета виж дали щира ти е "на късо" с централното жило на куплунга (т.е. дали нямаш прекъсване в скъсяващите намотки). Виж дали при разглащане на пружината (ако има такава) не прекъсва връзката с куплунга.

                  Успешно майсторене

                  Коментар


                  • #10
                    От: въпроси за СВ антена

                    Ето и снимки на претендентите
                    1

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0893.jpg
Прегледи:1
Размер:51.3 КБ
ID:5345150
                    2Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0883-1.jpg
Прегледи:1
Размер:101.4 КБ
ID:5345144
                    3Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0884-1.jpg
Прегледи:1
Размер:62.0 КБ
ID:5345145
                    4Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0885-1.jpg
Прегледи:1
Размер:57.8 КБ
ID:5345146
                    5Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0886-1.jpg
Прегледи:1
Размер:53.6 КБ
ID:5345147

                    номер 1 ---приема добре -с нея се чува на 8км предава зле след 4км станцията с каято изпробвахме обхватите не ме чува вече --КСВ ~2
                    номер 2 ---предава и приема еднакво ---мах 5км----КСВ~2,5
                    номер 3---приема и предава еднакво---мах.7км----КСВ~3,1--почти в червената скала
                    номер 4----предава и приема еднакво добре мах ---12км --КСВ~1
                    номер 5----направената от тел с основата на номер 3 --предава на мах 10км приема на мах 7км --КСВ~1,1

                    и видно от списъка по горе
                    ПОБЕДИТЕЛЯТ--номер 4
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0888-2.jpg
Прегледи:1
Размер:87.4 КБ
ID:5345148
                    заема заслужено място на покрива на джипката.

                    п.п всички антени са изпробвани на една и съща основа с един и същ кабел.

                    Радиостанцията със която проведохме пробите (тази на другата джипка) е Мидлант Алан 100+ със антена Мидланд( закупена в комплект със станцията)
                    Моята станция на която бяха сменяни антените е Албрехт 4500
                    Прикачени файлове
                    Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

                    Коментар


                    • #11
                      От: въпроси за СВ антена

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:karta.jpg
Прегледи:1
Размер:95.3 КБ
ID:5345195

                      Пробата е в този район
                      Ако човек не прави избор за нещата от живота си, друг ще го направи вместо него!

                      Коментар


                      • #12
                        От: въпроси за СВ антена

                        Победителят изглежда спирално навит четвъртвълнов излъчвател-логично е да е най-добрата.
                        Най-хубавото е че си успял със самоделката - почетно второ място.
                        На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

                        Коментар


                        • #13
                          От: въпроси за СВ антена

                          Адмирации!!! Чудя се как си накарал оригинална ДАФОВА антена (No.4) да надхвърли 4км.

                          Коментар


                          • #14
                            От: въпроси за СВ антена

                            Първоначално публикуван от dand79 Преглед на мнение
                            Адмирации!!! Чудя се как си накарал оригинална ДАФОВА антена (No.4) да надхвърли 4км.
                            Оригиналните антени на камионите ДАФ са много хубави и лесни за настройка.Лично аз съм настройвал такива антени и всичките са постигали максимални резултати от 10-15км!Обаче има голямо значение колко е читаво радиото,ако е някво смотано няма да може да се постигне този резултат!

                            Коментар


                            • #15
                              въпроси за СВ антена

                              Търся антена от камион даф. Откраднаха ми я и шефа ми пили за тази антена от половин година насам. Сложих му една SIRIUS DELTA 27М-95 и му я съгласувах супер PWR = 1,4, ама турчина си знае неговата, иска си оригиналната.
                              Купих си от щатите CB Cobra 29 LX, аха да си го сложа в камиона и шефа каза НЕ! не ми дава да смъкна от там Unident PRO510XL

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X