Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

    Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
    Тия ластици може да са от онези военни трикове-французите да правят сечено на германците!Някаде бях чел,че когато са произвеждани камипони за вермахта в заводите на Ситроен,конструкторите местили белега за маслото доста надолу - камиона работи,ни кратко:-)!Съмнява ме някой конструктор да остави съзнателно тежестта на толкова тежък мотоциклет върху 6 ластика!
    Преди години когато бях още в тукашната гимназия , учителите по история бяха организирали да ни посети една доста възрастна жена (от еврейски произход) която е оцеляла по чудо концентрационен лагер.
    Преди да я пратят на това черно и ужасно място (това са нейни думи) , била пратена да работи във френски завод за бомби където също се правили някакви части за военни автомобили. Евреите които работили там още от първия ден започнали да правят саботажи на произвежданата от тях техника. Тя говореше най-вече за бомбите, как тяхен колега химик им е бил казал да промеят състава на "пълнежа" за да не гръмне като падне. Според нея по този начин те са спасили хиляди хора в Европа.
    (само да довърша нейната история
    В момента когато трябвала да се срещне с човека с косата , на немския войник който се е вил прицелил в нея му било казано (това бяха точните и думи): "Остави я не виждаш ли , че няма да преживее и денонощието! Не си струва да си хабим коршумите за нея!" (толкова тежко и е било положението на жената!)

    Почти бях забравил за тази ни среща , докато не прочетох тук темата за саботажите!
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

    Коментар


    • #47
      От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

      Предложението ми е за "студено" поцинковане - като боя... Механичните му своиства не са завидни, като на всичкият цинк, но важна е катодната защита на метала, а тя на цинка с който работя, работи, дори на над 10мм. от, самото покритие, което мисля компенсира слабата адхезия и механичните му своиства. При бластиране, особенно с кварц, адхезията е достатъчна, а механичните своиства ги усилваш с нанасянето на, например Епоксидна боя или грунд. За почисването на резервоара, трябва да измислиш начин да вкараш и изкараш някакъв абразив вътре, иначе няма чистене, после с подходящата химия да "затвориш" и тва е. С моя ретро-мотопед още от лятото се каня да ида до един цех за поцинковане и да питам дали ща се получи химията при затворен резервоар и достатъчно ли микрона ще бъде цинка, но, така и не намерих време, а и зора ми не е на дневен ред...
      VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
      SXS-Restorations 0886513079
      Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

      Коментар


      • #48
        От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

        Ще огледам "боята" за "студено" поцинковане. С каква такава работиш? С пистолет ли се пръска или се маже с четка? Рамата лесно ще се обработи с такова покритие. По малките детайли като калници и др. мисля да са галванично поцинковани, всъщност не знам дали е добра идея.
        За резервоара-не искам да го отварям, макар че съм го мислил. Ще тествам електрохимичен метод и след това ако позволяват отворите горещо поцинковане, ако не...

        Има съвременни мотоциклети със така реализирано окачване! Или производството е предназначено именно за занимаващите се със реставрация?
        Това е съвременно производство на части, отговарящи на оригиналните като материал и качество... не само за гумени детайли, а за всякакви.
        Колкото до гумените ластици, водят ги гумени пръстени, anneaux Neiman, и дори са били ползвани в някои по малки коли..като тази
        http://www.flickr.com/photos/tautaudu02/6400974477/

        Не е саботаж, модела на мотоциклета е произвеждан 1937-1939г. Немците след превземането на Франция възстановяват производството и произвеждат около хиляда мотоциклета. Доколкото разбирам, пръстените са заменили пружините в предното окачване заради по голям комфорт и по малко кандилкане на предницата, или " Le systeme de suspension a roue tiree et a anneaux de Neiman, permettait, dit-il, de passer des bordures de trottoir "sans les sentir"
        Една снимка от интернет на окачването


        А това е снимка на коша, който ми трябва Оригиналния, останал някъде по Плевенско, сигурно отдавна е преминал през някоя доменна пещ

        Gnome Rhone AX2 800 1938
        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
        Husqvarna Te 510 1989
        Argvmentvm ad novitatem

        Коментар


        • #49
          От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

          Кош? Това си е жива каравана! Няма ли да стане с галванично поцинковане? Предвалителната обработка с киселина ще отмие ръждите. После като се потопи резервоара в електролит, през някой отвор да се спусне вътре цинков анод, който да отдаде цинк, да се напласти хубаво отвътре. Не става ли нещо от този род? Горещото поцинковане ми се струва по-трудно за такъв затворен съд.
          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

          Коментар


          • #50
            От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

            Аз съм използвал от тези продукти за обработка на резервоари http://www.tankerite.com/catalogo-on...&category_id=6 .. ефекта и здравината са просто уникални
            Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
            New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

            Коментар


            • #51
              От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

              Доста интересно решение наистина е това с ластиците!Не мислех,че може да е удачно но явно съм се бъркал!А коша наистина е огромен!А какъв е този уред на фара-някакъв амепрметър или...?Имаш ли елементи като фарове,ръкохватки и т.н?!И се чудех колко волтова е инсталацията на мотора?
              TLC 120 Prado
              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

              Коментар


              • #52
                От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                На студеноно поцинковане, една от превилегиите е, че можеш да нанесеш 50, 60 и нагоре, микрона покритие, а при другите методи е 20-40 микрона, в пъти по евтино е, но ние не произвеждаме, а реставрираме, затова се опитваме да избираме най-доброто... Работя със белгийският Zinga, нанясям с конвекционален пистолет с 2,5 дюза 2-3 ръце...
                VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
                SXS-Restorations 0886513079
                Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

                Коментар


                • #53
                  От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                  Ясно! Ще процедирам по описания от теб начин за рамата и предницата-студено поцинкване, епоксиден грунд, акрилна матова боя. Като стигна до боядисването за някои неясноти ще питам пак.
                  По малките детайли ще ги поцинковам галванично. За резервоара питах дали могат да го поцинковат отвътре галванично, но отговора бе че не могат. Също през него минават две тръби. Едва ли ще стане само с един цинков анод. Идеята ми е че след като съществуват горещо поцинковани резервоари, имал съм такива на БМВ Р11 и Р75, би могло да се получи и при този. Инак с киселина ще се изчисти добре. Не ми се залива със съвременни смоли, нямам идея колко време ще издържи такова покритие и ако се наложи да се изчисти някога...

                  Продължавам с тенекиите. Декоративният капак, покриващ резервоара.Изправен и подготвен за песъкоструй.





                  Задния калник-състои се от две части. Задната част е на панта и се отваря за сваляне на колелото. Предната част на калника



                  Дори има останки от оригиналната боя


                  Втората част на калника-задната. Тъй като имам два цели задни калника, но единия е в по-лошо състояние, смятам да ги възстановявам заедно. Това са задните половини от два калника.








                  Предпазителите на краката, за съжаление освен шините самите предпазители са толкова изгнили, че ще се купуват нови реплики.




                  Големия отвор не е ясно за какво е пробиван, липсва в оригинала.


                  Gnome Rhone AX2 800 1938
                  Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                  Husqvarna Te 510 1989
                  Argvmentvm ad novitatem

                  Коментар


                  • #54
                    От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                    Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
                    Доста интересно решение наистина е това с ластиците!Не мислех,че може да е удачно но явно съм се бъркал!А коша наистина е огромен!А какъв е този уред на фара-някакъв амепрметър или...?Имаш ли елементи като фарове,ръкохватки и т.н?!И се чудех колко волтова е инсталацията на мотора?
                    Някои от дреболиите все още ги нямам, но има откъде да се купят по принцип, къде оригинални, къде реплики. Дребните неща се намират най трудно. Уреда на фара е ампермер, на снимката не е оригинален. Инсталацията е 6 волтова, динамото произвежда ток единствено за фар и габарит. По онова време не са имали стоп светлина. Аз естествено ще сложа. Отделно динамото е без регулатор на напрежението, има трета четка, която изпълнява тази функция. Има реле само за обратния ток, за зареждане на акумулатора.
                    Gnome Rhone AX2 800 1938
                    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                    Husqvarna Te 510 1989
                    Argvmentvm ad novitatem

                    Коментар


                    • #55
                      От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                      Здравей, следя темата с огромен интерес и случайно попаднах на една снимка: http://www.retro-magic.ru/forum/inde...ach=7036;image която мисля че е на същия мотор като твоя.

                      Коментар


                      • #56
                        От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                        На друга фирма е, германската Цюндап. Модела е КС600. Всъщност мотоциклети с рами от пресована стомана и боксерни двигатели са произвеждали май само следните три фирми- немските BMW и Zundapp, и френската Gnome Rhone.
                        Gnome Rhone AX2 800 1938
                        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                        Husqvarna Te 510 1989
                        Argvmentvm ad novitatem

                        Коментар


                        • #57
                          От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                          Ако нямаш нищо против ще дам линк към други 2 снимки за който пише че са Gnome & Rhone AX2 motorcycle :
                          http://www.axishistory.com/fileadmin/user_upload/m/motorcycle2.jpg
                          http://www.axishistory.com/fileadmin...cycle-man3.jpg
                          снимките са взети от :
                          http://www.axishistory.com/index.php?id=5547

                          Коментар


                          • #58
                            От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                            Нищо против нямам. Имам много снимки от епохата, свалени от интернето. Ще кача няколко..

                            Дебаркиране нейде из Норвегия

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gnomerhone.jpg
Прегледи:1
Размер:49.7 КБ
ID:5349146

                            По конец..

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Gnome-Rhone AX2 side-cars along the road.JPG
Прегледи:1
Размер:92.4 КБ
ID:5349147

                            Модел с петстепенна и задна скорост скоростна кутия.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gnomerhoneax.jpg
Прегледи:1
Размер:83.6 КБ
ID:5349148

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:hubertus-30.jpg
Прегледи:1
Размер:36.5 КБ
ID:5349149

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31665_2395053594814_1205163328_100522270_333037_n.jpg
Прегледи:1
Размер:96.1 КБ
ID:5349152

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37337_2446739166921_1205163328_100661713_6685149_n.jpg
Прегледи:1
Размер:80.4 КБ
ID:5349153

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:264550_3056006518224_1205163328_101759539_518887_n.jpg
Прегледи:1
Размер:48.5 КБ
ID:5349156

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31665_2395025554113_1205163328_100522226_7000945_n.jpg
Прегледи:1
Размер:65.5 КБ
ID:5349159

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gnomerhoneWM-31117_Baydeww2.jpg
Прегледи:1
Размер:40.8 КБ
ID:5349162
                            Gnome Rhone AX2 800 1938
                            Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                            Husqvarna Te 510 1989
                            Argvmentvm ad novitatem

                            Коментар


                            • #59
                              От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                              Тези стрелки на коша какво показват?!
                              TLC 120 Prado
                              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                              Коментар


                              • #60
                                От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                                Червените стрелки ли? Едната показва тактичестия знак а другата, че на фара има противогаз. Гледам по световните сайтове, германците като продават стари снимки, обичат да ги шарят така - веднъж подчертават интересен детайл, втори път развалят сканираната снимка, един вид "копирайт протекшън"
                                Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X