Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гмуркане и морска болест...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гмуркане и морска болест...

    Ще кажете: "Къде си тръгнал, като имаш морска болест?"
    - Ми там, където и на вас ви харесва - ще отговоря.

    Та извън горния разговор, искам да попитам: има ли някакви средства, които помагат.
    Харесвам гмуркането, но направо е убийствено за мен, когато го правя от лодка, особено ако става дума за група от над 3-4 души. Тогава, докато всеки се приготви за гмуркането и се потопим под вода, аз вече съм в трудно (да не кажа "тежко") състояние...
    Имам проблем дори когато вече не съм на лодката, а съм във водата, но още не съм се потопил - поради екипировката се люшкам по вълните и нещата са зле. По тази причина не върши работа и това да се приготвя бързо и да скоча от лодката, като изчаквам останалите от групата да се приготвят, докато съм във водата.
    Под вода нещата са съвсем различни - там морска болест не ме мори. Но ако съм се скапал преди потапянето, тогава си е мъка - най-малкото ми се гади и се оригвам непрекъснато (извинявам се за натурализма).
    Не смея да пия лекарства против морска болест. Пия Дименхидринат, когато пътувам и трябва да преплувам с ферибот, но той ме успива, дори, веднъж, след 6 часово пътуване с фери, и 2 хапчета дименхидринат, бях като пиян - завалях говора и едва се държех да не заспя. Успиването ме гони и след 1 хапче.
    Чувал съм за някакви лепенки, които се лепят на главата и помагат на водолази с морска болест, но става дума за системата "един, дето брат му е гледал как някакъв яде сирене, ми каза, че сиренето е вкусно". Зная (уж) и марката, но досега никъде, където съм имал възможност да потърся (Австрия, Холандия, България), в аптеките не са чували за това чудо. Въпросната марка е Transcop (1,5 mg.) Дори не съм сигурен, че това нещо съществува.
    Моля, ако някой знае лек за проблема ми, да сподели, като съвети от сорта "ми не се гмуркай от лодка" няма да са ми особено полезни

  • #2
    От: Гмуркане и морска болест...

    Във всички случаи трябва консултация с лекар специалист. Самолечението е меко казано опасно. Трябва да се знае причината.

    А от практиката мога да кажа, ако няма физиологичен проблем, хората свикват след продължително плуване с кораб. Организма се адаптира и усещането изчезва.

    И не е странно - аз познавам водолази, които на сафари два дена повръщат, после се оправят. Ама си обичат гмуркането.
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #3
      От: Гмуркане и морска болест...

      Здравей колега, аз също страдам от много остра форма на морска болест. На моменти ми е идвало да взема тежестите в ръце и да скоча еднопосочно от лодката. Обичайните средства като Дименхидринат-а освен, че приспиват ами и действат дехидратиращо, което пък е крайно противопоказно по време на гмуркане. Бабините деветини да гледаш хоризонта, да ядеш (помага понякога) и т.н. предполагам ги знаеш, глупостите за сол в пъпа запечатана с лепенка не съм и опитвал. Това което на мен ми помага е:

      http://boiron.bg/index.php?option=co...=article&id=58

      Следвай инструкциите, консултирай се с медик и т.н. При мен започва да действа на най-рано на 2-рия ден след като съм започнал да го приемам. Увериха ме, че не дехидратира, но все пак винаги имам едно наум с декомпресията! Не ми се доспива от него и не изостря азотната наркоза! Използвам го от 2 години.

      Два дни повръщане на водолазна лодка дехидратиран много сериозно и гмуркане на третия ден е крайно противопоказно, да не говорим, че морската болест изостря много азотното опиянение, а трите в комбинация...

      И едно забавно отклонение. Аз също свиквам при дълъг престой на кораб, но после като сляза на суша, влезна в тоалетна без прозорец и се застоя...сещате се , така започва да ме върти главата...абе кофти работа )))
      Поздрави
      Последно редактирано от Yavor Paunov; 26-12-11, 18:14.
      Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

      Коментар


      • #4
        От: Гмуркане и морска болест...

        Пичове аз съм от 10 години активно по моретата и ще Ви кажа само едно - ТАМ ДЕТО Е ТЕКЛО ПАК ЩЕ ТЕЧЕ!
        Бил съм с колеги които са от 30 години на море и като ни хване Тунджата има пица след пица! Оправия няма има що годе малко по добро състояние с разни медикаменти - гледам последно пиеха някакви хомеопатии и казваха че уж по добре било - и след малко поредната пица.
        Аз явно съм някакъв вид полуидиот/получовек - от клатенето огладнявам още повече - другата крайност!

        Коментар


        • #5
          От: Гмуркане и морска болест...

          Благодаря за отговорите!
          Още утре ще се снабдя с Кокулин и ще го пробвам при първа възможност.
          Един приятел ми е донесъл някакви гривни от чужбинско, които били против морска болест. Като си ги взема ще напиша какви са и как се ползват. След като ги видя ще опитам да преценя дали са годни за гмуркане.

          Коментар


          • #6
            От: Гмуркане и морска болест...

            Първоначално публикуван от Morskia Преглед на мнение
            Пичове аз съм от 10 години активно по моретата и ще Ви кажа само едно - ТАМ ДЕТО Е ТЕКЛО ПАК ЩЕ ТЕЧЕ!
            Бил съм с колеги които са от 30 години на море и като ни хване Тунджата има пица след пица! Оправия няма има що годе малко по добро състояние с разни медикаменти - гледам последно пиеха някакви хомеопатии и казваха че уж по добре било - и след малко поредната пица.
            Аз явно съм някакъв вид полуидиот/получовек - от клатенето огладнявам още повече - другата крайност!
            Някои хора огладняват, други им се доспива, трети повръщат и т.н. Организма на всеки реагира различно към този тип дразнение. Колкото до медикаментите против морска болест и специално "хомеопатичните" (хомеопатията на Боарон е малко в страни от истинската хомеопатия, но при мен действа ) се взимат превантивно. Не са ефикасни ако се приемат след като вече сте почувствали симптомите, това е от личен опит и не знам дали го пише в листовката .
            Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

            Коментар


            • #7
              От: Гмуркане и морска болест...

              Всичко е от скафандъра! Куколинота муколинота - гривни мривни...както е казал поета - ако не държиш що се мъчиш! Влизай от брега да гмуриш и това е! Ще вземе да стане някой беля като си замаян под водата...а и да повърнеш през втората степен ще стане мазало!

              Коментар


              • #8
                От: Гмуркане и морска болест...

                За повръщането през втората степен - няма никакъв проблем. Тя си изхвърля всичко навън.
                Show must go on!
                LZ1VES

                Коментар


                • #9
                  От: Гмуркане и морска болест...

                  Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                  За повръщането през втората степен - няма никакъв проблем. Тя си изхвърля всичко навън.
                  Незнам не ми се е случвало и не искам да ми се случва ама ако са някой по-големи пърчетии и последвалия инстинкт за поемане на въздух ще стане страшно! Като знам как се сменя физиономията при повръщане - ще изтърва регулатора и...ще глътна водица!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гмуркане и морска болест...

                    Е, то трябва да се дъвче при хранене Наистина няма проблем, не се притеснявайте - става.
                    Show must go on!
                    LZ1VES

                    Коментар


                    • #11
                      От: Гмуркане и морска болест...

                      Морския, в първия си пост пишеш, че като ви "хване тунджата" всички дерете котки, а сега изведнъж, "като повръщате, къде сте тръгнали, стойте си на сухо". Не отказвайте хора от мераци, за морската болест си има решение.
                      Колкото до повръщането във втората степен, под водата морската болест изчезва, но дори и да се случи е опасно, спор няма, обаче има хора които си драйфат и си плуват. Аз не съм чувал за човек който на практика да се е задавил от повръщано под водата, може и да има! Но пък съм чувал (и познавам един) за много рапанжии, повръщали в регулатора, па си събирали след това охлювите. Малко неприятно, но всеки сам си знае
                      Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гмуркане и морска болест...

                        Никой не отказвам от нищо! Просто в неговия случай е по добре да влиза от брега а не от лодка да е разцепен от повръщане и изтощен.Това ми беше идеята! Всеки да прави това което му е кеф но ако не е сейфти...мирсиии. Аз проблеми нямам с морската болест - само споделям мнение и то от първа ръка!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гмуркане и морска болест...

                          Досега не ми се е случвало да ме фаща морска болест и при много бурно море ,дори се кефя/май не съм в ред?/но НИКОГА негледам надолу или да се навеждам продължително времеМисля че повече е психическа отколкото фзическа причината!Не мисли за морската болест и даже я забрави и съм сигурен че ще сте оправиш!!!УСПЕХ!!!!!!
                          Grand Vitra ddis 2008
                          SEAT Althea XL tsi 2010
                          Mitsubishi Canter

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гмуркане и морска болест...

                            Абе направо идвай тука при мене на Крит и ще те излекуваме и после нема да искаш да се връщаш
                            Grand Vitra ddis 2008
                            SEAT Althea XL tsi 2010
                            Mitsubishi Canter

                            Коментар


                            • #15
                              От: Гмуркане и морска болест...

                              Нищо лично Морския, но аз съм на мнение, че само водолазен лекар може да налага ограничение за гмуркане поради здравословни причини. Друг който може да наложи някакъв вид ограничения е личния инструктор, като го прави на база способностите на водолаза.
                              Според твоя опит от "първа ръка" аз също трябва да гмуркам само от суша - морска болест. Лекар уши,нос, гърло когото все пак уважавам ми беше казал като дете, че не съм годен за парашутист, водолаз и други спортове с рязка промяна на налягането и това заради изкривена носна преграда. Е сега съм професионален водолаз, регулярно преминавам HSE медицински прегледи, всеки ден съм под водата и гмуркам от кораби, лодки, суша, баржи, платформи и каквото друго се сетите.
                              Така, че ограничения по здравословни причини пак казвам могат да бъдат наложени само от квалифициран водолазен лекар. Такива в България са Д-р Никола Шопов и Д-р Никола Гаевски (Д-р Петър Ганчев вече е на възраст и не практикува).
                              За медикаментите се изказах вече.

                              Колега Таносливен, не съм съгласен с това "Мисля че повече е психическа отколкото фзическа причината!". Причината за морска болест е основно физическа, а именно много добър вестибуларен апарат. Точно така, ДОБЪР! В море, кола (при пътуване) и т.н. мозъкът получава различни сигнали от тялото, отчита грешката и спира всички активности на тялото които не са жизненоважни. За това храносмилателната система спира да работи и започва дрането на котки. Конфликта възниква между сигналите получени от очите, които не отчитат движение и тези постъпващи от сензора за равновесие разположен във вътрешното ухо който казват на мозъка, че се движим. (не съм медик и може да не се изказвам на 100% правилно, за което се извинявам) Вестибуларният апарат свиква за 2,3 дни на дразненията и след това медикаментите може да се спрат, аз така правя. Както описах, при мен след дълго плаване, вестибуларния апарат пък има нужда от адаптация към липсата на дразнения на сушата. Тренировките на този система са доста груби, отнемат време и не винаги са ефикасни...до колкото знам.
                              Психически може да притъпим симптомите и т.н. но причинителите са физически.
                              Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X