Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гмуркане и морска болест...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Гмуркане и морска болест...

    Има няколко теории за причините за повръщането при морска болест. Освен вече споменатата, има друга, която според физиолози е точната: Мозъка анализира всички сензори и когато открие разминаване в информацията - зрение, инерционни сили (обратна връзка от тялото и крайниците) и вестибуларния апарат, се задейства защитна схема. Такова разминаване обикновено в природата се появява, когато се консумира отровна или негодна храна, вредна за организма. Затова се предизвиква рефлекс на повръщане, за да се предпази организма от отравяне и по-тежки последици.
    Дали вестибуларния апарат, дали други системи са по-чувстителни или не, е трудно да се каже, но факта, че много хора страдат от такъв проблем, означава, че е присъщ на човека и не трябва се плашим от него.
    Както много други проблеми в човешкото здраве, ефекта от морската болест може да се намали с подходящи тренировки, самовнушение, диети и някои билкови, хомеопатични и други препарати.
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #17
      От: Гмуркане и морска болест...

      Още веднъж благодаря на всички за информацията - научих много интересни и полезни факти!
      Обзаведох се с Кокулин.
      Още не съм взел гривните та не мога да разкажа за тях. Ще ги взема на Нова Година, защото ще сме заедно с момчето, което ми ги донесе и ще пиша след това какви са и що са.

      Вчера си пазарувах в магазин **** на бул. България и случайно се срещнах с един човек, който ми каза, че е купувал и донасял, на свои познати, лепенки за глава, против морска болест, от Италия. Транскоп му звучеше познато и предположи, че е възможно точно тези да е купувал. Използвали се при всякакви случаи (пътуване с МПС, самолети и т.н.) затова ги имало в аптеки, които са и в неморски градове.
      Яворе, теб чакаше човекът, та щях да поостана да се запознаем, но след телефонен разговор, който той проведе, разбрах, че или няма да дойдеш или ще закъснееш, та си тръгнах.

      tanosliven, размечтах се. Много искам да замина за подобно място... доколкото се познавам, ще го направя, щом искам

      Коментар


      • #18
        От: Гмуркане и морска болест...

        Благодаря за допълването Веско, това което описа бе много любопитно за мен. Не бях срещал подобно обяснение на морската болест, но звучи много логично. Сетих се, че имахме уговорка да пием бира, та като се завъртя около София пак, ще се обадя

        Оги, Жоро наистина чакаше мен да го консултирам за едни елементи по DIR екипировката. Съжалявам, че закъснях и не можахме да се запознаем.

        Колкото до повръщането в регулатора, се сетих, че Марк Елиат повръща през по голямата част от декомпресията си, след гмуркането до 313 метра с което се прослави .
        Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

        Коментар


        • #19
          От: Гмуркане и морска болест...

          Здравейте, колеги. Видях, че сте пуснали тема, заради която и аз имах доста притеснения началото на Май месец, 2011 година. Аз имах проблеми дори като се возя в автомобил натъмно, нямам идея защо е така. Попринцип ако аз шофирам, няма значение дали автомобил или мотор (при, който има доста по резки промени) нямах проблем, но при возене .... Предстоеше ми стаж на кораба, понеже съм студент във ВВМУ, специалност навигация. Фактите, които е изложил колегата тук за причините, които довеждат до морска болест са верни - разминаване на сигналите, получени от вестибуларния апарат и вътрешното ухо. Гаденето е защитна реакция на организам, именно за да не се получи натравяне и т.н. Та да ви разкажа моя случай. Качих се на кораба, излязохме в открито море и ... започнах да викам "боата". Взимах медикаменти, които имахме налични на борда - без ефект, имах и Кокулинум - без ефект. Малко по-малко си установих проблема - килево клатене, т.е. когато кораба има изменение във височина спрямо водната повърност. При бордово клатене (крен) нямах абсолютно никакви проблеми, дори и при 20 градуса ляв или десен борд. Първите месеци бях зле, но впоследствие реших и аз да започна да се лекувам "по бабешки". Почнах да ям лимони регулярно, доста кисело, малко солено, както и спрях да приемам медикаменти, защото не чувствах никак добре от тях. Дори смея да твърдя, че ми беше по-кофти след приема им, отколкото от самата морска болест, имайте го предвид това при прием на някакви лекарства. Изведнъж всичко спря, т.е. организма ми се настрои към всички видове "клатене", така да го нарека. Дори при 7-8 бала вълна, и височина на мосика 25 метра, всичко беше наред - никакво гадене, никакъв усет за дискомфорт и т.н. Та като заключение мога да кажа, че донякъде психическата нагласа е в основата на преодоляване на проблема или поне за притъпяване на сетивата.

          Поздрави, Ицо.

          Коментар


          • #20
            От: Гмуркане и морска болест...

            Има много писано по въпроса с повръщането, ето тук например.
            Много опасно е да се вади регулатора при кашлица или повръщане - дихателния рефлекс след това е много силен и не може да се задържи. Веднага се пълни трахеята с много вода и после страшно трудно се изпразва - това съм го пробвал...
            Колеги са повръщали в регулатора и не е имало проблем - чисти са моментално.
            В тази статия се твърди например, че теоретично може да се запуши втората с голямо парче, и да влезе в режим на свободно изпускане. Но аз не вярвам, защото съвременните регулатори са доста добре защитени. Както и да е, затова е резервния регулатор, а след като е свободен, основния може да се продуха, почисти и т.н.

            А за бирата - по всяко време и с удоволствие!
            Последно редактирано от Веско; 02-01-12, 17:49.
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • #21
              От: Гмуркане и морска болест...

              Преди време и аз имах наченки на морска болест,но лесно ги превъзмогнах, след като увеличих престоя си на вода - на кораб или лодка-т.е адаптирах се.
              Преди години успешно преминах авио-лекарска комисия към ВМА.Там особен проблем за повечето кандидати бе 'Стола'. А 'Стола' е просто един въртящ се около оста си стол.От стари пилоти знам,че има способ за адаптация на вестибуларния апарат в този случай-въртене на място.Вероятно звучи комично,но върши работа.И то перфектна.Проверено.
              И един факт - глухонемите не изпитват симптоми на морска болест. Поздрави!

              Коментар


              • #22
                От: Гмуркане и морска болест...

                Колега,

                Да ти кажа от "бабините деветини" как се лекува морска болест - пие се зелева чорба.Подобен метод е описан в литературата - адмирал Нелсън пиел по много, защото имал редовно пристъпи на морска болест.


                Недостатък е че предизвиква газове зелевата чорба, а те не се съчетават никак с гмуркането, преди планираното гмуркане обикновено се спират бобените и други храни предизвикващи газове.


                Аз лично никога не съм страдал, но съм общувал с много страдащи от този тип разстройство.

                Коментар


                • #23
                  От: Гмуркане и морска болест...

                  Взех гривните,
                  ето снимка на кутийката и на гривните. Те са плетени, с някакво топче, което изглежда да е като от пластмаса. Утре ще сканирам, в офиса упътването към тях и ще кача и него
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:49.5 КБ
ID:5333055Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020016.jpg
Прегледи:1
Размер:78.3 КБ
ID:5333049Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020017.jpg
Прегледи:1
Размер:78.5 КБ
ID:5333050Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020019.jpg
Прегледи:1
Размер:90.7 КБ
ID:5333047

                  Случайно се срещнах с мой познат, водолаз. Разговаряйки с него по темата, той потвърди от личен опит, че спокойно се повръща в регулатора. Също така каза, че използва Дименхидринат - лекарството, за което писах в началото на темата, че ме притеснява, тъй като ме успива. Той не усещал никакви признаци на сънливост или надебеляване на езика. Пиел по едно сутрин, когато ще е на лодка.
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #24
                    От: Гмуркане и морска болест...

                    Колко пари ги взе виж какви намерих в ебея - http://www.ebay.com/itm/4-Travel-Wri...ht_3967wt_1396

                    Коментар


                    • #25
                      От: Гмуркане и морска болест...

                      Първоначално публикуван от ehgypo Преглед на мнение
                      Здравейте, колеги. Видях, че сте пуснали тема, заради която и аз имах доста притеснения началото на Май месец, 2011 година. Аз имах проблеми дори като се возя в автомобил натъмно, нямам идея защо е така. Попринцип ако аз шофирам, няма значение дали автомобил или мотор (при, който има доста по резки промени) нямах проблем, но при возене ....
                      Имам един приятел с подобен проблем, като му се влоши положението не може и да шофира.
                      Ходи периодично при някакъв доктор в София, лекува го с упражнения, като след процедурите за доста дълги периоди няма никакъв проблем. Ако има интерес мога да взема координатите от него.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Гмуркане и морска болест...

                        Аз имам интерес, Артефект, затова те моля да вземеш координатите на доктора!
                        Спомням си, преди 8 години, като започнах да тренирам, ми се завиваше свят при разгрявката на врата (въртене на главата в различни посоки). При редовни тренировки (три пъти седмично) установих, че все по-малко имам проблем със загрявката на врата, явно наистина вестибуларният апарат се нагажда.
                        Също така, мой приятел, който е свирил на (финландски, ако не ме лъже паметта) кораб, ми е разказвал, по повод проблема с морската болест, че при потеглянето на кораба, 3 дни се е скъсал да драйфа, защото не е знаел, че трябва да се вземат превантивни мерки. След това вече не е имал проблем, през останалата част на пътуването. След прекъсване, когато отново започне работа на кораба, първите дни отново има проблем (но по-слаб от първия път) и след това проблемът изчезва.

                        Тези гривни струват 14,90 евро, в австрийска аптека.
                        Работят на принципа на акупресурата, като това топче натиска някаква точка, която се казва не-помня-как-си.
                        Вчера ми свърши батерията на фотоапарата и не можах да снимам гривничката извадена от кутийката.
                        Трябва да се носят и на двете ръце, по време на пътуването. Днес ще опитам да сканирам някъде упътването, за да може всеки да си прочете какво пише. Оказа се, че са английски. Дали имат ефект нямам никаква представа.
                        P.S.
                        А, Морски, тъкмо отворих линка, който си пуснал - да точно така изглеждат. Ама явно докато стигнат до аптеката и значително поскъпват

                        Коментар


                        • #27
                          От: Гмуркане и морска болест...

                          Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                          Имам един приятел с подобен проблем, като му се влоши положението не може и да шофира.
                          Ходи периодично при някакъв доктор в София, лекува го с упражнения, като след процедурите за доста дълги периоди няма никакъв проблем. Ако има интерес мога да взема координатите от него.
                          Явно моите симптоми са малко по-различни. След като ми стане кофти, седна ли зад волана мигом всичко изчезва, незнам дали от това, че мигновенно започвам да се концентрирам около пътната обстановка и съзнанието ми е заето с това или просто озключвам рецепторите отговорни за прилошаването. Ще съм ти много благодарен ако дадеш координати на този медик, предполагам, че не само на мен ще са ми от помощ. Аз съм доста далеч от София, но все пак ако може и да намеря начин и време, за да направим няколко "сеанса".

                          Поздрави, Ицо.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Гмуркане и морска болест...

                            Аз бих попитал тук: http://kukushev.com/

                            Коментар


                            • #29
                              От: Гмуркане и морска болест...

                              Днес получих отговор. Препечатвам писмото, като единствено телефоните Ви ги пращам на лични, че не сме искали разрешение от докторите.

                              Ето това ми е написал:

                              д-р Ангов е отоневролог

                              проф. Янчева тя е на 4 -ти километър нея я смятат за най-добрата невроложка

                              ако е за вестибуларен апарат по-добре при Ангов, последно беше в Медицинска академия кабинета му беше близо до екарисажа мисля там дето изгарят ненужните неща, ако не се бъркам. Доста отдавна съм ходил и дано не ми се налага.
                              Аз ходех все вечер след 20-21 часа но с предварително обаждане по телефона.
                              Доста хора съм му изпратил с подобни симптоми като моите.
                              Това е защото по негови приказки 30 % от населението имат този проблем но невролозите по места не го знаят
                              и лекуват с " бетасерк " и то с неправилна дозировка. Това е лекарството измислено от NASA за американските космонавти и в последствие засекретено. А проф. Янчева е човека вкарал в България това нещо.
                              Той е неин ученик доколкото схванах преди години.
                              Но да потърси него, той е по-тясно специализирал в отоневрологията. - това е раздел от неврологията занимаващ се с вестибуларния апарат.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Гмуркане и морска болест...

                                Към автора - от това, което си описал като симптоми вероятно се касае за есенциална вестибулопатия - иначе казано, малко по-чувствителен вестибуларен апарат. Проявява се още от детска възраст с повишена чувствителност към движения и люлеене при нарушен зрителен контрол - примерно возене на задната седалка на автомобила по завои. Малко вероятно е да имаш друго първично заболяване на вестибуларната система или ЦНС. Все пак да уточним - возенето в лодката, а не самото гмуркане предизвикват световъртежа?; Като си духаш носа при настинка никога не се е явявал световъртеж?; Не си имал хронични възпаления на средното ухо?; УНГ операции по някакъв повод?; Световъртеж, провокиран от промяна в положението на главата - лягане, изправяне, навеждане, обръщане в леглото?; Замайване на улицата или в магазина при много движещи се около теб обекти?; Проблеми с равновесието извън тези около возенето на лодка?
                                Ако всички отговори са "Не", за момента едва ли е необходима лекарска консултация. Принципно има три подхода за лечение при повишена чувствителност към движения.
                                1. Медикаментозен - дименхидринат - може да е ефективен и в по-ниска доза - 1/2т преди пътуване; Някои невролептици - антиалерзин, невролакс и някои бензодиазепини - сходни странични ефекти, имат и кофти ефекта да забавят естествената адаптация на мозъка. Тоест по-скоро не са за теб. Средства против повръщане - ще намалят гаденето, не и световъртежа - церукал, деган, еметрон. Последния е доста ефикасен за кратко приложение, цената е болезнена. Скополамин лепенки - /ТТС - трансдермална терапевтична система/- не са налични в БГ, но и не очаквай чудо. Най-близък химичен състав в нашите аптеки - бусколизин. Не се използва рутинно за тези цели, нямам и личен опит. Бетасерк - според някои ефикасен, в доза 3х24 мг, поне 2-3 месеца курс лечение преди да се гмуркаш. Малко странични ефекти. Хомеопатични препарати, акупресура - според някои изследвания малко по-ефикасни от плацебо.
                                2. Немедикаментозен - избягване на провокацията - возене на предната седалка и до прозореца, на лодката по средата, гледане към далечни неподвижни обекти, прием на по-сухи храни преди провокация, ориз, банани.
                                3. Немедикаментозен - хабитуация - или натоварване на вестибуларния апарат, докато свикне. Тоест дозирано излагане на линейни и тангенциални ускорения /Отиваш в НАСА да те тренират/. Ако ти е далечко, пробвай с подръчни средства - возене на задната седалка по завои с водач-екстремист, въртене на офис стол, всякакви екстремни люлки, въртележки, виенски колела в лунапарка, ходене на мека основа, возене на лодка и друго, каквото се сетиш. Имам и материали с конкретни упражнения при заболявания на вестибуларния апарат, но едва ли ще имаш полза от тях, освен като обща методика за вестибуларно стимулиране. Ето ти и една комерсиална система за 40 USD - http://www.adb-order.com/pumosidvd.html. Казват, че е ефикасна. Ако я купиш и ти помогне, ще дадеш да я копираме.
                                Или накратко моето предложение - започни вестибуларни тренировки + хомеопатия /От добър хомеопат, не с готови продукти от аптеката/ + бетасерк за 3 месеца. Ако имаш въпроси, питай. Телефона ми е 0887682173, вечер след 21h съм на разположение.
                                Успех.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X