Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пожарогасител или друго

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Пожарогасител или друго

    Първоначално публикуван от fireman160 Преглед на мнение
    ...
    Клас 'В' - Flammable liquids - Горящи течности - мазут, бензин, лак, масла, спирт, етилен, стеарин, каучук, синтетични материали и др.
    Клас 'F' - Fires involving cooking fats and oils - Горящи мазнини и олио.
    Нещо не можах да се ориентирам, та да попитам. Биодизелът към кой клас би трябвало да спада, и ако е към "Клас F" с какъв пожарогасител трябва да се гаси?
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #32
      До: Пожарогасител или друго

      С каквото пише на етикета на пожарогасителя.
      Това е хубава таблица. По един от критериите. Общо взето - по лабораторните. Такава химия се повлиява най-бързо от това, и всичко е вярно.
      Обаче. В нашият случай главното е какъв обект гасиш. Щом става дума за Транспортно Средство. Понеже какво гори е по-малко важно от мястото и метеоусловията в които гори. Най-страшният пример който се сещам е Комсомолец. 88-а, Северно море. Най-съвършенната подводница създадена някога от човеците. Обаче експериментална. На изпитанията се случва всичко, случват се и пожари. Екипажът отлично подготвен, храбър и непоколебим. Резултатът - гибел на кораба, част от личния състав, недопускане на взрив на реакторите и БК. 12 термоядрени ракети и 4 торпеда по 5 кТ прочее. Причината за загубите се разбра след три години работа на десетки хиляди специалисти. Откак съществуват подводниците, когато стане пожар всички люкове се задрайват, и екипажите не всички отсеци се борят с пожарите безусловно и до край. Това знаят всички подводничари, и винаги погубват живота си за да спасят другарите си. А на тази лодка е трябвало да разхерметизират всичко, да я оставят просто така, и работата е щяла да свърши с пушек и кашлица. Но те не са го знаели. Никой не го е знаел.
      Не искам да кажа нищо лошо за колегата по-горе, но да гасиш джип на вятъра с шише лош въздух е ... Неподходящо. Така че всяко ТС гасиш със средства за удушаване на горива. Понеже там и възниква началното огнище. Горенето на маслата, тапицериите и прочее подробности вече не е начално огнище а нормален пожар, и с дребни пръскала по принцип не можеш да овладееш. Каквото полезно можеш да свършиш е да разкараш зяпачите да не пострадат ако започне да избухва.

      Коментар


      • #33
        До: Пожарогасител или друго

        Напълно съм съгласен. Пожарогасителя служи за гасене на начални пожари, тоест веднага след възникването му.
        Защо не одобрявам праховите пожарогасители? Те нямат охлаждащо действие а изолиращо. Изолират горящото вещество от околната среда /кислорода/. Най-често пожара възниква в двигателния отсек. Предполага се, че двигателят ще е загрят. За да се поддържа горене горимите вещества трябва да бъдат нагрети до тяхната пламна температура. Най-благоприятния начин за пожарогасене е ако се свали температурата в зоната на горене, комбинирано с изолиране на кислорода ,за което спомага въглеродния двуокис. Във всички пожарогасители без водния, въглеродния двуокис го има: - в праховите като проводящ газ на праха, в пожарогасителите с хим. пяна в балончетата /мехурчетата/ на пяната. Последните са излезли от производство. Недостатъка на пожарогасителите с въглероден двуокис е високата им цена при закупуване. Предимството - евтината подръжка и при използване не нанасят допълнителни поражения.
        Надявам се, че съм помогнал.
        Случайността е съвпадение на обстоятелства, предварително обмислени и организирани!

        Коментар


        • #34
          До: Пожарогасител или друго

          в ямбол преди имаше един магазин за пожарогасители ама незнам дали още работи...
          Последно редактирано от gogo_spama; 04-07-07, 17:27.

          Коментар


          • #35
            До: Пожарогасител или друго

            Да !! Защо ?? ..... Има такива на всякъде ...!!
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #36
              До: Пожарогасител или друго

              Привет и от мен. По темата мога да добявя, че СО е по добър за гасене в купето, защтото от праха няма чистене после . За мотора с СО не е добра идея, защото газът излиза с температура -79 градуса, а колата обикновенно е работила и t на мотора е около 100 градуса. Когато пръснеш + 100 с -79 (почти 200 градуса разлика!!!!!!!) сами си направете извода. Това е основния недостатък на СО. За мотора по-добре е прахов. Всеки вече сам да си прецени какъв да използва. Аз съъм с 6 кг. прахов. Тъй като се занимавам професионално с гасене
              ЛАДА НИВА 1.7
              Карана е само по асфалт, няма грам ръжда

              Коментар


              • #37
                До: Пожарогасител или друго

                Ето още един магазин за подобна техника.Намира се зад сладкарница Атлантик в кв Люлин.В първия блок срещу пожарната.

                Коментар


                • #38
                  До: Пожарогасител или друго

                  При ситема за автоматично гасене на обитавани помещения(включително и купето на автомобила) е недопустимо да се използва СО2, поради сигурно задушаване на хората.
                  Използват се газове от вида на FM-200, Halon... скъпи са, но са единственото средство. Пак повтарям, отнася се за системи за АВТОМАТИЧНО гасене.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Пожарогасител или друго

                    Тези с пяната са излезли от производство,зщото съдъжат отровни газове.
                    СО2 се използват за гасене на скъпа техника,защото поне не повреждат това което не гори(обикновено се палят евтините неща),освен че са скъпи са и много тежки(не са подходящи за коли),другия недостатък е че ако ще гасиш нещо тлеещо ти трябва и азбестово одеало,зщощто пак се пали.Тези с дюзите не вършат работа за "помощ от публиката",а е по-важно да можеш да гасиш кола в която има садушени хора отколкото да спасиш своята от изгаряне празна.
                    Според мен е наи-добре да си имаш един по-голям прахов пожарогасител не лесно достъпно място,а за вътре праха е най-малкия проблем в сравнение с миризмата и саждите.
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • #40
                      До: Пожарогасител или друго

                      Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                      Тези с пяната са излезли от производство,зщото съдъжат отровни газове.
                      СО2 се използват за гасене на скъпа техника,защото поне не повреждат това което не гори(обикновено се палят евтините неща),освен че са скъпи са и много тежки(не са подходящи за коли),другия недостатък е че ако ще гасиш нещо тлеещо ти трябва и азбестово одеало,зщощто пак се пали.Тези с дюзите не вършат работа за "помощ от публиката",а е по-важно да можеш да гасиш кола в която има садушени хора отколкото да спасиш своята от изгаряне празна.
                      Според мен е наи-добре да си имаш един по-голям прахов пожарогасител не лесно достъпно място,а за вътре праха е най-малкия проблем в сравнение с миризмата и саждите.
                      Абсолютно вярно! Даже и проверено, гасят безотказно!
                      Незнам дали защото бяха немски или поради друга причина, но си свършиха "работата" перфектно /гасене на двигател и на купе, благодарение ремонт от "добри" майстори/!
                      Между другото последната проверка на пожарогасителите /според лепенката/ е била преди 4 години!
                      Взимайте от праховите и не се притеснявайте, гасят!
                      Говоря ти дъще, сещай се снахо!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Пожарогасител или друго

                        Праховите има ли значение в какво положение се съхраняват - легнали или изправени ?

                        Коментар


                        • #42
                          До: Пожарогасител или друго

                          Първоначално публикуван от kraz Преглед на мнение
                          Праховите има ли значение в какво положение се съхраняват - легнали или изправени ?
                          Няма значение как ще ги съхраняваш.Единствено има значение да ги презареждаш всяка година,защото прахта може да се сбие и когато ти потрябва няма да можеш да го използваш..
                          Kia Sportage 2.0 SOHC- KИЯ - пия само раКИЯ!

                          Коментар


                          • #43
                            До: Пожарогасител или друго

                            Заинтригува ме втората част на заглавието, и предлагам на вашето внимание нещо, което видях при братушките
                            http://www.passat-b5.ru/index.php?op...=261&Itemid=27
                            Взето е от сайт на руски клуб на определена марка и модел автомобил, но си мисля че може да се приложи при всякакви ТС.
                            Моля колегите с повече опит (виждам тук има доста такива) да си кажат мнението.

                            Коментар


                            • #44
                              От: До: Пожарогасител или друго

                              Гледам, че са минали 4 години от последното мнение,та реших да подпитам някой дали има да сподели нещо актуално.
                              Карам си аз кошницата без пожарогасител,та нещо ме зачовърка като видях един Фиат изгорял до основи на магистралата.Представям си как си е горял без никой да спре и да помогне.В магазина, споменат на Е.Йосиф видях прахов 1кг пожарогасител за 34лв.Жената обясни, че бил толкова скъп,защото можел да се презарежда. В същия момент в интернет се намират за по 17лв. Разбира се, ясно е положението в тази бедствена сфера, на фона на цялата ни мила мизерия. Мисля да посетя този магазин на Т.Александров.Имал съм пожарогасител на Ивайло,преди много години,беше с пластмасов бутон и не ми допадна.Те все още произвеждат ли,видях, че се споменават като най-надеждни?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Пожарогасител или друго

                                От магазин за противопожарна техника си вземи български с 2 кг прах и си готов, ако искаш да си по-сигурен вземи два . Возех си един такъв без да съм гасил пожар и един ден реших да пробвам върху едни горящи треви, свърши си работа перфектно .
                                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X