Страница 2 от 6 ПървиПърви 1 2 3 4 5 6 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 107

Тема: Защита от плагиатство

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Защита от плагиатство

Не мога аз да ти кажа. Според мен - не, и да има проблеми, те не са целият раздел.
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

Публикации
    446
    Блог Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Защо не запишете в правилата две кратки и ясни точки:

1. Всеки текст, изображения и мултимедия публикувани във форума се считат за споделени под Creative Commons лиценз. Препечатването на съдържанието от трети лица е разрешено тогава, когато заедно с оригиналния текст/изображение/мултимедия се упоменава изрично името на автора и адреса на темата.

2. Веднъж качено съдържание във форума може да бъде изтрито чрез съдействие от модератор само и единствено ако:
    а) Нарушава авторско право на трета страна;
    б) Съдържа думи и фрази противоречащи с етичния кодекс на форума;
    в) След депозирана молба и одобрение от управата на форума.

От моя скромен опит с развиване на форум и свързани сайтове за споделяне на съдържание (международен, като имаше свързаност с големи форуми от Китай, Русия, Индонезия, САЩ) беше, че именно Creative Commons се оказа най-полезен за всички страни. Различните форуми и сайтове започнаха да се допълват, а не да враждуват.

jaxan е офлайн
    Живко Желязков
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Ямбол
    Публикации
    1,754
    Точки (при гласуване)
    14

Имам и аз един въпрос.Когато се взима някакъв материал и се мести от една тема в друга вътре във форума трябва ли да се иска разрешение на автора?
    не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

Владимир Йончев е офлайн Старши участник | news |
    | ОС || +ПЛ |* МСС *
    | Модератор |
    Публикации
    1,004
    Точки (при гласуване)
    60

един въпрос.Когато се взима някакъв материал и се мести от една тема в друга вътре във форума трябва ли да се иска разрешение на автора?
    НЕ. Когато един автор реши да сподели своя публикация във форума, той автоматично се съгласява, че тя може да се редактира и използва по всякакъв начин в рамките на домейна. Ние, разбира се, внимаваме да не злоупотребяваме с това, но пълно право на модераторите е да преценят къде й е мястото, дали трябва нещо да изтрият или поправят. Смятам, че те се справят великолепно, но ако случайно някога някой се обърка и сложи тема не на място - сигнализирайте. Предполагам, че другите модератори ще го видят, обсъдят и преместят (ако трябва), много преди аз да съм го видял.

ПП. Много от горните мнения очевидно чакат отговор от мен, но искам малко по-подробно да обсъдя нещата, преди да ги напиша.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Wattie Преглед на публикациите
    Creative Commons
    Хубаво нещо е Creative Commons, но не е панацея. При всички случаи можем да го въведен само за авторските материали и даже и за тях не съм сигурен че напълно ни урежда.
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

Публикации
    446
    Блог Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Хубаво нещо е Creative Commons, но не е панацея. При всички случаи можем да го въведен само за авторските материали и даже и за тях не съм сигурен че напълно ни урежда.
    Само? Глупости - ако бъде въвеждан, то трябва да бъде въведен за всички материали. Когато и да се публикува нещо трябва да се упоменава кой е автора, та дори и да не е човек от този форум. И естествено връзка към оригинала в случай, че материала не е авторски.

Последното обаче не е много удобно за егоцентризма на някои българи. Забраняват се връзки към чужди сайтове и форуми, за да не им се правила реклама. Глупости, но какво да правиш - такива са.

Накрая какво се получава? Тема как трябва да пазим авторските права на "нашите участници", а в същия момент грубо потъпкване на авторските права на всички останали в нета. Брао бе!

П.П. А "панацея" естествено не е. Просто по-хубаво за интернет матирали не е измислено.

elbgt е офлайн
    Елиан Гешев
    Старши участник | +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    1,753
    Точки (при гласуване)
    17

Не схващам какви авторски права въобще може да има един форум освен върху логото си И за какво плагиатство въобще става въпрос?

PS
    Предварително се извинявам в, случай че не съм схванал идеята на темата. Не подценявам доброволния и безвъзмезден труд, който се полага тук за да бъде всичко прегледно и полезно, но рекламната параноя като че ли е малко в повече. Едва ли "плагиатстващи" сайтчета с по 100-200 потребители дневно могат да се отразят съществено върху позиционирането на този сайт и съответно върху монетаризирането на трафика му. Ако ще и стотици да са такива "плагиати".
    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Wattie, чукът е най-хубавият инструмент, но понякога трябват и други. Разбира се, че няма да изгоним никого, пуснал материал под CC, но далеч не всички са съгласни да публикуват така. Връзките към чужди сайтове са на специален режим по конкретна причина и правилото не може да се разхлаби много без порталът да изгуби полезност.

Цитат Мнение на elbgt Преглед на публикациите
    Не схващам какви авторски права въобще може да има един форум освен върху логото си И за какво плагиатство въобще става въпрос?
    Проблемът е напълно реален в количествени измерения.

А Форумът, за да работи изобщо, получава от авторите на материали едно много важно право - правото на разпространение на материала до крайни читатели. То в общия случай не е изключително, но ако някой си го присвои, това уврежда интереси и на Форума, и на автора.

Публикации
    446
    Блог Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на elbgt Преглед на публикациите
    Казусът с правата на материалите пуснати във форум всъщност са много. Нека изходим от базовите позиции:

1. Потребител е пуснал негов собствен авторски материал като статия във форума;

2. Потребител е копирал чужд материал или част от чужд материал от друг източник и го е публикувал директно или перефразирано във форума. Този материал може да бъде:
    а) Свободен за разпространение;
    б) Под някакъв лиценз за свободно разпространение, но с определени рестрикции;
    в) Забранен за разпространение.

3. Собствениците на форума са пуснали свои собствени авторски материали във форума. Те могат да бъдат:
    а) Свободни за разпространение;
    б) Свободни за разпространение само и единствено с позоваване на името на сайта и публикуване на връзка към оригиналния материал;
    в) Забранени за разпространение, евентуално дори с платен достъп.

4. Собствениците на форума са синтезирали информация събрана от потребители и са я публикували във форума като обобщена статия.

Има още варианти, но да се поспрем дотук. Сега да поразсъждаваме:

Точка 1 е най-масовата и най-често употребяваната. Всяка една дискусия със свободен текст спада в тази категория. Например Пенчо казва "Вижте новата ми джипка пичове" и показва снимка на нея (това са си неговите думи и неговата джипка), а Генчо казва "ееееййй супер братче, страхотно си я барнал" (също неговите собствени думи).

В Точка 1 обаче може да има и по-сложен казус - потребител във форума е отделил време, например часове или дни, за да напише дълга и изчерпателна статия на дадена тема. В нея е включен много, много авторски и дори научен труд, който спокойно може да показва дори принципна технологична новост. Или може някой да си е поиграл да направи картина, анимация или видео с художествена стойност. Ето такива материали (макар и да се срещат рядко) биха могли спокойно да бъдат патентовани/регистрирани по закона за авторското право.

Каква е мъката на собствениците на форума в случая на точка 1? Очевидно е, че те не са издателство (все още), нямат финансов ресурс да регистрират авторските материали на евентуалните си автори и не могат да се грижат за публикуваните статии от втория параграф. Освен това и нямат човешки и финансов ресурс да могат да пресяват хилядите мнения дневно - кое от тях подлежи и кое не подлежи на лицензиране. Тоест форума на този етап няма как да пази собствеността на информацията си - всеки може да се регистрира, всеки може да чете, всеки може да копира и краде. От друга страна обаче ако някой пусне авторския си труд във форума, то той може да иска да го сподели само и единствено в този форум, но не и някъде другаде? Какво правим тогава?

Именно за последния споменат случай е нужно най-основно правило - грубо казано "ако пуснеш нещо във форума, да знаеш, че ние няма да можем да ти го предпазим от копиране и разпространение от трети лица, като в този случай ТИ самия си отговорен да си търсиш правата, а не ние". По този начин най-малкото да си вържеш гащите, че когато на някой му откраднат материала и го публикуват другаде, то това не е заради форума, а е заради третото лице, което е крало в случая.

Тази тема, в която пишем сега, е пусната за работа в не в разрез с това, а за една друга допълнителна посока - да се търсят варианти форума да може да помага юридически на авторите си, когато някой им е нарушил правата. Пожелавам им успех.

Има и още един момент - а какво ще стане когато някой пусне авторски труд, който обаче не спазва някои от другите правила за морално поведение във форума? Например използвал е нецензурни думи да кажем? Очевидно е, че или не трябва да се допуска съдържанието въобще, или то трябва да се редактира от модератор, като се изчистят "лошите неща". Очевидно е, че форумът има изгода от второто - иначе в определени случаи ще се окаже, че гони едни от най-ценните си потребители. Затова е нужно и второ правило, което грубо звучи така "вие публикувайте каквото си искате, ама да знаете, че ние можем да го префасонираме както си искаме, за да стане годно по нашите вътрешни правила". Последното винаги е било и винаги ще е конфликтна точка, затова не трябва да се злоупотребява и прекалява с използването му. По-добре е първо да помолиш учтиво участника да си редактира мнението според правилата, а чак после да режеш със секирата ако той не го стори. За съжаление тук в оффроуд-България по-скоро е предпочетен варианта на секирата. Може би отново поради липса на достатъчно човешки ресурс.

Докъде стигнахме? А, да - точка 2. Да разгледаме:

2а - тук няма казус и всичко е наред.

2б - тук вече имаме проблем. Давам конкретен пример - някой е задал въпрос. Аз случайно съм намерил решението на проблема в блога на Гошко. Изкопирам и пействам това решение във форума. Да, обаче Гошко е използвал CC лиценз и е казал "приятели, нямам нищо против да ми копирате съдържанието където си искате и както си искате, но хайде моля ви споменете името ми като автор и покажете малко уважение към труда ми като сложите връзка към моя сайт". Ако аз не сторя това, а копирам текста и го пусна все едно аз съм го писал, то аз очевидно нарушавам правата на Гошко. А те трябва да се спазват, в това вярвам всички са убедени!

Тук решението е очевидно - авторите на такива теми трябва да са длъжни да спазят правата на Гошко. И понеже отново форумът няма нито човешки нито финансов ресурс да следи целия интернет за това дали мнение X е автентично или копирано от Y, то трябва да има система с форма за контакти, където въпросните Гошковци да могат да се оплакват, съответно проблемите коригирани, а плагиатстващите потребители - наказвани.

Каква е реалността в момента? Тя е, че форумът като такъв почти НЕ позволява публикуването на подобни материали. Причината е, че са забранени връзки към огромно множество чужди сайтове - например чужди форуми. Тривиалното обяснение е "да не им се прави реклама". Реалното е, че колкото повече входящи и по-малко изходящи линкове има един сайт, толкова по-добре за него. Особено ако е такъв голям като този. Освен това самият форум в случая си има рекламодатели, при това част от тях дори потребители тук, които искат техните линкове да са на видими централни места, а не да бъдат потапяни в лавина от чужди. Тоест държейки броя на връзките в един голям форум до санитарен минимум прави цената им много по-висока. А собствениците на форума искат да получават повече парички, да си го кажем в прав текст В което няма нищо лошо.

За мен сегашната е принципиално погрешна стратегия, която не носи повече пари, даже напротив, но и аз съм човек, който е свикнал да си изкарва парите по друг начин.

2в - Ако даден материал е забранен за разпространение, а някой го публикува, то какво се случва с форума? Лош момент - форумът е разпространител на съхранена на него информация и може спокойно да бъде съден! Значи и тук трябва "връзване на гащите". Трябва в условията да се каже "ама съжаляваме много господин полицай, ние не сме желали такова нещо - ние моментално ще премахнем нелегалното съдържание, а потребителят ще бъде изгонен, защото ние не искаме такива хора при нас, при по закона за трафичните данни ще ви дадем неговия IP адрес, за да си го гоните и т.н.". Хехе...

При съдържание публикувано от собствениците (точка 3) има съвсем друго отношение - това вече НЕ е външен материал, а си е техен собствен, качен на тяхното собствено място. Тоест те имат пълната палитра от възможности за права. Точка 3 и подточките й а, б и в няма да ги коментирам - те са сравнително ясни казуси. Друг е въпросът колко е лесно да се бориш с плагиатите от други сайтове.

Точка 4 е много, ама много по-сложна. Тук трябва да се следят редица неща. Ето ви един прост пример: вие сте собственика или наемник (модератор) на собственика, написали сте обобщена статия, в която сте казали "това е така и така, защото Гошо, Тошо и Атанас от тази и онази тема споделиха практическия си опит и казаха това, това и това". Това е синтез на чужди мнения, дотук ОК. Но ако се окаже, че Тошо всъщност е откраднал авторски материал от друга, съвсем непозната засега трета страна? Нали се сещате, че стоката продължава да си бъде крадена въпреки, че в случая може да се счете за нещо като препродадена! Тук форумът има много по-сложен проблем за решаване - за разлика от точка 2в, тук няма шаване с "ама ние не искахме, ние ще накажем потребителя и т.н.". По простата причина, че ти самия си потребителя, пуснал си го в собствения си сайт, съответно трябва да наказваш себе си. И чичко полицай може да ти изтараши офиса съвсем спокойно.

От друга страна именно синтезираната информация е най-най-най-ценна за развитието на форума. Тя носи нови потребители, тя носи повече трафик, тя издига форума от "говорилня" до "информационен източник". А обикновените потребители не обичат да отделят време за синтез - никой не им плаща за това.

Затова и повечето форуми в интернет пространството имат администратори, които са инкогнито. Дърпат се лекичко настрана все едно ги няма, а модераторите им се записват с някакъв специален статут в правилата така, че хем да не са работници, хем да са такива. Тъмна Индия, както се казва за такива случаи. И често си работят и вършат въпросната работа чрез уж външен потребител - някой изявен форумен герой. Тук в този форум изглежда, че уж не е така, за което поздравления.

Именно заради въпросната точка 4, най-ценната, аз по-горе предложих принципно нова стратегия за всичко чрез използване на CC лиценз. При такова положение когато някой пуска съдържание във форума, то има елементарен допълнителен въпрос, на който трябва да отговори: "Това ти ли го измисли или го копира от някой друг?". Ако го е измислил той - браво, евала (прилага някакво доказателство, а такова тъй или иначе почти винаги има). Ако не го е измислил той - да бъде така добър да каже откъде го е копирал, в най-простия случай - да пусне линк към оригинала. Това намалява проблемите свързани с точка 2б, 2в и 4, но не ги разрешава напълно. Но на този етап е най-доброто измислено, продължавам да го твърдя.

Място
    София
    Публикации
    4,027
    Точки (при гласуване)
    24

...Връзките към чужди сайтове са на специален режим по конкретна причина и правилото не може да се разхлаби много без порталът да изгуби полезност...
    В интерес на истината материята е доста мъглява. Според правилата е забранено да се пускат линкове към външни сайтове. В същото време има куп линкове които седят. По какъв критерий, не е ясно...
    Според мен е редно да има някакъв регламент. Ясно е, че линк към Гугъл (примерно) би било смешно да се счита за реклама на въпросната търсачка. Тя си е популярна и без да бъде рекламирана точно тук. Същото важи и за още куп сайтове които са достатъчно "възрастни", големи и популярни...
    Стига се до парадокси - публикувам линк в някаква техническа тема в който е дадено решение на дадения проблем. Линкът бива изтрит. Няколко мнения по-надолу се публикува същия линк и той седи... Все ми е тая, че единият линк е изтрит, а другия не е, но на моменти се пречи на нормалния обмен на информация.
    Предполагам, че ще последва съвет за използването на ЛС. Да, това би било решение на въпроса, но следващия със същия проблем пак няма да узнае какво е решението...
    Компютрите са създадени, за решаване на проблеми, които не са съществували преди появата на компютрите...

Място
    Пловдив
    Публикации
    8,629
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    32

Написването дори на един ред, води до отговорността на автора за всяка буква, всяка дума, и всяко изречение в този ред.

Носейки тази отговорнотст, автора може да бъде санкциониран по разни начини...

Обаче, защита за написаното няма.

Оттук лъха на здраво стимулиране на пишещите...

Нещо не се връзва, някак си?
    Driving experience - since 1976.
    Ако знаеш къде да прочетеш нещо, значи вече си го чел.

Място
    София
    Публикации
    402
    Точки (при гласуване)
    12

Здравейте.
    Попаднах на тази статия днес: http://www.economynews.bg/great-wall...news30792.html

Това е темата от форума: http://www.offroad-bulgaria.com/show...20#post1758720

Съгласувано ли цитирането на форума с някой от ОФФМедия?
    Нарушава ли нечии авторски права?

Владимир Йончев е офлайн Старши участник | news |
    | ОС || +ПЛ |* МСС *
    | Модератор |
    Публикации
    1,004
    Точки (при гласуване)
    60

Да, съгласувано е, разбрали сме си да си помагаме. EconomyNews водят икономическото предаване по OFFRoad Radio. Темата беше започната там, развита на техния сайт, а след това доразвита във Форума.

Място
    Балчик - Bergen
    Публикации
    2,596
    Точки (при гласуване)
    28

Цитат Мнение на ittso Преглед на публикациите
    В интерес на истината материята е доста мъглява. Според правилата е забранено да се пускат линкове към външни сайтове.
    Може ли линк към тия правила. След 15 минути ровене не открих нищо.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

Място
    София
    Публикации
    9,457
    Точки (при гласуване)
    60

Аминистрацията може да разреши произволен линк... и това пише в правилата...

Място
    София
    Публикации
    4,027
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на droba Преглед на публикациите
    Може ли линк към тия правила. След 15 минути ровене не открих нищо.
    Формулировката е различна:
    8. Всички опити за насочване на обръщения към други места в интернет, под каквато и да е форма, които не са съгласувани с администраторите ще бъдат санкционирани. Това включва и използването на връзки към други сайтове като подпис, включени скрито в текстово съобщение или изпратени като лично съобщение на друг потребител.
    От тук.

Имам смътен спомен и за друг текст, но не го виждам в момента...
    Компютрите са създадени, за решаване на проблеми, които не са съществували преди появата на компютрите...

Място
    София, България
    Публикации
    1,953
    Точки (при гласуване)
    0

Много ли е трудно да се прочете закона? Нарича се "Закон за авторското право и сродните му права". Написан е превъзходно и напълно разбираемо.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на velio Преглед на публикациите
    Много ли е трудно да се прочете закона? Нарича се "Закон за авторското право и сродните му права". Написан е превъзходно и напълно разбираемо.
    Закона сме го чели. Ако го смяташ за добър и разбираем, значи съм се заблудил, че си музикант. Той не предлага много решения на нашия проблем.

Място
    София, България
    Публикации
    1,953
    Точки (при гласуване)
    0

Закона сме го чели. Ако го смяташ за добър и разбираем, значи съм се заблудил, че си музикант. Той не предлага много решения на нашия проблем.
    Ясене, законите не решават проблеми, а рамкират правила. Този форум може да има решение единствено на проблемите, които сам си създаде поради глупост или айлящина, и така е и редно. Изпълнител на проблема с плагиатството е полицията, след решение на съда, а за рейтинга се грижи добрият чичко Гугъл. Той шока плагиатите по канчетата. Така че, в общи линии, тази тема дори не е "буря в чаша вода". Друг е въпроса, ако ръководството на форума има невидими на пръв поглед намерения.
    Второ, Ясене - аз имам проблем с този форум, че според посочения от мен закон, ми е откраднал снимки и клипове. Понеже всички овластени в този форум го играят юнаци с калпаци и нехаят за закона, щом не им изнася (иначе искат България чиста), аз си решавам проблемите по друг начин. Гоблинът е малко наясно, а това е така, защото е пич от'секъде. Каквито сте и ти, и Яро - затова ти отговарям с риска да ме баннете. Така че - решавайте си проблемите с интелект, защото със закон не става, а със сила пак се опира до закона.
    Трето и много важно - спрете да натяквате, че чавка в квадратче значи нещо. Нищо не значи. Авторски права се прехвърлят единствено чрез писмен договор. Ни повече, ни по-малко. Писмен договор!!! Обясни го на другите модератори, особено на зелените, че са много клети, когато стане въпрос за схващане на прости изречения. За администратора съм сигурен, че го знае, но го играе плаващ в общото национално беззаконие.
    В заключение - ако те интересува, ще ти обясня текстовете на закона. Както знаеш - музикант съм, освен това снимам и ме касае. Но съм убеден, че няма да искаш. А знаем (ти и аз) и защо.
    Последно редактиран от velio ; 19-03-12 в 22:17

Публикации
    13,704
    Точки (при гласуване)
    60

Протестирам. Гоблинът е кофти копеле, и настоявам да не ми се отнема този привилегирован статут.

А за проблемите с откраднати снимки и клипове можеш ли да уточниш ? Аз все последен научавам, пък ей на какви новини имало...
    Издъних се на Тюринг теста

Страница 2 от 6 ПървиПърви 1 2 3 4 5 6 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Защита за двигател
    От Ferdi във форум SUZUKI
    Отговори: 3
    Последно мнение: 18-01-14, 07:37
  2. Защита от ЕК.
    От scorpion1972 във форум Корозия, обработка, боядисване, защита и купета
    Отговори: 22
    Последно мнение: 21-05-10, 09:03
  3. Защита?